Σελίδα 4 από 29 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 421

Θέμα: KTM Super Adventure 1290

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    128
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το ιδιο μηχανακι ειναι με το 1190, απλα εχει λιγο διαφορετικα πλαστικα, μεγαλυτερο τεποζιτο και λιγο παραπανω κυβικα.
    Μια χαρα κανανε και το βγαλανε. Το μονο που εγω προσωπικα θα προτιμουσα ειναι να εβγαινε με καθαρα ασφαλτινους τροχους.
    Το ξέρω ότι είναι το ίδιο το μηχανάκι η ένσταση μου, ότι απλά θα μπορούσαν να βελτίωναν τις παιδικές ασθένειες χωρίς να αλλάξουν κινητήρα, μια χαρά δύναμη έβγαζε και αυτός

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    πρωτα πρεπει να βρεθει ενας δρομος στην ελλαδα οπου να πηγαινεις <<σταθερα με 150 και να προσπερνας με 180>> χωρις τον κινδυνο ή να σε σκοτωσουν ή να σου παρουν τα σωβρακα
    και αν καποιος θελει συνειδητοποιημενα να ταξιδεψει με υψηλες μωτ αρα να κανει πολλα χλμ σε μικρο χρονικο διαστημα σιγα μην εμπιστευτει οποιοδηποτε ΚΤΜ οταν υπαρχουν FJR VFR ZZR ακομα και ΒΜW..........

  3. #48
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giwrgos2012 Προβολή μηνύματος
    Το ξέρω ότι είναι το ίδιο το μηχανάκι η ένσταση μου, ότι απλά θα μπορούσαν να βελτίωναν τις παιδικές ασθένειες χωρίς να αλλάξουν κινητήρα, μια χαρά δύναμη έβγαζε και αυτός
    Και για το 990 ελεγαν μια χαρα δυναμη εβγαζε οταν ακουστηκε το 1190. Μετα οδηγησαν το 1190 και αλλαξαν γνωμη. Μετα οδηγησαν το 1290SDR και ξαναλλαξαν. Ετσι ειναι ο ανθρωπας, θελει ολο και περισσοτερα. Εξ'αλλου επειδη ειναι το ιδιο βασικα μηχανακι (τον κινητηρα τον ειχαν, ενα τεποζιτο φτιαξανε μονο), οι παιδικες ασθενειες ειναι κοινες και ο,τι εφαρμοζεται στο ενα κανει και για το αλλο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #49
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Οκ fair enough για την πολη που λενε και οι Αγγλοι. Αλλα και παλι, γνωμη μου, κατι μεσσαιο και με καπως συνετη οδηγηση θα καψει λιγοτερο απο κατι μεγαλο.
    Αλλωστε η ενσταση μου ηταν στο να γινουν πιο αποδοτικοι οι κινητηρες χωρις να αυξησουμε τα κυβικα και την καταναλωση. Αυτο θα ωφελησει και τα μεγαλα και τα μικρα. Η ταση αλλωστε πλεον αυτη ειναι στις βιομηχανιες οχηματων αλλα και στους καταναλωτες.
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #50
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    πρωτα πρεπει να βρεθει ενας δρομος στην ελλαδα οπου να πηγαινεις <<σταθερα με 150 και να προσπερνας με 180>> χωρις τον κινδυνο ή να σε σκοτωσουν ή να σου παρουν τα σωβρακα
    και αν καποιος θελει συνειδητοποιημενα να ταξιδεψει με υψηλες μωτ αρα να κανει πολλα χλμ σε μικρο χρονικο διαστημα σιγα μην εμπιστευτει οποιοδηποτε ΚΤΜ οταν υπαρχουν FJR VFR ZZR ακομα και ΒΜW..........
    Εγω μια χαρα εμπιστευομαι παντως ΚΤΜ και ειμαι σιγουρος οτι εκφραζω τον μεσο ορο κατοχων, γιατι αλλιως θα ειχε κλεισει η εταιρια.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #51
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Και για το 990 ελεγαν μια χαρα δυναμη εβγαζε οταν ακουστηκε το 1190. Μετα οδηγησαν το 1190 και αλλαξαν γνωμη. Μετα οδηγησαν το 1290SDR και ξαναλλαξαν. Ετσι ειναι ο ανθρωπας, θελει ολο και περισσοτερα. Εξ'αλλου επειδη ειναι το ιδιο βασικα μηχανακι (τον κινητηρα τον ειχαν, ενα τεποζιτο φτιαξανε μονο), οι παιδικες ασθενειες ειναι κοινες και ο,τι εφαρμοζεται στο ενα κανει και για το αλλο.
    Ναι αλλα το οτι θελουμε ολο και περισσοτερα δεν σημαινει οτι ειμαστε σωστοι. Ισως και να ειναι η νεμεσις μας ως ειδος.
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    128
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλα το οτι θελουμε ολο και περισσοτερα δεν σημαινει οτι ειμαστε σωστοι. Ισως και να ειναι η νεμεσις μας ως ειδος.
    Αυτο ακριβώς, και αν συνεχίσουν να μεγαλώνουν τα κυβικά ας τα κανουμε μετά και 1400 και 1500 γιατί όχι 1600, κάπου πρέπει να υπάρχει και ένα όριο, ειδικά στις μηχανές που το κάθε τι παίζει ρόλο.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλα το οτι θελουμε ολο και περισσοτερα δεν σημαινει οτι ειμαστε σωστοι. Ισως και να ειναι η νεμεσις μας ως ειδος.
    η εταιρεια δεν μενει ανοιχτη λογω των πωλησεων της στην ελλαδα, ουτε ο μεσος ελληνας κατοχος ψωνιζει δεινοσαυρους
    προφανως μενει ανοιχτη γιατι πουλαει προιοντα με δυνατα πλεονεκτηματα που της δινουν τη δυνατοτητα να τα υπερτιμολογει
    εχουν ομως εξισου σοβαρες αδυναμιες τις οποιες η πλειοψηφια του αγοραστικου κοινου δεν ειναι διατεθειμενη να τις ανεχτει ειδικα σε προιοντα που ειναι πανακριβα

  9. #54
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Οκ fair enough για την πολη που λενε και οι Αγγλοι. Αλλα και παλι, γνωμη μου, κατι μεσσαιο και με καπως συνετη οδηγηση θα καψει λιγοτερο απο κατι μεγαλο.
    Αλλωστε η ενσταση μου ηταν στο να γινουν πιο αποδοτικοι οι κινητηρες χωρις να αυξησουμε τα κυβικα και την καταναλωση. Αυτο θα ωφελησει και τα μεγαλα και τα μικρα. Η ταση αλλωστε πλεον αυτη ειναι στις βιομηχανιες οχηματων αλλα και στους καταναλωτες.
    1) Δεν θελω να οδηγω συνετα, για οσο τουλαχιστον ακομα μπορω
    2) Αν γινουν πιο αποδοτικοι οι κινητηρες, θα γινουν οχι μονο οι μικροι αλλα και οι μεγαλοι. Οποτε και παλι θα ειναι πιο αποδοτικοι οι μεγαλοι στην μη συνετη οδηγηση, η οποια θα γινει αυτοματως συνετη αν τα ορια στους αυτοκινητοδρομους αυξηθουν.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #55
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλα το οτι θελουμε ολο και περισσοτερα δεν σημαινει οτι ειμαστε σωστοι. Ισως και να ειναι η νεμεσις μας ως ειδος.
    Δεν συμφωνω στο οτι η εξαφανιση του ειδους μας ειναι κατι το μη σωστο....
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #56
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν συμφωνω στο οτι η εξαφανιση του ειδους μας ειναι κατι το μη σωστο....
    χεχεχε! Σωστος! Μαλλον καλο θα κανουμε στο οικοσυστημα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #57
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2014
    Μηνύματα
    5

    Smile

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν εχεις δικιο και σου λεω εκ πειρας οτι ενας κινητηρας 1300 μπορει να καιει και λιγοτερο σε ανοιχτο δρομο απο σχεδον οτιδηποτε αλλο στα μισα του κυβικα.
    Καλησπέρα είμαι νέο μέλος και μιας και έχω το 1190 είπα να συμμετέχω κι εγώ στην κουβέντα,
    Συμφωνώ με τον Dr Big. Έχω την μηχανή έναν χρόνο και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι ενεργοβόρα. Την έχω μετρήσει δεκάδες φορές.
    Ενδεικτικά στην πιό πρόσφατη μέτρηση σε κυκλο 400 χλμ (200χλμ Εγνατία, 80χλμ επαρχιακός ,120 χλμ ορεινο οδικό δικτυο) Καστοριά-Θεσσαλονίκη-Καστοριά έκαψε:
    Εγνατία με ταχύτητες 170 σταθερά + 20, 30χλμ καμια φορα 6,2 λίτρα /100 χλμ.
    Επαρχιακός Θεσνίκη Έδεσσα Καστοριά 120*130 με αρκετά ξεσπάσματα 5,3.
    Υπάρχουν λοιπόν δρόμοι που μπορείς να πας με 170 χλμ σταθερά, και το καλό είναι ότι αισθάνεσαι ασφαλής πηγαίνοντας με τόσα πάνω στην μηχανή, είναι σαν να πηγαίνεις με 120με το V Strom.
    Το να την βάλεις στην πόλη για τις καθημερινές μετακινήσεις, είναι αμαρτία. Δώσε 1000 € και πάρε και ένα παπί.
    Και επειδή η μηχανή είναι γούστο και τα γούστα είναι σαν την κολοκυθόπιτα, για εμένα αυτός ο συνδυασμός ασφάλεια, ταχύτητα και οικονομία είναι μπόμπα, οπότε είμαι χαρούμενος.
    Τώρα σε ότι αφορά το καινούργιο μοντέλο καλά θα κάνουν να το βγάλουν κι αν πιάσει έπιασε, άλλωστε θα είναι συγκρίσιμο με την χοντρή BMW και εμένα σαν ιδικτήτη 1190 εφόσον δεν το καταργήσει δεν με ενοχλεί.
    Αυτά τα (πολλά) ολίγα.

  13. #58
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από matador21 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα είμαι νέο μέλος και μιας και έχω το 1190 είπα να συμμετέχω κι εγώ στην κουβέντα,
    Συμφωνώ με τον Dr Big. Έχω την μηχανή έναν χρόνο και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι ενεργοβόρα. Την έχω μετρήσει δεκάδες φορές.
    Ενδεικτικά στην πιό πρόσφατη μέτρηση σε κυκλο 400 χλμ (200χλμ Εγνατία, 80χλμ επαρχιακός ,120 χλμ ορεινο οδικό δικτυο) Καστοριά-Θεσσαλονίκη-Καστοριά έκαψε:
    Εγνατία με ταχύτητες 170 σταθερά + 20, 30χλμ καμια φορα 6,2 λίτρα /100 χλμ.
    Επαρχιακός Θεσνίκη Έδεσσα Καστοριά 120*130 με αρκετά ξεσπάσματα 5,3.
    Υπάρχουν λοιπόν δρόμοι που μπορείς να πας με 170 χλμ σταθερά, και το καλό είναι ότι αισθάνεσαι ασφαλής πηγαίνοντας με τόσα πάνω στην μηχανή, είναι σαν να πηγαίνεις με 120με το V Strom.
    Το να την βάλεις στην πόλη για τις καθημερινές μετακινήσεις, είναι αμαρτία. Δώσε 1000 € και πάρε και ένα παπί.
    Και επειδή η μηχανή είναι γούστο και τα γούστα είναι σαν την κολοκυθόπιτα, για εμένα αυτός ο συνδυασμός ασφάλεια, ταχύτητα και οικονομία είναι μπόμπα, οπότε είμαι χαρούμενος.
    Τώρα σε ότι αφορά το καινούργιο μοντέλο καλά θα κάνουν να το βγάλουν κι αν πιάσει έπιασε, άλλωστε θα είναι συγκρίσιμο με την χοντρή BMW και εμένα σαν ιδικτήτη 1190 εφόσον δεν το καταργήσει δεν με ενοχλεί.
    Αυτά τα (πολλά) ολίγα.
    Καλως μας ηρθες και να το χαιρεσαι το 'κατεμακι' σου
    Αν δεν εχεις ακουσει κατι για το φιλτρο αερα η δεν εχεις λαβει καποια ανακληση ριξε μια ματια οτι σφραγιζει καλα στο φιλτροκουτι
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #59
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2014
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Καλως μας ηρθες και να το χαιρεσαι το 'κατεμακι' σου
    Αν δεν εχεις ακουσει κατι για το φιλτρο αερα η δεν εχεις λαβει καποια ανακληση ριξε μια ματια οτι σφραγιζει καλα στο φιλτροκουτι
    Ευχαριστώ πολύ. Το είχα υπόψη μου από τις αρχές του χρόνου και τον Μάιο που έβαλα την καλωδίωση του GPS και βγήκε το τεπόζιτο το τσέκαρα και ήταν μια χαρά. Τον Σεπτέμβριο που θα κάνω το ετήσιο service θα το ξαναδώ και αν μπορώ θα το αντικαταστήσω.

  15. #60
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αν δεν εχεις ακουσει κατι για το φιλτρο αερα η δεν εχεις λαβει καποια ανακληση ριξε μια ματια οτι σφραγιζει καλα στο φιλτροκουτι
    Toυς ειναι τοσο δυσκολο να φτιαξουν ενα μηχανακι χωρις τετοιες ή παρομοιες χαζομαρες;; Απορω. Ή τουλαχιστον να το κοστολογησουν αναλογα.
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 4 από 29 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ktm 990 Adventure Fotos & 950 Mx
    από DUKASII στο forum KTM
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2005, 10:47
  2. KTM SUPER DUKE RR Race Use Only
    από ixnilatis στο forum KTM
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 09:29
  3. espase aktina apo KTM LC4 adventure!
    από KaTaNaS στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2005, 11:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF