Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 83

Θέμα: Aδιάβροχο μπουφάν 100% για καθημερινή χρήση?

  1. #61
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα έχουμε κάνει αχταρμά και εγώ βαριέμαι. Οπότε μάλλον δε θα γράψω λίγα.

    Τι δουλειά έχουν οι νιτσεράδες των ψαράδων επάνω στις μηχανές? Νομίζετε ότι δε θα γίνεται μούσκεμα έτσι? Ξέρετε πολύ καλά ότι για να γίνει κάποιος μούσκεμα δεν χρειάζεται να μπάσει νερό το αδιάβροχο. Πάμ παρακάτ.

    Το δερμάτινο δεν είναι αδιάβροχο. Ε δεν είναι! Γίνεται αδιάβροχο με ειδική επεξεργασία και έχτρα επενδύσεις, αν δεν τα έχει αυτά δεν είναι. Αλλά και να τα έχει το δερμάτινο ποτίζει, γίνεται ασήκωτο και δεν στεγνώνει εύκολα. Όσοι πρότειναν αδιάβροχο προφανώς δεν ξέρουν τι πάει να πει βροχή. Σε 10 λεπτά δεν τρως βροχή. Ούτε στα 10 λεπτά με ταχύτητα πόλης ούτε με ταχύτητες ταξιδιού.

    Τα μόνα υποφερτά κορντούρα που αξίζει να τα βρέξεις είναι όσα έχουν την αδιάβροχη επένδυση ενσωματωμένη. Είναι ότι καλύτερο όταν τρως βροχή χωρίς να φοράς αδιάβροχο αλλά είναι πανάκριβα και με την καθημερινή χρήση η φθορά θα είναι μεγάλη. Δεν έχει μόνο η κιλιμ τέτοια. Έχει και η ρούκα που πρότεινε ο Μικε και η ρεβιτ ίσως και άλλες. Όλα είναι πανάκριβα. Όλα τα υπόλοιπα ποτίζουν τόσο νερό που μπορείς να σουρώνεις για ώρες. Αν κινείσαι στεγνώνουν σχετικά γρήγορα, (γρηγορότερα απ' τα δερμάτινα) αλλά όχι με ταχύτητες πόλης.
    Τώρα να βγάζεις και να βάζεις κάτι που είναι μούσκεμα και να αισθάνεσαι όλη αυτή την υγρασία στο σώμα σου, δεν ξέρω πόσο ωραίο είναι αλλά ξέρω πόσο ωραίο δεν είναι.

    Πάμε στα αδιάβροχα. Το καλό αδιάβροχο κάποια στιγμή θα μπάσει. Δε θα αποκτήσει ροή αλλά υγρασία (όχι απ' τον ιδρώτα ή την αναπνοή του σώματος). Αν δεν μπάσει υγρασία δεν είναι καλό. Όσο περισσότερη ώρα αντέξει τόσο καλύτερο είναι με ταβάνι τα αδιάβροχα gordex.
    Αν δεν μπάζει τίποτα και για κανένα λόγο αργά η γρήγορα (γρήγορα λεω εγώ) θα γίνουμε σαν παπιά απ' τον ιδρώτα μας. Σε αυτή την κατηγορία είναι ή φθηνιάρικα αδιάβροχα που παίρνουμε πανφθηνα ή φθηνά που μας τα πούλησαν ακριβά ή ακριβές νιτσεράδες σχεδόν στεγανές.

    Κάποιοι είπατε ότι φορώντας αδιάβροχα μετά από λίγη η άρκετή ώρα το νερό που μπάζει είναι ενοχλητικό. Ωραία, είναι τόσο ώστε να νοτίσει την κορντούρα και την αδιάβροχη επένδυση από μέσα? Φοράτε αδιάβροχα με κανένα φλισάκι από μέσα και νομίζετε ότι δε θα γίνεται μούσκεμα?
    Τα αδιάβροχα τα φοράμε πάνω απ' το μπουφάν μας. Βρείτε ένα μπουφάν με καλή αναπνοή κατά προτίμηση με την αδιάβροχη επένδυση ξεχωριστά απ' την θερμική βάλτε ένα αδιάβροχο από πάνω και είστε καλυμμένοι για πολλές ώρες. Ας είναι φθαρμένο, ας μπάζει λίγο νερό ή υγρασία. Αυτό που θέλουμε είναι να αναπνέει όσο καλύτερα γίνεται. Ακόμα και αν το μπουφάν μας δεν είναι πλήρως αδιάβροχο αλλά ανθεκτικό στη βροχή με ένα καλό αδιάβροχο από πάνω έχουμε ένα σύνολο που θα μας βγάλει περισσότερες ώρες απ' αυτές που αντέχουμε.
    Το ίδιο ισχύει και για το παντελόνι.

    Μπαίνοντας σε μια εταιρία, γραφείο οτιδήποτε, μπορούμε να βγάζουμε το αδιάβροχο (ακόμα και το πανταλόνι αν δε βαριόμαστε) να τα τινάζουμε και να είμαστε μοντελάκια. Αν δεν θέλουμε να τα βγάλουμε τα τινάζουμε με τα χέρια μας πριν μπούμε και αυτά θα στάζουν πολύ λιγότερο απ' ότι το μπουφάν μας αν δεν φορούσαμε αδιάβροχο.

    Μέσα στην πόλη όμως με το ανέβα κατέβα, βάλε βγάλε, σήκωσε χέρι, ψάξε για λεφτά στην τσέπη, βάλε βγάλε γάντι, σταμάτα στο φανάρι, σκύψε, ανέβα κατέβα κτλ η βροχή θα βρει τρόπο να περάσει. Συνήθως το κάνει απ' τους καρπούς και τον λαιμό.

    Οτιδήποτε λοιπόν δεν αναπνέει, είναι για λίγο. Οτιδήποτε αναπνέει πρέπει να συνδυαστεί από μέσα με κάτι ανθεκτικό στη βροχή.

    Για όποιον δεν αρέσουν τα παραπάνω ξέρω ένα καλό χιουντάει που πωλείται.

    Καλές βροχές και το νου σας στα πρωτοβρόχια.

    Υγ. Όλα τα παραπάνω είναι δοκιμασμένα πλην των τζακετ με gordex στην κορντούρα και τη νιτσεράδα του ψαρά.
    Υγ. Το καλύτερο σύνολο για όλες τις περιπτώσεις πλην της χρήσης σε μηχανή, είναι το στατιωτικό μποντζο σε συνδιασμό με ένα ζευγάρι γκέτες και water ressistan τζάκετ.
    Μας εγραψες αναλυτικα την ιστορια του αδιαβροχου και τους τροπους χρησης του
    λιγο ελειψε να μας κανεις φυσικοχημικη αναλυση για την λειτουργια του καθε υλικου στη βροχη, τον αερα και τη θερμοκρασια
    και δεν απαντησες σε μια απλη απορια που ειχε ο απο πανω σου!

    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    Να διευκρινίσουμε λοιπόν το καλό γιατί μάλλον εκεί κρυβεται αυτό που ψάχνουμε.
    Το ψαράδικο αυτό που αναφέρω πιο πάνω,είναι της τάξεως των 100-140€ μόνο για το παντελόνι.

    τα σετ που έχω εγω το ένα ήταν απο την STOP AEBE αν τους έχεις ακουστά,το πιο δυνατό τους υποτίθεται σετ.
    ένα σετ AVG που είχα πάρει απο εκείνο το μαγαζί στην Αλίμου δίπλα στην καφετέρια που μαζευόσασταν παλιότερα.
    κι ένα ακόμα σετ που δε θυμάμαι απο που σκατά το πήρα.

    και τα τρία,σε βροχές άνω του διώρου μπάζανε.άλλο περισσότερο άλλο λιγότερο,σε σημείο όμως που να μην είμαι άνετος




    edit: συν όσα λεει ο Akis_trevor
    Με θερμοκολληση... και ελληνικα http://www.anorakhellas.gr/

  3. #63
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    αυτο ομολογω δεν το εχω κανει.σε φαρμακαποθηκη δουλευω κι εγω.παντως μας ειχαν παρει αυτοι τα 2 πρωτα σετ τα οποια βγηκαν οφ σε χρονο ρεκορ.
    Σε ποια; εγώ ήμουν στην Δελιφαρμ ουτε θέλω να θυμάμαι την εποχή εκείνη
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #64
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Σε ποια; εγώ ήμουν στην Δελιφαρμ ουτε θέλω να θυμάμαι την εποχή εκείνη
    στην πατρα ειμαι,στον συνεταιρισμο των φαρμακοτριφτων...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  5. #65
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Μας εγραψες αναλυτικα την ιστορια του αδιαβροχου και τους τροπους χρησης του
    λιγο ελειψε να μας κανεις φυσικοχημικη αναλυση για την λειτουργια του καθε υλικου στη βροχη, τον αερα και τη θερμοκρασια
    και δεν απαντησες σε μια απλη απορια που ειχε ο απο πανω σου!

    Αυτό εννοείς?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Εστω οτι εχουμε ενα καλο μπουφαν (κορντουρα) πχ τεχνολογιας d-dry, αν "καθε τοσο" το ψεκαζουμε με ενα σπρει αδιαβροχοποιησης δεν θα αντιστεκεται περισσοτερη ωρα στο νερο ενω συγχρονως θα διατηρηθει για περισσοτερο καιρο και η δικη του αδιαβροχοποιηση;
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοια "αδιάβροχα" σπρέι. Το καλύτερο που μπορούν να πετύχουν είναι να κάνουν ένα μπουφάν ανθεκτικό στη βροχή (watter resistant). Αυτό σημαίνει δε θα γίνεις λούτσα με μια ψιχάλα. Αν όμως τρως βροχή με το τουλούμι δεν θα κάνει τίποτα. Σε πολύ σύντομο χρονικο διάστημα θα έχει ποτίσει τόσο νερό που αν το στύψεις πάνω απ' το κεφάλι σου θα λούσεις τα μαλλιά σου (2 χέρια και με μασαζάκι ενδιάμεσα).

    Την αδιαβροχοποίηση του μπουφάν δεν μπορεί να την προστατέψει. Αυτή βρίσκεται είτε ραμμένη μέσα στην κορτούρα ανάμεσα σε δυο στρώματα από ύφασμα σαν σάντουιτς, είτε είναι εσωτερική αφαιρούμενη, είτε ενσωματωμένη στην θερμική επένδυση. Αν η μεμβράνη φθαρεί απ' την χρήση (εκεί που τσακίζει συχνά, χαλάσει η ειδική επεξεργασία στις ραφές απ' το τράβηγμα κτλ) το σπρέι το μόνο που θα κάνει είναι να μας σώσει για 5 λεπτά ακόμα.

    Όπως οι ηλεκτρικές συσκευές έχουν κάποια πρότυπα έτσι έχουν και τα ρούχα ανάλογα με τον τρόπο που φτιάχνονται και το είδος της επένδυσης που χρησιμοποιούν. Έχει αδιάβροχη επένδυση, έχει όμως γίνει και ειδική επεξεργασία εκεί που μπήκε η βελόνα? Για πόση ώρα αντέχει? Με πόση πίεση? κτλ. Όσο καλύτερα είναι τα ποσοστά αυτά τόσο χειρότερα θα είναι στην αναπνοή. Δες τι γίνεται με τις ηλεκτρικές συσκευές.

    •IPX-0 – No protection.
    •IPX-1 – Protected against condensation or dripping water falling vertically.
    •IPX-2 – Protected against spraying water when tilted up to 15 degrees vertically.
    •IPX-3 – Protected against spraying water when tilted up to 60 degrees vertically.
    •IPX-4 – Protected against splashing water from any angle.
    •IPX-5 – Protected against low pressure water stream from any angle.
    •IPX-6 – Protected against high pressure water stream from any angle.
    •IPX-7 – Protected against water immersion. Immersion for 30 minutes at a depth of up to 1 meter.
    •IPX-8 – Protected against continual water submersion in under water conditions.


    Tα καλύτερα χαρακτηριστικά απ' όλες τις μεμβράνες τις έχει το gordex ενώ επιπλέον οτι φέρει ταμπελάκι gordex φτιάχνεται με με τις προδιαγραφές που επιβάλει η εταιρεία. Η revit στα τζάκετ που έχουν το gordex ραμμένο στην κορντούρα δίνει εγγύηση εφ' όρου ζωής σε όλο το τζάκετ. Δηδ αν δεν σκίσεις το μπουφάν αυτό δεν θα βάλει ποτέ νερό. Στα υπόλοιπα δίνει μόνο στην αδιάβροχη επένδυση (νομίζω).

    Παίρνεις λοιπόν κάτι που λέει ότι είναι αδιάβροχο. Ναι, είδες όμως πόσο αδιάβροχο είναι?

    Και οι μπότες μου αδιάβροχες είναι αλλά στην υποψία υγρασίας γίνονται μούσκεμα. Με ένα ζευγάρι γκέτες όμως γίνονται σούπερ αδιάβροχες για πολλές ώρες.
    Sent from me using a computer.

  6. #66
    Goretex, όχι gordex.

    Και στις δικές μου goretex μπότες, νομίζω 6ετιας με καθημερινη χρήση, νερό δεν μπαίνει και η διαπνοή είναι σωστή.

  7. #67
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Goretex, όχι gordex.

    Και στις δικές μου goretex μπότες, νομίζω 6ετιας με καθημερινη χρήση, νερό δεν μπαίνει και η διαπνοή είναι σωστή.
    Gore-tex.
    Sent from me using a computer.

  8. #68
    Είσαι τρελή σουπιά...

  9. #69
    Εχω παρει για μενα και για εναν φιλο το Held Tortona apo 650 € το ειχα βρει 300 €
    Ειναι αυτο http://www.ebay.de/itm/Held-Tortona-...-/111036301937
    Το εχει 2 χρονια το εχει φορεσει με καταιγιδες κλπ και δεν εχει περασει σταγονα.
    Εκτος του οτι ειναι πολυ ποιοτικο και χαλαλι του και τα 600 € ακομη, ειναι και πολυ μελετημενο σε ολα του, και καθεται πολυ καλα πανω στο σωμα.
    Το συνιστω αφοβα

  10. #70
    αυτό είναι με d3o?

  11. #71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    αυτό είναι με d3o?
    Τι
    εννοεις ?

  12. #72
    Η held είναι από τις εταιρίες που βάζουν d3o προστατευτικά στα μπουφάν τους. Αυτό έχει τέτοια ή συμβατικά;

  13. #73
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Safety
    4t soft protectors from SAS-TEC on shoulders and elbows, certified according to EN 1621-1

    Δεν έχει d3o προστατευτικά σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνει.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  14. #74
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    εγω στο δικο μου held εχω βαλει προστατευτικο πλατης απο d3o γιατι απτην μανα του ειχε σφουγγαρι.
    φαινεται σαφως πιο "στιβαρο",ελπιζω ποτε να μην μαθω αν αντεχει και ποσο,αλλα ειναι αρκετα βαρυ...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  15. #75
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    τελικα εχει κανεις το revit safari να ρωτηΞω κατι;;;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το μπουφαν ειναι για τα κοροιδα
    από gcrook στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2013, 00:04
  2. Παλια μηχανη για καθημερινη χρηση
    από Corvo στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2011, 15:53
  3. Μηχανή Enduro σκυλί για καθημερινή χρήση
    από AfragkosEnduras στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2009, 10:43
  4. Μπότες για καθημερινή χρήση...
    από chr1s_86 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 20:56
  5. Ποιό 50cc για σκληρή χρήση???
    από diamantis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2007, 21:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF