Σελίδα 55 από 58 ΠρώτοΠρώτο ... 545505152535455565758 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 811 έως 825 από 862

Θέμα: Πάντα κράνος

  1. #811
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Καταρχάς να είσαι πάντα καλά να τα αφήσεις πίσω και να κοιτάξεις μπροστά. Ότι έγινε δεν μπορεί να αλλάξει. Αν έχεις καλό δικηγόρο προσπάθησε να πάρεις το μέγιστο που μπορείς από την ασφαλιστική.
    Τώρα για αυτο που γράφεις αν πάρεις ένα αυτοκίνητο και πας και σκοτώσεις κάποιον ΕΠΊΤΗΔΕΣ είναι ανθρωποκτονία από πρόθεση και πας μέσα χωρίς αναστολή. Καταλαβαίνω ότι είσαι και τραυματίας και εκνευρισμένος με όλη την φάση αλλά από την στιγμή που οδηγείς πολλά μπορούν να συμβούν και χωρίς να είναι δική σου υπαιτιότητα. Ή αφαίρεση ζωής ακόμη και χωρίς πρόθεση είναι βαρύ και δεν εννοώ νομικά.....εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν και να μείνει σαν ανάμνηση μόνο
    Ολα αυτά που λες είναι αυτονόητα ή έστω κατανοητά στον μεγαλύτερο μέρος τους. Η εγκατάλειψη όμως θα έπρεπε να τιμωρείται παραδειγματικά. Εχει γίνει μάστιγα

  2. #812
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Ολα αυτά που λες είναι αυτονόητα ή έστω κατανοητά στον μεγαλύτερο μέρος τους. Η εγκατάλειψη όμως θα έπρεπε να τιμωρείται παραδειγματικά. Εχει γίνει μάστιγα
    Θα προσθέσω πως η οδήγηση υπό μέθη ΕΙΝΑΙ ανθρωποκτονία από ΠΡΟΘΕΣΗ στη πραγματικότητα. Δεν είναι το ίδιο με μια άτυχη στιγμή...
    Εγώ δε θα τον άφηνα για τίποτα, ακόμη και άπορος να είναι. Θα αφεθή με αναστολή για το πλημμέλημα αλλά σε 2ο βαθμό μπορεί να μπει μέσα γιατί δεν έχει να πληρώσει (δεν το γνωρίζω, το ελπίζω).
    Μου συνέβει κάτι παρόμοιο με τη διαφορά ότι μας χτύπησε με πάρα πολλά στην Εθνική και μας εγκατέλειψε. Παρά τις αιτήσεις για τα βίντεο στις κάμερες κυκλοφορίας στάθηκε αδύνατο να εντοπιστεί. Δεν τον βρήκα ποτέ και θυμάμαι πως όσο ήμουν στο νοσοκομείο έλεγα πως αν με αναζητήσει και με βρει για συγνώμη θα τον συγχωρούσα. Από τη στιγμή που δεν ήρθε ποτέ είπα ότι αν κάπου-κάπως με τη βοήθεια της θεάς τύχης βρεθεί, θα το σκίζω για όλη του τη ζωή με όσα νομικά όπλα διαθέτω. Το δικαστήριο με μήνυση κατ' αγνώστου που έκανα δεν έχει γίνει ακόμη κι έχουν περάσει 5 χρόνια. Ελπίζω πολύ λίγα βέβαια από αυτό...

  3. #813
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Τι είπες τώρα ρε συνονόματε;!Καλή χρονιά και σ'εσένα, εύχομαι πλήρη ανάρρωση!
    Με τι ασφαλιστικές τι έχει γίνει, θα κυνηγήσεις αποζημίωση από το μεθύστακα;
    Όσο για το κράνος, δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία ότι οδηγείς scooter.Πάρε ένα καλό και ποιοτικό full face κράνος που να ταιριάζει στο κεφάλι σου...εσύ ξέρεις καλύτερα από τον καθένα πόσο χρήσιμο-σωτήριο είναι, με απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά να το φοράς.
    Και δε συζητάμε για το προφανές, να το φοράμε δηλαδή εν κινήσει, εδώ μιλάμε ότι είναι απαραίτητο και όσο είμαστε σταματημένοι.Και μη χειρότερα...
    Η ασφαλιστική (ελπίζοντας ότι ήταν ασφαλισμένος) είναι υποχρεωμένη να πληρώσει κανονικά, στη συνέχεια βέβαια θα ζητήσει τα λεφτά από τον άλλο εφόσον ήταν (κι αποδειχθεί) μεθυσμένος, αλλά ας πρόσεχε.
    Το θέμα είναι να μην αρχίσει τις γνωστές μαλακίες για να προσπαθήσει να πληρώσει λιγότερα και πάει η υπόθεση της αποζημείωσης δικαστικά

  4. #814
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #815
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Επειδή δεν ανοίγει η σελίδα
    https://www.bikeit.gr/roi-eidiseon/i...otosykleta-tou

  6. #816
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    To διάβασα την Παρασκευή, είχα στο μυαλό μου και το άλλο θέμα με τα σύρματα και τους εντουράδες, οκ η επιστροφή στη ζούγκλα και στους νόμους της είναι κοντά.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #817
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #818
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    μας μαμησες ρε bowleno.....

    η μαμημένη αποτύπωση του συμβάντος απο τον διασώστη με ταξίδεψε ψυχικά εκεί...........



    υ.σ. είναι τρομερά τραγικό και ηλίθιο να πεθαίνουν με αυτόν τον τρόπο..... όσοι αμετανόητοι ακράνοτοι, κάντε κάτι ρε μαλάκες "αντισταθείτε" από το να "φύγετε" σα το σκυλί στα αμπέλι...
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #819
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ανατρίχιασα !!!!! Νομίζουν πως με το σκουφί στο κεφάλι θα σωθούν....., δυστυχώς δεν είναι έτσι.......

  10. #820
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    μας μαμησες ρε bowleno.....

    η μαμημένη αποτύπωση του συμβάντος απο τον διασώστη με ταξίδεψε ψυχικά εκεί...........
    Όντως, αλλά κάποιες φορές χρειάζεται, έτσι; εγώ ο ίδιος για παράδειγμα, θα μπορούσα να είμαι σε μια τέτοια θέση αν δεν ήταν ένας πρώην συνάδελφος στην δουλειά και εκλεκτό μέλος του φόρουμ (Χάρη, ονόματα δεν λέμε, έτσι; ) να μου τα χώνει όταν ερχόμουν στην δουλειά χωρίς αυτό. (απόσταση 2,5 χλμ. μόνο από το σπίτι μου) μέχρι που μια ωραία πρωία κατάφερα να "χάσω" τον πίσω τροχό (πετρέλαια...) να φύγω χάμω και να κοπανήσω το κεφάλι στο κράσπεδο. Αν δεν το φορούσα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #821
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Κρίμα τον άνθρωπο. Κρίμα όσους μείναν πίσω να τον κλαίνε. Πολύ συγκινητική ιστορία. Μπράβο στον κ.Καρακατσανη πού τη μοιράστηκε.
    Δυστυχώς τά δίκυκλα και οί οδηγοί χωρίς κράνος είναι μάστιγα.
    Κάποιες φορές εύχομαι τά μέτρα να ήταν πιο αυστηρά.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #822
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Κρίμα τον άνθρωπο. Κρίμα όσους μείναν πίσω να τον κλαίνε. Πολύ συγκινητική ιστορία. Μπράβο στον κ.Καρακατσανη πού τη μοιράστηκε.
    Δυστυχώς τά δίκυκλα και οί οδηγοί χωρίς κράνος είναι μάστιγα.
    Κάποιες φορές εύχομαι τά μέτρα να ήταν πιο αυστηρά.
    Τα μέτρα δεν σώζουν ζωές. Η οδηγική παιδεία ναι
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #823
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Τα μέτρα δεν σώζουν ζωές. Η οδηγική παιδεία ναι
    Ακριβως αυτο...

    Δε θα ξεχασω ποτε οταν ηρθαν κατι φιλοι μας απο Γαλλια κι οταν πηγαμε να τους παρουμε απο το Αεροδρομιο, στη διαδρομη το πρωτο πραγμα που τους εκανε εντυπωση ηταν οτι οι περισσοτεροι δικυκλιστες δε φορουσαν κρανος....
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  14. #824
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όντως, αλλά κάποιες φορές χρειάζεται, έτσι; εγώ ο ίδιος για παράδειγμα, θα μπορούσα να είμαι σε μια τέτοια θέση αν δεν ήταν ένας πρώην συνάδελφος στην δουλειά και εκλεκτό μέλος του φόρουμ (Χάρη, ονόματα δεν λέμε, έτσι; ) να μου τα χώνει όταν ερχόμουν στην δουλειά χωρίς αυτό. (απόσταση 2,5 χλμ. μόνο από το σπίτι μου) μέχρι που μια ωραία πρωία κατάφερα να "χάσω" τον πίσω τροχό (πετρέλαια...) να φύγω χάμω και να κοπανήσω το κεφάλι στο κράσπεδο. Αν δεν το φορούσα.....

    To έφτιαξες μετά το κράσπεδο;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #825
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    To έφτιαξες μετά το κράσπεδο;
    Όχι. Για Αυτό είναι έτσι. Από Τότε του έμεινε
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Παρόμοια θέματα

  1. Παντα με κρανος?
    από S705 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2010, 10:30
  2. Κρανος παντα !
    από Dennis- στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2010, 21:30
  3. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! φοράτε κράνος πάντα, παράδειγμα πρόσκρουσης ->
    από Tropeas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 08:46
  4. Γειά σου φίλε Δημήτρη. Σε έζησα λίγο αλλά θα σε θυμάμαι πάντα.
    από Adventure-R στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF