Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 83

Θέμα: Aδιάβροχο μπουφάν 100% για καθημερινή χρήση?

  1. #1
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217

    Aδιάβροχο μπουφάν 100% για καθημερινή χρήση?

    Αν και ο τίτλος τα λέει όλα,θα ήθελα την εμπειρία των συνάδελφων μοτοσυκλετιστών ( και δή τους πολυταξιδεμένους του φόρουμ) και πολυκαιρισμένους σε δρόμους του εξωτερικού και σε δυσμενείς πολύωρες συνθήκες οδήγησης.

    Έχω δει στην πράξη και δοκιμάσει κάποια μπουφάν στον καιρό που οδηγάω το καθημερινό μοτοσακό και την colori την αποκλείω λόγω του ότι η αδιαβροχοποίηση κράτησε μόλις 3 μήνες με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να φοράω αδιάβροχο πάνω απο το μπουφάν και με ψιλή βροχή ακόμα.

    Το ζητούμενο είναι να μην ξαναφορέσω αδιάβροχο πάνω απο το μπουφάν.Δοκίμασα σήμερα ένα Revi't safari και ένα Bering και μου έκατσαν πολύ καλά στον σωματότυπο μου.Ο πωλητής ισχυρίζεται ότι είναι 100% αδιάβροχα και σε πολύ βαριές βροχές δεν θα πάρουν σταγόνα.

    Έχετε άποψη για τα μπουφάν των εταιρειών αυτών και δή για το Revi't Safari ? (μου γυάλισε το άτιμο )
    Keep spamming!!!:a13:

  2. #2
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    το εχω βαλει κι εγω στο ματι..ειναι κουκλι το ατιμο....
    το προηγουμενο μου μπουφαν ηταν το revit warp(για να καταλαβεις την κατηγορια ειχε προ 6-7 χρονων καπου στα 180 ευρω).
    τοτε δεν το προσεχα και πολυ,ηταν κοντα σε καλοριφερ καποιες φορες κλπ..
    μετα απο 2.5-3 χρονια,οχι ιδιαιτερα σκληρης χρησης,αλλα με βροχες κλπ κανονικα,αρχισε και εμπαζε στο πανω μερος των αγκωνων.για καποιους μηνες μονο εκει,μετα αρχισε σιγα σιγα κι εμπαζε παντου.
    τωρα εχω ενα held 4touring αλλα νομιζω πως η ρεβιτ ειναι ενα σκαλι παραπανω,σε αντιστοιχης τιμης μπουφαν.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  3. #3
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Τα μπουφαν δεν είναι αδιάβροχα...η μεμβρανη τα κάνει αδιάβροχα..άρα το ύφασμα εξωτερικά βρέχεται...το αναφέρω αυτό γιατί μετά στο γραφείο, πρεπει να βρεις και χώρο που θα στραγγίξει το μπουφάν...

    Dainese Barcelona, το είχα 4 χρόνια, νερό δεν "έμπασε" ποτέ...
    The mountain is you

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Για μοτοσακό, ΔΕΝ υπάρχει 100% αδιάβροχο, ΟΛΑ μπάζουν κάποια στιγμή... μόνο η νιτσεράδα είναι 100%... ότι άλλο σου λένε είναι παπάτζες.....

    Το safari που αναφέρεις είναι πολύ καλό και θα κρατήσει κάποιο ψιλόβροχο απέξω αλλά μέχρι εκεί...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    μεγάλη κουβέντα..... είναι και θέμα τύχης τι θα σου κάτσει.... αυτό που μπορώ να σου πω είναι να κοιτάξεις η μεμβράνη αδιαβροχοποιησης να αφαιρείται.

    οπως και δήποτε.

    και εξηγούμαι...
    όταν αφαιρείται η μεμβράνη, επειδή ανοιξη/καλοκαίρι/φθινόπωρο μπορείς να μην τη φοράς, έχει σαφώς λιγότερη καταπόνηση (ειδικά στις ραφές) με αποτέλεσμα να αντέχει περισσότερο στη διάρκεια του χρόνου....
    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #6
    Τα δυο τελευταια μπουφαν που ειχα είναι bering (explorer,odyssey)
    ήταν πληρως αδιαβροχα σε πολύ βροχη γιατι ειχαν την αδιαβροχη μεμβρανη (προσθαφαιρούμενη)εσωτερκα .
    όταν λεμε πληρως αδιαβροχα , δεν εφτανε το νερο στο σωμα μου . φυσικα η εξωτερικη γκορντουρα μετα από πολύ νερο μουσκευε όμως την αδιαβροχη μεμβρανη δεν την περασε ποτε.

    Θετικα προσθαφαιρούμενης μεμβρανης .

    Δεν χρειαζεται να την εχεις συνεχεια και την βαζεις οποτε θελεις
    Ακομη και με την μεμβρανη , υπαρχει επαρκης αερισμος του σωματος
    Αν είναι καλα μελετημενη (στα bering είναι) καλυπτει ολο το μανικι μέχρι κάτω και καλυπτει και την περιοχη του σβέρκου και δεν περναν νερα από εκεί.

    Αρνητικα

    Αν εχει πολύ κρυο , η μουσκεμενη γκορντουρα μπορει να σε παγωσει (εκει θες και εξωτερικο αδιαβροχο)
    Θελει λιγο προσοχη στο βαλσιμο ,βγάλσιμο μιας και είναι σχετικα λεπτη

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    ... μόνο η νιτσεράδα είναι 100%... ότι άλλο σου λένε είναι παπάτζες.....
    η νιτσεράδα, ναι δεν περνάει τίποτα, για τη θάλασσα ή για βαρκάρηδες (όπως εγώ πχ) αλλά σαν υλικό είναι απαγορευτικό για μοτό και μεγάλες διαδρομές...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    .... φυσικα η εξωτερικη γκορντουρα μετα από πολύ νερο μουσκευε όμως την αδιαβροχη μεμβρανη δεν την περασε ποτε.
    να συμπληρώσω εγώ (βάσει δικών μου εμπειριών) οτι αναλόγως της ποιότητας του μπουφάν το μούσκεμα μπορεί να το νοιώθεις ως υγρασία και να αναρωτιέσαι αν τελικά έχει περάσει ή όχι το νερό...
    πουτσ@@@@@@@@@

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    η νιτσεράδα, ναι δεν περνάει τίποτα, για τη θάλασσα ή για βαρκάρηδες (όπως εγώ πχ) αλλά σαν υλικό είναι απαγορευτικό για μοτό και μεγάλες διαδρομές....

    Ρε Σπύρο, το αδιάβροχο εννοούσα, αλλά ναι, ακόμα και το αδιάβροχο σε μεγάλες αποστάσεις και ώρες που το φοράς, σε κάνει να ιδρώνεις από μέσα (ένεκα έλλειψης επαρκούς αερισμού του σώματος) με συνέπεια να παγώνει το σώμα στο τέλος (παθών σε ντελίβερι πριν κάμποσα χρόνια που αναγκαστικά το φορούσα 4 και 5 ώρες συνεχόμενες) έχω 2 πολύ καλής ποιότητας και πλέον τα φοράω μόνο αν κατεβάζει κατακλυσμό την ώρα που είμαι στον δρόμο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    εγω παντως,σε βροχη καλη και να τρωω ωρα,δεν εχω βρει ουτε αδιαβροχο που να μην περναει μεσα νερο...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Ενα καλο εξωτερικο αδιαβροχο νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο,παρα τα μειονεκτηματα του.Αν βραχει το αδιαβροχο μπουφαν,απο τη μια γινεται ασηκωτο και απο την αλλη καποια στιγμη θα παγωσει.

  11. #11
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Macna Geo. Έχει περάσει 2 χειμώνες ακόμα και με καταρρακτώδη βροχή για διαδρομή 30 λεπτών και δεν έχει βάλει σταγόνα πουθενά.
    Το χα βάλει αγγελία μήπως έπαιρνα άλλο γιατί το βαρέθηκα σαν σχέδιο αλλά τελικά θα το κρατήσω.

    http://www.youtube.com/watch?v=itK7qgqiWeM

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Έχω ένα uvex το οποίο άρχισε να μπάζει μετά τα 4-5 χρόνια
    Αλλά με σετ αδιάβροχα της Acerbis που έχω όλα γκουντ

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    εγω παντως,σε βροχη καλη και να τρωω ωρα,δεν εχω βρει ουτε αδιαβροχο που να μην περναει μεσα νερο...
    περίεργο αυτό που λες....σε τι τιμές; τα καλά αδιάβροχα που είναι μονωμένα και στις ραφές τους και σου επιτρέπουν και άνεση κινήσεων ξεπερνάνε το 100αρικο το σετ....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    μεταξυ σοβαρου και αστειου το ειπα.οταν φορας οποτε βρεχει για ωρες αδιαβροχα,οι ραφες ανοιγουν ευκολα..
    εχω ενα παντελονι held aqua το οποιο οσο το φοραγα μονο σε καμια βολτα ηταν μια χαρα,δεν ειναι σκετο ναυλον.οταν αρχισα να το φοραω και στην δουλεια αρχισε η φθορα.στα τελειωματα του χειμωνα πηρα ενα difi πανω,το οποιο φαινεται κι αυτο πολυ ποιοτικο.
    πετυχα σε ενα self service πλυντηριο σετακι πανω κατω της oxford 30 ευρω και μαλλον θα το τιμησω..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος

    να συμπληρώσω εγώ (βάσει δικών μου εμπειριών) οτι αναλόγως της ποιότητας του μπουφάν το μούσκεμα μπορεί να το νοιώθεις ως υγρασία και να αναρωτιέσαι αν τελικά έχει περάσει ή όχι το νερό...

    Σωστο…. Το καλοκαιρι αυτή η υγρασία είναι ευχάριστη γιατι σε κρατα δροσερό αλλα το χειμωνα σε κάνει να παγώνεις..

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το μπουφαν ειναι για τα κοροιδα
    από gcrook στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2013, 00:04
  2. Παλια μηχανη για καθημερινη χρηση
    από Corvo στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2011, 15:53
  3. Μηχανή Enduro σκυλί για καθημερινή χρήση
    από AfragkosEnduras στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2009, 10:43
  4. Μπότες για καθημερινή χρήση...
    από chr1s_86 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 20:56
  5. Ποιό 50cc για σκληρή χρήση???
    από diamantis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2007, 21:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF