Σελίδα 12 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314151617 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 245

Θέμα: TTR 250 RAID

  1. #166
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2002
    Μηνύματα
    1
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    μπαταρια βαλαμε μια ξηρου τυπου απο ups η οποια ειναι κατα πολυ φθηνοτερη και ανθεκτικοτερη απο την πανακριβη τζελ που φοραει. (η οποια χαλαει φυσικα γιατι καθεται πλαγια.) διακοπτης για τα φωτα μπηκε εξτρα. κι επισης εβαλα και μανιβελα. αξονα κομπλε πηρα μεταχειρω απο το open enduro, χρειατηκε να φτιαξω κοντρα στον τορνο γιατι εκεινη δεν εβγαινε με τιποτε.
    Καλησπέρα, ως κάτοχος ttr 250 και έχοντας πρόβλημα με τις μπαταρίες (τα φτύνουν κάθε χειμώνα) μπορείς να μου αναφέρεις τι μπαταρία ups έβαλες και εαν αντέχει τα μιζαρίσματα τους χειμώνες ?
    Επίσης ψάχνω για άξονα μανιβέλας αλλα δε βρίσκω πουθενά. Εχεις υπόψιν που μπορώ να κοιτάξω.

  2. #167
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Rat Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, ως κάτοχος ttr 250 και έχοντας πρόβλημα με τις μπαταρίες (τα φτύνουν κάθε χειμώνα) μπορείς να μου αναφέρεις τι μπαταρία ups έβαλες και εαν αντέχει τα μιζαρίσματα τους χειμώνες ?
    Επίσης ψάχνω για άξονα μανιβέλας αλλα δε βρίσκω πουθενά. Εχεις υπόψιν που μπορώ να κοιτάξω.
    μπαταρια με δειγμα ανα χειρας πηγα σε μαγαζι με ηλεκτρονικα ειδη και πηρα μια ιδιο μεγεθος. ναι δουλευει απροβληματιστα φτανει να μην απειρο καιρο παρατημενη. οπως ολες δηλαδη. αξονα μανιβελας ειχα βρει εναν μεταχειρισμενο και πηρα ακριβα κιολας απο ιδιωτη παρολαυτα τα αδερφια μου λενε οτι λογω ηλιθιας σχεδιαση της μειωσης του δεν δινει αρκετες στροφες στο μοτερ και δεν παιρνει ευκολα μπρος. κι επισης εχει και μικρη διαδρομη. ταιριαζει απο το μοντελο open enduro που κι αυτα δεν ειχαν ολα.

  3. #168
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    740
    καλημέρα και χρόνια πολλά

    αναβίωση του τοπικ/ημερολογίου

    το 2015 είχα ποσταρει αυτό(σελίδα 3) και ξεκίνησα την ανακατασκευή του

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    σε διαδρομη με νεροποντη(καταιγιδα) μολις εφτασα σπιτι μυρισα καμμενο
    δεν εδωσα σημασια και μετα απο μια εβδομαδα εμεινα απο μπαταρια
    την φορτισα και με μικρες διαδρομες σε μια εβδομαδα παλι τα ιδια
    και ξανα...
    κατεληξα να το βαζω καθε μερα οταν γυρισα στον φορτιστη/συντηρηση

    τελικα μια μερα που ειχα κενο το πρωι πηγα σε ενα μαστορα και ....πηνια καμμενα
    περιηληξη τα πληρωσα και ακριβα αλλα ηταν στην δουλεια διπλα και το αφησα οπως πηγα και μολις τελειωσα μετα απο 2 μερες ηταν ετοιμο

    αυτο ειναι και το μοναδικο προβλημα που εβγαλε μεσα στον χρονο
    το 2018 ανακαλύπτω καμμένα πηνία
    η δουλειά που είχε κάνει ο μάστορας δίπλα στην δουλειά ήταν ΑΘΛΙΑ
    προχειροδουλειά με φλατζοκολες παντού και αλόγιστα ....
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων kamena pinia (9)_resized.jpg‎   kamena pinia (1)_resized.jpg‎   kamena pinia (7)_resized.jpg‎   kamena pinia (8)_resized.jpg‎   kamena pinia (11)_resized.jpg‎  

    kamena pinia (17)_resized.jpg‎   P4040055_resized.jpg‎   P4040052_resized.jpg‎  

  4. #169
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    740
    ανέλαβε ο κωστας ξανά και επανήλθε το μηχανάκι ξανά στα ίσια του
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων kainoyrgia pinia (1)_resized.jpg‎   kainoyrgia pinia (10)_resized.jpg‎   P4110076_resized.jpg‎   P4110089_resized.jpg‎   P4120104_resized.jpg‎  

    P4140156_resized.jpg‎   52.jpg‎  

  5. #170
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    740
    συνέχισε να κάνει τον υπηρέτη σε καθημερινές μετακινήσεις μέχρι που το δάνεισα σε ένα παιδί στην δουλειά γιατί είχε χαλάσει η μηχανή του και είχε θέμα μετακίνησης
    δεν ήταν μόνιμος αλλά τον παίρναμε σε διάφορα πρότζεκτ με μεροκάματο ,ευγενικός,πρόθυμος....
    μετά από μια εβδομάδα το άφησε έξω από την εταιρεία κλειδωμένο και έριξε και τα κλειδιά στο γραμματοκιβώτιο

    όταν το έβαλα μπροστά βάραγε ....
    δεξιά το καλάμι είχε ξεράσει λάδια
    τον πήρα τηλέφωνο και δεν το σήκωσε...ήρθε και ένα δικαστήριο γιατί τον έπιασαν χωρίς δίπλωμα!!! στο οποίο πήγα και πλήρωσα και 175 ευρώ και έγινα έξαλλος με τον εαυτό μου για το πόσο μ@λ@κ@ς και αφελής είμαι.
    πάμε παρακάτω....


    το μηχανάκι έχει πινακίδα ...πληρώνω τέλη και ασφάλεια....θέλει ΚΤΕΟ,λάστιχα,γρανάζια,αλυσίδα κλπ κλπ

    αποφάσισα να καταθέσω πινακίδες(προσωρινή κατάθεση) και να το κάνω χωμάτινο αποκλειστικά

    έχει πάει στο συνεργείο πάλι σε ΚΩΣΤΑ έναν μηχανικό που μου είχε συστήσει ο Buckley(που είσαι ρε ψυχή) και είμαι πολύ ευχαριστημένος
    το μηχανάκι είχε βαρέσει βαλβίδα επισκευάστηκε η κεφαλή ,αλλαγή φλάντζες λάδια μπουζί (τσέκαρα ελατήρια και είναι εντός ορίων)και σε καμιά βδομάδα το παίρνω στα χέρια μου


    μετά λάστιχα χωμάτινα
    γδύσιμο φλας,λασπωτηρες,όργανα(καμμενο) και ότι άλλο περιττό
    σέρβις πίσω και εμπρός ανάρτηση
    γρανάζια και αλυσίδα
    μια ποδιά
    και στο μέλλον μια εξάτμιση περισσότερο για το βάρος της
    ρουλεμάν εμπρός τροχού


    στόχος τα βουνά της πεντελης(90%) που είναι κοντά μου για χαλαρές εντουρο βόλτες για να είμαι ρεαλιστής γιατί βλέπω κάτι εκδρομές και μου τρέχουν τα σάλια..



    βασική ερώτηση προς τους χωμάτινους


    πρόταση σε ελαστικά


    γραναζωμα
    αυτή την στιγμή φοραει14/43 και είναι μακρύ και άνευρο
    άσφαλτο θα πατάει πολύ μικρή διαδρομή και θέλω να το κοντύνω αρκετά

    θα επανέλθω με φωτογραφίες
    Τελευταία τροποποίηση από george.S; 28/12/2020 στις 11:59.

  6. #171
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Ελαστικά θα πρότεινα αυτά , https://www.tyreshop.gr/Content.php?...uage=el,στο CRM μου βγάζουν ενα χρόνο άνετα.
    Για γρανάζωμα θα έλεγα να μεγαλώσεις το πίσω όσο σε παίρνει ο οδηγός της αλυσίδας,ίσως χρειαστείς πιο μακρυά αλυσίδα.

  7. #172
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    740
    Αν κατάλαβα 100€ το σετ ?δεν δουλεύει το λινκ
    Αλυσίδα γρανάζι θα αγοράσω καινούργια οπότε θα φροντίσω να πάρω σωστό μέγεθος εξαρχής

    Ευχαριστώ πολύ

  8. #173
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    fixed link:
    D952

  9. #174
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Τρια δοντια μεγαλύτερο πισινό γραναζι ειναι οκ για την χρηση που προορίζεται. Αν δε βρισκεις μεγαλυτερο για πισω θα πας σε -1 μπροστινό

    Λαστιχα θα πρότεινα f.i.m. enduro τα κροσαδικα ειναι για πιστα αλματα και γενικα αλλες καταστάσεις.
    Η καλυτερη πρόσφυση στο βουνό στην βολτα την εχουν τα f.i.m ελαστικα
    Θα πρότεινα τα 6days μιας και τα εχω δοκιμάσει και ειναι καταπληκτικά
    https://www.metzeler.com/en-ww/produ...6-days-extreme
    Εδω το παρακάτω μαγαζι τα βγαζει συγκεντρωτικά τα μοντελα
    https://www.wheelcity.gr/544/Enduro-FIM/

    Απο οτι ειδα το δικο σου φοραει εργοστασιακα κροσαδικες διαστασεις.
    Η εναλλαγη σε 90/90/21 & 120/90/18 σε σχεση και με το κοντιμα που θα του δωσεις θα ειναι μια τελειο
    https://motocrossadvice.com/wp-conte...9540850512.png

  10. #175
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Καλησπερα, γραναζωμα δεν θυμαμαι τι ειχα βαλει αλλα αλλαξα απο 428 σε 520. λογω της διαφορα του βηματος της αλυσιδας το γραναζι ειχε μεγαλυτερη διαμετρο. η αλυσιδα μεγαλυτερη αντοχη και το μηχανακι απεκτησε πολυ νευρο. αν θυμαμαι καλα πρεπει να εβαλα τις διαστασεις του open enduro
    apo edw http://www.ttr250.com/
    Chain & sprocket info plus what gearing to use on an Open Enduro for trail riding?
    13-48 or 14-52 gearing is a good on & off road compromise.
    Standard on "whites" was 14-44. My 2002 blue Euro import came with 13-48 and a spare 14 front sprocket in the "spares" box.
    Front sprocket - Renthal part number is 342A-520-13 or 14 or 15 (assuming you are running a 520 O ring chain which I hope you are!) or Talon TG415 13T or 14T. Talon may also do the 15T.
    Rear sprocket - Renthal part number for the Ultra-Lite rear sprocket is 131B-520-48 for 48 tooth - substitute 52 for 52 tooth.
    Chain. The 520R3-108 chain is a decent quality Renthal 108 link chain which fits my 13-48 sprocket combination exactly. I think 112 is needed for the 14-52 combo.

    For UK owners, there is a wide range of sprockets, and also the Renthal R3 chain, at Totally TTRs

    The thread on the retaining nut is RH and doesn't need to be excessively tight as it should have a lock washer which has two tabs so it can be used twice. This needs to have the tab bent back with a blunt chisel or similar before you can undo the nut. In the UK we have something called "Sod's Law" which says that the only time you will break the last good tab off the lock washer is when your local bike shop is closed for a week! I wouldn't advise trying to re-use a tab that has already been bent. They aren't expensive so keep a couple of spares just in case - either from here or from your Yamaha parts dealer Part Number 90215-23265-00

    To undo the nut (anti-clockwise!), I just put a socket between the sprocket and the frame to stop the sprocket turning. The bigger front sprocket is easier on the chain. Chain noise increases when you replace the original Yamaha sprocket with a plain one as the original has a substantial ring of rubber built in to quieten things down.

    Any bigger back sprocket than 48 may need the bottom chain guide modifying although I fitted a 52 with no problems. In the UK, Totally TTRs stock all the parts for the bottom chain guide block which fits the "two bolt" UK system along with related drive train parts - see here. US models come as standard with a bigger rear sprocket (52?) and therefore already have the deeper guide block.

    Standard gear ratios are:
    1st 2.467
    2nd 1.813
    3rd 1.364
    4th 1.080
    5th 0.889
    6th 0.759

  11. #176
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.462
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Τρια δοντια μεγαλύτερο πισινό γραναζι ειναι οκ για την χρηση που προορίζεται. Αν δε βρισκεις μεγαλυτερο για πισω θα πας σε -1 μπροστινό

    Λαστιχα θα πρότεινα f.i.m. enduro τα κροσαδικα ειναι για πιστα αλματα και γενικα αλλες καταστάσεις.
    Η καλυτερη πρόσφυση στο βουνό στην βολτα την εχουν τα f.i.m ελαστικα
    Θα πρότεινα τα 6days μιας και τα εχω δοκιμάσει και ειναι καταπληκτικά
    https://www.metzeler.com/en-ww/produ...6-days-extreme
    Εδω το παρακάτω μαγαζι τα βγαζει συγκεντρωτικά τα μοντελα
    https://www.wheelcity.gr/544/Enduro-FIM/

    Απο οτι ειδα το δικο σου φοραει εργοστασιακα κροσαδικες διαστασεις.
    Η εναλλαγη σε 90/90/21 & 120/90/18 σε σχεση και με το κοντιμα που θα του δωσεις θα ειναι μια τελειο
    https://motocrossadvice.com/wp-conte...9540850512.png
    Πάντως τα 952 για την τιμή τους (100 ευρώ) είναι αξιοπρεπέστατα, έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από f.i.m,καλή συμπεριφορά σε μικτό τεραιν και παραδόξως καλή συμπεριφορά στην (στεγνή) άσφαλτο.
    Αλλά αφού ο φίλος το προορίζει μόνο για χωμα ας πάρει καλύτερα f.i.m.
    RIDE MORE TALK LESS

  12. #177
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    740
    Motomaniac σε ευχαριστώ
    Εσύ μου άνοιξες τα μάτια και το 2014 και κατάλαβα ότι μόνο το ντεπόζιτο είναι raid
    Το μηχανάκι είναι το open enduro μπερδεύει ο τίτλος

    Θα ψάξω για το 13/48
    Και λάστιχα αυτά που λέει ο doctoras
    Τελευταία τροποποίηση από george.S; 28/12/2020 στις 16:33.

  13. #178
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    740
    έχω καταλήξει στο 13 μπροστά 520 αλυσίδα και είμαι σε σκέψεις για το πίσω 48 βάση του μανιουαλ που έβαλε ο motomaniac (Chain & sprocket info plus what gearing to use on an Open Enduro for trail riding?
    13-48 or 14-52 gearing is a good on & off road compromise
    .)
    στην δική μου περίπτωση το μηχανάκι θα κάνει πολύ μικρή απόσταση σε άσφαλτο(ούτε 3 χιλιόμετρα από την βάση του)και φαντάζει το 13-48 ιδανικό

    διαβάζοντας στο ποστ του el-gatto όμως μπήκα σε σκέψεις ?
    να το σφάξω στην μέση ? να βάλω 47 ?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Οπως έχω πεί πιό πίσω ,το "μαμά" γρανάζωμα του μοτοσυκλετακίου ,ήταν 14-44.

    Η χαμηλή ιπποδύναμή του ,σε συνδιασμό με το σχετικά μακρύ αυτό γρανάζωμα ,είχαν σαν αποτέλεσμα ,την χλιαρότητα απόδοσης στις χαμηλές στροφές ,αλλά κ' το "κρέμασμα" της 6ης στην υποψία ελαφριάς ανωφέριας ή ελάχιστου κόντρα ανέμου.

    Ξεκίνησα τοποθετώντας ένα 46άρι γρανάζι πίσω.(+2Δ δηλ)
    Ζωντάνεψε ελάχιστα στις χαμηλές σχέσεις ,αλλά για να σηκωθεί ο εμπρός τροχός ακόμα κ με 1η στο κιβώτιο ,χρειαζόταν γερή αμπραγιαρισιά.
    Η 5η του απο την άλλη ,ανέβαζε στροφές με μεγαλύτερη ευκολία ολούθε ,και η 6η του κρατιόταν σαφώς πιό εύκολα στην πορεία σε ΕΟ ,αλλά και πάλι ,όχι στο επίπεδο που επιθυμούσα..

    Δεν μου έφτανε όμως ,γιατί ειδικά στο χώμα ,χρειαζόταν να δουλεύω το σασμάν σε υπερωρίες ,κατεβάζωντας ακόμα κ 1η στα αργά κ δύσκολα κομμάτια.

    Επειδή ο οδηγός της αλλυσίδας ,αλλά και το μήκος της (αρθ.κρίκων) δεν μου επέτρεπαν περαιτέρω αύξηση μεγέθους του πίσω γραναζιού ,αποφάσισα να προχωρήσω σε δοκιμή 1Δ μικρότερου εμπρός (13Δ απο 14Δ που φόραγε) ,γνωρίζοντας βέβαια οτι το 13άρι εμπρός είναι οριακά μικρό σε μέγεθος ,και όχι ότι καλύτερο για το όλο σύστημα.
    Αλλά ήθελα να αποκτήσω άποψη ,για την αριθμολογική σχέση χρηστικότητας της τελικής μετάδοσης.

    Ψάχνοντας για εμπρός γρανάζι 13Δ ,μου έκανε εντύπωση οτι ήταν δυσεύρετο στην αγορά των after ανταλλακτικών.
    Μόνον σε AFAM το βρήκα ,και το πήρα.

    ..............

    Αποτέλεσμα: Το μοτοσυκλετάκι -επιτέλους- πήρε τα πάνω του.
    - Οι αλλαγές όλων των ταχυτήτων ,μπορούν να γίνονται πλέον σε χαμηλότερες στροφές ,αφού δεν χρειάζεται να γεμίζει πολύ η προηγούμενη για να κρατάει κ να ανεβάζει στροφές ο κινητήρας με την επόμενη.
    - Στους δασικούς χωματόδρομους ,όλα πλέον είναι πιό εύκολα για το μοτέρ ,αφού μπορεί να είναι παντού κ πάντα με μία πάνω ,γουργουρίζοντας σε χαμηλές στροφές ,αλλά με ελαστικότητα κ την δυνατότητα να "ακούει" χωρίς σκορτσαρίσματα στο άνοιγμα του γκαζιού.
    - Η 1η -επιτέλους- σηκώνει τον εμπρός τροχό μόνο με απότομο άνοιγμα του γκαζιού ,ενώ η 2η ,όταν το μοτέρ δουλεύει στη ροπή του ,αρκείται σε μιά βοήθεια της μανέτας του συμπλεκτη για να σηκώσει κι αυτή τον εμπρός τροχό στον αέρα.
    (Να εξηγήσω εδώ οτι ,το σήκωμα του εμπρός τροχού ,εκτός απο διασκεδαστικό ,ειδικά στο χώμα είναι κ' σωτήριο ,όταν βλέπεις ξαφνικά εμπόδια -τύπου βαθύ νεροφάγωμα ή φυτευτός βράχος- τα οποία πρέπει στιγμιαία να περάσεις απο πάνω χωρίς να πέσεις)
    - Στην άσφαλτο ,όλες οι ταχύτητες γεμίζουν πολύ εύκολα ,και η 6η πλέον κρατιέται υπό όλες τις συνθήκες με απλό άνοιγμα του γκαζιού.
    Οι στροφές βέβαια είναι σαφώς ψηλότερα σε όλο το φάσμα του χλμτρητή ,αλλά χωρίς το μοτεράκι να ακούγεται "σπασμένο".
    - Η ένδειξη σε km πλέον -λόγω ηλεκτρονικού μηχανισμού ταχυμέτρου- έχει αποκτήσει περίπου +12% fail. (στα 100 πραγματικά > δείχνει 112)

    Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος απο αυτό το γρανάζωμα (13-46),κ θα το κρατήσω προς το παρόν.

  14. #179
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    βαλε 13 52. ετσι κι αλλιως ειναι πολυ μακρυ το σασμαν.. για καποιον περιεργο λογο το 14-52 φαινεται καλυτερο απο το 13-48
    και σε παπι αστρεα που τα μαμα εναι 14-36, αν υποθεσουμε το 1/3 ειναι σωστο και βαλεις 15-38 εχει την ιδια τελικη αλλα καλυτερο αρπαγμα.
    εν τελει για να μην πολυλογω και παλι, με 14-52 αν θελησεις να κοντυνεις, το εμπρος γραναζι ειναι πολυ φτηνοτερο οποτε βαζεις και το 13 για δοκιμη. επισης δεν θα χρειαστει κοντεμα η αλυσιδα.

  15. #180
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    740
    καλησπέρα

    δευτέρα θα είναι στην γιάφκα για ξεκινήσει η μεταμόρφωση(και καλά )σε χωμάτινο

    πήρα γρανάζι αλυσίδα και περιμένω και το εμπρός
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20210108_135000_resized.jpg‎  

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF