Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 152

Θέμα: Riding school 888 6-8 οκτωβριου στις σερρες

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gkourv Προβολή μηνύματος
    Δε βλέπω πως αυτά που είπα σε οδηγούν σε αυτό το συμπέρασμα. Ούτε είπα πως σε κάνει εκπαιδευτή ο χρόνος σου στην πίστα.
    οπως καταλαβες φιλε μου δεν ειπε κανεις οτι ο συγκεκριμενος ανθρωπος ειναι κακος σε αυτο που κανει...(δεν θα μπορουσαμε αλλωστε αφου δεν εχουμε παρακολουθησει κατι απο αυτα που κανει)
    η διαφωνια ειναι οτι αυτοπροσδιοριζεται εκπαιδευτης χωρις να ειναι πιστοποιημενος απο καποια αρχη σχετικη με το αθλημα/χωρο...+ οτι κανει καποιες χοντραδες οπως το 17psi αερα σε λαστιχο, επειδη πιθανοτατα ετσι ακουσε...


    το θεμα διδασκαλια και εκπαιδευση ειναι τεραστιο και πολυπλοκο...
    μπορει ο ανθρωπος αυτος να ειναι ο καλυτερος στο να μεταδωσει την γνωση του (οποια και αν ειναι αυτη)...μπορει ομως και οχι, και απλα να ταιριαξε σε εσενα και σε 3-4 αλλους που εκαναν τα "μαθηματα"...


    υπαρχουν καθηγητες πανεπιστημιου με φοβερες γνωσεις αλλα καθολου μεταδοτικοτητα...
    υπαρχουν και οικοδομοι (δεν το λεω υποτιμητικα) που μπορουν να σου εξηγησουν καλυτερα απο εναν καθηγητη πανεπιστημιου την εννοια του ολοκληρωματος και πως εφαρμοζεται...
    επισης ειναι να σου ταιριαξει και ο δασκαλος...
    δεν μπορουν ολοι να μαθουν απο ολους...αλλοι θελουν μια διαφορετικη προσεγγιση κλπ...


    ο καλος δασκαλος ειναι αυτος που προσαρμοζεται στον μαθητη και τον διδασκει με τον τροπο που ο μαθητης θελει...οχι με τον τροπο που εχει προαποφασισει...


    ουτε εγω θα πηγαινα σε αυτον γιατι με χαλαει το "κερδοσκοπικος οργανισμος" ενω τα παιρνει...(αληθεια αποδειξεις κοβει?)
    ο αυτοπροσδιορισμος του εκπαιδευτη που δεν στηριζεται πουθενα...
    το οτι βαζει 17psi σε "μαθητη" μεσα στην πιστα...
    το οτι δεν κλεινει την πιστα για τα μαθηματα και γινονται παραλληλα και αλλα event...
    που, απ'οτι καταλαβα, δεν εχει ενα σταθερο σημειο για το θεωρητικο κομματι και το κανει στο ποδι...
    και τελος, το γεγονος οτι "διδασκει" στον δρομο...


    ειδικα για το τελευταιο ειναι απαραδεκτος...

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ρε ΄σεις, αρκετά δεν τράβηξε αυτή η κουβέντα? Τα παιδιά πήγαν επειδή έψαχναν κάποιες λύσεις σε θέματα τους. Τα σχολεία ασφαλούς/ανασφαλούς/γρήγορης/αγωνιστικής οδήγησης δεν είναι καμμιά μυστικιστική στοά για μυημένους. Όποιος θέλει το ψάχνει λίγο και βλέπει αν του κάνει ή όχι.
    Καλώς ή κακώς, ελεύθερη αγορά είναι.

    Βυρωνα επειδη καποιοι μπορει να ειναι καινουργιοι και να μπαινουν τωρα στον χωρο, που σημαινει οτι δεν εχουν ουτε τον κυκλο γνωριμιων, ουτε την εμπειρια να διακρινουν καποια πραγματα που για μας φαινονται απλα, καλο ειναι να υπαρχει ενας γενικος μπουσουλας για το τι ειναι ο καθενας και το τι προσφερει...


    προς Θεου δεν θα κρινουμε την δουλεια των σχολειων ειτε λεγονται CSS, ειτε 888 racing, ειτε Sinioris racing...απλα τι ειναι ο καθενας και απο που κραταει η σκουφια του...

  3. #108
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Εγω βλεπω οτι οι περισσοτεροι δεν εχετε σφαιρικη αποψη του ζητηματος και ομως βγαζετε συμπερασματα.

    Θα ηταν πιο αντρικιο αν εμπαινε στη κουβεντα και ο εν λογω εκπαιδευτης να του θεσουμε τις αντιρρησεις μας απο το να γραφουμε πραγματα σχεδον πισω απο την πλατη του.

  4. #109
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Εγω βλεπω οτι οι περισσοτεροι δεν εχετε σφαιρικη αποψη του ζητηματος και ομως βγαζετε συμπερασματα.

    Θα ηταν πιο αντρικιο αν εμπαινε στη κουβεντα και ο εν λογω εκπαιδευτης να του θεσουμε τις αντιρρησεις μας απο το να γραφουμε πραγματα σχεδον πισω απο την πλατη του.
    Δημόσια είναι η κουβέντα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Εγω βλεπω οτι οι περισσοτεροι δεν εχετε σφαιρικη αποψη του ζητηματος και ομως βγαζετε συμπερασματα.

    Θα ηταν πιο αντρικιο αν εμπαινε στη κουβεντα και ο εν λογω εκπαιδευτης να του θεσουμε τις αντιρρησεις μας απο το να γραφουμε πραγματα σχεδον πισω απο την πλατη του.
    http://www.moto.gr/forums/showthread...&highlight=888

  6. #111
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Nα ρωτησω κάτι που δεν γνωρίζω.Αμα σκάσει μυτη ξερω γω κανας ξεχασμενος γρηγορος και κερασει αφεψημα τον δασκαλο τι γινεται τοτε εκτος απο μπαχαλο;Δε ξερω πως μου ηρθε αυτη η απορια αλλα αφου ήρθε..

  7. #112
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    σαν να κερασεις εσυ καφε εμενα ας πουμε...

  8. #113
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    σαν να κερασεις εσυ καφε εμενα ας πουμε...
    ε;;;Δε σε επιασα τωρα ωρε.

  9. #114
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Nα ρωτησω κάτι που δεν γνωρίζω.Αμα σκάσει μυτη ξερω γω κανας ξεχασμενος γρηγορος και κερασει αφεψημα τον δασκαλο τι γινεται τοτε εκτος απο μπαχαλο;Δε ξερω πως μου ηρθε αυτη η απορια αλλα αφου ήρθε..
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yoda.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	7,6 KB 
ID:	325040
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #115
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Nα ρωτησω κάτι που δεν γνωρίζω.Αμα σκάσει μυτη ξερω γω κανας ξεχασμενος γρηγορος και κερασει αφεψημα τον δασκαλο τι γινεται τοτε εκτος απο μπαχαλο;Δε ξερω πως μου ηρθε αυτη η απορια αλλα αφου ήρθε..
    Το ότι είναι κάποιος εκπαιδευτής δεν σημάνει ότι είναι και ο γρηγορότερος στην γειτονιά του. Ε?
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  11. #116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Julius Προβολή μηνύματος
    Το ότι είναι κάποιος εκπαιδευτής δεν σημάνει ότι είναι και ο γρηγορότερος στην γειτονιά του. Ε?
    Προφανώς

  12. #117
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2014
    Μηνύματα
    7
    Καλημέρα,
    Έκανα και εγώ μαθήματα στην συγκεκριμένη σχολή και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Ο συγκεκριμένος εκπαιδευτής (ναι είναι εκπαιδευτής και είναι άριστος) με βοήθησε πάρα πολύ απαντώντας μου σε όλες τις απορίες μου διορθώνοντας όλα τα λάθη μου και γενικός αντιμετωπίζοντας με σαν άτομο ξεχωριστά και όχι σαν σύνολο. Εγώ προσωπικά ήθελα να κάνω κάποια ιδιαίτερα μαθήματα γτ έχω καθαρόtrack bike και θέλω να μάθω να οδηγώ μόνο στην πίστα… για να μην μακρηγορώ ,το πόσο με βοήθησε φαίνεται και στον χρόνο μου… από εκεί που γυρνούσα στα 2 λεπτά πέσαμε στο 1:34 και οδηγώ μηχανή μόνο 7 μήνες…

    Αυτή ήταν καθαρά η γνώμη μου, έχω παρακολουθήσει μόνο τα σχολεία του κύριου λαουτάρη και κανένα άλλο σχολείο. Αν και με φίλους που έχουν κάνει και το 888 και το css έχουμε συζητήσει τις διαφορές, τα θετικά και τα αρνητικά…

    Κάποιες ανακρίβειες θέλω να διορθώσω μόνο:
    1) 190 ευρώ κόστισαν τα μαθήματα σε εμένα που έκανα ιδιαίτερο το lvl3. Το lvl1 κοστίζει 100 ευρώ + 30 ευρώ την πίστα. Μέσα σε αυτά τα λεφτά υπάρχει μεσημεριανό στο εστιατόριο της πίστας και ένα αναμνηστικό μπλουζάκι.
    2) Τα μαθήματα γίνονται μέσα στο press room στις εγκαταστάσεις της πίστας… δλδ στο Press room γίνεται η θεωρία και προβάλλονται κάποια βίντεο και φωτογραφίες με προτζέκτορα και κατευθείαν μετά γίνονται πράξη μέσα στην πίστα.
    3) Στην πίστα μπαίνεις ένα εικοσάλεπτο και βγαίνεις. Στο συγκεκριμένο εικοσάλεπτο, είτε οι υπεύθυνοι της πίστας βγάζουν του άλλους έξω για να μπούνε οι μαθητές είτε από πριν συνεννοούμαστε με τους άλλους χρήστες της πίστας πότε θα μπουν αυτοί για να μπούμε εμείς όταν θα βγουν. Επομένως είσαι πάντα μόνος. Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλούν και τους είπα να μπαίνουν κανονικά γτ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
    4) Οι γόμες οδηγούνται με 17-18-19 psi στο πίσω ελαστικό. Αυτό μπορείτε να το εξακριβώσετε πολύ εύκολα. Δεν βάζει σε όλα τα λάστιχα 17-18-19 Psi. Σε κάθε λάστιχο βάζει την σωστή πίεση αέρα. Μόνο σε γόμες βάζει τόσο δλδ όσο ορίζει και ο κατασκευαστής. Στην τελική δεν σε υποχρεώνει να βάλεις τόσο. Μια συμβουλή δίνει.
    5) Το γεγονός ότι «δεν έχει κάποια σπουδαία πιστοποίηση» (το βάζω σε εισαγωγικά γτ εσείς το θίγετε τόσο πολύ) ή ότι οι χρόνοι του δεν είναι πάρα πολύ χαμηλοί, ή δεν έχει τρέξει σε πολλούς αγώνες δεν σημαίνει ότι δεν τον κάνουν εκπαιδευτή. Ένας προπονητής στο ποδόσφαιρο δεν ξέρει να παίζει μπάλα αλλά προπονεί μια ολόκληρη ομάδα.
    6) Αυτό για τον δρόμο δεν τον γνωρίζω αλλά νομίζω, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, ότι δεν κάνει μαθήματα στο δρόμο (κακώς για εμένα). Κανονικά τα μαθήματα ασφαλούς οδήγησης αν όχι ολόκληρα ένα μεγάλο μέρος τους θα πρέπει να γίνεται στον δρόμο. Όπως το κάνουν πολλές μεγάλες σχολές. Πιστεύω ότι είναι καλύτερο να μάθεις σε πραγματικές συνθήκες παρά στην πίστα που δεν έχει καμία σχέση με τον δρόμο. Άλλωστε τα μαθήματα ασφαλούς οδήγησης δεν γίνονται για να πηγαίνεις κομμάτια αλλά για να αυξήσεις τις πιθανότητες να γυρνάς κάθε φορά σπίτι σου σώος και αβλαβής, γιατί καλώς ή κακώς οι μηχανές είναι πολύ επικίνδυνες.
    7) Το ότι είναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός δεν σημαίνει ότι θα ανέβει από την Αθήνα στην Θεσσαλονίκη με 2 αυτοκίνητα, 3 μηχανάκια, 5 μέρες να πληρώνει ξενοδοχεία, φαγητά κλπ για να μας κάνει εμάς μαθήματα τζάμπα. Καταλαβαίνετε ότι αυτό είναι αδύνατον. Πρέπει τουλάχιστον να βγάλει αυτά τα έξοδα. Μπορείτε να υπολογίσετε πόσους μαθητές έχει και πόσα παίρνει για να δείτε ότι λεφτά δεν κερδίζει ή έστω για να μην με πείτε και υπερβολικό, τα λεφτά που κερδίζει είναι ελάχιστα.

    Υγ: επειδή δεν θέλω να μπω και εγώ σε αυτό το τρυπάκι των πολλών αντιπαραθέσεων, δεν έχω καμιά σχέση με τον κύριο Λαουτάρη ούτε θέλω να του κάνω διαφήμιση ούτε και με νοιάζει. Απλά θεωρώ ότι η δουλειά του είναι άριστη την οποία την κάνει με ελάχιστο κέρδος και είναι κάπως άδικο να παρερμηνεύουμε κάποια λόγια άλλων είτε να βγάζουμε εύκολα και γρήγορα συμπεράσματα.

  13. #118
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Al3xR6 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα,
    Έκανα και εγώ μαθήματα στην συγκεκριμένη σχολή....

    Κατατοπιστικότατος

    Ευχαριστούμε για τις διευκρινήσεις

    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  14. #119
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2014
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Julius Προβολή μηνύματος
    Κατατοπιστικότατος

    Ευχαριστούμε για τις διευκρινήσεις

    Εγώ είπα απλά την δικιά μου εμπειρία… αν εσύ απ’όλο αυτό νομίζεις ότι το καλύτερο που είχες να πεις ήταν μια ειρωνεία…. Τι να πω δεν ξέρω…. Εγώ δεν ειρωνεύτηκα κανέναν και δεν μου αρέσει να με ειρωνεύονται.

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Κανείς δεν σε ειρωνεύτηκε.

    Βέβαια άμα έχεις τη μύγα...

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2013, 11:06
  2. RIDING SCHOOL 888 14- 4- 2013 στα Μέγαρα
    από 888hayabusa στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2013, 21:16
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2012, 12:47
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2012, 14:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF