Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: CB500X

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2014
    Μηνύματα
    3

    CB500X

    Καλησπερα σε ολους. ειμαι καινουρια εδω και γενικοτερα με τις μηχανες και θα χρειαστω την βοηθεια σας. ισως σας κουρασω λιγο αλλα.. τον τελευταιο καιρο αποφασισα να παρω μηχανη, δεν ειμαι της ταχυτητας αλλα της εμφανισης πιο πολυ οποτε εψαχνα στην κατηγορια των 250κ. διαπιστωσα ομως οτι ειναι ελαχιστα τα μοντελα και τα περισοτερα τυπου naked. ηθελα μια μηχανη μεγαλυτερου κυβισμου απο το παπακι που εχω τοσα χρονια και πιο πολυ για ταξιδακια. ετσι μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στο cb500x. ακριβο μεν για τους σημερινους μισθους αλλα καλυτερα να πληρωνω κατι καινουριο παρα να εχω γραμματια και ζημιες ταυτοχρονα. ειμαι ολιγον ασχετη μηχανικα. θελω λοιπον να συγκρινω την μηχανη σε σχεση με το modenas gt135 , οχι μηχανικα εννοειται , αλλα στο κοστος συντηρησης. το ρωταω αυτο γιατι θελω να παρω μηχανη και να την χαρω και οχι να βγαινω καθε πρωι να την κοιταω και να ξαναμπαινω μεσα. και επειδη λογω ασχετοσυνης ειναι ο μονος τροπος να τα συγκρινω. θα μπορουσε λοιπον καποιος να με ενημερωσω απο οσα γνωριζει , τι καταναλωση εχει σε σχεση με το παπι ( το παπι μου καιει 2.5 ευρω βενζινα στα 50 χλμ διαδρομης αλλα σπασμενο). στο θεμα ασφαλισης? ( στο παπι πληρωνω στην anytime 120 το εξαμηνο και στην καινουρια που πηγα τωρα 70) .. στο κοστος ελαστικων , και πολυ βασικοτερο στα σερβις. στο παπι αν θυμαμαι καλα ειναι ανα 3000χλμ και κοστιζει 30-50 ευρω, στη μηχανη ποσο ? ενας συναδερφος με ενημερωσε οτι το συγκεκριμενο μοντελο ειναι αρκετα οικονομικο στο θεμα βενζινας (διαβασα καπου οτ ιεχει 17.3 λτ ντεποζιτο και βγαζει 460 χλμ και αν υπολογισουμε με την σημερινη τιμη βενζινας ειναι γυρω στα 30 ευρω οποτε 8-9 ευρω διαφορα απο το παπι). και ισχυει οτι περα απο τα πρωτα σερβις μετα θελει σερβις ανα 20.000 χλμ?κανω καθε μηνα 1500 χλμ λογω δουλειας οποτε σκεφτομαι πολυ τα εξοδα. δεν ξερω αν σας μεταφερω σωστα τις σκεψεις μου αλλα δεν εχω βρει αλλο τροπο να τα συγκρινω.. καθε βοηθεια δεκτη.. σας ευχαριστω πολυ
    Τελευταία τροποποίηση από almalibre; 11/08/2014 στις 19:17.

  2. #2
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Απ ' ότι διαβάζω το θέμα της οικονομίας έρχεται πρώτο στην λίστα σου.
    Η μοτοσικλέτα είναι ακριβό "σπορ".
    Αλλά σε αποζημιώνει με τρόπο μοναδικό.
    Δεν υπάρχει πιο οικονομικό 2τροχο από το παπί. Ανεβαινεις κατηγορία ανεβάζεις
    και τα έξοδα.
    Βενζίνη, ελαστικά ακόμα και μια τούμπα έχει το κόστος τις.
    Να υποθέσω ότι έχεις υπολογίσει και τα έξοδα για εξοπλισμό ετσι;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2014
    Μηνύματα
    16
    Έχεις πάει σε κάποια έκθεση να δεις την μοτο που σου αρέσει να την καβαλησεις να δεις( πατάς καλά στο έδαφος) βασικό έχει άνετο κάθισμα τα κιλα που ζυγίζει η cbrx για παραδειγμα γεμάτη (220κιλα)τα μπορείς . Μη διαβάζεις τα περιοδικά οτι θέλουν λένε κ από εκεί βγάζουν μεροκάματο οταν λένε καλά το μάθημα...Εγώ νομίζω οτι απο το παπί ισως να είναι μεγάλο το άλμα κ θα πρότεινα κάτι ενδιάμεσο

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2014
    Μηνύματα
    3
    Το θεμα οικονομίας ναι ειναι βασικο για να μπορω να αντεπεξέλθω. Καποιες αποριες μου ηταν απο περιοδικα και καποιες αλλες απο συνομιλίες με γνωστους. Ας πουμε οτι το οτι η μηχανη κανει σερβις ανα 20000 χλμ μου το ειπε καποιος συναδερφος. Την εχω δει τη μηχανη απο κοντα την εχω καβαλησει. Την εχω και στο υψος και στο βάρος. Τωρα για την οικονομία με βαση αυτα που εχω ακουσει η συγκεκριμενη δεν εχει τραγικές διαφορες απο το παπι. Αν πιστεψω δλδ οτι με τα 17 λιτρα ντεποζιτο που λεει οτι βγαζει 460 χλμ ειναι λογικοτατη η διαφορα στο παπι. Οταν με το παπι για τα 500χλμ θελω 22 ευρω και με την μηχανη 30. Μην ξεχναμε οτι τα περισσοτερα χλμ τα κανω στη δουλεια 50 πηγαινε ελα οποτε στο κηφισο το παπι παει σπασμενο. Τωρα για τ εξτραα αν εννοεις πχ μπαρες προστασίας κτλπ δεν εχω δει τιμες αν και καποιοι τα κανουν και δωρο. Γιαυτο θελω να παρω γνωμες απο εσας να δω τι ισχυει και τι οχι. Στο θεμα ασφάλισης ειναι τα ιδια με το παπι τελικα. Στο θεμα ελαστικων ας πουμε η γραναζια φαντάζομαι αν πω υποθετικα οτι συο παπι τα αλλαζεις ανα 10000 χλμ στη μηχανη δεν θα τα αλλαζεις σε πολυ περισσότερα? Αν ναι φανταζομαι ερχετε μια η άλλη.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2014
    Μηνύματα
    63
    Honda promises 28 km per litre, or 79.5 mpg, for a 485km (302 mile) tank range. When we stopped for a fuel top-up after 88.5 km (55 miles) of spirited riding, my bike took on 4.1 litres – that’s 21.6km/l, or 61.3 mpg; a still-respectable 373 km (233 mile) tank range. Needless to say, if you ride more sedately, you’d see significantly better numbers. And while on the topic, a hinged fuel tank cap would be handy.
    από http://www.visordown.com/road-tests-...iew/22704.html

    Δηλαδή 373 χμ ανά ντεπόζιτο σύμφωνα με αυτόν.Άρα έχει ~4.5 λτ/100. Βέβαια δε γνωρίζουμε πως το πήγαινε και όπως σχολιάζει και ο ίδιος ίσως είναι και οικονομικότερο με ποιο αργή οδήγηση.

  6. #6
    Το γράφει....spirited riding... Με λίγα λόγια δεν το πήγε και σαν Παναγία !!!! Το έσκισε λιγουλάκι.

  7. #7
    Απαράδεκτο Μέλος Το avatar του/της Black Diamond
    Εγγραφή
    02/08/2012
    Μηνύματα
    158
    οικονομικότερο απο το παπί σου δεν θα είναι καμιά μηχανή.ειπώθηκε. Ειδανικά και αφού δεν έχει μεγάλο κόστος συντήρησης η πάπια, κράτα και τα δύο για λίγο να δείς τη διαφορά και δώστην λίγο αργότερα΄αν κρίνεις οτι πρέπει. Εντός πόλης δεν τίθεται ΄θέμα πάντως ειδικά να κρίνεις βάσει κόστους (γιατί όλοι αλλάζουμε γνώμη όμως καβάλα σε μια μηχανή οεο; )
    Υπερ της εμπειρίας, πάρτο.
    bike away your everyday routine

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από almalibre Προβολή μηνύματος
    Το θεμα οικονομίας ναι ειναι βασικο για να μπορω να αντεπεξέλθω. Καποιες αποριες μου ηταν απο περιοδικα και καποιες αλλες απο συνομιλίες με γνωστους. Ας πουμε οτι το οτι η μηχανη κανει σερβις ανα 20000 χλμ μου το ειπε καποιος συναδερφος. Την εχω δει τη μηχανη απο κοντα την εχω καβαλησει. Την εχω και στο υψος και στο βάρος. Τωρα για την οικονομία με βαση αυτα που εχω ακουσει η συγκεκριμενη δεν εχει τραγικές διαφορες απο το παπι. Αν πιστεψω δλδ οτι με τα 17 λιτρα ντεποζιτο που λεει οτι βγαζει 460 χλμ ειναι λογικοτατη η διαφορα στο παπι. Οταν με το παπι για τα 500χλμ θελω 22 ευρω και με την μηχανη 30. Μην ξεχναμε οτι τα περισσοτερα χλμ τα κανω στη δουλεια 50 πηγαινε ελα οποτε στο κηφισο το παπι παει σπασμενο. Τωρα για τ εξτραα αν εννοεις πχ μπαρες προστασίας κτλπ δεν εχω δει τιμες αν και καποιοι τα κανουν και δωρο. Γιαυτο θελω να παρω γνωμες απο εσας να δω τι ισχυει και τι οχι. Στο θεμα ασφάλισης ειναι τα ιδια με το παπι τελικα. Στο θεμα ελαστικων ας πουμε η γραναζια φαντάζομαι αν πω υποθετικα οτι συο παπι τα αλλαζεις ανα 10000 χλμ στη μηχανη δεν θα τα αλλαζεις σε πολυ περισσότερα? Αν ναι φανταζομαι ερχετε μια η άλλη.
    Τα χιλιομετρα που σου λεει ο συναδελφος σου ειναι πολυ πολυ προσεκτικα και αργα.δηλαδη μια καταναλωση στο 4αρι ειναι για μηχανη 500 κυβικων εφικτη με πολυ προσεκτικη οδηγηση και ελαφρυ χερακι.
    Παμε στο αλλα θεμα που πρεπει να ενημερωθεις,τι εννοεις πολυ περισσοτερα απο 10.000 χιλιομετρα?εξαρταται τι ελαστικο βαζεις και ποσο μαλακο ειναι!σκεψου οτι μια μοτο 500 cc το ελαστικο εχει και μεγαλυτερες φθορες αλλα και εσυ εχεις πολυ περισσοτερες απαιτησεις απο αυτο και δεν το αφηνεις να ξεφτιλιστει.σκεψου διπλασιο βαρος απο παπι και πολυ μεγαλυτερες ταχυτητες που θες να εισαι ασφαλης.οποτε με πολυ μεγαλυτερο κοστος σε σχεση με τα ελαστικα του παπιου βγαζεις παλι 10000 +-2000 αναλογος τον τροπο οδηγησης σου.και να.θυμασαι πως ανεξαρητως χιλιομετρων στην 2ετια εχουμε σιγουρη αλλαγη και κανε τους υπολογισμους σου.επισης περα απο τα σερβις ανα 20000 που λες(που αυτα πρεπει να τα μαθεις αναλυτικα απο την αντιπροσωπεια και οχι απο συναδελφους)υπολογισε για να εισαι υπερκομπλε και μια αλλαγη λαδιων ανα χρονο η στο ενδιαμεσο των σερβις.
    Και τελος ο φιλος που λεει για εξοπλισμο εννοει καλο κρανος,μπουφαν,γαντια μποτες και καλοκαιρινο μπουφαν.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2014
    Μηνύματα
    3
    Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας. Σαφως και θα υπαρχουν εξοδα παραπανω απο το παπι. Αυτο ηταν λογικο απλα ηθελα να συγκρινω το ποσο παραπανω. Και ολα αυτα ηταν θεωρητικά που με εχουν ενηνερωσει γιαυτο σας εγραψα εδω εκτος το να παρω γνωμες να εβρισκα και καποιον που ισως την ειχε κιολας να μας πει απο πρωτο χερι. Οπως και να εχει σας ευχαριστώ. Αν υπαρχουν και αλλες γνωμες δέκτες

  10. #10
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Δεν εχουν παρει ειδηση οτι εισαι γενους θυλυκου οποτε οι απαντησεις ειναι ελαχιστες................
    Αλλαξε λιγο τον τιτλο και κατσε απολαυσε.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    8
    Το εχω 10 μηνες το cb500x και παραλληλα και ενα crypton x οποτε θα σου τα πω ολα!το σερβις ειναι ανα 12000 χλμ η χρονο,οτι ερθει πρωτο και τα λαδια επισης,αλλα θα τα αλλαξω νωριτερα δεν κανω 12000 δε ενα χρονο.το πρωτο σερβις κοστιζει 50-60ε αναλογα που θα πας και αλλαζουν λαδια φιλτρο.Η καταναλωση ειναι πολυ καλη κυμαινεται απο 3,5-5 λιτρα στα 100 χλμ κ τα 5λ τα ειδα δικαβαλος και σημειωτον μεσα στην αθηνα.Αν κινησαι κηφησσο οπως λες ευκολα βλέπεις καταναλωση γυρω στα 4 λιτρα μεχρι τα 100-110.σαφως τα εξοδα ειναι μεγαλυτερα απο παπι αλλα οχι απαγορευτικα γιατι πταν την πηρα εψαχνα και γω μια μηχανη που να μπορω να τα κανω ολα χωρις να μου τρωει τα λέφτα και ετσι ειναι.ασφαλεια 90ε βρισκεις και με 70 το εξαμηνο,τελη κυκλοφοριας55ε.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    8
    Ξεχασα κατι!τα λαστιχα ειναι ακριβα δεν το γλυτωνεις με μια προχειρη ερευνα που εκανα για αυτα που φοραει το κοστος ειναι γυρω στα 300ε.υπαρχουν πολλοι που κανουν καλες προσφορες για το μηχ.και δινουν εξοπλισμο,ψαξε μη βιαστεις οτι θες ρωτα με!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Είμαι κάτοχος του CB500X από 29/01/2014 έχοντας κάνει 6.800 χλμ. Με νορμάλ οδήγηση και σε επαρχιακούς δρόμους (μένω Άργος) η μέση κατανάλωση είναι 4,1λτ τα 100χλμ. Η πρώτη αλλαγή λαδιών και φίλτου έγινε στα 1.000χλμ και μου στοίχησε 70 ευρώ. Στα 6.000χλμ άλλαξα (στην αντιπροσωπεία) μόνο τα λάδια και μου στοίχησαν 60ευρώ. Επόμενο γενικό σέρβις στα 12.000χλμ. Το έχω ασφαλίσει με 73ευρώ/6μηνο στην Εθνική Ασφαλιστική. Είναι πολύ ευκολοδήγητο,έχει αρκετό γκάζι σε όλες τις στροφές, μαζεμένες διαστάσεις, όρθια θέση οδήγησης και γι' αυτό κάνει και για γυναίκες, ήδη μία γνωρίζω ότι το έχει αγοράσει και δηλώνει ερωτευμένη.

Παρόμοια θέματα

  1. Αξεσουαρ cb500x
    από ioannis_k στο forum Honda
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2014, 16:18
  2. NC700X VS CB500X
    από Wisdover στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2013, 13:57
  3. honda cb500x
    από stam2 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 12:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF