Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Απορία ενός νέου !

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της prehist_dog
    Εγγραφή
    27/08/2014
    Μηνύματα
    15

    Απορία ενός νέου !

    Καλημέρα σε όλους ,

    Καινούργιος στο forum και σχετικά καινούργιος και στον κόσμο της μοτοσυκλέτας , όντας κάτοχος ενός Yamaha XJ6 Diversion (5 μηνών μεταχειρισμένο μοντέλο 2011) και παλαιότερα ενός Ninja 250R πριν από 4-5 χρόνια , το οποίο το κράτησα λίγο για διάφορους λόγους , έχω μία συγκεκριμένη απορία σχετικά το στρίψιμο της μοτοσυκλέτας. Γενικά έχω ψάξει πολύ το θέμα (totw 2 και άλλα πολλά) και θέλω κάποια στιγμή , που τα οικονομικά μου το επιτρέπουν , να πάρω μέρος σε κάποιο riding school αλλά μέχρι τότε ελπίζω να μου λύσετε και εσείς απορίες
    Στο θέμα μας , κατα την διάρκεια της στροφής , έχω παρατηρήσει κάποιες λίγες φορές να ολισθαίνει το μπροστά χώρις σοβαρή επίπτωση (απλά να σε τρομάζει-αποσυντονίζει) . Γενικά τα λαστιχά τα ζεσταίνω πριν κάνω το οτιδίποτε (diablo rosso II 500 χιλ. ζωής -καινούργια δηλαδή) και νομίζω ότι το γκάζι το ανοίζω αρκετά για να μεταφερθεί το βάρος σωστά και να μην υπερφορτίσω το μπροστά (νομίζω δηλαδή).Θέλω να πιστεύω πως δεν φταίει το οδόστρωμα αλλιώς θα ήταν απλή η απάντηση...
    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας !!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    KAΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΦΙΛΑΡΑΚΟ
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  3. #3
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Καλως τον.
    Αν υποθεσουμε οτι τα ελαστικα σου ειναι σε καλη κατασταση(φρεσκα και με επαρκη γομα)και με "σωστη"πιεση το πιο πιθανο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι υπο κλιση αθελα σου κλεινεις το γκαζι στιγμιαια.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #4
    Ή δεν το ανοίγεις όσο νομίζεις.
    Ή απλά γλιστράει ο δρόμος...
    Ή παίζει αν είσαι κάμποσα κιλά ή/και έχεις φορτωμένη μπαγκαζιέρα να επηρεάζεις την γεωμετρία της μηχανής.

  5. #5
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Μηπως ειναι πολυ φρεσκα τα λαστιχα, κοινως απατητα, ειδικα στα πλαϊνα και γλιστραν λογω της προστατευτικης μεμβρανης που εχουν οταν ειναι καινουρια;
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  6. #6
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Μηπως το στριβεις πολυ ή του δινεις μεγαλη κλιση και πας να φας τα μουτρα σου ?
    Μηπως να διαβαζες πεντε πραματα ή ακομη καλυτερα να εκανες ενα riding school ?
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της prehist_dog
    Εγγραφή
    27/08/2014
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Καλως τον.
    Αν υποθεσουμε οτι τα ελαστικα σου ειναι σε καλη κατασταση(φρεσκα και με επαρκη γομα)και με "σωστη"πιεση το πιο πιθανο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι υπο κλιση αθελα σου κλεινεις το γκαζι στιγμιαια.
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! Νομίζω πως ο λόγος που αναφέρεις είναι ο πιο πιθανός , γιατί το έχω παρατηρήσει ότι γίνεται όταν δεν έχω καλή γραμμή (ανοιχτή) και ίσως να κλείνω το γκάζι για διόρθωση , οπότε πέφτει βάρος μπροστά στιγμιαία.Θα πολεμήσω τα ένστικτα μου την επόμενη φορά σφίγγοντας την γραμμή με περισσότερη κλίση/γκάζι (?) , λέω εγώ / φαντάζομαι
    Γενικά τα λάστιχα είναι στρωμένα και τα κιλά μου είναι σχετικά λίγα (70) οπότε ...

    Μηπως το στριβεις πολυ ή του δινεις μεγαλη κλιση και πας να φας τα μουτρα σου ?
    Μηπως να διαβαζες πεντε πραματα ή ακομη καλυτερα να εκανες ενα riding school ?


    Για το δεύτερο σίγουρα !! Νομίζω ότι η κλίση δεν είναι υπερβολική αλλιώς θα το φοβόμουν κιόλας...

  8. #8
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Μην "κυνηγας"τις στροφες που δεν γνωριζεις.
    Προσπαθησε να βλεπεις οσο γινεται πιο μεσα στις στροφες ωστε να εχεις μια εικονα ποσο σφικτη η ανοικτη ειναι αυτη.
    Ετσι θα ξερεις την σωστη γραμμη που πρεπει να ακολουθησεις.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Θα πιάσουμε πολλές σελίδες νομίζω
    ΕΦ όσον όπως προειπαν τα λάστιχα είναι οκ δηλαδή, πίεση σωστό dot - εσύ μπορεί να τα πήρες καινούργια αλλά να είναι παλιάς κατασκευής άρα ξερά
    Αν δεν συμβαίνουν αυτά τότε ο τρόπος που οδηγείς θέλει διόρθωση
    Γλυστριμα μέσα στην στροφή η υπερβολικά φρένα η στρίψιμο, παίζει και η ποιότητα τού δρόμο αλλά αν το παθαινεις παντού είναι τα παραπάνω
    Ελέγχουμε την ταχύτητα μας και φρενάρουμε πριν την στροφή, ώστε αν χρειαστεί να πατήσουμε λίγο μέσα σε αυτήν για διόρθωση
    Και με το Γκάζι σταθερό, όχι απότομο κλείσιμο,δοκιμασε με ποίο αργή ταχύτητα με σταθερό Γκάζι και ελαφρύ πίσω φρένο
    Θα δεις ότι ότι μαζεύει την κλίση και την τροχιά, με μπροστινό μόνο έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα
    Ένα σχολειο οδήγησης θα σε βοηθήσει να στρίβεις σωστά και με ασφάλεια

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της prehist_dog
    Εγγραφή
    27/08/2014
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Θα πιάσουμε πολλές σελίδες νομίζω
    ΕΦ όσον όπως προειπαν τα λάστιχα είναι οκ δηλαδή, πίεση σωστό dot - εσύ μπορεί να τα πήρες καινούργια αλλά να είναι παλιάς κατασκευής άρα ξερά
    Αν δεν συμβαίνουν αυτά τότε ο τρόπος που οδηγείς θέλει διόρθωση
    Γλυστριμα μέσα στην στροφή η υπερβολικά φρένα η στρίψιμο, παίζει και η ποιότητα τού δρόμο αλλά αν το παθαινεις παντού είναι τα παραπάνω
    Ελέγχουμε την ταχύτητα μας και φρενάρουμε πριν την στροφή, ώστε αν χρειαστεί να πατήσουμε λίγο μέσα σε αυτήν για διόρθωση
    Και με το Γκάζι σταθερό, όχι απότομο κλείσιμο,δοκιμασε με ποίο αργή ταχύτητα με σταθερό Γκάζι και ελαφρύ πίσω φρένο
    Θα δεις ότι ότι μαζεύει την κλίση και την τροχιά, με μπροστινό μόνο έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα
    Ένα σχολειο οδήγησης θα σε βοηθήσει να στρίβεις σωστά και με ασφάλεια
    2-3 φορές μου έχει συμβεί αλλά αρκεί
    Γενικά δηλαδή για την διόρθωση μέσα στην στροφή παίζει το ελαφρύ πίσω φρένο ? Το είχα σαν ερώτημα αυτό γενικά...Καλά για το μπροστά ουδέν λόγος.
    Μόλις μαζέψω λεφτά έχω φύγει!

  11. #11
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Μου φαινεται λιγο δυσκολο να χανεις το μπροστινο, χωρις να ζοριζεις τη μηχανη. Αν πειραματιστεις καν'το σε ελεγχομενο περιβαλλον με full εξοπλισμο!! Τις αναρτησεις σου τις εχεις κοιταξει τελευταια?

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Μου φαινεται λιγο δυσκολο να χανεις το μπροστινο, χωρις να ζοριζεις τη μηχανη. Αν πειραματιστεις καν'το σε ελεγχομενο περιβαλλον με full εξοπλισμο!! Τις αναρτησεις σου τις εχεις κοιταξει τελευταια?
    Απ το στόμα μου το πήρες για το ελεγχόμενο περιβάλλον και την ανάρτηση
    Στο ΤΑ τελευταία έχω μια τάση ασαφειας και ανοίγματος τροχιάς μετά από καρούμπαλο στον δρόμο
    Αύριο αλλάζω λάδια και κάνω service στο μπροστινό 55.000 χλμ και βρέθηκε κονδύλι

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Πάντα στην ίδια στροφή-ώστε να ξέρεις τι σε περιμένει.
    Ρίξε βάρος μπροστά με το σώμα σου.
    Κοίτα βαθειά μέσα στην στροφή.
    Φόρτισε το εξωτερικό μαρσπιέ με το βάρος σου.
    Χαλαρά τα χέρια στο τιμόνι.
    Προσπάθησε να συγχρονίσεις το άνοιγμα,το κλείσιμο,το πως θα γλυστάς πάνω στην μοτοσυκλέτα και το πως θα δίνεις κλίση-γκάζι.
    Τσέκαρε αναρτήσεις.Ελπίζω να μην αποφορτίζεις το μπροστινό από άνοιγμα γκαζιού είτε γυροσκοπικά άθελα σου.

    Καλές βόλτες.
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  14. #14
    Νέο μέλος Το avatar του/της prehist_dog
    Εγγραφή
    27/08/2014
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Μου φαινεται λιγο δυσκολο να χανεις το μπροστινο, χωρις να ζοριζεις τη μηχανη. Αν πειραματιστεις καν'το σε ελεγχομενο περιβαλλον με full εξοπλισμο!! Τις αναρτησεις σου τις εχεις κοιταξει τελευταια?
    Το ότι την ζόρισα στις δεδομένες φάσεις είναι βέβαιο γιαυτό και θέλω να καταλάβω τι συνέβει ακριβώς για να το έχω στο μυαλό μου! Για τις αναρτήσεις τι ακριβώς να ελέγξω δηλαδή Η πίσω πάντως που είναι ρυθμιζόμενη είναι στην μεσαία θέση (εργοστασιακή) , τώρα σε ότι αφορά την λειτουργικότητα τους....19k χιλιόμετρα έχει το μηχανάκι ...
    Τελευταία τροποποίηση από prehist_dog; 09/09/2014 στις 13:08.

  15. #15
    Ναι αλλά του 11 δεν είπες; Τρία χρονάκια, ένα φρέσκο λαδάκι εμπρός δεν θα ήταν κακό, κάθε άλλο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απορία ενός μικρού κοριτσιού
    από menos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2011, 14:25
  2. Απορια ενος νεου...
    από mouskelo στο forum KTM
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2009, 14:45
  3. Εμπειρίες ενός νέου Οδηγού στην Αθήνα.
    από Anastassios στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2008, 15:38
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 10:13
  5. Απορία νέου
    από Ghostman στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 00:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF