Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 34 από 34

Θέμα: Απορία ενός νέου !

  1. #31
    Νέο μέλος Το avatar του/της prehist_dog
    Εγγραφή
    27/08/2014
    Μηνύματα
    15
    Καλημέρα ,

    Γενικά το πόρισμα είναι να κάνω ένα σχολείο και να συνεχίσω να διαβάζω & να εφαρμόζω ότι μπορώ πάντα χαλαρά και με ασφάλεια οκ...
    Αν και λίγο off topic έχω να κάνω και μία άλλη ερώτηση σχετικά με τα ελαστικά μου. Όπως ανέφερα έχω βάλει τα pirelli diablo rosso 2 πρόσφατα και αναρωτιέμαι σχετικά με την σωστή πίεση που πρέπει να έχουν... Στην αλυσίδα αναφέρει 33 psi μπροστά και 36 psi πίσω , το οποίο είναι γενικό , άρα σκέφτομαι μήπως μπορώ να βρω κάτι σχετικά για τα συγκεκριμένα ελαστικά.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά!
    Τελευταία τροποποίηση από prehist_dog; 11/09/2014 στις 11:28.

  2. #32
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Ο άνθρωπος μαθαίνει απ τη μίμηση και την αντιγραφή. Εφόσον λεφτά για σχολείο γιοκ, δες κάποιον αγώνα και προσπάθησε να αναλύσεις τι κάνουν οι αγωνιζόμενοι με απλή ματιά. Αν πιάσεις τη φιλοσοφία που λένε σιγά σιγά θα βρεις τι σου φταίει και πάει λέγοντας.

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από prehist_dog Προβολή μηνύματος
    έχω παρατηρήσει ότι γίνεται όταν δεν έχω καλή γραμμή (ανοιχτή) και ίσως να κλείνω το γκάζι για διόρθωση , οπότε πέφτει βάρος μπροστά στιγμιαία.Θα πολεμήσω τα ένστικτα μου την επόμενη φορά σφίγγοντας την γραμμή με περισσότερη κλίση/γκάζι (?) , λέω εγώ / φαντάζομαι
    Η φαντασία είναι άριστο εργαλείο ...υπό προϋποθέσεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση αν δεν είσαι σίγουρος για το τι πρέπει να κάνεις -αλλά "φαντάζεσαι- έχεις άριστη συνταγή για πτώση.

    Μπορείς κάλλιστα να δοκιμάσεις να πας πιο αργά ώστε να πειραματίζεσαι -με το λιγότερο δυνατό ρίσκο- επιλέγοντας διαφορετικές γραμμές και να παρατηρήσεις τα αποτελέσματά τους.

    Το λάστιχο γλιστράει γιατί δεν μπορεί να διαχειριστεί τις δυνάμεις που ασκούνται σε αυτό. Φροντίζεις λοιπόν να μη το φορτίζεις τόσο (να μη φρενάρεις ή/και κλείνεις γκάζι στη στροφή), και οι συνθήκες να μην είναι τόσο καθοριστικές (μικρές ταχύτητες, ήπιες κλίσεις).

    Για την πίεση που αναφέρεις, σε γενικές γραμμές ακολουθούμε ότι λέει ο κατασκευαστής. Επειδή όμως οι ελληνικοί δρόμοι κατά κανόνα δεν είναι και ό,τι καλύτερο, μπορούμε να ρίξουμε ένα-δυο psi την πίεση ώστε να ζεσταίνονται πιο γρήγορα.
    Think faster than you ride

  4. #34
    Νέο μέλος Το avatar του/της prehist_dog
    Εγγραφή
    27/08/2014
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Η φαντασία είναι άριστο εργαλείο ...υπό προϋποθέσεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση αν δεν είσαι σίγουρος για το τι πρέπει να κάνεις -αλλά "φαντάζεσαι- έχεις άριστη συνταγή για πτώση.

    Μπορείς κάλλιστα να δοκιμάσεις να πας πιο αργά ώστε να πειραματίζεσαι -με το λιγότερο δυνατό ρίσκο- επιλέγοντας διαφορετικές γραμμές και να παρατηρήσεις τα αποτελέσματά τους.

    Το λάστιχο γλιστράει γιατί δεν μπορεί να διαχειριστεί τις δυνάμεις που ασκούνται σε αυτό. Φροντίζεις λοιπόν να μη το φορτίζεις τόσο (να μη φρενάρεις ή/και κλείνεις γκάζι στη στροφή), και οι συνθήκες να μην είναι τόσο καθοριστικές (μικρές ταχύτητες, ήπιες κλίσεις).

    Για την πίεση που αναφέρεις, σε γενικές γραμμές ακολουθούμε ότι λέει ο κατασκευαστής. Επειδή όμως οι ελληνικοί δρόμοι κατά κανόνα δεν είναι και ό,τι καλύτερο, μπορούμε να ρίξουμε ένα-δυο psi την πίεση ώστε να ζεσταίνονται πιο γρήγορα.
    Έχεις δίκιο για τις συνθήκες να μην είναι τόσο καθοριστικές και δυστυχώς μόνο στην πίστα ή σε κάποια ουτοπική για την Ελλάδα άσφαλτο έχεις την πρόσφυση ώστε να πλησιάσεις τα όρια σου και έτσι να γνωρίσεις και το μηχανάκι σου ... Οπότε υπομονή...
    Για τα λάστιχα βρήκα αυτό : Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pirelli_diablo_rosso_ii.JPG 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	52,9 KB 
ID:	322807
    Οπότε 2.5 bar => 36 psi , 2.9 bar => 42 psi (-1,2 ποιο κάτω για λόγους ταχύτερης προσαρμογής στον δρόμο - ζέσταμα ) , σωστά ; Ρωτάω μην κάνω καμμιά γκάφα αγνοώντας κάτι που πιθανότατα δεν ξέρω...
    Τελευταία τροποποίηση από prehist_dog; 11/09/2014 στις 13:36.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Απορία ενός μικρού κοριτσιού
    από menos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2011, 15:25
  2. Απορια ενος νεου...
    από mouskelo στο forum KTM
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2009, 15:45
  3. Εμπειρίες ενός νέου Οδηγού στην Αθήνα.
    από Anastassios στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2008, 16:38
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 11:13
  5. Απορία νέου
    από Ghostman στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 01:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF