Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Απορία ενός νέου !

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από prehist_dog Προβολή μηνύματος
    Γενικά δηλαδή για την διόρθωση μέσα στην στροφή παίζει το ελαφρύ πίσω φρένο ?
    Παιζει

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Φόρτισε το εξωτερικό μαρσπιέ με το βάρος σου.


    Εχω την εντύπωση οτι ήθελες να γράψεις εσωτερικό αλλά και πάλι λάθος θα ήταν

    http://youtu.be/KVWLIfChUwg?t=5m40s

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος


    Εχω την εντύπωση οτι ήθελες να γράψεις εσωτερικό αλλά και πάλι λάθος θα ήταν

    http://youtu.be/KVWLIfChUwg?t=5m40s
    Δεν καταλαβαίνω γιατί μου έβαλες να δω κάποιον που χοροπηδά σαν χιμπατζής πάνω στο μαρσπιέ.

    Και ιδίως σε ΕΥΘΕΙΑ πορεία.

    Μου λες ότι ήθελα να πω εσωτερικό και μου παραθέτεις το link
    -Να μεγάλε κάνεις λάθος στο εσωτερικό χοροπηδάει ο άλλος αλλά είναι λάθος.
    -Στο βίντεο που μου παραθέτεις δείχνει ευθεία πορεία,εσύ όμως είδες εσωτερικό μαρσπιέ....ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ?

    Πάμε παρακάτω.
    Εγώ μίλησα για σωστότερη τοποθέτηση βάρους,αυτός λέει ότι το μηχανάκι δεν αλλάζει κατεύθυνση με πίεση στα μαρσπιέ.
    Πες μου εσύ που είδες να λέω κάτι τέτοιο?
    Πουθενά,απλά το έχεις διαβάσεις στα περιοδικά μοτοσυκλέτας και έβγαλες το συμπέρασμα ότι κάτι τέτοιο θα λέω και εγώ.


    Όχι εξωτερικό ήθελα να γράψω-και αυτό έγραψα.
    Στηρίζεις το βάρος σου καλύτερα μαζί με το ρεζερβουάρ αποφορτίζοντας το τιμόνι και αυξάνεις την πρόσφυση πίσω.
    Το εωτερικό δεν έχει νόημα.



    Τα βιντεάκια δεν μου λένε τίποτα-πραγματικά.Περιορίζομαι στον ψυγαγωγικό χαρακτήρα του Youtube.
    Οι φατσούλες μας μάραναν....
    Τελευταία τροποποίηση από iliasfyntanidis; 09/09/2014 στις 16:18.
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  4. #19
    Καταρχάς ο χιμπατζής ελπίζω να ξέρεις για ποιόν οδηγάει σε αυτό το βίντεο και γιατί έτσι;

    Δευτερον το οτι χοροπηδάει είνα για να δείξει ΟΝΤΩΣ οτι η μηχανή ΔΕΝ αλλάζει πορεία με το βάρος στα μασπιέ.

    Τρίτον στην μηχανή στηρίζεσαι με τα γονατα στο ντεπόζιτο ΜΟΝΟ!

    Οταν εσύ λες "ΦΟΡΤΙΣΕ" το εξωτερικό μασπιέ εγώ καταλαβαίνω να βάλω βάρος, εσύ τι εννοείς; Αν δεν εννοείς αυτό τότε εγώ κατάλαβα έτσι και ζητώ συγνώμη. Αν εννοείς οντως αυτό τότε παρεθεσε σε παρακαλώ όλη την τεχνική σου να καταλάβουμε και εμείς.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Καταρχάς ο χιμπατζής ελπίζω να ξέρεις για ποιόν οδηγάει σε αυτό το βίντεο και γιατί έτσι;

    Δευτερον το οτι χοροπηδάει είνα για να δείξει ΟΝΤΩΣ οτι η μηχανή ΔΕΝ αλλάζει πορεία με το βάρος στα μασπιέ.

    Τρίτον στην μηχανή στηρίζεσαι με τα γονατα στο ντεπόζιτο ΜΟΝΟ!

    Οταν εσύ λες "ΦΟΡΤΙΣΕ" το εξωτερικό μασπιέ εγώ καταλαβαίνω να βάλω βάρος, εσύ τι εννοείς; Αν δεν εννοείς αυτό τότε εγώ κατάλαβα έτσι και ζητώ συγνώμη. Αν εννοείς οντως αυτό τότε παρεθεσε σε παρακαλώ όλη την τεχνική σου να καταλάβουμε και εμείς.
    Σου είπα και παραπάνω ότι δεν είπα πουθενά ότι η μοτοσυκλέτα παίρνει κλίση με πίεση στα μαρσπιέ.Δείξε μου που το λέω?Αυτό το έγραφαν πολλά περιοδικά.

    Και μου παραθέτεις ένα βίντεο με έναν που είναι σε ευθεία πορεία και πιέζει το μαρσπιέ(εξωτερικό ή εσωτερικό)δεν ξέρω εφόσον είναι σε ευθεία-και δεν αλάζει πορεία.
    Και με διορθώνεις λέγοντας μου-ότι ήθελα να πω εσωτερικό-αυτό πως το συμπεραίνεις εσύ από το βίντεο?Σε ευθεία είναι.

    Εγώ στηρίζω το βάρος μου στο ρεζερβουάρ και στο εξωτερικό μαρσπιέ ασκώ δύναμη.Μου δίνει καλύτερη θέση στο να κοντρολάρω-σταθεροποιώ το βάρος-όγκο μου και επίσης ασκώ δύναμη στην πίσω ανάρτηση.

    Δεν ξέρω ποιος οδηγάει.

    Αν οδηγάει ο Γιάννης Μπούστας τότε ζητάω συγνώμη.
    Συγνώμη Γιάννη από καρδιάς.

    Δεν υπάρχει λόγος να ζητήσεις συγνώμη απλά οι φατσούλες δεν μου αρέσουν,πες ότι τις παίρνω στραβά και επίσης βαρίεμαι τις διαδυκτιακές κόντρες σε τόσο λεπτά ζητήματα.Έχουν γραφτεί 2 Αμαζόνιοι.Αυτά λύνονται-συζητούνται στην πίστα παρέα με το χρονόμετρο.Και πάλι υπάρχουν λάθη και ΛΑΘΗ.
    Τελευταία τροποποίηση από iliasfyntanidis; 09/09/2014 στις 17:14. Αιτία: Ορθογραφικός
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  6. #21
    Πω ρε πστημ πάλι τα ίδια... ποπκορνάκι;

  7. #22
    Προφανώς η λέξη "ΦΟΡΤΙΣΕ" ήταν ατυχής. Φόρτισε εγώ καταλαβαίνω "βαλε δύναμη". Βάλε δύναμη σημαίνει ρίξε βάρος. Οπότε σε μια αριστερή πχ στροφή φαίνεται να τον προτρέπεις να ρίξεις βάρος απο τα δεξιά το οποίο είναι για πολλά εικονιδιάκια.

    Σε αυτά τα πράγματα πρέπει να είμαστε σαφείς γιατί δεν θέλουμε να πάρουμε κανέναν στο κεφάλι μας. Είναι και νέος οδηγός οπως λεει το παιδί.

    Τώρα οσον αφορά την συγκεκριμένη πρόταση εγώ δεν συμφωνώ μαζί σου ως προς το οτι πρέπει να ασκήσεις πίεση στο μασπιέ για οποιονδήποτε λόγο αλλά αυτή είναι άλλη συζήτητη και διάφορη του συγκεκριμένου θέματος. Δεν θα επεκταθώ. Θα σου πω μονο οτι ο μόνος ίσως λόγος για να πιέζεις το μασπιέ είναι γιατί νομίζεις οτι στρίβεις με αυτόν τον τρόπο αλλά και πάλι θα πατούσες το εσωτερικό και οχι το εξωτερικό. Εξού και το βίντεο, εξού και η διόρθωση.

  8. #23
    Με κίνδυνο του να πιάσουμε πάλι φυσική και να μπούμε σε ένα μύλο περίεργο...


    Ο γνωστός άσχετος με την οδήγηση Keith Code λέει ότι μεταφέροντας το βάρος του αναβάτη όσο χαμηλότερα γίνεται, δηλαδή στο μαρσπιέ, το φέρνεις κοντά στο κέντρο μάζας της μοτοσικλέτας και την κάνεις πιο εύκολη στο στρίψιμο. Αυτό σημαίνει πως το πωπουδίνι σου δεν θα στηρίζεται στη σέλα, διότι τότε το βάρος σου είναι στη σέλα και όσο και να πατήσεις, όπου και να πατήσεις, δεν έχει σημασία. Ο ίδιος λέει επίσης ότι αν έχεις το βάρος στο εξωτερικό μαρσπιέ, είναι πιο εύκολο να βάλεις δύναμη στο εσωτερικό χέρι, το οποίο τι κάνει; Σπρώχνει το κλιπόν ή το τιμόνι και γέρνει προς το εσωτερικό της στροφής η μοτοσικλέτα. Γενικώς στο εν λόγω κεφάλαιο περγράφει πολλά ωφέλιμα απότελέσματα που προκύπτουν από το να στηρίζεσαι με όλο σου το βάρος στο εξωτερικό μαρσπιέ.

    Και αν υποθέσουμε ότι το βάρος στο εσωτερικό μαρσπιέ είναι το σωστό, φαντάζομαι ότι ο Ρόσι που έχει το εσωτερικό πόδι κρεμασμένο και στρίβει με το βάρος του στο άλλο πόδι είναι πολύ πολύ χαζός...

  9. #24
    Νέο μέλος Το avatar του/της prehist_dog
    Εγγραφή
    27/08/2014
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Με κίνδυνο του να πιάσουμε πάλι φυσική και να μπούμε σε ένα μύλο περίεργο...


    Ο γνωστός άσχετος με την οδήγηση Keith Code λέει ότι μεταφέροντας το βάρος του αναβάτη όσο χαμηλότερα γίνεται, δηλαδή στο μαρσπιέ, το φέρνεις κοντά στο κέντρο μάζας της μοτοσικλέτας και την κάνεις πιο εύκολη στο στρίψιμο. Αυτό σημαίνει πως το πωπουδίνι σου δεν θα στηρίζεται στη σέλα, διότι τότε το βάρος σου είναι στη σέλα και όσο και να πατήσεις, όπου και να πατήσεις, δεν έχει σημασία. Ο ίδιος λέει επίσης ότι αν έχεις το βάρος στο εξωτερικό μαρσπιέ, είναι πιο εύκολο να βάλεις δύναμη στο εσωτερικό χέρι, το οποίο τι κάνει; Σπρώχνει το κλιπόν ή το τιμόνι και γέρνει προς το εσωτερικό της στροφής η μοτοσικλέτα. Γενικώς στο εν λόγω κεφάλαιο περγράφει πολλά ωφέλιμα απότελέσματα που προκύπτουν από το να στηρίζεσαι με όλο σου το βάρος στο εξωτερικό μαρσπιέ.

    Και αν υποθέσουμε ότι το βάρος στο εσωτερικό μαρσπιέ είναι το σωστό, φαντάζομαι ότι ο Ρόσι που έχει το εσωτερικό πόδι κρεμασμένο και στρίβει με το βάρος του στο άλλο πόδι είναι πολύ πολύ χαζός...
    Όντως το έχω δει και εγώ αυτό και προφανώς ο Ηλίας μίλαγε για το βάρος στο εξωτερικό μαρσπιέ κατά την διάρκεια της στροφής , όχι για να στρίψεις (είπαμε μόνο με το τιμόνι , τα άλλα είναι βοηθητικά ) .... Όπως και να 'χει κουβέντα κάνουμε χαλαρά ...
    Τελευταία τροποποίηση από prehist_dog; 10/09/2014 στις 11:10.

  10. #25
    Εννοείται πως κάνουμε κουβέντα.

    Το βίντεο αποδεικνύει οτι όσοι υποστηριζουν πως στρίβουν μόνο πατωντας μαρσπιε δεν ξέρουν τι λένε η/και τι κανουν.

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Με κίνδυνο του να πιάσουμε πάλι φυσική και να μπούμε σε ένα μύλο περίεργο...


    Ο γνωστός άσχετος με την οδήγηση Keith Code λέει ότι μεταφέροντας το βάρος του αναβάτη όσο χαμηλότερα γίνεται, δηλαδή στο μαρσπιέ, το φέρνεις κοντά στο κέντρο μάζας της μοτοσικλέτας και την κάνεις πιο εύκολη στο στρίψιμο. Αυτό σημαίνει πως το πωπουδίνι σου δεν θα στηρίζεται στη σέλα, διότι τότε το βάρος σου είναι στη σέλα και όσο και να πατήσεις, όπου και να πατήσεις, δεν έχει σημασία. Ο ίδιος λέει επίσης ότι αν έχεις το βάρος στο εξωτερικό μαρσπιέ, είναι πιο εύκολο να βάλεις δύναμη στο εσωτερικό χέρι, το οποίο τι κάνει; Σπρώχνει το κλιπόν ή το τιμόνι και γέρνει προς το εσωτερικό της στροφής η μοτοσικλέτα. Γενικώς στο εν λόγω κεφάλαιο περγράφει πολλά ωφέλιμα απότελέσματα που προκύπτουν από το να στηρίζεσαι με όλο σου το βάρος στο εξωτερικό μαρσπιέ.

    Και αν υποθέσουμε ότι το βάρος στο εσωτερικό μαρσπιέ είναι το σωστό, φαντάζομαι ότι ο Ρόσι που έχει το εσωτερικό πόδι κρεμασμένο και στρίβει με το βάρος του στο άλλο πόδι είναι πολύ πολύ χαζός...

    Επίσης αν λαβουμε υπόψιν οτι τα μασπιέ στην μηχανή του Ρόσι είναι πιο ψηλά τοποθετημένα, αυτό σημαίνει οτι έσύ (και εγώ) με την κοινή θνητή μηχανή μας έχουμε πιο χαμηλο κέντρο βάρους πατώντας στο μασπιέ, άρα "καλύτερη" στροφή, άρα του ρίχνουμε ενα τσαγάκι απο την εσωτερική έτσι;

    Ο φίλος iliasfyntanidis προφανώς και ήθελε να πει αυτό που είπες εσύ τώρα αλλά με την τοποθέτηση του αφησε να καταλάβω (ουμε?) αλλο πράγμα τελειως λάθος.

    Δεν χρειάζεται μόνο να ξέρουμε τι λέμε αλλά και να το εξηγούμε σωστά.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Όντως πιο ψηλά είναι τα μαρσπιέ αλλά πιο χαμηλά τα κλιπόν.Και με τον αναβάτη στην σέλα
    και τα μηχανάκια από λευκή κόλλα χαρτί οι μάζα του αναβάτη παραμένει στον κέντρο.
    Τουλάχιστον στο στρίψιμο ο αναβάτης αγκαλιάζει το χώρο του κινητήρα.
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/02/2014
    Μηνύματα
    161
    παιδια,επειδη και εγω εχω ανοιξει θρεντ σχετικα με το πως στριβουν-γκαζωνουν-φρεναρουν στη στροφη και δεν καταλαβα τιποτα γιατι ενω ολοι σιγουρα εχουν καλες προθεσεις να μου πουν και να εξηγησουν στο τελος καταληγουμε να διαβαζουμε την υλη της εξεταστικης του οικονομικου του 3 ετους και να προσπαθουμε να καταλαβουμε γιατι η φυσικη ειναι ετσι οπως ειναι...
    το καλυτερο ειναι να πας σε ενα σχολειο.
    εγω θα αργησω παρα πολυ γιατι δεν μπορω οικονομικα αλλα θα το κανω..
    εναλλακτικα αν καποιος ξερει και μου δειξει πανω στη μηχανη πανω σε στροφες και μπορει να εξηγησει καλα τοτε πολυ θα χαρω να τον ακουσω..
    μεχρι τοτε JACK DANIELS style και παντα με εξοπλισμο \

  14. #29
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgezzr600 Προβολή μηνύματος

    μεχρι τοτε JACK DANIELS style και παντα με εξοπλισμο \
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	johnnie-walker.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	31,4 KB 
ID:	322784

    προσέχουμε για να έχουμε!...

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Επίσης αν λαβουμε υπόψιν οτι τα μασπιέ στην μηχανή του Ρόσι είναι πιο ψηλά τοποθετημένα, αυτό σημαίνει οτι έσύ (και εγώ) με την κοινή θνητή μηχανή μας έχουμε πιο χαμηλο κέντρο βάρους πατώντας στο μασπιέ, άρα "καλύτερη" στροφή, άρα του ρίχνουμε ενα τσαγάκι απο την εσωτερική έτσι;
    Αυτό που λέει ο Code είναι ότι όσο πιο κοντά είναι το βάρος του αναβάτη στο κέντρο βάρους της μοτοσικλέτας, τόσο πιο λίγη δύναμη χρειάζεται το σύστημα για ν'αλλάξει κατεύθυνση. Άρα τα πιο ψηλά μαρσπιέ του Ρόσι κάνουν ακριβώς αυτό, συν το ότι επιτρέπουν και μεγαλύτερες κλίσεις. Δεν λέει πουθενά ότι όσο πιο χαμηλά (γενικώς) τόσο πιο καλά, αλλά όσο πιο χαμηλά επιτρέπει η εκάστοτε μοτοσικλέτα.



    Πέκτις μωράκι μου εσύ αν δεν φτιάξεις τα μπροστινά σου και την τσιμούχα που τρέχει το μοτέρ, όντως θα πηγαίνεις με τα πόδια... :P

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απορία ενός μικρού κοριτσιού
    από menos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2011, 14:25
  2. Απορια ενος νεου...
    από mouskelo στο forum KTM
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2009, 14:45
  3. Εμπειρίες ενός νέου Οδηγού στην Αθήνα.
    από Anastassios στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2008, 15:38
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 10:13
  5. Απορία νέου
    από Ghostman στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 00:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF