Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 87

Θέμα: Για μπακλαβά ξεκίνησα ...

  1. #61
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Με τα διλήμματα και τις αποφάσεις είμαι χρόνια τσακωμένος και όταν μου παρουσιάζονται ξαφνικά με αποσυντονίζουν . Ο χάρτης , οι ταμπέλες μπροστά μου , ο καιρός που με απειλεί και η λογική των συνετών , δείχνουν την εύκολη έξοδο , αλλά , ο θεός αγαπάει τους τρελούς κι ο διάβολος τους χαράζει δρόμους .
    Τριάντα χιλιόμετρα μέχρι τα σύνορα , από δυτικά και βόρεια έρχεται η αντάρα , τα χέρια μου είναι διχασμένα , το μυαλό απουσιάζει κι εγώ δεν ήμουν ποτέ συνετός κι εκτός των άλλων η λογική είναι πολύ προσωπική υπόθεση και αφορά την στιγμιαία επιλογή .
    Εκείνη την στιγμή η δική μου λογική μου υπαγόρευε να πάω από το Smolyan παρά το ότι ήδη είχα πάρει τον δρόμο για τα σύνορα .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2014-08-17 09.47.12re.jpg 
Προβολές:	391 
Μέγεθος:	48,0 KB 
ID:	322746
    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  2. #62
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Το Smolyan με υποδέχτηκε με βροχή κάνοντάς με να αμφιβάλω πολύ για την επιλογή μου τελικά . Μέχρι εκείνη την ώρα ήμουν με το καλοκαιρινό μπουφάν και χωρίς την αδιάβροχη επένδυσή του οπότε σταμάτησα να αλλάξω . Στο τσακ πριν αρχίσει να ρίχνει οικοσκευές .
    Μια χαρά , θα μείνω εδώ , να βρω ένα ξενοδοχείο και φεύγω αύριο , είναι και ωραία πόλη ωπ βενζινάδικο κάτσε να ρωτήσω τους πιτσιρικάδες ο «γενναίος ταξιδευτής»
    -Παιδιά κανα ξενοδοχείο εδώ γύρω ;
    (σύσκεψη)
    - έχει ένα με 14 ευρω σου κάνει
    - τι λες τώρα ;
    - Χοτελ Κυπαρίσι (φτου φτου φτου ) θα πάς έτσι, έτσι κι έτσι και θα το δεις στα αριστερά σου
    - Οκ ευχαριστώ
    Δεν μου αρέσει η βροχή ειδικά στις πόλεις και πιο ειδικά όταν πρέπει να ψάχνω σε άγνωστα εντελώς μέρη , υψώνει την ανασφάλειά μου στα κόκκινα .
    Η πόλη είναι πανέμορφη έχει χρώμα υπαρκτού σοσιαλισμού με σύγχρονα στοιχεία , δεν υπάρχει περίπτωση να ψάξω για κυπαρίσσια και θάμνους πάω για τα έλατα ακολουθώντας την μπλέ γραμμή του διαολοπράγματος που έχω μπροστά μου προσπαθώντας να καταπολεμήσω τον πανικό μου .
    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  3. #63
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Ακόμα αναρωτιέμαι τι σόι επιλογή ήταν αυτή , ποια ανάγκη με έκανε να σταματάω σε κάθε χωριό σχεδόν να ρωτάω για κάπου να μείνω και τελικά να φεύγω .
    Εκατόν πενήντα χιλιόμετρα περίπου είναι μέχρι την Εξοχή που μου φαίνονται ατελείωτα , φοβάμαι , κρυώνω δεν βλέπω καλά κι έχουν μουσκέψει τα γάντια μου
    Σε κάθε διασταύρωση στέκομαι και χαλβαδιάζομαι με την σκέψη για έναν πιο μεγάλο κι εύκολο δρόμο, το Plovdiv είναι μια καλή ιδέα , δείχνει να ανοίγει από εκεί , μπα έχει κι από εδώ ένα άνοιγμα και στην επόμενη στροφή ξανά η αντάρα , πιο μαύρη , πιο δυνατή και πίσω από την άλλη μεριά , τσάμπα χιλιόμετρα , τσάμπα πανικός , γιατί, πανικός είναι , για το άγνωστο και έλλειψη αυτοπεποίθησης . Νοιώθω πως δεν θα καταφέρω να κάνω ούτε χιλιόμετρο παραπέρα αλλά όλο και συνεχίζω με τα 40χλμ στο κοντέρ να δείχνουν υπερβολικά , είκοσι , τριάντα το πολύ κι ο δρόμος σκασμένος , ποια λακκούβα να διαλέξεις να πέσεις , μέχρι που έρχεται η ομίχλη και μου κόβει τα χέρια …
    Θέλω κάπου να σταματήσω , νομίζω ότι πέρασα δυό εποχές , πριν δυό ώρες περίπου ήταν καλοκαίρι και τώρα τρέμω από το κρύο. Οι πηγές άλλες με σκέπαστρα άλλες γυμνές με προσπερνούνε κι οι Βούλγαροι σα να μην τρέχει τίποτα διασκεδάζουν , τρωνε, πίνουν , κουβεντιάζουν , οικογένειες ολόκληρες σε κάθε σκέπαστρο .
    Σε κάποια παίρνω το θάρρος και σταματάω , αν ήμουν σε κάποιο βουνό Ελληνικό θα σταματούσα σε όλες σχεδόν θα έπιανα κουβέντα και θα περίμενα να περάσει η αντάρα , όπως έχει συμβεί αρκετές φορές , εδώ με έχει καταλάβει η ντροπή , ας ήμουν αόρατος ,σκέφτομαι , να μην με δουν που θα αλλάζω , μην δουν τον φόβο μου και γελάσουν .
    Φοράω ότι έχω και δεν έχω , άλλο ένα κοντομάνικο ένα φούτερ την αδιάβροχη επένδυση από το καλοκαιρινό Revit , το χειμωνιάτικο μπουφάν και τα στεγνά δεύτερα χοντρύτερα γάντια κι ακόμη κρυώνω .
    Το τσιγάρο το κάπνισα με μια τζούρα σχεδόν από τον πανικό μου να φύγω μπροστά από δυό νταλίκες που σταμάτησαν κι αυτές στην πηγή .
    Η ομίχλη κάνει το τοπίο απόκοσμο αλλά τουλάχιστον σταμάτησε για λίγο να βρέχει
    Μόνο σκιές βλέπω , φιγούρες αλλόκοτες να χτίζονται γύρω μου και να χάνονται μέσα σε έναν απροσδιόριστο ουρανό που έρχεται όλο και πιο κοντά
    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  4. #64
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Γράφει η Μάρα Μπέλτσεβα :

    Επιθυμίες, ελπίδες, αυταπάτες,
    όλα, σαν θελκτικά πουλιά, μ’ αφήκαν.
    Στο ήρεμο ξέφωτο του πόνου, νάτες
    οι ομίχλες, σαν τραγούδι κατεβήκαν.
    Τα φύλλα, πελιδνά, σταλάζουν τώρα,
    χρυσώνοντας τη γη• όλο και πιο πολύ
    νοιώθω να με βαραίνει, απ’ ώρα σε ώρα,
    η τεφρή κάπα τούτη η χαμηλή.

    ... κι εγώ αφήνομαι σε αυτή την κάπα για λίγο ασφαλής από τις αυταπάτες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PICT0443re.jpg 
Προβολές:	390 
Μέγεθος:	62,8 KB 
ID:	322753
    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  5. #65

  6. #66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από matmat Προβολή μηνύματος
    Κάπως έτσι φτάνεις να αναρωτιέσαι , πώς έφτασα εδώ πάνω , πως φτιάχτηκε αυτή
    ομορφιά μέσα σε τόσα σύννεφα ;



    Συνημμένο 322409
    ton nteneke me to ladi pou ton pas re?
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  7. #67

  8. #68
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    εδώ είμαι , εχω μπλέξει
    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  9. #69
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Το κράνος στα σύννεφα , οι σκέψεις βαριές, το κορμί στην γης , δυσκίνητο και το τοπίο βγαλμένο από ταινία του Αγγελόπουλου βαδίζει αργά γύρω μου .
    Ένα, ένα τα σπίτια της Σιρόκα Λάκα , αναδύονται δειλά με την περίτεχνη τους όψη
    φτιάχνοντας έναν κύκλο έτοιμο να χορέψει καταμεσής της βροχής που δυναμώνει , όπως δυναμώνει σταδιακά και η λυγαριά το χτύπημά της στο tapan (παραδοσιακό τύμπανο βασισμένο στο αρχαίο Ελληνικό τελετουργικό τύμπανο) κι η πίπιζα που φουσκώνει τα ποτάμια με κάθε της ανάσα το συνοδεύει .
    Λυγερόκορμοι φαντάζουν οι δρόμοι στα μάτια μου κι όσο και να θέλω να σταθώ για δυό στεγνά τσιγάρα τόσο με προκαλούν στην φανατσίωσή μου .
    Το χωριό Σιρόκα Λάκα στο οποίο βρίσκεται η μεγαλύτερη σχολή παραδοσιακής μουσικής της Βουλγαρίας είναι ένα πανέμορφο παραδοσιακά διατηρημένο χωριό στην καρδιά της Ροδόπης . Σε μικρή απόσταση επίσης, υπάρχει το πλανητάριο και το αστεροσκοπείο στο οποίο υπάρχει για επιστημονικούς σκοπούς ένα από τα πιο σύγχρονα τηλεσκόπια στον κόσμο και παραμένει ανοιχτό για το κοινό ακόμα και τις βραδινές ώρες. Εδώ επίσης λένε οτι υπάρχει κατά τη διάρκεια όλου του χρόνου ο πιο καθαρός ουρανός στην ανατολική Ευρώπη, κάτι που βοήθησε στην ανακάλυψη καινούριων αστερισμών.
    Άλλα δεκαεπτά χιλιόμετρα να αντέξεις , δίχως να ξεχωρίζεις τον ίδρωτα στην παλάμη από την υγρασία του τοπίου . Ο καιρός παίζει μαζί μου το λίγο βροχή , περισσότερη βροχή , τι να κοιτάξω , τον δρόμο ή τον ουρανό ;
    Όπου λιγοστεύει η βροχή παρακαλάω να κρατήσει λίγο ακόμη έτσι , μια στροφούλα ακόμη , μια ακόμη καμπή μερικά χιλιόμετρα παγωμένου αέρα .
    Νοιώθω μεγάλη μοναξιά κι εντελώς ηλίθιος με το γεγονός πως τα μόνα τροχοφόρα που συναντώ είναι αυτοκίνητα και ούτε μια μηχανή για να πάρω κουράγιο .
    Τέσσερα χιλιόμετρα πριν το Devin αισθάνομαι να καταρρέω , η βροχή με γδέρνει και χτυπάει το κράνος αλύπητα κι ο ποδηλάτης που έχει καταλύσει σε ένα κιόσκι στην απέναντι πλευρά της διασταύρωσης που είναι η πορεία για τα σύνορα ένα σαρκαστικό χαμόγελο , λές και νοιώθει πως κιότεψα και με καγχάζει .
    Δεν νομίζω πως θα αντέξω αλλά ογδόντα περίπου χιλιόμετρα μέχρι τα σύνορα , θέλω να μείνω εδώ , να στεγνώσω κάπου τα χέρια μου και το μπουφάν που έχει βαρύνει σαν πανοπλία σταυροφόρου
    Οι διαθέσεις όμως έχουν δικαίωμα να αλλάζουν και φυσικά σε αυθαίρετο χρόνο . Ένα τεράστιο χαμόγελο ζεσταίνει τα πάντα γύρω μου καθώς στο βενζινάδικο πρίν το Ντέβιν βλέπω μηχανή που ανεφοδιάζεται , ναι , δεν είμαι μόνος , υπάρχει κι ο Τούρκος τρελός με τα λιωμένα λάστιχα στην γυμνή που δεν συγκράτησα μηχανή με ένα διάφανο αδιάβροχο πάνω του .
    Είναι όμορφο συναίσθημα να ανταμώνεις στον δρόμο τον «εχθρό» σου , στην ουσία η μόνη έχθρα που θα πρέπει να νοιώθουμε είναι στον διαχωρισμό που επιβάλουν οι πολιτικές των παγκόσμιων αρπαχτικών

    «Ξεκόψαμε εμείς οι άνθρωποι ο ένας απ’ τον άλλον,
    Κομμάτιασαν την ευτυχία μας χαράζοντας σύνορα
    Ξεκόψαμε εμείς οι άνθρωποι ο ένας απ’ τον άλλον
    Στον ουρανό η αδερφοσύνη των πουλιών
    Στην γή , των λύκων»
    Φαζίλ Νταγλαρτζά
    (Τούρκος Ποιητής)

    Καλό σου δρόμο βρε τρελότουρκε κι ελπίζω να εφτασες ασφαλής στο σπίτι σου
    Τελευταία τροποποίηση από matmat; 05/10/2014 στις 12:33.
    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  10. #70
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Στο Βενζινάδικο έκατσα καμιά ώρα περιμένοντας να κοπάσει κάπως η δυνατή βροχή , μίλησα με την αγαπημένη μου στο τηλέφωνο , με την αδερφή μου και τον βενζινά που μου έφτιαξε τον πιο καλό καφέ που έχω πιεί ως τώρα κι έκανα και δυο τρία τέσσερα πέντε απανωτά τσιγάρα μέχρι να μαζέψω κουράγια και να πάρω την απόφαση για την επιστροφή στον διαβολόδρομο .
    Λίγο πιο κάτω ξεκινάει ο δρόμος που πηγαίνει στον λάρυγγα του διαβόλου στο Trigrad κάτι που με έκανε να αρχίσω τα ξόρκια και τις προσευχές , να ποιος με εκδικείται , ούτε ο θεός με θέλει ούτε ο διάβολος , το καθαρτήριό μου είναι ο δρόμος
    Άλλη φορά οι επισκέψεις να έχω και το κατιτίς μου να του πετάξω στον αδηφάγο του λαιμό .
    Μέχρι το Dospat η διαδρομή έχει κάποια στεγνά κομμάτια που με κάνουν να ξεθαρρέψω και να ηρεμήσω λίγο από την ταραχή των προηγούμενων χιλιόμετρων ενώ αρχίζουν σιγά , σιγά να στεγνώνουν και οι κορντούρες
    Στο Dospat ενώ βάζω βενζίνη και κάνω ένα τσιγάρο αρχίζει πάλι τις απειλές ο καιρός και με διώχνει για το Gotse Delchev που είναι ο κεντρικός δρόμος που θα με βγάλει στο φυλάκιο της Εξοχής .
    Εδώ είναι οι εργάτες της πέτρας , ένα απέραντο λατομείο απλώνεται και σε κάθε καμπή σχεδόν υπάρχει κι ένα παράπηγμα όπου σχίζουν τις πλάκες από τα αγκωνάρια οι εργάτες
    Μυρίζω το στουρνάρι που χτυπιέται κι ακούω τον πόνο του στο μέταλλο που ρυθμικά φωνάζει , αυτό αύριο θα γίνει σπίτι , μάντρα , αυλή και πάτωμα , μια ζωή θρυματισμένη για μιαν άλλη ζωή τεχνουργική κι αγώνας επιβίωσης με τον τόνο .
    Ξαφνικά βλέπω μπροστά μου την ταμπέλα που ούρλιαζε ΔΡΑΜΑ και τα φρένα πανικού φέρανε δίπλα μου τον πρώτο βούλγαρο που μίλαγε Ελληνικά
    Λίγα χιλιόμετρα πρίν το Gotse Delchev στη Dabnitsa .
    - Θέλω να πάω για Δράμα από το Gotse Delchev
    - Όχι ρε από εδώ θα πάς , τρία χωριά μετά θα βρείς τον κεντρικό για τα σύνορα
    έχει ταμπέλες
    - Μα …
    - Από εδώ έρχονται όλοι , είναι πιο κοντά και δεν έχει Αστυνομία
    Και να ήθελα να παω από την άλλη δεν τόλμησα , με αγριοκοίταζε
    Στεγνά πιά τα χιλιόμετρα φεύγουν σαν γρήγορα άτια που μύρισαν το σανό και το νερό της ανάπαυσης
    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  11. #71
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    ''Στα ξένα δε δροσίζει το νερό, και το ψωμί πικραίνει!'' έγραφε ο Κρυστάλλης και το νερό που γέμισα απ’ την πηγή της Ροδόπης θαρρείς και πικράθηκε που άλλαξε τόπο
    Ο συνοριοφύλακας στην Εξοχή δεν πίστευε πως έβρεχε και πως θα ερχόταν πίσω μου η βροχή όπως δεν πίστευα κι εγώ πως θα βρεχόμουν άλλο.
    Ο θεός όμως είχε άλλα σχέδια κατά νού και σα να κατάλαβε τις σκέψεις που έκανα λίγο πιο πριν περνώντας το τούνελ περιχαρής που άφηνα πίσω μου τα υγρά χιλιόμετρα άρχισε να βάφει τον ουρανό με όλους τους τόνους του γκρι με το πιο σκούρο μπροστά μου , προς την έξοδο για το σπίτι .
    Η Αλιστράτη πνιγμένη στην αντάρα να μου απαγορεύει το διάβα της , η λύση της Εγνατίας στο ύψος της Καβάλας μου φάνηκε καλή , σύντομη και ασφαλής . Χα!
    Πώς το λένε ; όταν εσύ κάνεις σχέδια ο άλλος από πάνω ξεκαρδίζεται στα γέλια ;
    Γέλια δεν νομίζω να ήτανε πρέπει να άδειαζε την πισίνα του διαβόλου για να κάνει πλάκα και σε εκείνον και σε εμένα .
    Η απόσταση χρονικά από την πρώτη ψιχάλα μέχρι τον κατακλυσμό ήταν το πιο μικρό κλάσμα που θα μπορούσε να διαιρεθεί ένα δευτερόλεπτο
    Για δώδεκα χιλιόμετρα πάνω στην Εγνατία έψαχνα μια έξοδο να φυλαχτώ χωρίς να βλέπω στην κυριολεξία πέρα από την μύτη μου , εντελώς στην τύχη .
    Βγήκα στην έξοδο της Νέας Περάμου με την σκέψη ότι θα κάτσω από κάτω από την γέφυρα να περάσει και να συνεχίσω , μέχρι που ένοιωσα την μηχανή να ωθείται από το νερό που ερχόταν πίσω μου .
    Πόσα κουράγια να έχει ένας άνθρωπος να αντέξει , κατάλυμα επειγόντως , ο,τι να ΄ναι όπου να ΄ναι .
    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  12. #72
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Το όπου να 'ναι είναι το πρώτο ξενοδοχείο που βρίσκεις μπροστά σου την στιγμή λίγο πριν πείς καταρρέω
    Κλείνεις την πόρτα και τρως την φλασιά πως εσύ είσαι πλέον ασφαλής αλλά η μηχανή σου ακόμη ζεστή υπομένει την βροχή και μετανιώνεις που κρύφτηκες , που κουράστηκες που τρόμαξες με μια μπόρα .
    Μέχρι να σε πάρει ο ύπνος όλα αυτά , το πρωί θα χαθείς μέσα στην αγκαλιά της ανατολής για να επιστρέψεις εκεί οπού δεν έφυγες ._
    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  13. #73
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Ενα μεγάλο ευχαριστώ που ανεχτήκατε την φλυαρία μου

    Και για ανακεφαλαίωση , ισως να μην ήταν ενα ταξίδι μεγαλοπρεπές ή τουλάχιστον ετσι οπως το ειχα στην διαδρομή φανταστεί
    καθώς για αλλού ξεκίνησα κι αλλού βρέθηκα .
    Παράγοντες που επαιξαν σημαντικό ρόλο ήταν η κακή ψυχολογία απο συσσωρευμένα προβλήματα , κανένας σχεδιασμός (πάλι καλά που ειχα χάρτες μαζί) η έλλειψη χιλιομέτρων μέσα στον χρόνο μιας και το κυνήγι της επιβίωσης είναι βασική προτεραιότητα και μαζί με μερικά αλλα η ανασφάλεια και μια μορφή αγοραφοβίας .
    Βρήκα ομως πράγματα για τον εαυτό μου , ανακάλυψα αλλο ενα όριό του και σίγουρα το επόμενο ταξίδι θα είναι πιό μακριά
    άλλωστε , ένα βήμα την φορά λένε .
    Να είστε όλοι καλά και με όμορφα ταξίδια

    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  14. #74
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Να σαι καλά ρε Ματθαίε!


  15. #75
    Μωρη μουστόγρια,να δεις που άμα περάσει λίγος χρόνος, όχι πολύ, ίσα να ωραιοποιήσει το ταξιδάκι αυτό και να σβήσει τα δύσκολα, θα κάνεις σαν την χήρα στο κρεβάτι για να ξανά βγεις απο το σπήλαιο.







    ΥΓ Παρε για τσιπουρα

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 110
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2010, 18:35
  2. Για πάμε να γελάσουμε λίγο.....!
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 16:50
  3. Για Τον Σπυρο (duke IΙ)
    από XTMPAM στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 10:27
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 10:03
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF