Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 83

Θέμα: Aδιάβροχο μπουφάν 100% για καθημερινή χρήση?

  1. #46
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Δεν ξέρω για πολύωρη διαδρομή. Για κάνα μισάωρο- 3 τέταρτα διαδρομές που κάνω δεν μπάζει.

  2. #47
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2014
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω για πολύωρη διαδρομή. Για κάνα μισάωρο- 3 τέταρτα διαδρομές που κάνω δεν μπάζει.
    Εγώ προχθές πάντως που έκανα διαδρομή 350 χμ με φουλ δερμάτινα και με έπιασε καταρρακτώδης βροχή ΠΕΘΑΝΑ. Όσο έβρεχε ελαφρώς ήταν όλα καλά, με το που έπιασε δυνατά πότισε μέχρι το βρακί (κυριολεκτικά). Και σε συνδυασμό με τους 18-19 βαθμούς θερμοκρασιόν που είχε έξω..εε... ακόμα να ξεχάσω προσπαθώ :P

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iamthagod Προβολή μηνύματος
    Εγώ προχθές πάντως που έκανα διαδρομή 350 χμ με φουλ δερμάτινα και με έπιασε καταρρακτώδης βροχή ΠΕΘΑΝΑ.
    ευτυχώς που youarethagod

    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858

  5. #50
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Τον χειμώνα αυτό δούλευα ως κούριερ,όπερ χιλιόμετρα καθημερινά με τις εκατοντάδες.
    Στις βροχές που έριχνε και δε σταμάταγε,απλά τον έπινα.
    Ακόμα και με (διαφορα) σετ αδιάβροχα,πάνω απο το κορντουρένιο μου μπουφάν, όταν ξεπερναγα τη μια με δυο ώρες συνεχούς βρόχας,απλά γινόμουν μουσκεμα.
    Νομίζω ότι όσο καλό και να είναι το αδιαβροχο,απο κάποια ώρα και μετά θα μπάσει.
    Όσο για το στάξιμο,αυτό κι αν δε το γλιτώνεις.

    Το επόμενο μου βήμα για δοκιμή αδιαβροχου,και ειδικά παντελονιού, είναι αυτά που φοράνε οι επαγγελματίες ψαράδες που είναι με τιράντα.
    Πανάκριβα όσο οι καλές πουτάνες, αλλά όταν έβλεπα τον συνάδερφο μετά απο ίδιο τουλούμι, να εχει τα τρυφερά του ζεστά και στεγνά ενώ εγώ τα'ψαχνα,ε δε σας κρύβω ότι το ζαχάρωνα.
    Στα αρνητικά τους ότι συνηθως είναι φαρδιά και δεν ξέρω αν λόγω αέρα και με την συνεχή χρήση,χαλάνε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #51
    αν το εξωτερικό αδιαβροχο είναι καλό, δεν περνάει τίποτα...

    Σου το λέω εγώ που κατέβηκα στην Ιταλία από Courmayeur μέχρι Ancona και σε σχεδόν όλο το δρόμο έβρεχε...
    πουτσ@@@@@@@@@

  7. #52
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    αν το εξωτερικό αδιαβροχο είναι καλό, δεν περνάει τίποτα...

    Σου το λέω εγώ που κατέβηκα στην Ιταλία από Courmayeur μέχρι Ancona και σε σχεδόν όλο το δρόμο έβρεχε...
    σπυρακο,απλα αν τα φορας σε δουλεια κλπ φθειρονται.και αυτο γινεται πολυ γρηγορα.και απο εκει και περα αρχιζουν και μπαζουν απτις ραφες.εγω κανονικα θελω 1-2 σετ αδιαβροχα τον χρονο για να πω οτι ειμαι οκ.και οχι 1 στα 2 χρονια που με παιρνω.
    οσο κι εγω τα ειχα τα ιδια αδιαβροχα μονο για την μηχανη σε ταξιδι κλπ δεν εμπασαν ποτε σταγονα.ακομα και σε 2ωρο συνεχων ριψεων επιπλων.
    στην δουλεια,μετα απο 10-20 φορες που τα φορεσα αρχισε το παντελονι να μπαζει στον καβαλο.βεβαια εγω παω δρομολογιο 1 ωρα και ανεβοκατεβαινω απο μηχανακι καμια 15 φορες.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  8. #53
    τα έχεις πάρει λίίίίίίγο πιο μεγάλα για να μην τα ταλαιπωρείς????

    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #54
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    ναι γιατι εχω μεγαλωσει κι ενα νουμερο
    το πανω ειδικα ειναι αρκετα ανετο.το φοραω πανω απο μπουφαν κλπ και παλι ειναι ανετοτατο.
    παντως θεωρω πως απτην χρηση ο καβαλος την ακουει πιο γρηγορα απο ολα.αλλα αμα το φορας 3-4-5 φορες τον χειμωνα,δεν εχεις θεμα.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #55
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    ....
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #56
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    αν το εξωτερικό αδιαβροχο είναι καλό, δεν περνάει τίποτα...

    Σου το λέω εγώ που κατέβηκα στην Ιταλία από Courmayeur μέχρι Ancona και σε σχεδόν όλο το δρόμο έβρεχε...

    Να διευκρινίσουμε λοιπόν το καλό γιατί μάλλον εκεί κρυβεται αυτό που ψάχνουμε.
    Το ψαράδικο αυτό που αναφέρω πιο πάνω,είναι της τάξεως των 100-140€ μόνο για το παντελόνι.

    τα σετ που έχω εγω το ένα ήταν απο την STOP AEBE αν τους έχεις ακουστά,το πιο δυνατό τους υποτίθεται σετ.
    ένα σετ AVG που είχα πάρει απο εκείνο το μαγαζί στην Αλίμου δίπλα στην καφετέρια που μαζευόσασταν παλιότερα.
    κι ένα ακόμα σετ που δε θυμάμαι απο που σκατά το πήρα.

    και τα τρία,σε βροχές άνω του διώρου μπάζανε.άλλο περισσότερο άλλο λιγότερο,σε σημείο όμως που να μην είμαι άνετος




    edit: συν όσα λεει ο Akis_trevor
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #57
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    ναι γιατι εχω μεγαλωσει κι ενα νουμερο
    το πανω ειδικα ειναι αρκετα ανετο.το φοραω πανω απο μπουφαν κλπ και παλι ειναι ανετοτατο.
    παντως θεωρω πως απτην χρηση ο καβαλος την ακουει πιο γρηγορα απο ολα.αλλα αμα το φορας 3-4-5 φορες τον χειμωνα,δεν εχεις θεμα.
    Αδιάβαστο σε βρίσκω

    Το κόλπο όταν προορίζεις το αδιάβροχο για καθημερινή σχεδόν χρήση και όπως σωστά είπες θα φθαρεί γρήγορα από το ανέβα κατέβα στην μηχανή, είναι:
    Μόλις το αγοράσεις να το γυρίσεις ανάποδα και εκεί που είναι οι ραφές στον κάβαλο να πασαλείψεις ΚΑΛΑ σιλικόνη αδιαβροχοποίησης και να το αφήσεις μια μέρα εξω να στεγνώσει καλά.

    Το είχα κάνει εγώ όταν δούλευα σε φαρμακαοποθήκη και ήμουν ΟΛΗ μέρα έξω με το παπί να μοιράζω φάρμακα στα φαρμακεία (μιλαμε για 9ωρα και βάλε...) και στα 3 χρόνια δεν μου παρουσίασε το παραμικρό
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #58
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Εστω οτι εχουμε ενα καλο μπουφαν (κορντουρα) πχ τεχνολογιας d-dry, αν "καθε τοσο" το ψεκαζουμε με ενα σπρει αδιαβροχοποιησης δεν θα αντιστεκεται περισσοτερη ωρα στο νερο ενω συγχρονως θα διατηρηθει για περισσοτερο καιρο και η δικη του αδιαβροχοποιηση;
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  14. #59
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Τα έχουμε κάνει αχταρμά και εγώ βαριέμαι. Οπότε μάλλον δε θα γράψω λίγα.

    Τι δουλειά έχουν οι νιτσεράδες των ψαράδων επάνω στις μηχανές? Νομίζετε ότι δε θα γίνεται μούσκεμα έτσι? Ξέρετε πολύ καλά ότι για να γίνει κάποιος μούσκεμα δεν χρειάζεται να μπάσει νερό το αδιάβροχο. Πάμ παρακάτ.

    Το δερμάτινο δεν είναι αδιάβροχο. Ε δεν είναι! Γίνεται αδιάβροχο με ειδική επεξεργασία και έχτρα επενδύσεις, αν δεν τα έχει αυτά δεν είναι. Αλλά και να τα έχει το δερμάτινο ποτίζει, γίνεται ασήκωτο και δεν στεγνώνει εύκολα. Όσοι πρότειναν αδιάβροχο προφανώς δεν ξέρουν τι πάει να πει βροχή. Σε 10 λεπτά δεν τρως βροχή. Ούτε στα 10 λεπτά με ταχύτητα πόλης ούτε με ταχύτητες ταξιδιού.

    Τα μόνα υποφερτά κορντούρα που αξίζει να τα βρέξεις είναι όσα έχουν την αδιάβροχη επένδυση ενσωματωμένη. Είναι ότι καλύτερο όταν τρως βροχή χωρίς να φοράς αδιάβροχο αλλά είναι πανάκριβα και με την καθημερινή χρήση η φθορά θα είναι μεγάλη. Δεν έχει μόνο η κιλιμ τέτοια. Έχει και η ρούκα που πρότεινε ο Μικε και η ρεβιτ ίσως και άλλες. Όλα είναι πανάκριβα. Όλα τα υπόλοιπα ποτίζουν τόσο νερό που μπορείς να σουρώνεις για ώρες. Αν κινείσαι στεγνώνουν σχετικά γρήγορα, (γρηγορότερα απ' τα δερμάτινα) αλλά όχι με ταχύτητες πόλης.
    Τώρα να βγάζεις και να βάζεις κάτι που είναι μούσκεμα και να αισθάνεσαι όλη αυτή την υγρασία στο σώμα σου, δεν ξέρω πόσο ωραίο είναι αλλά ξέρω πόσο ωραίο δεν είναι.

    Πάμε στα αδιάβροχα. Το καλό αδιάβροχο κάποια στιγμή θα μπάσει. Δε θα αποκτήσει ροή αλλά υγρασία (όχι απ' τον ιδρώτα ή την αναπνοή του σώματος). Αν δεν μπάσει υγρασία δεν είναι καλό. Όσο περισσότερη ώρα αντέξει τόσο καλύτερο είναι με ταβάνι τα αδιάβροχα gordex.
    Αν δεν μπάζει τίποτα και για κανένα λόγο αργά η γρήγορα (γρήγορα λεω εγώ) θα γίνουμε σαν παπιά απ' τον ιδρώτα μας. Σε αυτή την κατηγορία είναι ή φθηνιάρικα αδιάβροχα που παίρνουμε πανφθηνα ή φθηνά που μας τα πούλησαν ακριβά ή ακριβές νιτσεράδες σχεδόν στεγανές.

    Κάποιοι είπατε ότι φορώντας αδιάβροχα μετά από λίγη η άρκετή ώρα το νερό που μπάζει είναι ενοχλητικό. Ωραία, είναι τόσο ώστε να νοτίσει την κορντούρα και την αδιάβροχη επένδυση από μέσα? Φοράτε αδιάβροχα με κανένα φλισάκι από μέσα και νομίζετε ότι δε θα γίνεται μούσκεμα?
    Τα αδιάβροχα τα φοράμε πάνω απ' το μπουφάν μας. Βρείτε ένα μπουφάν με καλή αναπνοή κατά προτίμηση με την αδιάβροχη επένδυση ξεχωριστά απ' την θερμική βάλτε ένα αδιάβροχο από πάνω και είστε καλυμμένοι για πολλές ώρες. Ας είναι φθαρμένο, ας μπάζει λίγο νερό ή υγρασία. Αυτό που θέλουμε είναι να αναπνέει όσο καλύτερα γίνεται. Ακόμα και αν το μπουφάν μας δεν είναι πλήρως αδιάβροχο αλλά ανθεκτικό στη βροχή με ένα καλό αδιάβροχο από πάνω έχουμε ένα σύνολο που θα μας βγάλει περισσότερες ώρες απ' αυτές που αντέχουμε.
    Το ίδιο ισχύει και για το παντελόνι.

    Μπαίνοντας σε μια εταιρία, γραφείο οτιδήποτε, μπορούμε να βγάζουμε το αδιάβροχο (ακόμα και το πανταλόνι αν δε βαριόμαστε) να τα τινάζουμε και να είμαστε μοντελάκια. Αν δεν θέλουμε να τα βγάλουμε τα τινάζουμε με τα χέρια μας πριν μπούμε και αυτά θα στάζουν πολύ λιγότερο απ' ότι το μπουφάν μας αν δεν φορούσαμε αδιάβροχο.

    Μέσα στην πόλη όμως με το ανέβα κατέβα, βάλε βγάλε, σήκωσε χέρι, ψάξε για λεφτά στην τσέπη, βάλε βγάλε γάντι, σταμάτα στο φανάρι, σκύψε, ανέβα κατέβα κτλ η βροχή θα βρει τρόπο να περάσει. Συνήθως το κάνει απ' τους καρπούς και τον λαιμό.

    Οτιδήποτε λοιπόν δεν αναπνέει, είναι για λίγο. Οτιδήποτε αναπνέει πρέπει να συνδυαστεί από μέσα με κάτι ανθεκτικό στη βροχή.

    Για όποιον δεν αρέσουν τα παραπάνω ξέρω ένα καλό χιουντάει που πωλείται.

    Καλές βροχές και το νου σας στα πρωτοβρόχια.

    Υγ. Όλα τα παραπάνω είναι δοκιμασμένα πλην των τζακετ με gordex στην κορντούρα και τη νιτσεράδα του ψαρά.
    Υγ. Το καλύτερο σύνολο για όλες τις περιπτώσεις πλην της χρήσης σε μηχανή, είναι το στατιωτικό μποντζο σε συνδιασμό με ένα ζευγάρι γκέτες και water ressistan τζάκετ.
    Sent from me using a computer.

  15. #60
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αδιάβαστο σε βρίσκω

    Το κόλπο όταν προορίζεις το αδιάβροχο για καθημερινή σχεδόν χρήση και όπως σωστά είπες θα φθαρεί γρήγορα από το ανέβα κατέβα στην μηχανή, είναι:
    Μόλις το αγοράσεις να το γυρίσεις ανάποδα και εκεί που είναι οι ραφές στον κάβαλο να πασαλείψεις ΚΑΛΑ σιλικόνη αδιαβροχοποίησης και να το αφήσεις μια μέρα εξω να στεγνώσει καλά.

    Το είχα κάνει εγώ όταν δούλευα σε φαρμακαοποθήκη και ήμουν ΟΛΗ μέρα έξω με το παπί να μοιράζω φάρμακα στα φαρμακεία (μιλαμε για 9ωρα και βάλε...) και στα 3 χρόνια δεν μου παρουσίασε το παραμικρό
    αυτο ομολογω δεν το εχω κανει.σε φαρμακαποθηκη δουλευω κι εγω.παντως μας ειχαν παρει αυτοι τα 2 πρωτα σετ τα οποια βγηκαν οφ σε χρονο ρεκορ.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το μπουφαν ειναι για τα κοροιδα
    από gcrook στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2013, 00:04
  2. Παλια μηχανη για καθημερινη χρηση
    από Corvo στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2011, 15:53
  3. Μηχανή Enduro σκυλί για καθημερινή χρήση
    από AfragkosEnduras στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2009, 10:43
  4. Μπότες για καθημερινή χρήση...
    από chr1s_86 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 20:56
  5. Ποιό 50cc για σκληρή χρήση???
    από diamantis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2007, 21:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF