Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 50

Θέμα: Τι μπουφάν να πάρω;

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Δες αυτό

    Εχω τo Akja (πρεπει να ειναι το πρηγουμενο μοντελο από αυτό) από το 2001 και ειναι μια χαρά ακόμα. Εχει φάει απίστευτες ποσοτητες νερού, χωρίς πρόβλημα ακόμα και τώρα.

    μηπως εχεις κανει ορθογραφικο λαθος; γραφεις akja ενω το λινκ που βαζεις ειναι το askya

  2. #32
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    μηπως εχεις κανει ορθογραφικο λαθος; γραφεις akja ενω το λινκ που βαζεις ειναι το askya
    όχι το Askja εχω αλλά ειναι σχεδόν ολόιδια και ειπα και στο πρωτο μου ποστ οτι αυτό είναι μάλλον ο αντικαταστατης του δικου μου.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Λεπόν πήγα είδα.

    Μega Stock Bazzar:
    G.Aspide D-Dry 52 : 230€
    ZIP Belt : 25€
    Προστασία μπροστά : Thorax 42€
    Προστασια πίσω : G2 Wave 55€
    Παντελόνι : Dainese Amsterdam 135€

    Το μπουφάν το Aspide,το είδα έχει παρόμοιο μήκος με αυτό που έχω τώρα το Macna ,υστερεί κάτα 1,5 εκ. από ότι σημείωσα πάνω μου στο παντελόνι.
    Με την ζώνη απο πίσω, κερδίζει έδαφος και είναι σχεδόν σαν το δικό μου που φοράω τώρα.

    Μετά είδα επίσης για το Temporalle (280€) αλλά δεν με άρεσε το χρώμα του/σχέδιο του και το στήσιμο πάνω μου.

    Επίσης είδα ξανά για Macna (αχχχ αυτή η εταιρία) , το Jura σε ωραίο χρώμα και σχέδιο επίσης
    http://www.macna.com/products/jackets/jura/ με 209€ αλλά είναι πολύ touring ,υπερβολικά δηλαδή και έχει και το ίδιο κόψιμο ακριβώς με το Laguna Seca.

    Είδα και το Laguna Seca 2014 έκδοση , μαύρο , ωραίο αλλά κάπως δεν μου έκατσε καλά,σε σχέση με το Aspide,το Laguna είχε 209€ ενώ το Aspide με αλουμινίου προστασίες στους ώμους 230€.

    Σε αυτές τις μάρκες κλείνω.

    Καλοκαιρινό ευτηχώς θα κάνω το Macna GEO αυτό που έχω τώρα,που δεν έχει την μεμβράνη και τελείωνει η υπόθεση.

    Αλλά απο τα άλλα δεν ξέρω το σκέφτομαι.Τι λέτε;

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    22
    Μιας και περι μπουφαν, πειτε μου κ εμενα
    Πήγα μια βολτα από μαγαζί στην Ακτη Δυμαίων της Πάτρας με παμφτηνα μπουφαν για μοτο. Οταν λεμε παμφτηνα εννοω τιμες απο 60 μεχρι 100 και τα π*στικα ηταν φουλ εξτρα, προστασιες, επενδυση "αδιαβροχη", αλλη ισοθερμικη, αποσπωμενα κοματια απο τη κορντουρα και γινεται καλοκαιρινο, και μου εχει μπει η ιδεα.
    Θα τα εμπιστευοσασταν; θα φαω δουλεμα και μονο που ρωτησα;

  5. #35
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xristosdino Προβολή μηνύματος
    Μιας και περι μπουφαν, πειτε μου κ εμενα
    Πήγα μια βολτα από μαγαζί στην Ακτη Δυμαίων της Πάτρας με παμφτηνα μπουφαν για μοτο. Οταν λεμε παμφτηνα εννοω τιμες απο 60 μεχρι 100 και τα π*στικα ηταν φουλ εξτρα, προστασιες, επενδυση "αδιαβροχη", αλλη ισοθερμικη, αποσπωμενα κοματια απο τη κορντουρα και γινεται καλοκαιρινο, και μου εχει μπει η ιδεα.
    Θα τα εμπιστευοσασταν; θα φαω δουλεμα και μονο που ρωτησα;

    Όλα αυτά σε αυτές τις τιμές;; κάπου υπάρχει λάκκος....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #36
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xristosdino Προβολή μηνύματος
    Μιας και περι μπουφαν, πειτε μου κ εμενα
    Πήγα μια βολτα από μαγαζί στην Ακτη Δυμαίων της Πάτρας με παμφτηνα μπουφαν για μοτο. Οταν λεμε παμφτηνα εννοω τιμες απο 60 μεχρι 100 και τα π*στικα ηταν φουλ εξτρα, προστασιες, επενδυση "αδιαβροχη", αλλη ισοθερμικη, αποσπωμενα κοματια απο τη κορντουρα και γινεται καλοκαιρινο, και μου εχει μπει η ιδεα.
    Θα τα εμπιστευοσασταν; θα φαω δουλεμα και μονο που ρωτησα;
    Ρε φιλε,που στην ακτη δυμαιων ειναι αυτο το μαγαζι;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όλα αυτά σε αυτές τις τιμές;; κάπου υπάρχει λάκκος....
    Έλα ντε, αυτο ρωτάω κι εγω, που είναι ο λάκος; στην αδιαβροχοποίηση; στην μηδενικη αναπνοη; Τι θα χαλασει αν αγορασω ενα τετοιο μπουφαν;

  8. #38
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Αν θες προστασία από το κρύο και κυρίως από τη βροχή, ξέχνα τα στυλ.

    Gore TEX
    Α γειά σου και το έψαχνα κάτι τέτοιο.....

    Μέσα στο site της Gore Tex μπήκα στο motorcycling και είδα τα είδη που έχουν Gore TEX μεμβράνη και στην ουσία διαφημίζονται από την ίδια την εταιρεία σαν φούλ αδιάβροχα και σε κατακλυσμό του Νώε.

    Απορία....πολλά μπουφάν του εμπορίου υπάρχουν που έχουν υποτίθεται Gore Tex ΑΛΛΑ....στο site είχε μερικές εταιρείες γνωστές και συγκεκριμένα μόνο πολύ ακριβά μοντέλα σε μπουφάν,γάντια,παντελόνια.

    Η απορία μου (και η δική σας πλέον για συζήτηση) μήπως στα φθηνότερα μοντέλα των εκάστοτε εταιρειών που όλοι έχουμε παράπονα για νερά,υγρασίες,ψαράκια σε βροχές ΔΕΝ υφίσταται μεμβράνη Gore Tex αλλά "βαφτισμένη" από τις εν λόγω εταιρείες?

    ps:Kαι δεν εννοώ τις άλλες μεμβράνες προς αποφυγή παρεξήγησης.Εννοώ μοντέλα με "Gore Tex" τα οποία μπάζουν.
    Τελευταία τροποποίηση από GIXXERAKIAS; 08/10/2014 στις 15:06.
    Keep spamming!!!:a13:

  9. #39
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Α γειά σου και το έψαχνα κάτι τέτοιο.....

    Μέσα στο site της Gore Tex μπήκα στο motorcycling και είδα τα είδη που έχουν Gore TEX μεμβράνη και στην ουσία διαφημίζονται από την ίδια την εταιρεία σαν φούλ αδιάβροχα και σε κατακλυσμό του Νώε.

    Απορία....πολλά μπουφάν του εμπορίου υπάρχουν που έχουν υποτίθεται Gore Tex ΑΛΛΑ....στο site είχε μερικές εταιρείες γνωστές και συγκεκριμένα μόνο πολύ ακριβά μοντέλα σε μπουφάν,γάντια,παντελόνια.

    Η απορία μου (και η δική σας πλέον για συζήτηση) μήπως στα φθηνότερα μοντέλα των εκάστοτε εταιρειών που όλοι έχουμε παράπονα για νερά,υγρασίες,ψαράκια σε βροχές ΔΕΝ υφίσταται μεμβράνη Gore Tex αλλά "βαφτισμένη" από τις εν λόγω εταιρείες?

    ps:Kαι δεν εννοώ τις άλλες μεμβράνες προς αποφυγή παρεξήγησης.Εννοώ μοντέλα με "Gore Tex" τα οποία μπάζουν.

    Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο ; Καλά, ναι είναι, αλλά θα πρόκειται για απάτη ! Ο καταναλωτής θα πρέπει να κινηθεί για να διεκδικήσει το δίκιο του με ό,τι αυτό συνεπάγεται (αποζημίωση, αντικατάσταση, δυσφήμιση κατασκευαστή κλπ.). Μήπως πρόκειται για μύθο ότι το Gore Tex είναι απόλυτα αδιάβροχο ή μήπως με τη χρήση φθείρεται και μετά από ένα χρονικό διάστημα μπάζει; Είχα κι έχω D-dry (για μπότες λέω τώρα) που ήταν αδιάβροχες για 2,5 χρόνια. Μόλις βάλανε μια φορά νερό, βάζανε συνέχεια. Αυτόν τον χειμώνα θα εγκαινιάσω Gore Tex (δεν είχα ποτέ, ούτε σε γάντι, ούτε σε μπουφάν), αλλά αν μου "χαλάσουν" πάνω κάτω στο ίδιο διάστημα θα κλαίω τα παραπάνω λεφτά που έδωσα... Έχω περισσότερες απαιτήσεις.

    Δεν πρόσεξα και πολύ μήπως παίζει κάτι με τα λογότυπα, τη γραμματοσειρά κλπ., του τύπου δηλ. C E και CE.
    Φύγαμε...

  10. #40
    Να δινετε βαση πως ειναι γραμμενο το λογοτυπο....

    Μεγαλη εταιρεια τετοιες μαιμουδιες δεν κανει....

    Το goretex εχει ποιοτητες.... Ειχα ανεβασει σχετικο θεμα το οποιο ειχα βρει στο ιντερνετ..... Ενδεχομενως η διαφορα στην ποιοτητα να κανει και τη διαφορα στην τιμη.... Ενδεχομενως και να ειναι μαιμουδια το μπουφαν με μαιμουδια goretex....

    Τελος ειμαι της αισθησης οτι η εταιρεια goretex δεν δινει οπου να ναι το προιον της.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο ; Καλά, ναι είναι, αλλά θα πρόκειται για απάτη ! Ο καταναλωτής θα πρέπει να κινηθεί για να διεκδικήσει το δίκιο του με ό,τι αυτό συνεπάγεται (αποζημίωση, αντικατάσταση, δυσφήμιση κατασκευαστή κλπ.). Μήπως πρόκειται για μύθο ότι το Gore Tex είναι απόλυτα αδιάβροχο ή μήπως με τη χρήση φθείρεται και μετά από ένα χρονικό διάστημα μπάζει; Είχα κι έχω D-dry (για μπότες λέω τώρα) που ήταν αδιάβροχες για 2,5 χρόνια. Μόλις βάλανε μια φορά νερό, βάζανε συνέχεια. Αυτόν τον χειμώνα θα εγκαινιάσω Gore Tex (δεν είχα ποτέ, ούτε σε γάντι, ούτε σε μπουφάν), αλλά αν μου "χαλάσουν" πάνω κάτω στο ίδιο διάστημα θα κλαίω τα παραπάνω λεφτά που έδωσα... Έχω περισσότερες απαιτήσεις.

    Δεν πρόσεξα και πολύ μήπως παίζει κάτι με τα λογότυπα, τη γραμματοσειρά κλπ., του τύπου δηλ. C E και CE.
    Μπότες goretex. Καθημερινή χρήση 9 μήνες το χρόνο για πέντε ή έξι σεζόν, αν μετρήσουμε την φετινή που άρχισε. Νερό δεν έμπασαν ποτέ. Το μπουφάν από την άλλη, καίτοι ακριβό, πέρυσι σε νεροποντή απέτυχε παταγωδώς, μόλις στα τρία χρόνια επίσης καθημερινής χρήσης.

    Για τα μπουφάν κλπ, διάβασα τα εξής, πρόσφατα: Η μεμβράνη υπό συνθήκες μπορεί να αναστρέψει την ροή του νερού! Χρειάζεται η ζέστη του σώματος για να φεύγουν οι υδρατμοί. Αν αυτή λείψει και το "έξω" είναι πιο ζεστό από το "μέσα" τότε το νερό περνάει μέσα. Αυτό μπορεί να συμβεί σε μπουφάν το οποίο έχει βραχεί (η κορντούρα ποτίζει και μετά είναι η μεμβράνη gore που σταματάει το νερό) και το βγάζεις (πχ φτάνεις σε γραφείο/ταβέρνα/κάποια στάση) γιατί το δωμάτιο που βρίσκεσαι θα είναι ζεστό. Ή σε γάντια, αν ανάψεις θερμαινόμενα γκριπ.
    Το ύφασμα "goretex pro" έχει το gore "κολλημένο" μαζί με την εξωτερική κορντούρα και μιά φόδρα εσωτερικά έτσι ώστε να μην ποτίζει το εξωτερικό, οπότε δεν θα υπάρχει "ποτέ" πρόβλημα, αφού θεωρητικά το νερό γλιστράει και φεύγει χωρίς να επηρεάσει το μπουφάν.

    Για το gore που είναι σε "κοινές" μεμβράνες (ανάμεσα σε εξωτερική κοντούρα και εσωτερική φόδρα σαν τρία διαφορετικά υλικά) έμπορος μου είχε πει ότι με τα χρόνια, ίνες από τα ρούχα μας περνάνε τη φόδρα και μπορούν να "σφηνώσουν" στους πόρους του υλικού, ουσιαστικά ανοίγοντας διαδρόμους στο νερό. Δεν έχω τρόπο να το επιβεβαιώσω, απλά το παραθέτω.

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    22
    Πρέπει να ζητησω μια βοήθεια, έχω σταμπαρει μπουφαν αλλα δεν το βρισκω σε νουμερο, είναι Revit spectrum μαυρο small, αν καποιος μπορει να συνεισφέρει... ευχαριστω!

  13. #43
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xristosdino Προβολή μηνύματος
    Πρέπει να ζητησω μια βοήθεια, έχω σταμπαρει μπουφαν αλλα δεν το βρισκω σε νουμερο, είναι Revit spectrum μαυρο small, αν καποιος μπορει να συνεισφέρει... ευχαριστω!
    Το έχει εδώ το silver black σε small.

  14. #44
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Και στο xmoto υπάρχει αλλά αρκετα ακριβότερο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Το έχει εδώ το silver black σε small.
    Ναι, αλλα δυστυχως είναι το ασημι, το θέλω σε μαυρο,
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Και στο xmoto υπάρχει αλλά αρκετα ακριβότερο.
    Δεν το είχα δει αυτο το καταστημα, αλλα δυστυχως 100 ευρω πανω.
    Κανενα αλλο ονλαιν απο εξωτερικο οπως το fcmoto έχουμε;

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Me 350e EΥΡΩ ΤΙ ΚΡΑΝΟΣ ΝΑ ΠΑΡΩ??
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 16:25
  2. Κατεληξα τι προστατευτικα να παρω
    από jbear στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 01:18
  3. Τι μηχανή να πάρω;
    από mchris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 02:22
  4. Τι μηχανη να παρω ?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2004, 17:54
  5. Τι ΜηΧανη Να Παρω?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 03:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF