Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: nsr 250

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/07/2012
    Μηνύματα
    78

    nsr 250

    Λοιπον παιδια εχει ενα φιλαρακι ενα nsr 250 το οποιο οπτικα ειναι αριστο αλλα δεν το θελει. Παιζει να μπορω να βαλω τιποτα μπροστινα και φρενα απο νεοτερο μοντελο και να το φερω λιγο πιο στο σημερα? Εχω στο νου μου κατι σαν Restomod. Απο πλαισιο γινετε κατι?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Βαλε καμια φωτο να το δουμε πως ειναι πριν το κανεις κομματακια..
    Στο πλαισιο τι να κανεις..?
    Δεν το βλεπω να ερχετε προς το σημερα οτι και να του κανεις..

  3. #3
    Είδα φως και μπήκα! Το avatar του/της nick_VFR
    Εγγραφή
    10/10/2013
    Μηνύματα
    129
    Καλά, στο σήμερα δεν φτάνει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μείνει στην εποχή που βγήκε από το εργοστάσιο!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/07/2012
    Μηνύματα
    78
    Φωτο λιγο δυσκολο για τωρα γιατι ειμαι καμια διακοσαρια χιλιομετρα μακρια αλλα ειναι απο εμφανιση αψογο και ειχε βαφτει πριν κανα χρονο και ειχαν περαστει μαλιστα και τα αγωνιστικα livery με αερογραφια. Αλλα πειτε καμια ιδεα μπας και ανεβασουμε λιγο την αποδοση αναρτησεων και πλαισιου. Παιζει να μπαινει και κανα καλυτερο πισω ψαλιδι?

  5. #5
    Πρώτα πρέπει να μας πείς τι μοντέλο είναι. MC16? MC18? MC21? Εμφανισιακά εγώ δε θα το πείραζα,αλλά αν θέλεις,η Tyga βγάζει αρκετά πράγματα απο πλαστικά και fairing. Απο πλαίσιο-ψαλίδι τα NSR,απο MC21 και μετά,είναι σε καλά επίπεδα,ακόμα και για σήμερα. Οι αναρτήσεις σίγουρα θα θέλουν δουλειά και ρύθμιση ή και αντικατάσταση με κάτι πιο σύγχρονο αν έχεις μεγάλες απαιτήσεις. Δεν μας έχεις πει όμως τι χρήση σκοπεύεις να κάνεις...

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Δεν μας έχεις πει όμως τι χρήση σκοπεύεις να κάνεις...
    Για σοδομισμό τουλάχιστον το κόβω...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick_VFR Προβολή μηνύματος
    Καλά, στο σήμερα δεν φτάνει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μείνει στην εποχή που βγήκε από το εργοστάσιο!
    Μια χαρα ηταν και την εποχη που βγηκε απο το εργοστασιο μην σου πω να εβγαζε και αλλα τετοια το εργοστασιο ακομα και τωρα και ο ανταγωνισμος ωραια που θαταν αλλα δυστυχως μιλαμε για το παρελθον..

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/07/2012
    Μηνύματα
    78
    Το μηχανακι προοριζεται για καμια γρηγορη βολτα κανα ΣΚ. Το μηχανακι ειναι μοντελο 89 με τα 60 αλογα τωρα με τους κωδικους δεν ειμαι και πολυ εξοικειωμενος. Αυτο που ρωταω ειναι αμα μπαινουν μπροστινα και ψαλιδι απο κανα νεοτερο cbr. Τωρα εξωτερικα δεν νομιζω να γινουν αλλαγες. Απο εξτρα που εχω κοιταξει εχω σταμπαρει κατι μανετες και κατι μαρσπιεδακια πολυ καλα και μαλλον θα τα παρω.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Καλησπέρα.
    Αυτά τα μηχανάκια ήταν ωραία όπως βγήκαν τότε.
    Αν είναι με τους 60 ίππους μιλάς για το 89άρι MC18.Παλιά έτρεχαν στο Ελληνικό πρωτάθλημα ως F3 με μετατροπές.
    Πολλά πράγματα ταιριάζουν από το αγωνιστικό το RS εάν σε ενδιαφέρει η δύναμη.
    Άποψη μου κράτα το εργοστασιακό,είναι κουκλάρα και ιστορία μαζί.
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.
    Αυτά τα μηχανάκια ήταν ωραία όπως βγήκαν τότε.
    Αν είναι με τους 60 ίππους μιλάς για το 89άρι MC18.Παλιά έτρεχαν στο Ελληνικό πρωτάθλημα ως F3 με μετατροπές.
    Πολλά πράγματα ταιριάζουν από το αγωνιστικό το RS εάν σε ενδιαφέρει η δύναμη.
    Άποψη μου κράτα το εργοστασιακό,είναι κουκλάρα και ιστορία μαζί.
    Συμφωνώ.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    ανεβασε φοτο

    απο αποψη πλαισιου ειναι μια χαρα.. ουτε εχει ελαστικοτητες ουτε κόβεται σαν κατι σημερινα gsxr
    αν νομιζεις οτι δεν εχει καλο πλαισιο δες τα πλαισια των cbr250 και ninja 250 και το υλικο κατασκευης τους..
    το ψαλίδι του ειναι κόσμημα. αναλογα ψαλιδια σημερα συναντας στα 600cc και πανω.

    απο αναρτισεις εχει ποιο χοντρες απο τα σημερινα και αρκετα συχνα ειναι πληρος ρυθμιζομενες κατι που δεν υπαρχει στα σημερινα 250
    απο φρενα εχει 2 δισκους μπροστα και οχι εναν οι οποιοι ειναι και μεγαλης διαμετρου
    απο δαγκανες σιγουρα δεν εχει μονοπιστονες οπως σε ορισμενες σημερινες περιπτωσεις

    οποτε οπως καταλαβαινεις ειναι κατα πολυ ανωτερο απο ενα σημερινο 250
    βεβαια γινονται και μετατροπες. και αλλα φρενα βαζεις και αναρτισεις αν υπαρχει ορεξη

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/07/2012
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    ανεβασε φοτο

    απο αποψη πλαισιου ειναι μια χαρα.. ουτε εχει ελαστικοτητες ουτε κόβεται σαν κατι σημερινα gsxr
    αν νομιζεις οτι δεν εχει καλο πλαισιο δες τα πλαισια των cbr250 και ninja 250 και το υλικο κατασκευης τους..
    το ψαλίδι του ειναι κόσμημα. αναλογα ψαλιδια σημερα συναντας στα 600cc και πανω.

    απο αναρτισεις εχει ποιο χοντρες απο τα σημερινα και αρκετα συχνα ειναι πληρος ρυθμιζομενες κατι που δεν υπαρχει στα σημερινα 250
    απο φρενα εχει 2 δισκους μπροστα και οχι εναν οι οποιοι ειναι και μεγαλης διαμετρου
    απο δαγκανες σιγουρα δεν εχει μονοπιστονες οπως σε ορισμενες σημερινες περιπτωσεις

    οποτε οπως καταλαβαινεις ειναι κατα πολυ ανωτερο απο ενα σημερινο 250
    βεβαια γινονται και μετατροπες. και αλλα φρενα βαζεις και αναρτισεις αν υπαρχει ορεξη
    Φιλε μου δεν θελω να το συγκρινω με τα σημερινα 250 που στην ουσια ειναι παπια με εξτρα πλαστικα αλλα να το αναβαθμισω με δεδομενα 600 και πανω τουλαχιστον απο θεμα συμπεριφορας. Τωρα για το μοτερ εχω μπολικα πραγματακια που το πανε καμια 75αρια αλογα τα οποια για αρχη ειναι καλα

  13. #13
    το μηχανακι ειναι τελειο οπως ειναι η χοντα αν και με σημβατικα μεχρι το MC28 (που ειχα εγω) ειχε παντα τις καλητερες αναρτησεις και τα πιο καλοστημενα μηχανακι απο το εργοστασιο.. Τα φρενα αν δεν κανω λαθος ειναι τα 4εμβολα της Νισσιν που ειναι τοπ επισης αν εχει 2πιστονα μαλλον μπενουν 4πιστονα απο MC21/28....
    ORGIA!!!!!

  14. #14
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex80 Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου δεν θελω να το συγκρινω με τα σημερινα 250 που στην ουσια ειναι παπια με εξτρα πλαστικα αλλα να το αναβαθμισω με δεδομενα 600 και πανω τουλαχιστον απο θεμα συμπεριφορας. Τωρα για το μοτερ εχω μπολικα πραγματακια που το πανε καμια 75αρια αλογα τα οποια για αρχη ειναι καλα
    Εχε μερικες επιφυλαξεις για το αν θα βγαλει τα αλογα αυτα,αν δε βαλεις (πολλα) πραγματα απο το RS.

    Για να εχεις ενα μετρο συγκρισης απο επιδοσεις,αν το μηχανακι ειναι καλο και δουλευει σωστα να περιμενεις να σφαζεται στο 400ρι με κανα 640 κι αυτο προς τα τελειωματα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    νομιζω οτι το μεγιστο που θα φτασεις θα ειναι τα 65 αλογα και αυτα αν γινουν μετατροπες απο ατομο που 'ξερει' και ολα αυτα σε ενα καινουριο μοτερ.
    που θες πολλα λευτα για να το φτιαξεις.. ενδεικτικα ενας καινουριος στροφαλος εχει 1300 ευρω. + 300 με 400 για γνησια πιστονια +50 για φλαντζες κτλ + 500 για νεες επιστρωσεις κυλινδρων στις ανοχές που πρεπει

    για παραπανω εκτος του οτι πρεπει να εισαι λευτας και να θες να χαλασεις πολλα σε αυτο το μοτο θες και αλλα πραγματα οπως 'ακρες'
    πως θα βρεις και θα φερεις τα σπανια ανταλακτικα απο ιαπωνια? ακομα και ετσι μην ξεχνας οτι δεν παυουν να ειναι ανταλακτικα 20 χρονων

    φυσικα θελει και τρελο διαβασμα να δεις τι κωδικους και απο τι μοντελα πραγματα πρεπει να βαλεις και να τα ρυθμισεις.
    τι βαζαν στους τοτε αγωνες κτλ

    αν το πας για θυριδωμα στο μαστρο μιτσο το μηχανακι θα βγει 50 αλογα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. NSR 250 pro arm
    από Spazz στο forum Honda
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2005, 17:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF