Σελίδα 13 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 3891011121314151617 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 245

Θέμα: TTR 250 RAID

  1. #181
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα

    δευτέρα θα είναι στην γιάφκα για ξεκινήσει η μεταμόρφωση(και καλά )σε χωμάτινο

    πήρα γρανάζι αλυσίδα και περιμένω και το εμπρός
    Το οποίο εμπρός πόσα δόντια έχει;

  2. #182
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Το οποίο εμπρός πόσα δόντια έχει;
    13 από afam
    Πιστεύεις ότι είναι υπερβολή?

  3. #183
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    13 από afam
    Πιστεύεις ότι είναι υπερβολή?
    Πρέπει να ψαχτείς, δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το TTR250 (στο διαδίκτυο φαντάζομαι θα βρεις αναφορές αν υφίσταται τέτοιο πρόβλημα).
    Όταν αλλάζεις εμπρός γρανάζι σε μικρότερο και ταυτοχρόνως πίσω σε μεγαλύτερο θέλει προσοχή στη γλίστρα και να δεις αν στη χωμάτινη χρήση με το δούλεμα που κάνει το ψαλίδι μην τυχόν σου το τρώει η αλυσίδα από κάτω. Από το 14/44 σε 13/48 είναι μεγάλο το γκαπ, δημιουργείς μεγάλη γωνία.

    Εγώ θα έμενα στο 14/48 για αρχή ή αν σε προλάβαινα θα σου σύστηνα ένα 14/49, γιατί ναι μεν μπορεί να κερδίσεις στο άρπαγμα αλλά μετά θα έχεις και κοντή δευτέρα, τρίτη και όλη την ώρα θα αλλάζεις ταχύτητες. Άσε που στην άσφαλτο θα το σκάσεις το μηχανάκι.
    Αν σώνει και καλά ψαχνόσουν για άρπαγμα και πάλι θα άφηνα το 14ρι και θα μεγάλωνα κι άλλο το πίσω, με κίνδυνο όμως μετά να βρίσκει στο προστατευτικό της αλυσίδας. Ψάξιμο θέλει.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 11/01/2021 στις 00:40.

  4. #184
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    Ακόμα σφραγισμένο είναι
    Πιστεύω ότι από το μαγαζί που το πήρα θα μου το αλλάξουν αν το ζητήσω (και θα πάω από εκεί να πάρω το μπροστά ούτως ή αλλιώς)

    Αλλά το πήρα βάση μανιουαλ που λέει 13/48 η 14/52
    Ο el gato είχε 13/46 αλλά το έβγαζε και άσφαλτο για τον όποιο προορισμό...

    Με έβαλες σε σκέψεις

  5. #185
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Ακόμα σφραγισμένο είναι
    Πιστεύω ότι από το μαγαζί που το πήρα θα μου το αλλάξουν αν το ζητήσω (και θα πάω από εκεί να πάρω το μπροστά ούτως ή αλλιώς)

    Αλλά το πήρα βάση μανιουαλ που λέει 13/48 η 14/52
    Ο el gato είχε 13/46 αλλά το έβγαζε και άσφαλτο για τον όποιο προορισμό...

    Με έβαλες σε σκέψεις
    https://ttr250.activeboard.com/t4812...cket-question/

    διαβασε τι κανανε αυτοι να μην κανουμε εμεις υποθεσεις.

  6. #186
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Ακόμα σφραγισμένο είναι
    Πιστεύω ότι από το μαγαζί που το πήρα θα μου το αλλάξουν αν το ζητήσω (και θα πάω από εκεί να πάρω το μπροστά ούτως ή αλλιώς)

    Αλλά το πήρα βάση μανιουαλ που λέει 13/48 η 14/52
    Ο el gato είχε 13/46 αλλά το έβγαζε και άσφαλτο για τον όποιο προορισμό...

    Με έβαλες σε σκέψεις
    Σε σκέψεις καλά έκανα και σε έβαλα. Απλά μη πάρεις μετρητοίς αυτά που σου έγραψα γιατί όπως σου είπα το TTR δεν το κατέχω. Η παρότρυνση μου ήταν και είναι: "ψάξου!"

    Όπως έγραψε και ο motomaniac εμείς (εν προκειμένω εγώ) μόνο υποθέσεις κάνω, με σκοπό να σε προστατέψω και όχι να σε αποτρέψω. Μπορεί να είναι μια χαρά!

    Τι εννοείς το manual λέει 13/48 ή 14/52? Αυτά φοράει από μαμά, αυτά συστήνει αν θέλεις να μικρύνεις το βήμα; Λίγο περίεργο αυτό.
    Το δικό μου 250άρι για παράδειγμα φορούσε 13/43 και μάλλον είναι λίγο πιο χωμάτινο ψευδοεντούρο από το TTR. Το manual μου αναφέρει το εργοστασιακό σχήμα (13/43) και τέλος.

    Προσωπική άποψη. Ένα On/Off 250cc ότι και να κάνεις εντυπωσιακές αλλαγές δε μπορείς να πετύχεις. Αν έχεις όπως λες χωμάτινη κατεύθυνση θα του δώσεις λίγο άρπαγμα και αυτό πρέπει να το κάνεις εντός πλαισίων. Αν το παρακάνεις όπως σου είπα θα το σκάσεις και στις χωμάτινες θα αλλάζεις πιο συχνά ταχύτητες. Αν από μαμά φορούσε 14/44 (εσύ θα μου το πεις αυτό) θεωρώ πως το 14/48 είναι μια καλή επιλογή, κοντά στο 13/46 που λες. Εγώ προτιμώ να μεγαλώνω το μπροστινό γρανάζι γιατί δίνει λίγο καλύτερο μοχλό στο σύστημα κίνησης και μετά μεγαλώνω και το πίσω παραπάνω.
    Εσένα όμως που από μαμά φοράει 14άρι είναι ΟΚ, μεγαλώνεις μόνο το πίσω. Προσωπικά το 14/49 για εσένα το προτιμώ από το 13/46.
    Αν σε παίρνει και χωρίς προβλήματα θέλεις να το κοντύνεις και άλλο και πάλι θα προτιμούσα το 14/52, αλλά εκεί πρέπει να δεις τι γίνεται με τη προστασία της αλυσίδας.
    Τέλος πάντων, πολλά σου γράφω και ίσως περισσότερο να σε μπερδεύω. Διάβασε το Link που σου παράθεσε ο motomaniac, προφανώς θα βρεις πολλές απαντήσεις σε σχέση με τις απορίες σου.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 12/01/2021 στις 20:32.

  7. #187
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    καταρχήν ευχαριστώ πολύ

    το θέμα γρανάζι θα το αποφασίσω μέχρι να έρθει η στιγμή να παραλάβω και το εμπρός
    σε περίπτωση που θες να μακρύνεις αλυσίδα αν την κόψεις κοντή η αλλάξεις γραναζωμα ? μπορείς να βάλεις 2 ασφάλειες ?


    σήμερα το έφερα σπίτι στο γκαράζ και από σκ θα αρχίσω να ασχολούμαι μαζί του

    δοκίμασα και μια βάση από καρέκλα κομμωτηρίου και το σηκώνει όλο στον αέρα ,στην κατώτερη θέση ο πίσω τροχός είναι στον αέρα πολύ λίγο
    θα φτιάξω το πάνω μέρος με ένα κόντρα πλακέ με λάστιχο και θα δείξει αν βολεύει στο μέλλον αλλιώς θα πάρω μια

    στην εκκαθάριση την βάση καρέκλας την κράτησα γιατί είναι πολύ βαριά/γερή/σοβαρή κατασκευή και δεν μου έκανε καρδιά να την πετάξω
    πήρα και μια ποδιά
    τώρα που ήρθε σπίτι θα προχωρήσει
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20210113_175003_resized.jpg‎   20210113_175324_resized.jpg‎  

  8. #188
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    καλησπέρα

    μετά την δοκιμή του σταντ το σουλούπωσα με ένα ρετάλι από χαμένη βάση τηλεόρασης και κόντρα πλακέ
    θα δείξει στο μέλλον από αντοχή και χρηστικότητα...προς το παρόν δείχνει πολλά υποσχόμενη


    από γρανάζι θα μείνω με την αγορά που έχω κάνει 13/48 που προτείνει και ο κατασκευαστής
    αν είναι προβληματικά κοντό θα αλλάξω πίσω με 46 και το πολύ πολύ να χρειαστεί να αφαιρέσω κρίκους από την αλυσίδα


    το έγδυσα (πάλι χωρίς να το έχω πλύνει πρώτα)
    πέταξα το κινεζόργανο,έβγαλα φλας κλπ κλπ
    προσπάθησα να βάλω τις χούφτες που είχε όταν το αγόρασα αλλά μετά την αλλαγή της τρόμπας που είχα κάνει δεν πιάνουν/εφαρμόζουν τουλάχιστον χωρίς πατέντα και το άφησα στην άκρη προς το παρόν
    Δευτέρα πάω για τσιμούχες μπροστινού και λάδια και τακάκια για εμπρός μαζί με ρουλεμάν τροχών

    αγόρασα και πατούμενα...ολε
    μόλις δέσω το μπροστά θα πάω να μου ζαντάρουν και το πίσω επίσης με heavy duty σαμπρέλα όπως έβαλα και εμπρός


    όταν προσπαθούσα να βγάλω τις φυσούνες από τα καλάμια η αριστερά δεν έβγαινε με τίποτα
    τελικά όταν την έβγαλα διαπίστωσα ότι έχει σκληρύνει και μαζέψει σαν θερμοσυστελλόμενο
    είναι από την μεριά της εξάτμισης αλλά δικαιολογείται ? έχει ξανασυμβεί σε κανέναν ? μήπως ήταν ποιότητα κακή ?

    αυτά προς το παρόν
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων antalaktika.jpg‎   kalamia zanta.jpg‎   nea patoymena.jpg‎   thermosistelomenes.jpg‎   xoris kalamia.jpg‎  

    vasi mx (6).jpg‎   vasi mx (3).jpg‎   vasi mx (1).jpg‎  

  9. #189
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Αφού η μία φυσούνα έχει σκληρύνει βάλε 2 καινούργιες και θα είσαι κομπλέ.
    Συνήθως οι γνήσιες είναι (σχεδόν) αθάνατες αλλά πιο ακριβές, μπορείς όμως να βολευτείς και με αφτερμαρκετ, οι progrip είναι αρκετά καλής ποιότητας.
    Ωραία δουλειά κάνεις, καλή συνέχεια
    RIDE MORE TALK LESS

  10. #190
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    καλησπέρα
    το κινέζικο όργανο είχε παραδώσει πνεύμα λίγο μετά την τοποθέτηση του
    το πέταξα με χαρά

    κράτησα την βάση που είχα φτιάξει από carbon για το οργανάκι έβαλα ένα λαμπάκι για ρεύμα διακόπτη και ένα για νεκρά και δίπλα έβαλα ένα βολτόμετρο το οποίο μπορεί και να αλλάξω με usb εκτός και αν βρω ένα βολτόμετρο με usb που είχα πάρει και δεν ξέρω που είναι...όπως και να έχει η υποδοχή μπορεί να δεχτεί ότι θέλω σε αυτή την διατομή.

    το έβαλα πάνω και κάθεται μια χαρά
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων basi tripima.jpg‎   basi etoimi.jpg‎   basi me organa.jpg‎   basi ttr.jpg‎  

  11. #191
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    είμαι σε σκέψεις και μάλλον θα το βάλω στο να βιδώσω ένα τσαντάκι εσωτερικά της μάσκας για κινητό ,τσιγάρα , κλειδιά, τηλεκοντρόλ

    καθάρισα και τις ακτίνες/ζάντα από κάποιες σκουριές(όχι σε ψυχωτικό βαθμό)και είναι έτοιμη για ρουλεμάν αύριο
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων roda wetoimi gia royleman.jpg‎   tsantaki (2).jpg‎   tsantaki (3).jpg‎   tsantaki (4).jpg‎   tsantaki (5).jpg‎  

    tsantaki (1).jpg‎  

  12. #192
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    αύριο πάω για τσιμούχες μπροστινού(θα πάρω και για το cb),ρουλεμάν τροχών,φυσούνες,γκριπ και τακάκια

    για τα τακάκια υπάρχει προτίμηση σε χωμάτινα ?

    ευχαριστώ

  13. #193
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Γιώργο πολύ καλά το πας. Για το τσαντάκι έχω μια ένσταση μήπως ανοίξει ή χαλάσει το φερμουάρ απο τους κραδασμούς και χάσεις πράγματα. Προσωπικά θα το εμπιστευόμουν μόνο για τα τσιγάρα μου και τίποτα άλλο.

  14. #194
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Γιώργο πολύ καλά το πας. Για το τσαντάκι έχω μια ένσταση μήπως ανοίξει ή χαλάσει το φερμουάρ απο τους κραδασμούς και χάσεις πράγματα. Προσωπικά θα το εμπιστευόμουν μόνο για τα τσιγάρα μου και τίποτα άλλο.
    γεια σου Kωστα
    samsonite είναι θα αντέξει λίγο παραπάνω το φερμουάρ....αλλά με την πρώτη φθορά το αλλάζω φτηνά είναι
    βασικά τσιγάρα και κινητό θέλω να βάλω μέσα, ένα μικρο παλιό τηλέφωνο με άλλο νούμερο από το κανονικό μου για να το ξέρουν μόνο οι δικοί μου ....έχουμε συνεννοηθεί χρόνια τώρα στην όποια δραστηριότητα κάνω....ξέρω ότι αν χτυπήσει θα υπάρχει θέμα

    edit αν δω οτι υπαρχει θεμα θα βαλω βελκρο μαζι με το φερμουαρ

  15. #195
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Η πολυθρόνα/ανεβατορι τα 'σπασε!!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF