Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Καταλληλότερο κράνος για Yamaha MT 07

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/09/2014
    Μηνύματα
    4

    Καταλληλότερο κράνος για Yamaha MT 07

    Καλησπέρα σε όλο το κοινό του moto.gr!
    Σε 2 μέρες έρχεται η νέα μου (και 1η μου) μηχανή, το yamaha MT 07.
    Ψάχνω να δω πιο κράνος θεωρείται μια χαρά για τη συγκεκριμένα κατηγορία, κοιτούσα το νέο nxr της shoei, το οποίο μου αρέσει πολύ αλλά δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο να δώσω τόσα λέφτα. Έχω διαβάσει οτι είναι λίγο θορυβώδες, ισχύει? Τι κράνη προτείνετε για το MT-07? 300-500 eurw.

  2. #2
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Καλορίζικη και πάντα όρθιος.Δεν είναι τόσο το τι καβαλάς το θέμα για να πάρεις κράνος.Ειτε παπι είτε χαγιαμπούσα,το χτύπημα είναι χτύπημα.Αν σου φτάνουν τα λεφτά για το nxr πάρε το.

    Υγ περιμένω ποιος θα πει πρώτος τη φράση 'πόσο κοστολογείς το κεφάλι σου' μιας και είναι τρεντ.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/09/2014
    Μηνύματα
    4
    Ευχαριστώ πολύ αδελφε!
    Απλά σκεφτόμουν επειδή είναι γυμνή η μηχανή, οτι θα ήθελα ένα κράνος που να μην νιώθω πολύ το κεφάλι μου να κουνιέται, να μην είναι θορυβώδες, και ταυτόχρονα να μην υστερεί σε ασφάλεια και σχεδιασμό! Βασικά όλα τα θέλω ε?

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2008
    Μηνύματα
    113
    περα απο το κρανος που θα παρεις ισως πρεπει να παρεις και καποιο μασκακι να βαλεις,αν δεν σου αρεσει οπτικα θα το βαζεις στισ ποιο μακρυνες σου βολτες,σιγουρα τα shoei ειναι ποιοτικα κρανοι και επιπλεον μπωρεις να βαζεις και οτο ασπιδες και θα εισαι σιγουρα ποιο ανετος,

  5. #5
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo yzf r6 Προβολή μηνύματος
    ...και επιπλεον μπωρεις να βαζεις και οτο ασπιδες και θα εισαι σιγουρα ποιο ανετος,
    Η οτωασπιδα την ωρα της οδηγησης ειναι κακη ιδεα! Χανεις τη δευτερη πιο σημαντικη αισθηση που αφορα την οδηγηση μετα την οραση.

    ΜικεΜΤ καλοριζικη και καλοταξιδη!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/09/2014
    Μηνύματα
    4
    ευχαριστώ πολύ! Ποιο είναι καλύτερο κράνος από άποψη αεροδυναμικής? το XR1100 ή το nxr?

  7. #7
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    nxr ή αλλιως ο αντικαταστατης του xr1100?
    αν ισχυει προφανως και θα ειναι καλυτερο το νχρ, χωρις αυτο να σημαινει οτι το 1100 δεν θα σε καλυπτει.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  8. #8
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    nxr δοκιμασμενο απο θορυβο και μονοχρωμο στην Ελλαδα 390-420.Ελαφρυ στροβιλισμοι καθολου.

  9. #9
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141707
    Για την καταλληλοτητα του κρανους ανα ειδος μοτοσυκλετας ριξε μια ματια στο θεμα.
    Εφοσον εισαι διατεθιμενος να δωσεις ενα καλο ποσο,δοκιμασε 2-3 κρανη οπως τα 2 που λες να δεις πως καθονται στο κεφαλι σου...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2014
    Μηνύματα
    50
    καλοριζικη η μοτοσσυκλετα σου. Εκανες πιστευω πολυ καλη επιλογη (και εμενα η πρωτη μου μοτοσυκλετα ειναι και με εχει ενθουσιασει) Προσωπικα την εχω για χρηση αποκλειστικα μεσα στην πολη διοτι για ταξιδια εχω αυτοκινητο ετσι εχω αγορασει ενα jet κρανος το οποιο το φορανε στην διαφημιση του mt07, το shark raw. Ειναι λιγο extreme εμφανησιακα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, ασε που θα το παρεις και σε που καλη τιμη διοτι η yamaha συνεργαζεται με την shark και θα σου κανουν καλυτερη τιμη. Αν τωρα θα την εχεις και για ταξιδια παρε ενα full face για μεγαλυτερη ασφαλεια.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Η οτωασπιδα την ωρα της οδηγησης ειναι κακη ιδεα! Χανεις τη δευτερη πιο σημαντικη αισθηση που αφορα την οδηγηση μετα την οραση.

    ΜικεΜΤ καλοριζικη και καλοταξιδη!!
    H ωτοασπίδα είναι δώρο στην ακοή σου. Δεν χάνεις ΤΙΠΟΤΑ ουσιαστικό, τις φοράω καθημερινά χρόνια τώρα με ελάχιστες (από αφηρημάδα) εξαιρέσεις.

    Απλό πλευράς φασαρίας, το καλύτερο είναι το GTair. Για το NXR σε αμερικάνικο site είχα διαβάσει ότι είχε βγάλει πολύ θόρυβο σε σχέση με το 1100. Από την άλλη βέβαια, τα γυμνά που δεν φέρνουν τύρβες στο κεφάλι λόγω φέρινγκ, ίσως να "ησυχάζουν" όλα τα κράνη...

  12. #12
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    H ωτοασπίδα είναι δώρο στην ακοή σου. Δεν χάνεις ΤΙΠΟΤΑ ουσιαστικό, τις φοράω καθημερινά χρόνια τώρα με ελάχιστες (από αφηρημάδα) εξαιρέσεις.
    Τιιι;;; και ζεις ακομα;;;;
    Ρε Αμυροκουαϊους δεν εχει και τοσο φασαρια μεσα στο κρανος!! Γιατι να μπλοκαρεις την ακοη σου οταν οδηγας;;; λαμβανεις σημαντικες πληροφοριες με αυτην!
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2008
    Μηνύματα
    113

  14. #14
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Τιιι;;; και ζεις ακομα;;;;
    Ρε Αμυροκουαϊους δεν εχει και τοσο φασαρια μεσα στο κρανος!! Γιατι να μπλοκαρεις την ακοη σου οταν οδηγας;;; λαμβανεις σημαντικες πληροφοριες με αυτην!
    Βρε μπομπ.....
    Ωτασπιδες ειπε ο ανθρωπος οχι αφρο πολυουρεθανης.
    Μια χαρα ακους με αυτες.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #15
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    H ωτοασπίδα είναι δώρο στην ακοή σου. Δεν χάνεις ΤΙΠΟΤΑ ουσιαστικό, τις φοράω καθημερινά χρόνια τώρα με ελάχιστες (από αφηρημάδα) εξαιρέσεις.

    Απλό πλευράς φασαρίας, το καλύτερο είναι το GTair. Για το NXR σε αμερικάνικο site είχα διαβάσει ότι είχε βγάλει πολύ θόρυβο σε σχέση με το 1100. Από την άλλη βέβαια, τα γυμνά που δεν φέρνουν τύρβες στο κεφάλι λόγω φέρινγκ, ίσως να "ησυχάζουν" όλα τα κράνη...
    Εγω παντως Γιαννη μια φορα δοκιμασα ωτοασπιδες και κουφαθηκα για μια εβδομαδα.
    Οσο οδηγεις σε καποιο συγκεκριμενο υψομετρο ολα καλα. Οταν αρχισουν τα πανω-κατω, υπαρχει θεμα.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιο ειναι το καταλληλοτερο κρανος για Xtx 660;
    από laksof στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2006, 21:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF