Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: ΑΝΑΜΕΝΩ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΙΔΕΩΝ για Bros 650

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225

    ΑΝΑΜΕΝΩ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΙΔΕΩΝ για Bros 650

    Εχω ενα bros 650 εδω και δεκα χρονια παρατημενο στην αυλη του πατρικου μου.Εχασα τοτε τρεις φιλους σε τροχαια μεσα σε μια χρονια και
    η ψυχολογια μου με εκανε και το παρατησα.2014 πλεον παντρεμενος με δυο παιδια, το μικροβιο ξαναξυπνησε και αρχισε να με τρωει.Στην αρχη σκεφτομουν να αγορασω ενα καινουργιο με τα διαφορα συστηματα ασφαλειας που εχουν abs traction control κτλπ.Σε ενα μαγαζι-συνεργειο που πηγα να δω τα καινουργια μοντελα της honda, οταν του ειπα οτι εχω ενα bros μου ειπε κριμα ειναι να το αφησω ετσι και οτι αξιζει μια ανασταση το μηχανακι.Διαβαζοντας εδω στο σαιτ ποσοι πολλοι εχουν αναστησει παλιες μηχανες και τις κανουν κουκλες αρχισα να σκεφτομαι σοβαρα αντι να παρω καινουργιο να φτιαξω το δικο μου.
    Θα ηθελα να μου δωσετε καποιες ιδεες για το πως να γινει.Επειδη το brosaki εστριβε μια χαρα με ενδιαφερει να διατηρησει, ακομη καλυτερα να βελτιωθει σε αυτον τον τομεα και φυσικα ιδεες για το look χαρακτηρα εμφανιση που θα εχει,εχω μια προτιμηση προς cafe racer,αλλα ολες οι ιδεες ειναι αποδεκτες, επισης το κοστος να διατηρηθει σε λογικα επιπεδα και στα πλαισια της εποχης της κρισης που ζουμε.
    Περιμενω ελπιζοντας σε μια καταιγιδα ιδεων και προτασεων απο ολους σας.Επειδη οι δουλειες του κ. Σπυρου με αρεσαν παρα πολυ θα μου ηταν μεγαλη τιμη αν μπορουσε να βρει λιγο χρονο να με γραψει καποιες ιδεες του..σας ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Όχι άλλο φραπέ ψευτορεϊσερ...

    Δες του παπ, μαμά, κουκλι. Ψαξου λίγο με αναρτησεις και τιπτις άλλο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Με αρκετους που εχω μιλησει με εχουν πει το ιδιο.Αλλα το να δω μερικες ιδεες δεν πειραζει κανεναν

  4. #4
    Εννοείται. Μπορεί να σκάσει κάτι καλό

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HAWK-Treffen-2005_016.jpg 
Προβολές:	606 
Μέγεθος:	51,9 KB 
ID:	322957


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	right.jpg 
Προβολές:	608 
Μέγεθος:	63,8 KB 
ID:	322958

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    μετα απο 10 χρονια παρατημα πρωτα πρεπει να δεις αν δουλευει το μοτερ (κολημενα εμβολα, βρωμικα καρμπ, ξεραμενες φλατζες-τσιμουχες,ηλεκτρικα κλπ)
    μετα τα περιφερειακα (τσιμουχες-λαδια μπροστινου, λυσιμο-καθαρισμα φρενων, ρουλεμαν τιμονιου-τροχων)
    τα παραπανω θελουν αρκετη δουλεια και χρηματα και οταν τελειωσουν μπορεις να ασχοληθεις με βελτιωσεις και look

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Σε τι κατασταση ειναι σημερα μηχανικα και εξωτερικα?Ανεβασε και καναδυο φωτο.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    MAMA.

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Μαμα, αναρτησεις, τελικο πιο ελευθερο αντε και μια σελα με κοκοβιο και φαναρακι καφε που αλλαζει ευκολα σε μαμα, να ανανεωθει στα ματια σου, να το ξαναγαπησεις.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    μετα απο 10 χρονια παρατημα πρωτα πρεπει να δεις αν δουλευει το μοτερ (κολημενα εμβολα, βρωμικα καρμπ, ξεραμενες φλατζες-τσιμουχες,ηλεκτρικα κλπ)
    μετα τα περιφερειακα (τσιμουχες-λαδια μπροστινου, λυσιμο-καθαρισμα φρενων, ρουλεμαν τιμονιου-τροχων)
    τα παραπανω θελουν αρκετη δουλεια και χρηματα και οταν τελειωσουν μπορεις να ασχοληθεις με βελτιωσεις και look
    +1... ανάλογα με την κατάσταση... για να γίνει πλήρως λειτουργικό το μηχανάκι μπορεί να χρειαστεί από 250-300 ευρώ έως και... πολλά περισσότερα.
    Αν είναι έτσι όπως τα λες, δηλαδή παρατημένη για 10 χρόνια, θα γράψω όσα προσωπικά εγώ θα άλλαζα και μου 'ρχονται στο μυαλό πρόχειρα....

    λάδια φίλτρα μπουζί παραφλού 70-120 ευρώ (ανάλογα τις επιλογές αγορών που θα κάνεις)
    ρουλεμάν τροχών (ίσως και λαιμού ανάλογα την κατάσταση) 35-50 ευρώ
    αλυσίδα, γρανάζια 130 ευρώ
    λάστιχα 240 ευρώ
    συντήρηση μπροστινής ανάρτησης 30-140 ευρώ (ανάλογα αν χρειάζεσαι ελατήρια)
    συντήρηση πίσω ανάρτησης, ή αντικατάσταση της 260-350 εκτός και αν έχει κρατηθεί καλά και δεν θέλει τίποτα...
    επισκευή ή συντήρηση καρμπυρατερ 10-160 ευρώ....
    κάποιο γκριπάκι, επισκευή σέλας, λαμπάκι, φλασάκι κλπ 30-50 ευρώ
    μπαταρία 45 ευρώ

    Άρα πολύ πρόχειρα μπορεί να χρειαστείς από 350 ευρώ μίνιμουμ, έως 1300-1500 για να έρθει το μηχανάκι σε κατάσταση πλήρους εμπιστοσύνης και δυνατοτήτων...

    στα παραπάνω δεν έχω βάλει τιμή συνεργείου θεωρώντας ότι αφού δεν χρειάζεται να ανοίξεις μοτέρ θα τα κάνεις μόνος σου, όλα είναι υπολογισμένα με τιμές αγοράς aftermarket και όχι ανταλλακτικών αντιπροσωπείας και δεν έχω υπολογίσει κάποια ζημιά που ενδεχομένως να εμφανιστεί (ηλεκτρικά, πλεξούδα, ανορθωτής, μοτέρ, αντλία νερού, ψυγείο, σασί, σκουριές κλπ...)

    έντιτ: πρόσθεσε και φρένα που τα ξέχασα (πάντα τα ξεχνάω... ) από απλή αλλαγή υγρών και καθάρισμα στα πιστονάκια των δαγκανών 20-30 ευρώ και καθάρισμα αντλίας, έως αλλαγή σωληνακίων με ενισχυμένα και ενδεχομένως αλλάγή στα τσιμουχάκια των δαγκανών 200 ευρώ ή επισκευή αντλίας.

  11. #11

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Με αρκετους που εχω μιλησει με εχουν πει το ιδιο.Αλλα το να δω μερικες ιδεες δεν πειραζει κανεναν
    Τι χρήση έχεις σκοπό να κάνεις?
    Αν είναι για κάθε μέρα ξέχνα το cafe racer στυλ, θα σου κοπούν τα χέρια και η μέση.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Εχω ενα bros 650 εδω και δεκα χρονια παρατημενο στην αυλη του πατρικου μου.Εχασα τοτε τρεις φιλους σε τροχαια μεσα σε μια χρονια και
    η ψυχολογια μου με εκανε και το παρατησα.2014 πλεον παντρεμενος με δυο παιδια, το μικροβιο ξαναξυπνησε και αρχισε να με τρωει.Στην αρχη σκεφτομουν να αγορασω ενα καινουργιο με τα διαφορα συστηματα ασφαλειας που εχουν abs traction control κτλπ.Σε ενα μαγαζι-συνεργειο που πηγα να δω τα καινουργια μοντελα της honda, οταν του ειπα οτι εχω ενα bros μου ειπε κριμα ειναι να το αφησω ετσι και οτι αξιζει μια ανασταση το μηχανακι.Διαβαζοντας εδω στο σαιτ ποσοι πολλοι εχουν αναστησει παλιες μηχανες και τις κανουν κουκλες αρχισα να σκεφτομαι σοβαρα αντι να παρω καινουργιο να φτιαξω το δικο μου.
    Θα ηθελα να μου δωσετε καποιες ιδεες για το πως να γινει.Επειδη το brosaki εστριβε μια χαρα με ενδιαφερει να διατηρησει, ακομη καλυτερα να βελτιωθει σε αυτον τον τομεα και φυσικα ιδεες για το look χαρακτηρα εμφανιση που θα εχει,εχω μια προτιμηση προς cafe racer,αλλα ολες οι ιδεες ειναι αποδεκτες, επισης το κοστος να διατηρηθει σε λογικα επιπεδα και στα πλαισια της εποχης της κρισης που ζουμε.
    Περιμενω ελπιζοντας σε μια καταιγιδα ιδεων και προτασεων απο ολους σας.Επειδη οι δουλειες του κ. Σπυρου με αρεσαν παρα πολυ θα μου ηταν μεγαλη τιμη αν μπορουσε να βρει λιγο χρονο να με γραψει καποιες ιδεες του..σας ευχαριστω εκ των προτερων.

    Καλά την είχες πάρει χαμπάρι πάντως την καταιγίδα ...

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Eδω μονο 35 ποντοι......

    Ουτε ο Ροκο Σιφρεντι τετοιο πραγμα

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225
    εγω υπολογιζω για την λειτουργικη κατασταση γυρω στα 1000-1500.μετα μπορω να διαθεσω αλλα τοσα περιπου για το στυλ ισως και λιγα παραπανω.ολα μαζι οχι πανω απο 5000

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF