Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗ ΜΑΜΑΤΗ ECU ?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Το κοστος ειναι 300€ για χαρτογραφηση μαμα εγκεφαλου. Εξαρταται τι μοντελο εχεις.
    Το Tdm 900 2004 που εχω εγω δεν παιρνει και θελει απο αλλο πιο καινουργιο.
    Περα οτι δεν μπορω να κανω χαρτογραφηση στο δικο μου...απο περιεργεια πηγα και ρωτησα μια και ειναι κοντα μου στον Πειραια αυτος που κανει.
    Επειδη εχουμε μηχανακι που με ενα φιλτρο και μια εξατμιση...αρπαζει θα σε συμβουλευα να πας στον Κωβαιο και να το ρυθμισεις οσο περνει στο δυναμομετρο του.
    Εγω με 50€ το ειχα κανει και πραγματικα ειδα αλλο μηχανακι με απολυτα φυσιολογικη καταναλωση.
    Το να πας Καρδιτσα φορτωμενος και με ταχυτητες 140-170 και να βγαζει 300+ κατι χλμ...το λες καλο.
    Σε πιο νορμαλ εχω δει να μπαινει και η ρεζερβα στα 360χλμ.
    Αρα ριξε τα λεφτα σου σε κανα αναρτηση και μην το ψαχνεις πολυ με φλασαρισματα..
    Τελευταία τροποποίηση από g_m900; 17/08/2014 στις 12:43.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2013
    Μηνύματα
    25
    g_m900 στο δικο μου που ειναι 2006 γινεται. Καταλαβα ποιον λες, 300ευρω πολλα ειναι.. Τουλαχιστον αξιζει ή κερδιζεις κανα 5αρι αλογα και χανεις σε αξιοπιστια μετα? Τι εννοεις "να το ρυθμισεις οσο περνει στο δυναμομετρο του"? Απο που? Δεν εχω παραλληλο. Τα C1 C2 απο το καντραν λες? Οσον αφορα τις αναρτησεις διαβαζω πολλους tdmαδες να λενε για ελατηρια μπροστινου και τα λοιπα, ΗYPERPRO και ΟHLINS αλλα απ οσους ρωτησα και στο tdmhellas αλλα και εδω δεν εβγαλα ξεκαθαρη γνωμη. Αλλος λεει ειναι τα καλυτερα λεφτα που μπορεις να ριξεις και αλλος λεει οτι σκληραινει πολυ η μηχανη και γινεται αβολη. Αλλος λεει βαλε τα προοδευτικα αλλος λεει μετά απο λίγο κλατάρουν, βαλε γραμμικα. Απο τη στιγμη που δεν γνωριζω καποιον προσωπικα που να εχει αλλαξει ελατηρια, ωστε να παω μια βολτα τη μηχανη του να δω τι παίζει δεν ασχοληθηκα αλλο, αλλα με την πρωτη ευκαιρια που θα μου δωθει θα το κάνω.
    Τελευταία τροποποίηση από GeorgeR35; 18/08/2014 στις 01:27.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2013
    Μηνύματα
    25
    DrBig εισουν διαφωτιστκος, ευχαριστω για την απαντηση, ξερεις καποιον που να κανει καλα και αξιοπιστα αυτη τη δουλεια?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ειτε ρεφλας ειτε PC το αποτελεσμα θα ειναι τοσο καλο οσο θα ειναι ο χαρτης για το συγκεκριμενο μηχανακι και οχι για καποιο αλλο ιδιο.
    Σε γενικες γραμμες, το ρεφλας αν μπορει να γινει ειναι πολυ καλλιτερη λυση γιατι και μπορει να διατηρηθει ο λαμδα (για να μην ανεβει η καταναλωση) και ειναι πολυ φτηνοτερο.

    Η σαφως καλλιτερη λυση απ'ολες ειναι PC+autotune, αλλα στοιχιζει...

  4. #19
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeR35 Προβολή μηνύματος
    DrBig εισουν διαφωτιστκος, ευχαριστω για την απαντηση, ξερεις καποιον που να κανει καλα και αξιοπιστα αυτη τη δουλεια?
    Αν εννοεις ρεφλας, οχι δεν γνωριζω κανεναν.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeR35 Προβολή μηνύματος
    g_m900 στο δικο μου που ειναι 2006 γινεται. Καταλαβα ποιον λες, 300ευρω πολλα ειναι.. Τουλαχιστον αξιζει ή κερδιζεις κανα 5αρι αλογα και χανεις σε αξιοπιστια μετα? Τι εννοεις "να το ρυθμισεις οσο περνει στο δυναμομετρο του"? Απο που? Δεν εχω παραλληλο. Τα C1 C2 απο το καντραν λες? Οσον αφορα τις αναρτησεις διαβαζω πολλους tdmαδες να λενε για ελατηρια μπροστινου και τα λοιπα, ΗYPERPRO και ΟHLINS αλλα απ οσους ρωτησα και στο tdmhellas αλλα και εδω δεν εβγαλα ξεκαθαρη γνωμη. Αλλος λεει ειναι τα καλυτερα λεφτα που μπορεις να ριξεις και αλλος λεει οτι σκληραινει πολυ η μηχανη και γινεται αβολη. Αλλος λεει βαλε τα προοδευτικα αλλος λεει μετά απο λίγο κλατάρουν, βαλε γραμμικα. Απο τη στιγμη που δεν γνωριζω καποιον προσωπικα που να εχει αλλαξει ελατηρια, ωστε να παω μια βολτα τη μηχανη του να δω τι παίζει δεν ασχοληθηκα αλλο, αλλα με την πρωτη ευκαιρια που θα μου δωθει θα το κάνω.
    Εχω 125.000χλμ με φιλτρο και εξατμισεις.
    Προβληματα μηδεν.
    Εκτος απο φυσιολογικη φθορα στα τσιμουχακια βαλβιδων ...τιποτα.
    Κυριολεκτικα.
    Εχω λιωσει το μηχανακι στην πολη.
    Λιγα ταξιδια και 5 φορες Μεγαρα στην πιστα.
    Μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι η αναρτηση ειναι η πιο θετικη κινηση.

    Απο κει και μετα...βγαλε τους "πνιχτες" που λενε...και ρυθμισε το σε δυναμομετρο οσο γινεται απο το C1, C2.

    Οταν ρωτας πολλους...περνεις και πολλες αποψεις.
    Εσυ ξερεις τι τυπος εισαι...πραξε αναλογως.

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2013
    Μηνύματα
    25
    Tα C1 C2 απότι εχω ψάξει επηρεαζουν το πολυ μεχρι τις 4500rpm και στα μικρα ανοιγματα του γκαζιου, οποτε δε ρυθμιζεις και πολλα ετσι.. οταν η πραγματικη αναγκη για σωστο μειγμα, ειδικα οταν εχεις βαλει καποιο φιλτρο γαζας και τελικα, ειναι ψηλοτερα. Για αυτο και ψαχνω να κανω reflashing για να εχω σωστη λειτουργια σε ολο το φασμα και να κερδισω και λιγο νευρο. Τα τσιμουχακια στα ποσα χιλιομετρα τα αλλαξες, και με τι συμπτωμα? Οσον αφορα τις αναρτησεις τι αλλαγες εχεις κανει, και ποια μαρκα?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Εχω 125.000χλμ με φιλτρο και εξατμισεις.
    Προβληματα μηδεν.
    Εκτος απο φυσιολογικη φθορα στα τσιμουχακια βαλβιδων ...τιποτα.
    Κυριολεκτικα.
    Εχω λιωσει το μηχανακι στην πολη.
    Λιγα ταξιδια και 5 φορες Μεγαρα στην πιστα.
    Μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι η αναρτηση ειναι η πιο θετικη κινηση.

    Απο κει και μετα...βγαλε τους "πνιχτες" που λενε...και ρυθμισε το σε δυναμομετρο οσο γινεται απο το C1, C2.

    Οταν ρωτας πολλους...περνεις και πολλες αποψεις.
    Εσυ ξερεις τι τυπος εισαι...πραξε αναλογως.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeR35 Προβολή μηνύματος
    Tα C1 C2 απότι εχω ψάξει επηρεαζουν το πολυ μεχρι τις 4500rpm και στα μικρα ανοιγματα του γκαζιου, οποτε δε ρυθμιζεις και πολλα ετσι
    ναι ετσι ειναι οπως τα λες...μονο που εμενα τσαγιαζε οτι ιδιο μηχανακι εβρισκε μπροστα του μετα την ρυθμιση και ειδα 234 τελικη οταν πριν δεν εφτανε τα 225.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeR35 Προβολή μηνύματος
    οταν η πραγματικη αναγκη για σωστο μειγμα, ειδικα οταν εχεις βαλει καποιο φιλτρο γαζας και τελικα, ειναι ψηλοτερα. Για αυτο και ψαχνω να κανω reflashing για να εχω σωστη λειτουργια σε ολο το φασμα και να κερδισω και λιγο νευρο. Τα τσιμουχακια στα ποσα χιλιομετρα τα αλλαξες, και με τι συμπτωμα? Οσον αφορα τις αναρτησεις τι αλλαγες εχεις κανει, και ποια μαρκα?
    ενα PC3 θα κανει καλυτερη και πιο αξιοπιστη δουλεια.
    μπορεις απο να ψαχτεις μονος σου μεχρι να πας σε αξιοπιστο βελτιωτη να στο ρυθμισει ωστε να παρεις αυτα που ζητας.
    Νομιζεις οτι εχεις την εμπειρια ωστε να ξεχωρισεις τα κενα αναμεσα στη μαμα ECU και PC3??
    Δεν το νομιζω.
    Αν κατι δεν σου αρεσει...το πουλας και χανεις πολυ λιγοτερα απο το μονιμο φλασαρισμα της ECU.

    Τα τσιμουχακια μετα τα 90000χλμ αρχισανε να ψοφανε και να εχω κοντα στα 700ml απωλεια λαδιου στα 5000χλμ.
    Στα 3500χλμ που αλλαζα...εχανε 200ml και κατα οποτε δεν με πειραζε.
    Εφταιγα και εγω ομως καθως το εβαλα με τα ιδια λαδια στα Μεγαρα 2 φορες σε 10 μερες και εκανα και 5000χλ συνολικα...
    Τωρα που εκανα λειανση κυλινδρου και τσιμουχακια...δεν καιει καθολου.

    Αναρτησεις οσο το ειχα με τα μαμα μπροστινα...ειχα ολινς μπροστα και μαμα πισω.
    Τωρα που εχω μπροστινα απο R1 εβαλα μπροστινα ελατηρια ολινς και αναρτηση με πισω ελατηριο απο HYPERPRO.
    Μπορω να σου πω οτι με τα ολινς στα μαμα μπροστινα πηγαινε πολυ καλα.

    Αν εισαι ευθειακιας και φασαριοζος...κανε οτι καταλαβαινεις στο φλασαρισμα μια και αυτο σε τσιγκλαει περισσοτερο να του κανεις.
    Απλα βρες καποιον να σου κανει σωστη δουλεια

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Ασχετη λιγο η ερωτηση αλλα ειπα να μην ανοιγω αλλο θεμα.

    Υπαρχει τροπος να διαπιστωθει αν ο εγκεφαλος μιας μηχανης ειναι φλασαρισμενος; Βαζοντας τη στο διαγνωστικο ισως; Μηπως υπαρχει καποια εξωτερικη ενδειξη στην ecu οτι εχει μπει χερι;

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    οχι μονο στο δυναμομετρο θα δειξει τι εχει γινει

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Δλδ ακομα και ο τεχνικος που κανει το φλασαρισμα δεν μπορει να δει τι υπαρχει γραμμενο στον εγκεφαλο πριν;

  11. #26
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Το Ζ που είχα το είχα πάει σε ένα μάστορα εξουσιοδοτημένο της suzuki με δυναμόμετρο στον Νέο Κόσμο να μου ρυθμίσει τo Power commander. Ο Χρήστος τελικά έκανε τέλεια δουλειά. Άλλο μηχανάκι τελείως. Εδώ να πω ότι οι ροπές είχαν κρεμάσει με το τελικό που είχα βάλει.

    Και ροπές και οικονομία στα καύσιμα και δύναμη ψηλά. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δλδ ακομα και ο τεχνικος που κανει το φλασαρισμα δεν μπορει να δει τι υπαρχει γραμμενο στον εγκεφαλο πριν;
    Φαντάζομαι δεν είναι δύσκολο να συγκρίνει τους χάρτες σου με τους εργοστασιακούς και να καταλάβει. Εξωτερικά, όχι, δε φαίνεται. Εκτός αν έχει αφήσει καμιά φίσα στον αέρα.
    Life begins at 45°.

  13. #28
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Βλέπει την χαρτογράφηση στο δυναμόμετρο και διορθώνει, αν δεν την έβλεπε δεν θα μπορούσε να ρυθμίσει..

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Αυτο φανταζομουν κι εγω. Thanks!

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2020
    Μηνύματα
    36
    Αμα βαλω φουλ εξατμιση στο μηχανακι πρεπει να λογικα να το παω για δυναμομετρηση/ρυθμιση ποσο παει το κοστος?Γιατι αρχιζω και τρομαζω με το κοστος

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2004, 17:01
  2. Βόλτα στη Λευκάδα, τη Κυριακή 21/3
    από parji στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 17:29
  3. Αγωνιστικο Προγραμμα 2004
    από XTMPAM στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 11:51
  4. Arai RX7-RR4 στη μισή τιμή!!!
    από Wizard13 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2003, 14:50
  5. Πάμε μια βόλτα στη........στη........
    από Capo_Di_Capi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF