Σελίδα 53 από 58 ΠρώτοΠρώτο ... 3434849505152535455565758 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 781 έως 795 από 862

Θέμα: Πάντα κράνος

  1. #781
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Τα ανοιχτα κρανη ειναι οτι χειροτερο και δεν καταλαβαινω γιατι τα αγοραζουν.
    Μονο ενα καλο full face μπορει να σε προστατευσει.
    Βασικα αν σκασεις σε τοιχο η σε σε φορτηγο εχεις ελαχιστες πιθανοτητες να την βγαλεις καθαρη.
    Τωρα σε σταματημενο αμαξι το καλυτερο θα εινα πριν την επαφη να εχεις σηκωθει ορθιος για να απογιωθεις και οπου σε βγαλει.
    Και ενα ακομα σημαντικο για μενα ειναι η προστασια πλατης.
    Διαφωνώ ρητά....
    The mountain is you

  2. #782
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Σημερα πηγαμε με τη μικρη μιας και ειχε λιακαδα να κανει ποδηλατο.Το κρανος που της φορουσα ηταν το κλασικο κρανος ποδηλατου που πιανει πανο απο τα αφτια.Μπορει να μου πη καποιος αυτα τα κολοκρανοι του ποδηλατου που προστατευουν τον αναβατη?Μονο δλδ για το πανο μερος του κεφαλιου ειναι?Μητη,αυτια,πηγουνι και αυχενα???
    Πιστευω οτι και αλοι θα εχουν αυτο το προβλημα
    Δυο σκηνικά στα γρήγορα :

    Ετών 2 και κάτι με βοηθητικές, εγώ με τα πόδια. Στη βόλτα μας περνάμε ένα δρόμο από τη ράμπα των αναπήρων.
    Πατάει λίγο στραβά τη μια ρόδα και πέφτει. Το κεφάλι χτυπά στη γωνία του κράσπεδου. Σηκώνεται, κλαίει
    λίγο, τον ξεσκονίζω και προχωράμε.
    ...και μετά από λίγα μόνο δευτερόλεπτα, συνειδητοποιώ ότι ΑΝ δε φορούσε το παιδικό κράνος, πιθανόν
    να είχε μείνει στο τόπο....και ο είρωνας περίγυρος "τι φοράς κράνος στο παιδί" δε θα ήξερε τι να πει,
    η κακιά η ώρα και μαλακίες.

    5 χρονών σε πάρκο, μεγαλύτερο ποδήλατο, μεγαλύτερες ταχύτητες, νύχτα. Εγώ στο παγκάκι στο κουτσομπολιό με
    τους έταιρους μπαμπάδες.
    Χάνει τον έλεγχο σε έναν απότομο ελιγμό και σκάει με τα μούτρα σε παγκάκι. Πρήζεται το μάγουλο, ευτυχώς δόντια
    δεν χάνουμε και πηγαίνουμε στο σπίτι να δούμε τι πάθαμε.
    Όσο περπατάμε, μες τους λυγμούς του, μου σκάει το παραμύθι "Εσύ φταις μπαμπά. Άμα μου είχες πάρει φουλ φέις δε θα είχα χτυπήσει".
    Του το είχα υποσχεθεί, πως μόλις βγάλει τις βοηθητικές θα του έπαιρνα ένα downhill σα της ξαδέρφης του - είχε τηρήσει το λόγο του, αλλά όχι εγώ το δικό μου γιατί ήταν ακριβό - αισθάνθηκα ο χειρότερος πατέρας έβερ.....

  3. #783
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Οταν πας να κανεις bmx δεν φορας ποδηλατικο οπως και οταν κανεις downhill φορας μονο full face ουτε bmx αδικο. Οπως και προστασιες.
    Ο φιλος νομιζω οτι μιλαει για παιδικο μεχρι 7 - 8 χρονων φανταζομαι.
    @ παπασουζας
    Αυτο λεω για το παιδικο οτι καλυπτει μια μεγαλη κατηγορια πεσιματος.
    Και βεβαια στηριζεται στο βαρος και την ταχυτητα που μπορει να εχει ενα "παιδικο" ατυχημα.
    Γνωμη μου ειναι οτι ενα παιδακι δεν χρειαζεται για αρχη κατι διαφορετικο.
    Αν αρχιζει και ψαχνεται με χωμα κατηφορες σκαλια αλματα trial κλπ εκει πρεπει να δεις κατι παραπανω.
    Ναι.Μιλαω για παιδικο.Αλλα και εγω οταν κανω ποδιλατο κατι τετοιο φοραω.Ενα καιρο που πηγαινα χωμα με το ποδηλατο σε ενα βουνο επρεπε να κανω ασφαλτο γυρω στα 15 χλμ και μετα να κατηφορισω απο χωμα.Οση ωρα ειμουν ασφαλτο φορουσα το κρανος του ποδηλατου.Λιγο πριν πατησω χωμα εβγαζα απο το σακιδιο της πλατης το κρανος της μηχανης.
    Το ξερω οτι αν ηθελα μπορουσα να αγορασω donwhill κρανος αλλα δε θελω να καταληξω εκει.Απο την αρχη λεω οτι δεν επρεπε να βγαζουνε τετοια κρανη καν.Οστε να μαθενει ο αλλος απο την αρχη με φουλ φεις.
    Εχετε δει τους επαγγελματιες ποδηλατες στο προταθλημα που κανουν γυρω ισπανιας,ιταλιας κτλπ?Εχετε πετυχει καμια πτωση?Τα μουτρα τους γινονται χαλια.Απορω γιατι δεν τα απαγορευουνε...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #784
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Δυο σκηνικά στα γρήγορα :

    Ετών 2 και κάτι με βοηθητικές, εγώ με τα πόδια. Στη βόλτα μας περνάμε ένα δρόμο από τη ράμπα των αναπήρων.
    Πατάει λίγο στραβά τη μια ρόδα και πέφτει. Το κεφάλι χτυπά στη γωνία του κράσπεδου. Σηκώνεται, κλαίει
    λίγο, τον ξεσκονίζω και προχωράμε.
    ...και μετά από λίγα μόνο δευτερόλεπτα, συνειδητοποιώ ότι ΑΝ δε φορούσε το παιδικό κράνος, πιθανόν
    να είχε μείνει στο τόπο....και ο είρωνας περίγυρος "τι φοράς κράνος στο παιδί" δε θα ήξερε τι να πει,
    η κακιά η ώρα και μαλακίες.

    5 χρονών σε πάρκο, μεγαλύτερο ποδήλατο, μεγαλύτερες ταχύτητες, νύχτα. Εγώ στο παγκάκι στο κουτσομπολιό με
    τους έταιρους μπαμπάδες.
    Χάνει τον έλεγχο σε έναν απότομο ελιγμό και σκάει με τα μούτρα σε παγκάκι. Πρήζεται το μάγουλο, ευτυχώς δόντια
    δεν χάνουμε και πηγαίνουμε στο σπίτι να δούμε τι πάθαμε.
    Όσο περπατάμε, μες τους λυγμούς του, μου σκάει το παραμύθι "Εσύ φταις μπαμπά. Άμα μου είχες πάρει φουλ φέις δε θα είχα χτυπήσει".
    Του το είχα υποσχεθεί, πως μόλις βγάλει τις βοηθητικές θα του έπαιρνα ένα downhill σα της ξαδέρφης του - είχε τηρήσει το λόγο του, αλλά όχι εγώ το δικό μου γιατί ήταν ακριβό - αισθάνθηκα ο χειρότερος πατέρας έβερ.....
    πολλες φορες τα πιτσιρικια μας μας βαζουνε στη θεση μας...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #785
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Παπασουζα εχεις δικιο ειναι το κρανος αυτο φτανει μεχρι ενος σημειου.
    Αλλα και εγω επειδη τυχαινει να εχω κανει μεγαλος 30αντα αρκετο ποδηλατο και παντα σε δημοσιο δρομο βραδια με βροχες γενικα δυσκολες συνθηκες και εχω φαει σε αυτην την ηλικια και 2 καλες τουμπες. Ναι το κρανος αυτου του τυπου με εχει προστατεψει παρα πολυ.
    Γενικα με το ποδηλατο ειναι σχετικα δυσκολο να χτυπησεις σε σταθερο σημειο με ταχυτητα και εκει στηριζεται αυτου του τυπου κρανος.
    Οταν αλλαξουν αυτα τα δεδομενα υπαρχει περιπτωση σοβαρου τραυματισμου.
    Αλλα να ξερεις οτι οπως και στα μοτοσυκλετιστικα και του ποδηλατου αναπτυσσονται και υπαρχουν κρανη περα του 50 αρικου που κανουν πολυ καλα την δουλεια τους.
    Το full face για παιδια οταν αρχιζουν να πειραματιζονται θεωρω οτι ειναι η μονη λυση.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  6. #786
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Παπασουζα εχεις δικιο ειναι το κρανος αυτο φτανει μεχρι ενος σημειου.
    Αλλα και εγω επειδη τυχαινει να εχω κανει μεγαλος 30αντα αρκετο ποδηλατο και παντα σε δημοσιο δρομο βραδια με βροχες γενικα δυσκολες συνθηκες και εχω φαει σε αυτην την ηλικια και 2 καλες τουμπες. Ναι το κρανος αυτου του τυπου με εχει προστατεψει παρα πολυ.
    Γενικα με το ποδηλατο ειναι σχετικα δυσκολο να χτυπησεις σε σταθερο σημειο με ταχυτητα και εκει στηριζεται αυτου του τυπου κρανος.
    Οταν αλλαξουν αυτα τα δεδομενα υπαρχει περιπτωση σοβαρου τραυματισμου.
    Αλλα να ξερεις οτι οπως και στα μοτοσυκλετιστικα και του ποδηλατου αναπτυσσονται και υπαρχουν κρανη περα του 50 αρικου που κανουν πολυ καλα την δουλεια τους.
    Το full face για παιδια οταν αρχιζουν να πειραματιζονται θεωρω οτι ειναι η μονη λυση.
    Συμφωνω.Εγω δεν εχω φαει ακομα καμια καλη τουμπα και δε μπορω να μιλησω με εμπειρια.
    Το κρανος μου κανει 15 ευρω.Σιγουρα αν θα διεθετα 50+ θα επερνα κατι που θα με προστατευε καλητερα.Αλλα εξαρχης το θεμα μου ηταν με τη μικρη και με τα τοσα παιδακια που ειδα τη κυριακη εκει που πηγα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #787
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Οι πιθανότητες τραυματισμού ανάλογα με το σημείο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HELMET.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	98,1 KB 
ID:	393543

    πηγή
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #788
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Άρα με ένα jet κράνος, μειώνεις τις πιθανότητες τραυματισμού κατά 45% τουλάχιστον!
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 02/03/2018 στις 12:08.
    Life begins at 45°.

  9. #789
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Από ότι φαίνεται το σαγόνι είναι το πιο εκτεθειμένο. Πολύ ωραία μελέτη.
    Mil. Spec.

  10. #790
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Άρα με ένα jet κράνος, μειώνεις τις πιθανότητες τραυματισμού κατά 45% τουλάχιστον!
    Το διόρθωσες πανω που πηγα να το αναφέρω. 35,4% βγαινει αν αφαιρέσεις την ζελατίνα που ουτως ή αλλως υπάρχει στα JET

    Τεράστιο ποσοστό παντως. Δεν θα σκεφτόμουν καν για JET ακόμη και αν οδηγουσα ποδήλατο
    The R is for Respect.

  11. #791
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Χαχα, ναι, δεν πρόσεξα ότι είχε διαφορετικά ποσοστά για αριστερή και δεξιά πλευρά.

    Η ζελατίνα στα jet είναι σαν να μην υπάρχει, αφού δεν έχει απολύτως καμία στήριξη.
    Life begins at 45°.

  12. #792
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Υπάρχει μήπως αντίστοιχη μελέτη που να δείχνει πού σε πετυχαίνουν και οι σφαίρες απο οπλοφορούντες πάνω σε μηχανές, που σε κυνηγάνε να σε ληστέψουν και να βιάσουν και εσένα και την κοπέλα σου και το καναρίνι σου?

    Άρα, εαν φοράω jet κράνος σε διάφορα σημεία, π.χ. αγκώνας, σβέρκος, στομάχι, πωπός, γόνατο, στήθος, κλείδα, μειώνω 45% τις πιθανότητες απο σφαίρες !!!

    Ρε κοίτα ρε, από τότε που τράκαρα και ξεκίνησα μαθήματα φιλοσοφίας οι συμπερασματικές μου ικανότητες έχουν εκτοξευτεί !!!

    Και μια ελεγεία πάνω στο θέμα απο τον άρχοντα της φιλοσοφίας, τον τυραννόσαυρο της επαγωγικής σκέψης, τον νεφεληγερέτη της δημιουργικής ανησυχίας, τον δημοκρατικό υπερασπιστή της ελεύθερης έκφρασης:

    https://www.youtube.com/watch?v=e-ZVkESecXk
    The mountain is you

  13. #793
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    https://www.youtube.com/watch?v=Q47nzyBrENM
    Με αυτό θα έιστε κομπλέ.Αερόσακος-κράνος ποδηλάτη

  14. #794
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Όταν σου χρωστάει χρόνια ο πανάγαθος και αντί να σε μαζεύουν με τα κουταλάκια, απλά πηγαίνεις στο φαρμακοποιό να σου δώσει κάτι για τον πονοκέφαλο...
    https://www.youtube.com/watch?v=KUNXRDzOrWg

  15. #795
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Όταν σου χρωστάει χρόνια ο πανάγαθος και αντί να σε μαζεύουν με τα κουταλάκια, απλά πηγαίνεις στο φαρμακοποιό να σου δώσει κάτι για τον πονοκέφαλο...
    https://www.youtube.com/watch?v=KUNXRDzOrWg
    Κανένα κράνος δε θα'πρεπε να στερεί Darwin awards από πανάξιους διεκδικητές. :thumbsdown:
    Life begins at 45°.

Παρόμοια θέματα

  1. Παντα με κρανος?
    από S705 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2010, 10:30
  2. Κρανος παντα !
    από Dennis- στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2010, 21:30
  3. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! φοράτε κράνος πάντα, παράδειγμα πρόσκρουσης ->
    από Tropeas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 08:46
  4. Γειά σου φίλε Δημήτρη. Σε έζησα λίγο αλλά θα σε θυμάμαι πάντα.
    από Adventure-R στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF