Σελίδα 56 από 58 ΠρώτοΠρώτο ... 6465152535455565758 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 826 έως 840 από 862

Θέμα: Πάντα κράνος

  1. #826
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    To έφτιαξες μετά το κράσπεδο;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Όχι. Για Αυτό είναι έτσι. Από Τότε του έμεινε


    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #827
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Μπορει να εχει παιξει παλι...αλλα ειναι παντα επικαιρο λογω θεματος για ολους !

    https://www.youtube.com/watch?v=8bey2Eq6OWg

  3. #828
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913

  4. #829
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Τα μέτρα δεν σώζουν ζωές. Η οδηγική παιδεία ναι
    Τα μέτρα δε σώζουν ζωές???Τί λες φίλε μου. Σοβαρά μιλάς?Πιστεύεις δηλαδή ότι άν δεν ηταν τόσο αυστηρά τα μέτρα για κράνος και για ζώνη και οι 250αρες και οι 500αρες παλαιότερα και κάτι αφαιρέσεις διπλωματών οτι θα υπήρχαν τώρα τόσοι οδηγοί που θα φορούσαν κράνος και ζώνη?Αλήθεια το πιστεύεις.?Αν ναι είσαι πολύ ρομαντικός. Θα σού φέρω τον εαυτό μου για παράδειγμα όταν μέχρι τά 18 μου δεν ήξερα καν τί ήταν κράνος και είχα αλλάξει 5 μηχανάκια. Ειχα βαρεθεί να πληρώνω πρόστιμα και έτσι είπα να φορέσω και εγώ κράνος. Μετά από κανένα χρόνο είχα ένα ατύχημα με το τιντιεμ και ήρθε ασθενοφόρο και με πήρε. Το πηγούνι και το αριστερό τού κράνους ηταν ξυσμενο σαν να το ειχαν δουλέψει με τροχό.

    Και σε ρωτώ φίλε μου. Εάν δε μού είχε επιβάλει κάποιος με το ζόρι να το φοράω θα το φορούσα?
    Είμαστε Έλληνες φίλε. Και ναι. Και τά μέτρα και η οδηγική παιδεία σώζουν ζωές
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #830
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Τα μέτρα δε σώζουν ζωές???Τί λες φίλε μου. Σοβαρά μιλάς?Πιστεύεις δηλαδή ότι άν δεν ηταν τόσο αυστηρά τα μέτρα για κράνος και για ζώνη και οι 250αρες και οι 500αρες παλαιότερα και κάτι αφαιρέσεις διπλωματών οτι θα υπήρχαν τώρα τόσοι οδηγοί που θα φορούσαν κράνος και ζώνη?Αλήθεια το πιστεύεις.?Αν ναι είσαι πολύ ρομαντικός. Θα σού φέρω τον εαυτό μου για παράδειγμα όταν μέχρι τά 18 μου δεν ήξερα καν τί ήταν κράνος και είχα αλλάξει 5 μηχανάκια. Ειχα βαρεθεί να πληρώνω πρόστιμα και έτσι είπα να φορέσω και εγώ κράνος. Μετά από κανένα χρόνο είχα ένα ατύχημα με το τιντιεμ και ήρθε ασθενοφόρο και με πήρε. Το πηγούνι και το αριστερό τού κράνους ηταν ξυσμενο σαν να το ειχαν δουλέψει με τροχό.

    Και σε ρωτώ φίλε μου. Εάν δε μού είχε επιβάλει κάποιος με το ζόρι να το φοράω θα το φορούσα?
    Είμαστε Έλληνες φίλε. Και ναι. Και τά μέτρα και η οδηγική παιδεία σώζουν ζωές
    Πστ παπαζουζα το θέμα είναι να φοράς κράνος όταν δεν σε βλέπουν οι άλλοι να μην περνάς στοπ όταν δεν σε βλέπουν οι άλλοι να μην περνάς κόκκινο φαναρι αν δεν σε βλέπουν οι άλλοι. Αυτό λέγεται παιδεία. Τα μέτρα ειναι η γραμμή που είτε θα σκοτώσεις είτε θα σκοτωθεις αν την περάσεις.
    Αν το δεις ποιο βαθειά το να είσαι σωστός όχι γιατί κάπου είναι γραμμένο ή κάποιος παρακολουθεί αλλά γιατί έτσι είσαι σαν άνθρωπος είναι κάποιες από τις αρχές που αποκτούμε νωρίς
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #831
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Πστ παπαζουζα το θέμα είναι να φοράς κράνος όταν δεν σε βλέπουν οι άλλοι να μην περνάς στοπ όταν δεν σε βλέπουν οι άλλοι να μην περνάς κόκκινο φαναρι αν δεν σε βλέπουν οι άλλοι. Αυτό λέγεται παιδεία. Τα μέτρα ειναι η γραμμή που είτε θα σκοτώσεις είτε θα σκοτωθεις αν την περάσεις.
    Αν το δεις ποιο βαθειά το να είσαι σωστός όχι γιατί κάπου είναι γραμμένο ή κάποιος παρακολουθεί αλλά γιατί έτσι είσαι σαν άνθρωπος είναι κάποιες από τις αρχές που αποκτούμε νωρίς
    Άλλο αυτό πού λές εσύ.Δεν μού απαντάς σε αυτό πού σε ρωτάω. Αλό τί κανω επειδή είναι σωστό και αλό τί κάνω επειδή μου το επιβάλουν. Εννοείτε ότι τα τελευταία 20 χρόνια φοράω κράνος επειδή το θέλω και φοβάμαι για τη ζωή μου και όχι επειδή φοβάμαι το νόμο. Και δε με ενδιαφέρει να δει η γκόμενά ποιός οδηγάει αυτή τη μηχαναρα(Δεν είχα πάντα φριγουιντ).Αλλά επειδή μου το επιβάλουν το έμαθα.

    Θα σου δώσω άλλο ένα παράδειγμα. Ρωτά τους μεγαλύτερους του φόρουμ (bakley )ποσα φιλαράκια τούς είχαν χάσει τη ζωή τους επειδή δε φόρεσαν ποτέ κράνος. Ρωτά άν αυτοί πού μείναν πίσω άν φόρεσαν τότε επειδή χάθηκαν τά φιλαράκια τούς. Όχι βέβαια. Εκείνες της εποχές μέτρα δεν υπήρχαν.

    ΤΑ ΜΈΤΡΑ ΣΏΖΟΥΝ ΖΩΈΣ.
    Δε ξέρω πως αλλιώς να το πω
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #832
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    543
    Τα μέτρα σώζουν ζωές. Η παιδεία περισσότερες.

  8. #833
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Άλλο αυτό πού λές εσύ.Δεν μού απαντάς σε αυτό πού σε ρωτάω. Αλό τί κανω επειδή είναι σωστό και αλό τί κάνω επειδή μου το επιβάλουν. Εννοείτε ότι τα τελευταία 20 χρόνια φοράω κράνος επειδή το θέλω και φοβάμαι για τη ζωή μου και όχι επειδή φοβάμαι το νόμο. Και δε με ενδιαφέρει να δει η γκόμενά ποιός οδηγάει αυτή τη μηχαναρα(Δεν είχα πάντα φριγουιντ).Αλλά επειδή μου το επιβάλουν το έμαθα.

    Θα σου δώσω άλλο ένα παράδειγμα. Ρωτά τους μεγαλύτερους του φόρουμ (bakley )ποσα φιλαράκια τούς είχαν χάσει τη ζωή τους επειδή δε φόρεσαν ποτέ κράνος. Ρωτά άν αυτοί πού μείναν πίσω άν φόρεσαν τότε επειδή χάθηκαν τά φιλαράκια τούς. Όχι βέβαια. Εκείνες της εποχές μέτρα δεν υπήρχαν.

    ΤΑ ΜΈΤΡΑ ΣΏΖΟΥΝ ΖΩΈΣ.
    Δε ξέρω πως αλλιώς να το πω
    Αν δεν έχεις στο ήλιο μοίρα (δυστυχώς όπως οι περισσότεροι γύρω μας) δεν σε νοιάζει αν φορτωθεις ακόμα μερικά ευρώ στο ΑΦΜ.
    Οπότε είσαι σίγουρος ότι τα πρόστιμα σώζουν;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #834
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Τα μέτρα σώζουν ζωές. Η παιδεία περισσότερες.
    Μη σου πω και όλες, όταν πχ στη Σουηδία ο αριθμός των θυμάτων σε μια ολόκληρη χρόνια μπορεί να είναι μονοψήφιο νούμερο και εδώ μέσα σε ένα ΣΚ έχουμε 2ψηφια.

    Απλά και τα μέτρα είναι μια κάποια λύσις.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #835
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Να ξέρεις πολλοί Σουηδοί,Γερμανοί κτλ όταν έρχονται εδώ κάνουν τα ίδια με εμάς.
    Π.χ σήμερα ηρθαν στο γραφείο 2 γερμανοί,ανδρόγυνο,συνταξιούχοι που αγόρασαν οικόπεδο και έχτισαν σπίτι εδώ να ξεχειμωνιάζουν.
    Ε δίπλα έφτιαξαν άλλο μισό σπίτι,αυθαίρετο φυσικά.
    Το ίδιο μου έχει πει και φίλος για Σουηδούς/Νορβηγούς,δυστυχώς θέλει και σοβαρά μέτρα,έτσι τους έμεινε και μετά από γενιές το λέμε παιδεία,έγινε αυτονόητο εκεί.
    porca miseria.

  11. #836
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αν δεν έχεις στο ήλιο μοίρα (δυστυχώς όπως οι περισσότεροι γύρω μας) δεν σε νοιάζει αν φορτωθεις ακόμα μερικά ευρώ στο ΑΦΜ.
    Οπότε είσαι σίγουρος ότι τα πρόστιμα σώζουν;
    Ωραία. Τα μέτρα δημιουργούν οδηγική παιδεία. Συμφωνούμε τουλάχιστον σε αυτό?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #837
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Πώς μια απλή, καθημερινή βόλτα θα μπορούσε να είναι η τελευταία, αν δε φορούσε προστατευτικό εξοπλισμό .
    Σύμφωνα με το δημοσίευμα, ο οδηγός του αυτοκινήτου ασχολούνταν με το κινητό του. Ο αναβάτης έφυγε σώος και αβλαβής.

    https://youtu.be/Iyrk3YZxcgw

  13. #838
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Ακούγεται να υποφέρει ο φουκαρας απο τους πόνους της σύγκρουσης. Απο προστατευτικό εξοπλισμό φορουσε μονο κρανος, γάντια, μποτάκια καζουαλ.
    Αν φορουσε τζακετ /παντελόνι με προστασίες παιζει να συνεχιζε δικαβαλο στο husaberg

  14. #839
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Πώς μια απλή, καθημερινή βόλτα θα μπορούσε να είναι η τελευταία, αν δε φορούσε προστατευτικό εξοπλισμό .
    Σύμφωνα με το δημοσίευμα, ο οδηγός του αυτοκινήτου ασχολούνταν με το κινητό του. Ο αναβάτης έφυγε σώος και αβλαβής.

    https://youtu.be/Iyrk3YZxcgw
    Πέρα από τα της σύγκρουσης το βίντεο επιβεβαιώνει τι αρρώστια κυκλοφορεί εκεί έξω στο πληκτρολόγιο.
    Άσχετος έγραφε στα σχόλια ότι ο αναβάτης είναι θείος του και κατέληξε από τα τραύματα του αργότερα στο νοσοκομείο ...

  15. #840
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ακούγεται να υποφέρει ο φουκαρας απο τους πόνους της σύγκρουσης. Απο προστατευτικό εξοπλισμό φορουσε μονο κρανος, γάντια, μποτάκια καζουαλ.
    Αν φορουσε τζακετ /παντελόνι με προστασίες παιζει να συνεχιζε δικαβαλο στο husaberg
    Οτι και να φορουσε απο εξοπλισμο δρομου δεν θα εκανε κατι παραπανω...προφανως χτυπησε στο θωρακα (ισως εσπασε και καποιο πλευρο, εξου και ο οξυς πονος, περα απο οτιδηποτε αλλο)

    Μακαρι να μη χτυπησε ασχημα και να ισχυει αυτο που γραφουν οι περισσοτεροι, κριμα γιατι πραγματικα δεν εκανε τιποτα λαθος.

Παρόμοια θέματα

  1. Παντα με κρανος?
    από S705 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2010, 10:30
  2. Κρανος παντα !
    από Dennis- στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2010, 21:30
  3. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! φοράτε κράνος πάντα, παράδειγμα πρόσκρουσης ->
    από Tropeas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 08:46
  4. Γειά σου φίλε Δημήτρη. Σε έζησα λίγο αλλά θα σε θυμάμαι πάντα.
    από Adventure-R στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF