Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 100

Θέμα: GPZ 550 ( Customizing)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της rgvlouk
    Εγγραφή
    21/02/2014
    Μηνύματα
    57

    GPZ 550 ( Customizing)

    Γεια σας και καλο χειμωνα.Ενας φιλος μου χαρισε ενα gpz550 του 84 με 25000 χιλιομετρα το οποιο ειναι σε αριστη εξωτερικη και μηχανικη κατασταση .Το μονο προβλημα που ειχε ηταν ενα κομενο καλωδιο στον κεντρικο διακοπτη με αποτελεσμα να μπει στο γκαραζ το 2000.Το 2013 μεταφερθηκε στο δικο μου γκαραζ.Το 2014 αρχισε το ψαξιμο να βρεθει που ειναι το προβλημα και δεν περνει μπροστα ,εγω προσωπικα δεν σκαμπαζω και πολλα απο ηλεκτρικα αλλα ενας ξαδελφος που κατεχει το αθλημα βρηκε το προβλημα και το εργαλειο πηρε μπροστα μετα απο 14 χρονια .αυτα για την πρωτη μας γνωριμια και φυσικα προσεχως θα εχει και φωτορομαντζο

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rgvlouk Προβολή μηνύματος
    Γεια σας και καλο χειμωνα.Ενας φιλος μου χαρισε ενα gpz550 του 84 με 25000 χιλιομετρα το οποιο ειναι σε αριστη εξωτερικη και μηχανικη κατασταση .Το μονο προβλημα που ειχε ηταν ενα κομενο καλωδιο στον κεντρικο διακοπτη με αποτελεσμα να μπει στο γκαραζ το 2000.Το 2013 μεταφερθηκε στο δικο μου γκαραζ.Το 2014 αρχισε το ψαξιμο να βρεθει που ειναι το προβλημα και δεν περνει μπροστα ,εγω προσωπικα δεν σκαμπαζω και πολλα απο ηλεκτρικα αλλα ενας ξαδελφος που κατεχει το αθλημα βρηκε το προβλημα και το εργαλειο πηρε μπροστα μετα απο 14 χρονια .αυτα για την πρωτη μας γνωριμια και φυσικα προσεχως θα εχει και φωτορομαντζο
    Αν είναι το unitrack με τις μαμά 4-2 και ειδικά ασημένιο (1η φωτό στο λινκ) μη κάνεις κανένα λάθος και το πειράξεις...

    http://www.motorcyclespecs.co.za/mod..._gpz550_83.htm

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Πολύ ωραία μοτοσυκλέτα και στην εποχή της ηταν το πιο γρήγορο 550 μεχρι που βγηκε το GSX550ES/EF.
    Aν είναι όπως λες σε αριστη εξωτερικη και μηχανικη κατασταση, είναι σπάνια περίπτωση.

    Τι εχεις στο νού σου να κανεις? Εννοώ επειδή το βλέπω στο 'Customizing' και οχι στις 'Ανακαατσκευές/Restoring'.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Αν το πειράξεις να ξέρεις θα σε βρω !!! :a015:

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Αν το πειράξεις να ξέρεις θα σε βρω !!! :a015:
    Κι εγώ θα τον βρω τον παλιοκερατά.
    Δεν αφήσανε μηχανάκι για μηχανάκι.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της rgvlouk
    Εγγραφή
    21/02/2014
    Μηνύματα
    57
    Ειναι το κοκκινο στο λινκ ,ναι ειμαι παλιοκεραταςκαι ολα τα συναφη γιατι περνουν απο το μυαλο μου διαφορες κακες σκεψεις οπως ψαλιδη απο gsxr 1100 και μπροστηνο αναποδο τα οποια υπαρχουν μετα απο αρκετες ανακατασκευες με φιλαρακια και τις προσοπικες μου μηχανες που εχω φτιαξει

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rgvlouk Προβολή μηνύματος
    Ειναι το κοκκινο στο λινκ ,ναι ειμαι παλιοκεραταςκαι ολα τα συναφη γιατι περνουν απο το μυαλο μου διαφορες κακες σκεψεις οπως ψαλιδη απο gsxr 1100 και μπροστηνο αναποδο τα οποια υπαρχουν μετα απο αρκετες ανακατασκευες με φιλαρακια και τις προσοπικες μου μηχανες που εχω φτιαξει
    Το χάσαμε το κορμί πατριώτες ...στείλε τουλάχιστον φωτό από το "πριν" να κλάψουμε όλοι μαζί οι κολόγεροι...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dlabrakis
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    424
    κοψε και το υποπλαισιο να κανεις μονοσελο!! γινεται γαματο!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Το χάσαμε το κορμί πατριώτες ...στείλε τουλάχιστον φωτό από το "πριν" να κλάψουμε όλοι μαζί οι κολόγεροι...
    Ετσι ακριβως..

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rgvlouk Προβολή μηνύματος
    Ειναι το κοκκινο στο λινκ ,ναι ειμαι παλιοκεραταςκαι ολα τα συναφη γιατι περνουν απο το μυαλο μου διαφορες κακες σκεψεις οπως ψαλιδη απο gsxr 1100 και μπροστηνο αναποδο τα οποια υπαρχουν μετα απο αρκετες ανακατασκευες με φιλαρακια και τις προσοπικες μου μηχανες που εχω φτιαξει
    Aν μπορείς σε παρακαλώ εξήγησέ μου το σκεπτικό μια τέτοιας μετατροπής.
    Αν πάνε όλα καλά θα έχεις μια μοτο με αταίριαστα κομμάτια, και με πολύ μειωμένη αξία.
    Ο σκελετός δεν θ ασυμβαδίζει με το USD και το ψαλίδι και θα έχει πιθανότατα χειρότερο κράτημα απ οτι τώρα.

    Να μου έλεγες οτι θέλεις να ενισχύσεις τον σκελετό, το καταλαβαίνω και υπαρχουν λύσεις, αλλά ενα USD κι ενα ψαλίδι είναι μονο για να πουλάς μούρη σε άσχετους.

    Φαντάζομαι οτι δεν σου αρέσει αυτη η μοτοσυκλέτα, απλά στην χάρισαν και γι αυτό και προτίθεσαι να την κανιβαλίσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 09/10/2014 στις 14:30.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Aν μπορείς σε παρακαλώ εξήγησέ μου το σκεπτικό μια τέτοιας μετατροπής.
    Αν πάνε όλα καλά θα έχεις μια μοτο με αταίριαστα κομμάτια, και με πολύ μειωμένη αξία.
    Ο σκελετός δεν θ ασυμβαδίζει με το USD και το ψαλίδι και θα έχει πιθανότατα χειρότερο κράτημα απ οτι τώρα.

    Να μου έλεγες οτι θέλεις να ενισχύσεις τον σκελετό, το καταλαβαίνω και υπαρχουν λύσεις, αλλά ενα USD κι ενα ψαλίδι είναι μονο για να πουλάς μούρη σε άσχετους.

    Φαντάζομαι οτι δεν σου αρέσει αυτη η μοτοσυκλέτα, απλά στην χάρισαν και γι αυτό και προτίθεσαι να την κανιβαλίσεις.
    Πές τα...

    Όποιο USD και ψαλίδι να βάλεις,το GPZ παραμένει μηχανή της εποχής των αερόψυκτων τετρακύλινδρων,με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το πλαίσιο,τη γεωμετρία κλπ. Τζάμπα ο κόπος και τα χρήματα,και κρίμα για τη μηχανή,που σε άριστη κατάσταση δε θα τη βρείς πλέον εύκολα. Πούλα το καλύτερα και πάρε κάτι πιο σύγχρονο για πειραματισμούς.

  12. #12
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    να δειτε που εχει μπει ο Λιτσας με αλλο λογαριασμό και τρολαρει ασυστολα...



  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Αν είναι το unitrack με τις μαμά 4-2 και ειδικά ασημένιο (1η φωτό στο λινκ) μη κάνεις κανένα λάθος και το πειράξεις...

    http://www.motorcyclespecs.co.za/mod..._gpz550_83.htm
    Κι εγώ με το δάσκαλο !
    ανανήψαντας

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Αν είναι το unitrack με τις μαμά 4-2 και ειδικά ασημένιο (1η φωτό στο λινκ) μη κάνεις κανένα λάθος και το πειράξεις...

    http://www.motorcyclespecs.co.za/mod..._gpz550_83.htm
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Aν μπορείς σε παρακαλώ εξήγησέ μου το σκεπτικό μια τέτοιας μετατροπής.
    Αν πάνε όλα καλά θα έχεις μια μοτο με αταίριαστα κομμάτια, και με πολύ μειωμένη αξία.
    Ο σκελετός δεν θ ασυμβαδίζει με το USD και το ψαλίδι και θα έχει πιθανότατα χειρότερο κράτημα απ οτι τώρα.

    Να μου έλεγες οτι θέλεις να ενισχύσεις τον σκελετό, το καταλαβαίνω και υπαρχουν λύσεις, αλλά ενα USD κι ενα ψαλίδι είναι μονο για να πουλάς μούρη σε άσχετους.

    Φαντάζομαι οτι δεν σου αρέσει αυτη η μοτοσυκλέτα, απλά στην χάρισαν και γι αυτό και προτίθεσαι να την κανιβαλίσεις.

    οι απαντήσεις αυτές είναι όλα τα λεφτά

    δεν σημαίνει ότι ενα παλιό μηχανάκι θα βελτιωθεί ΣΥΝΟΛΙΚΑ αν βελτιώσεις τα επιμέρους σημεία του

    επειδή έχουμε δει και απίστευτα όμορφα μηχανάκια με πολύ μικρές παρεμβάσεις αλλά έχουμε δει και εκτρώματα με ντουβάρια usd και ψαλίδια από αδαμάντιο και το σφυρί του Θώρ μέσα

    για αυτό ότι γράψανε άκουσέ το είναι κρίμα για το θεό να το σκίσεις αυτό το μηχανάκι ... φτιάξε το μοτεράκι του σωστά κάνε μια βελτίωση στις αναρτήσεις και αν χρειάζεται ενα βάψιμο όσο το δυνατόν μαμα

    θα σε ταξιδεύει για εκατό χρόνια και οι άνθρωποι που γνωρίζουν πέντε πράγματα παραπάνω θα δεις ότι θα το καμαρώνουν

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραία μοτοσυκλέτα και στην εποχή της ηταν το πιο γρήγορο 550 μεχρι που βγηκε το GSX550ES/EF.
    Aν είναι όπως λες σε αριστη εξωτερικη και μηχανικη κατασταση, είναι σπάνια περίπτωση.

    Τι εχεις στο νού σου να κανεις? Εννοώ επειδή το βλέπω στο 'Customizing' και οχι στις 'Ανακαατσκευές/Restoring'.
    Καλημερα. Το πιο γρηγορο 550 ηταν το CBX550F(παντα μιλαω για μαμα).Μετα αρχισαν να βγαινουν τα 600αρια και αλλαξαν τα παντα(βλεπε GPZ600).Στα 550 παντως στην ευθεια το CBXΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΠΟΛΛΕΕΕΕΕΕΣ ΦΟΡΕΣ.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. GPZ 550 1984
    από VVG στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2012, 01:20
  2. Gpz 550 1984
    από BMW R75 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 16:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF