Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: το πισω φρενο δεν πατιεται

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της vamei
    Εγγραφή
    12/09/2008
    Μηνύματα
    64

    το πισω φρενο δεν πατιεται

    Γεια σας παιδια. Εχω ενα suzuki gsr κι εδω κι ενα χρονο πολλες φορες το ποδοφρενο κοκκαλωνει και δεν πατιεται. Πρεπει να σταματησω να το πατησω με δυναμη για να ξαναμαλακωσει και λειτουργησει. Πηγα σε μαστορους κι αντιπροσωπειες κι ο καθενας λεει το δικο του. Φταιει το abs, φταιει η τρομπα κ.λ.π. Αλλαξα υγρα και εξαερωσα και τιποτα. Σε ενα εξουσιοδοτημενο της suzuki εκανα ελεγχο στο abs και μου ειπε πως δεν εχει προβλημα. Αλλο εξουσιοδοτημενο μου ειπε πως δεν μπορουμε να κανουμε ελεγχο με εμπιστοσυνη στο abs απο τα μηχανηματα. Εχει κανεις παθει ή ακουσει κατι τετοιο? Και τι πρεπει να κανω? Τη βοηθεια σας. Ευχαριστω!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vamei Προβολή μηνύματος
    Γεια σας παιδια. Εχω ενα suzuki gsr κι εδω κι ενα χρονο πολλες φορες το ποδοφρενο κοκκαλωνει και δεν πατιεται. Πρεπει να σταματησω να το πατησω με δυναμη για να ξαναμαλακωσει και λειτουργησει. Πηγα σε μαστορους κι αντιπροσωπειες κι ο καθενας λεει το δικο του. Φταιει το abs, φταιει η τρομπα κ.λ.π. Αλλαξα υγρα και εξαερωσα και τιποτα. Σε ενα εξουσιοδοτημενο της suzuki εκανα ελεγχο στο abs και μου ειπε πως δεν εχει προβλημα. Αλλο εξουσιοδοτημενο μου ειπε πως δεν μπορουμε να κανουμε ελεγχο με εμπιστοσυνη στο abs απο τα μηχανηματα. Εχει κανεις παθει ή ακουσει κατι τετοιο? Και τι πρεπει να κανω? Τη βοηθεια σας. Ευχαριστω!
    Ίσως χρειάζεται να καθαρίσεις το πιστόνι της δαγκάνας. Δες εδώ:

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131066

  3. #3
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Εάν
    α)έχεις αλλάξει υγρά και έχεις κάνει εξαέρωση (όπερ έστι, υπάρχει ροή από το μαρκούτσι/σωληνάκι),
    β) την στιγμή που σου κοκκαλώνει το ποδόφρενο, το μπροστινό λειτουργεί κανονικά,
    γ)Το διαγνωστικό δεν έδειξε κάποιο fault/δεν υπάρχει ένδειξη στα όργανα σου,

    κοιτάς πρώτα το κυλινδράκι της δαγκάνας και το καθαρίζεις( βρωμιά,σωματίδια, οξείδωση, στραβοπατάει) και μετά στρέφεσαι κατά τρόμπα μεριά. Δέν φτιάχνω μοτό, αλλά κάποιες λειτουργίες/μηχανισμοί είναι ίδιες και στα auto.

    Υ.Γ.
    Ωραία αντιπροσωπεία, αυτοί που σου είπαν ότι δεν μπορούν να είναι σίγουροι για τα μηχανήματα Να χεσ@ τους μαστόρους που έχουν δηλαδή ....
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της vamei
    Εγγραφή
    12/09/2008
    Μηνύματα
    64
    Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. Το μπροστινο (ευτυχως) λειτουργει κανονικα οταν δεν ανταποκρινεται το πισω. Και για να εξηγησω καλυτερα το πισω φρενο μερικες εως αρκετες φορες ενω πηγαινω με κανονικη ταχυτητα κι οχι υπερβολες στο δρομο παω να το πατησω και ειναι τελειως ξερο, δεν πατιεται με τιποτα λες και παταω σε ασφαλτο. Μετα αφου σταματησω και το πατησω με πολυ δυναμη ξαναλειτουργει κανονικα. Ενας μαστορας μου ειπε πως το εχει δει αυτο το προβλημα σε v-strom και οτι ζουν με αυτο γιατι ειναι προβληματικο το συστημα παιδησης της suzuki σε καποια μοντελα. Ελεος δηλαδη δεν φιαχνει η κατασταση? Εγω την μηχανη την εχω απο το 2008 και μου το παρουσιασε το 2013 μετα απο μια πτωση της μηχανης στην αμμο και εμεινε χωρις λειτουργια για 3-4 μηνες, που μπορει να ειναι ασχετο βεβαια (οπως λενε στην αντιπροσωπεια).

  5. #5
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vamei Προβολή μηνύματος
    Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. Το μπροστινο (ευτυχως) λειτουργει κανονικα οταν δεν ανταποκρινεται το πισω. Και για να εξηγησω καλυτερα το πισω φρενο μερικες εως αρκετες φορες ενω πηγαινω με κανονικη ταχυτητα κι οχι υπερβολες στο δρομο παω να το πατησω και ειναι τελειως ξερο, δεν πατιεται με τιποτα λες και παταω σε ασφαλτο. Μετα αφου σταματησω και το πατησω με πολυ δυναμη ξαναλειτουργει κανονικα. Ενας μαστορας μου ειπε πως το εχει δει αυτο το προβλημα σε v-strom και οτι ζουν με αυτο γιατι ειναι προβληματικο το συστημα παιδησης της suzuki σε καποια μοντελα. Ελεος δηλαδη δεν φιαχνει η κατασταση? Εγω την μηχανη την εχω απο το 2008 και μου το παρουσιασε το 2013 μετα απο μια πτωση της μηχανης στην αμμο και εμεινε χωρις λειτουργια για 3-4 μηνες, που μπορει να ειναι ασχετο βεβαια (οπως λενε στην αντιπροσωπεια).
    Τι μαστορας ειπαμε οτι ειναι αυτος;
    Σοβατζης;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Κάνε αυτό που σου είπαν τα παιδια πιο πάνω, το πιο πιθανό να έχει μπλοκάρει το κυλινδράκι, συνηγορούν κιόλας τα όσα είπες περί πτώσης στην άμμο (δεν μπορείς να φανταστείς που μπορεί να χωθεί η άμμος....) και μετα το καθάρισμα ελέγχεις κιόλας αν είναι στραβό (να έχει χτυπήσει στην πτώση κομματάκι δύσκολο αλλά αφου θα βγει...) και θα είσαι μια χαρά.


    Να χέσω κι εγώ με την σειρά μου τους "μαστόρους" που έχουν......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Τι μαστορας ειπαμε οτι ειναι αυτος;
    Σοβατζης;
    Αυτό θυμίζει το γνωστό ανέκδοτο με την γυναίκα που είχε ατελείωτες κ@υλες και πήγε στον γιατρό....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    βεβαιωσου οτι το πενταλ και ο αξονας του ειναι ισια οπως και το στοπ που εχει για να ρυθμιζεις το υψος του

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της vamei
    Εγγραφή
    12/09/2008
    Μηνύματα
    64
    Μολις γυρισα απο τρια μαστορια. Ο πρωτος μου μιλησε για ελεγχο δαγκανας κι αν δεν ειναι αυτο μετα να δουμε και να αλλαξουμε την τρομπα. Ο δευτερος τα ιδια σχεδον και ο τριτος εκανε ορκο οτι φταιει οποσδηποτε κατι απο το abs κι οτι η δαγκανα και η τρομπα δεν μπορει να εχουν τετοια συμπτωματα. Εν τω μεταξυ τους προτεινα αν μπορει να απομονοθει το abs για να μπορουμε να δουμε αν το κανει παλι για να αποκλεισουμε το abs. Θα μαθουν αν η suzuki δινει αυτη την επιλογη της απομονωσης του abs.

  10. #10
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Εχεις 2 επιλογές:

    1. Στείλε όλα τα παραπάνω στη Suzuki Europe, με ονόματα και ημερομηνίες και ζήτα τους λύση.
    2. Μαθαίνεις να ζεις χωρίς πίσω φρένο (και ζεις μια καλυτερη ζωή).
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #11
    Ξαναδιαβασε τι σου εγραψε πιο πανω ο toyar. Ελεγξε καλα το ποδοφρενο οτι λειτουργει και δεν βρισκει καπου σε καποιες περιπτωσεις/συνθηκες
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  12. #12
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Τι μαστορας ειπαμε οτι ειναι αυτος;
    Σοβατζης;

    καλα αυτο δεν υπαρχει



    πηγαινε σε κανα μαστορα της προκοπης που θα ασχοληθει με το μηχανακι
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  13. #13
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Τι μαστορας ειπαμε οτι ειναι αυτος;
    Σοβατζης;

    Θα ειναι απο αυτους που στα νιατα τους αλλαζαν λαδια στα LC4 και ελεγαν ''τι εξαερωση και μλκιες''.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της vamei
    Εγγραφή
    12/09/2008
    Μηνύματα
    64
    Τελικα πηγα σε εναν μαστορα και εβγαλε την ασφαλεια του abs για να δουμε αν ειναι απο αυτο. Αν θα το ξανακανει δεν θα ειναι απο το abs. Οποτε θα δω στην πραξη. Μπαινει ενα αλλο δειλλημα τωρα βεβαια. Αν δεν ξαναγινει αυτο και τελικα φταιει το abs να το αφησω ετσι χωρις abs? Αυτος μου ειπε πως εκεινος προτιμαει να οδηγαει χωρις abs μιας και ειναι εμπειρος οδηγος. Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν μου χρειαστηκε αλλα βεβαια το abs ειναι για εκεινη την μοναδικη φορα που θα πετυχεις μια κατασταση πανικου. Εκτος κι αν βρεθει κανενα μεταχειρισμενο σε τιμη σκοτωμενη.

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αν και δεν νομίζω το πρόβλημα σου να οφείλεται στο abs
    Αν πιάνουν τα χέρια σού, λύσε και βγάλε την δαγκάνα
    Βγάλε τακάκια, πάρε ένα σπρέι καθαρισμού και με την βοήθεια κάβουρα πρεσαρε το εμβολο, αν δεν μπορείς βρες κάποιον που μπορεί

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τσαρουχι το πισω φρενο και σαβουρα.
    από bocaros στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2011, 12:18
  2. Γιατι κανει θορυβο το πισω φρενο?
    από clyde2 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2010, 21:30
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 22:42
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 18:43
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 13:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF