Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: τελικα το countersteering δουλευει

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/02/2014
    Μηνύματα
    161

    τελικα το countersteering δουλευει

    Δε θέλω να χαθούμε σε θεωρίες περι στριψίματος η πλαγιασματος και σχεδια επι σχεδιων..
    θελω απλα να καταθεσω τη δικη μου διαπιστωση για το πως γενικα στριβει μια μοτο..
    με τη παρεα ενος πολυ πιο εμπειρου φιλου καναμε μια πολυ ωραια διαδρομη στο Χορτιάτη για να με βοηθήσει στο στριψιμο της μοτο..
    Καποια φαση αυτος ηταν μπροστα και εγω πισω για να βλεπω τι κανει.
    τον εβλεπα να στριβει πλαγιαζοντας τη μηχανη πολυ!!ενω εγω δεν μπορουσα.μαλιστα σε μια φουρκετα εξυσε και γονατο με πολυ μεγαλη κλιση ενω εγω σχεδον ειχα σταματησει γιατι με πετουσε...
    η συμβουλη του ηταν απλη..
    εκει που θελω να πλαγιασω παραπανω,να στριψω το τιμονι λιγο απο την αντιθετη κατευθυνση....
    εκεινη τη μερα δεν μπορεσα να το κανω.δεν μου εβγαινε.
    Εχθες ομως επρεπε να παω εκτος Θεσσαλονικης για προβα και βρεθηκα σε εναν επαρχιακο δρομο με μηδενικη κινηση(να φανταστείτε τη πρωτη φορα που ειχα παει χαθηκα και δεν μπορουσα να βρω καποιον να τον ρωτησω...),με καλής ποιοτητας οδοστρωμα χωρις να ειναι αριστη.
    εκει μου βγηκε σχεδον μονο του το countersteering και πραγματικα ενθουσιαστηκα με το ποσο ευκολα και καλα πλαγιαζει η μοτο και πραγματικα τη πηγαινεις εκει που θελεις..
    θελει εξασκηση το θεμα ,αλλα πραγματικα αλλαζει ο τροπος οδηγησης..
    ΥΓ ολα αυτα εγιναν με μπληρη προστατευτικο εξοπλισμο(κρανος δερματινα πανω κατω,μποτες,γαντια) ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ!!!!!

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Καλη προπονηση τοτε....

    πραγματι ετσι ειναι, με λιγο "αναποδο" μπαινεις πιο στρωτα, αρκει να εχεις την σωστη τοποθετηση στην μοτο.
    Το πολυ πλαγιασμα δεν ειναι απαραιτητο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/02/2014
    Μηνύματα
    161
    φιλε γκαι ,οντως!!!!!
    το κυριοτερο ειναι οτι ενθουσιαστηκα με το ποσο "ευκολα" αλλαζει πορεια η μοτο με αυτη τη τεχνικη.
    ενοιωσα τη μηχανη να δειχνει τα δοντια της ρε παιδι μου..
    παλια ξεπαλια,χαρβαλο ξεχαρβαλο ειδα οτι μπορει να στριψει καλα και γρηγορα...
    καμμια απολυτως σχεση μετο παλιο τροπο οπου προσπαθουσα μονο με τη μετατοπιση του βαρους.οχι οτι δε παιζει ρολο προς Θεου..
    Βουρ στη προπονηση και συνιστω σε ολους τους απειρους αναβατες αν θελουν να μαθουν σοβαρα να οδηγουν τη μοτο να βρουν μια σωστη διαδρομη και να εξασκηθουν.

    απροπο...εχθες το βραδυ γυρνωντας απο τη προβα μου (και τη προπονηση μου σε αυτο τον αδειο επαρχιακο δρομο) διαπιστωσα γιατι τοσα χρονια δεν εμπιστευομουν τη μοτο στο στριψιμο....
    ΜΑΜΗΜΕΝΕΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ οπου σε τιναζουν σαν ηλεκτρικο ρευμα στους αθλιουςδρομους της πολης......
    μια φορα βρεθηκα σε λιγο πιο σωστο δρομο και τα αποτελεσματα ηταν εμφανη...

  4. #4
    Δεν ειναι τεχνικη....
    Παντα το εκανες τωρα το συνειδητοποιησες...
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #5
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι τεχνικη....
    Παντα το εκανες τωρα το συνειδητοποιησες...
    Δεν πάω να ξεκινήσω αντιπαράθεση ούτε και διαφωνώ 100% με αυτό που λες.

    Απλά να πω ότι το γεγονός ότι για να στρίψει η μηχανή χρειάζεται countersteering (όπως λες κι εσύ, πάντα το έκανε) δεν είναι το ίδιο πράγμα με το να καταλάβει κανείς ακριβώς τί κάνει και τί πρέπει να κάνει εφαρμόζοντας αυτή την τεχνική.

    Μπορείς να μπεις λάθος σε μία στροφή ρολάροντας με 30χλμ/ώρα. Με countersteering θα μπεις όπως και να έχει.
    Μπορείς να μπεις σωστά σε μία στροφή με Χ χιλιόμετρα την ώρα. Το να μάθεις να ελέγχεις το countersteering, πότε να σπρώξεις, πότε να σταματήσεις να σπρώχνεις, πότε να επαναφέρεις, είναι μεγάλη υπόθεση.
    Και σαφώς είναι τεχνική. Μια από τις βασικότερες.

    Κι εγώ διάβαζα από εδώ μέσα, άκουγα από γνωστούς, το πάλευα και νόμιζα ότι τα κάνω σωστά κλπ.
    Όταν πήγα μια βόλτα με ένα άτομο κάτι παραπάνω από απλά έμπειρο, και μου δίδαξε κάποια πράγματα, τότε κατάλαβα τί πα να πει βερύκοκο.
    Πλάγιαζε η μηχανή κι εγώ νόμιζα ότι θα έξυνα μαρσπιέδες. Και στην ουσία είχα κι άλλο τόσο.

    Το να πάρεις την απόφαση να σπρώξεις για πρώτη φορά δυνατά το εσωτερικό γκριπ βαθιά μέσα στη στροφή (κάνοντας παράλληλα κι όλα τα υπόλοιπα απαραίτητα πράγματα) είναι ένα ξεπαρθένιασμα.
    Δεν έχει καμία σχέση με το everyday commuting.
    Τουλάχιστον εγώ έτσι το βίωσα.

  6. #6
    Επρεπε να γραψεις το σεντονι σου.....

    Θα σκαγες εεεεεε;

    πουτσ@@@@@@@@@

  7. #7
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Επρεπε να γραψεις το σεντονι σου.....

    Θα σκαγες εεεεεε;


    Δε σου'λειψα τον τελευταίο καιρό που δεν έγραφα?
    Αλήθεια πες...

  8. #8
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Δεν πάω να ξεκινήσω αντιπαράθεση ούτε και διαφωνώ 100% με αυτό που λες.

    Απλά να πω ότι το γεγονός ότι για να στρίψει η μηχανή χρειάζεται countersteering (όπως λες κι εσύ, πάντα το έκανε) δεν είναι το ίδιο πράγμα με το να καταλάβει κανείς ακριβώς τί κάνει και τί πρέπει να κάνει εφαρμόζοντας αυτή την τεχνική.

    Μπορείς να μπεις λάθος σε μία στροφή ρολάροντας με 30χλμ/ώρα. Με countersteering θα μπεις όπως και να έχει.
    Μπορείς να μπεις σωστά σε μία στροφή με Χ χιλιόμετρα την ώρα. Το να μάθεις να ελέγχεις το countersteering, πότε να σπρώξεις, πότε να σταματήσεις να σπρώχνεις, πότε να επαναφέρεις, είναι μεγάλη υπόθεση.
    Και σαφώς είναι τεχνική. Μια από τις βασικότερες.

    Κι εγώ διάβαζα από εδώ μέσα, άκουγα από γνωστούς, το πάλευα και νόμιζα ότι τα κάνω σωστά κλπ.
    Όταν πήγα μια βόλτα με ένα άτομο κάτι παραπάνω από απλά έμπειρο, και μου δίδαξε κάποια πράγματα, τότε κατάλαβα τί πα να πει βερύκοκο.
    Πλάγιαζε η μηχανή κι εγώ νόμιζα ότι θα έξυνα μαρσπιέδες. Και στην ουσία είχα κι άλλο τόσο.

    Το να πάρεις την απόφαση να σπρώξεις για πρώτη φορά δυνατά το εσωτερικό γκριπ βαθιά μέσα στη στροφή (κάνοντας παράλληλα κι όλα τα υπόλοιπα απαραίτητα πράγματα) είναι ένα ξεπαρθένιασμα.
    Δεν έχει καμία σχέση με το everyday commuting.
    Τουλάχιστον εγώ έτσι το βίωσα.
    συμφωνω απολυτα.

  9. #9
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgezzr600 Προβολή μηνύματος
    θελει εξασκηση το θεμα ,αλλα πραγματικα αλλαζει ο τροπος οδηγησης..
    Κάνε ένα CSS να φύγεις από την πίστα με το χαμόγελο στα χείλη...
    Εισαι και Θεσ/κη προφανώς, άρα Σέρρες κοντά, άρα και πραγματική πίστα.

  10. #10
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Από τον καιρό που έκανα τα riding school πιστεύω πως τέτειου είδους εκπαίδευση θα έπρεπε να ήταν υποχρεωτική για την απόκτηση διπλώματος. Μετα από 15χρόνια οδήγησης διτρόχου άνοιξαν νέοι ορίζοντες. Και ναί, πλαγιάζεις περισσότερο, πάς γρηγορότερα, αλλά προπάντων νοιώθεις ασφάλεια και ελέγχεις το όχημά σου καλύτερα.

    Σιγά σιγά θα σου γίνει συνήθεια και θα χρησιμοποιείς την τεχνική συνέχεια!!!
    WHO RUNS THE SHOW

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Δε σου'λειψα τον τελευταίο καιρό που δεν έγραφα?
    Αλήθεια πες...
    :a07:
    πουτσ@@@@@@@@@

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Δε σου'λειψα τον τελευταίο καιρό που δεν έγραφα?
    Αλήθεια πες...
    Ωχ!




    (Εμένα μου έλειψες παντως)

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shiatman Προβολή μηνύματος
    Από τον καιρό που έκανα τα riding school πιστεύω πως τέτειου είδους εκπαίδευση θα έπρεπε να ήταν υποχρεωτική για την απόκτηση διπλώματος. Μετα από 15χρόνια οδήγησης διτρόχου άνοιξαν νέοι ορίζοντες. Και ναί, πλαγιάζεις περισσότερο, πάς γρηγορότερα, αλλά προπάντων νοιώθεις ασφάλεια και ελέγχεις το όχημά σου καλύτερα.

    Σιγά σιγά θα σου γίνει συνήθεια και θα χρησιμοποιείς την τεχνική συνέχεια!!!
    Αυτο.
    Κανε ενα riding school και αν το countersteering ηταν αποκαλυψη για σενα, λεπτομεριες οπως το που κοιτας (θεση κεφαλης - αλλα και συγκεντρωσης οπτικου πεδιου) θα ειναι ανασταση.
    (μονο μην μου πεις για το κοστος. 1 καφεδακι (που λεει ο λογος) λιγοτερο την εβδομαδα και το επομενο σχολειο θα πληρωθει χωρισ ζορι)
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/02/2014
    Μηνύματα
    161
    ανεργος και μελλον πατερας σου λεει τιποτα??
    παντως περα απο τη πλακα οντως πιστευω οτι αυτη η εκπαιδευση επρεπε να ειναι υποχρεωτικη για να παρεις διπλωμα για μοτοσυκλετα...
    και θα το κανω σιγουρα χωρις ομως να στερησω και τιποτα απο την οικογενεια.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgezzr600 Προβολή μηνύματος
    και θα το κανω σιγουρα χωρις ομως να στερησω και τιποτα απο την οικογενεια.
    Να το κανεις, οποτε μπορεσεις *προφανως*, μα μην το αμελησεις.

    Με το καλο το μπεμπε
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  2. το τσατ δουλέυει?
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2006, 12:37
  3. Τελικα Το Πηρα
    από TRANSALP στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2004, 23:19
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2004, 11:18
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF