Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: nsr 250

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    685
    50 μουλαρια θες να πεις

  2. #17
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex80 Προβολή μηνύματος
    Αυτο που ρωταω ειναι αμα μπαινουν μπροστινα και ψαλιδι απο κανα νεοτερο cbr
    Και να μπαίνουν δεν θα έχεις καλύτερη οδική συμπεριφορά, αντίθετα μάλλον χειρότερη. Δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψουν αυτά τα ντουβάρια που φτιάχτηκαν για 80 χιλ μεγαλύτερο μεταξόνιο και 80 κιλά βαρύτερο μηχανάκι. Ακόμα και στα φρένα που η μετατροπή είναι σχετικά εύκολη χρειάζεται προσοχή.
    Γενικά πάντως για τη χρήση που ζητάς ένα σωστό από περιφεριακά και λάστιχα (όχι ακραία πιστάδικα) nsr θα σε καλύψει απόλυτα γιατί ήταν ήδη αρκετά προσεγμένο σε stock μορφή.
    Αυτό που θέλει λίγο προσοχή μέχρι να το μάθεις είναι ο τρόπος απόδοσης του μοτέρ.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/07/2012
    Μηνύματα
    78
    Λοιπον για να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα το μηχανακι αυτη τη στιγμη ειναι σε αριστη εργοστασιακη κατασταση και εχει γινει ανακατασκευη πριν 4 χρονια και το παιδι το εχει εδω και μια 8ετια στα χερια του και εγω το καβαλαω αραια και που τα τελευταια 6. Επισης εχουμε ενα κιτ με κυλινδροπιστονα πιο μεγαλα 300cc και κατι καρπιρατερ νομιζω 60αρια δεν ειμαι βεβαιος ομως. Καπως θα παρει τα πανω του πιστευω. Παντως με τα φρενα που εχει δεν σταματαει και θελει σιγουρα ενα σταμπιλιζατερ τιμονιου γιατι μου κανει τα χερια μαυρα καθε φορα. Παντως κανει πλακα σε αρκετα σημερινα μηχανακια.

  4. #19
    οταν μπορεσεις βαλε μερικες φοτο απο το μηχανακι γιατι εχουμε δει και ακουσει για πολλες ανακατασκευες... τα φρενα εισε σιγουρος οτι δεν θελουν μια εξαερωση/υγρα η τακακια? εγω οτι NSR ειχα οδηγησει ειχε τελεια φρενα....
    ORGIA!!!!!

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Τα καρμπυρατερ ειναι 34αρια.60αρια δεν φορουσε ουτε ο Τιτανικος.
    Το κιτ υπερκυβισμου ειναι 320 κ.εκ.Το αν θα το αντεξει ο στροφαλος αλλο πραγμα....
    Σταμπιλιζατερ οντως χρειαζεται αν το οδηγας οπως του αρμοζει.
    Εχει πολυ υλικο στο νετ με αυτα τα μηχανακια με παρα πολλες μετατροπες.Εαν βρεις εξατμισεις Jha και το ρυθμισεις καταλληλα θα εχεις ενα γρηγορο μηχανακι.
    Εκει που διαπρεποτν αυτα τα εργαλεια ειναι στην ταχυτητα εισοδου και στο ανυπαρκτο ουσιαστηκα βαρος.
    Το 89αρι εχει στον κοκοβιο μια μαυρη φυσα.Εαν την αποσυνδεδεις θα εχεις πανω απο 63 αλογα.
    Το motorsport ειχε ενα αφιερωμα παλια πανω στο 89αρι με πολλες μετατροπες.Το ειχε γραψει ο Σακης Σκουρτας αν θυμαμαι καλα.
    Τα δρενα φιλε ειναθ απο αλλον πλανητη...3 δισκοφρενα σε μηχανακι βαρους 140; κιλων....
    Τα 250 διχρονα αναγκαδαν ολοκληρη Ιαπωνια να αναθεωρησει το νομοθετικο πλαισιο οσον αφορα την ιπποδυναμη και να τα κανει ολα 45 ιππους,ονομαστικα.Πολλα ατομα εχασαν την ζωη τους στα βουνα της Ιαπωνιας.
    Μιλαμε για Ιαπωνικη κουλτουρα,ιστορια απο το παρελθον εν ετη 2014.
    Εχει στο youtube video.Μπες να παρεις μια ιδεα για το τι εχεις στα χερια σου.Και εγω με 250 rgv ξεκινησα.Ωραιες εποχες.Δεν ειχα λεφτα για τσιγαρα αλλα στην suzuki με ειχαν μαθει με το μικρο μου ονομα.Φετος εαν ολα πανε καλα παω για ενα RS250.Αμην.
    Tougekozo
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex80 Προβολή μηνύματος
    Λοιπον για να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα το μηχανακι αυτη τη στιγμη ειναι σε αριστη εργοστασιακη κατασταση και εχει γινει ανακατασκευη πριν 4 χρονια και το παιδι το εχει εδω και μια 8ετια στα χερια του και εγω το καβαλαω αραια και που τα τελευταια 6. Επισης εχουμε ενα κιτ με κυλινδροπιστονα πιο μεγαλα 300cc και κατι καρπιρατερ νομιζω 60αρια δεν ειμαι βεβαιος ομως. Καπως θα παρει τα πανω του πιστευω. Παντως με τα φρενα που εχει δεν σταματαει και θελει σιγουρα ενα σταμπιλιζατερ τιμονιου γιατι μου κανει τα χερια μαυρα καθε φορα. Παντως κανει πλακα σε αρκετα σημερινα μηχανακια.
    με αυτα θα πας 75 αλογα? το κιτ μαλλον λες αυτο τις tyga που στην ουσια σου δινει 2 κυλινδρα απο nsr150
    βεβαια οι ζημιες ειναι αρκετες μετα και το στροφαρισμα μειώνετε αρκετα (10.500-11.000 rpm ενω μαμα μπορει να παει μεχρι 13.000
    χανει τον διχρονο χαρακτηρα του και αποδιδει περι τα 66-67 αλογα σαν να ειναι τετραχρονο
    ακομα και με ελαφρυτερο βολαν και 38αρια καρμπυρατερ ειναι πολυ δυσκολο να περασεις τα 70
    αν δεν ασχολιθεις με ροικες θυριδωματα και hrc πραγματα

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    kostaskk δεν πιστευω νασαι εσυ με αλλο nickname-λογαριασμο..?

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    kostaskk δεν πιστευω νασαι εσυ με αλλο nickname-λογαριασμο..?
    you mad? γιατι να κανω κατι τετειο?

  9. #24

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2014
    Μηνύματα
    3
    δεν ειχα καν πισω δαγκανα τα φρενα του ειταν απιστευτα!Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	229536_1018388587562_2038469_n.jpg 
Προβολές:	202 
Μέγεθος:	67,9 KB 
ID:	327415

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. NSR 250 pro arm
    από Spazz στο forum Honda
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2005, 17:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF