Σελίδα 14 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 491011121314151617181924 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 391

Θέμα: honda GLX SUPER CUB 90 (σουζο-οικονομικο-που θα ταξιδεψει)

  1. #196
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreaspetr Προβολή μηνύματος
    να στειλω και εγω το email μου?
    στειλτω
    ανακατασκευή σε HONDA GLX 90cc
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134333[/URL]

  2. #197
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Για μια τελευταία φορα λεω να ξανακάνω την διαδρομή αυτη.

    τελικος προορισμός η λεσβος οπου ή θα πουληθει στο τελος του καλοκαιριου ή θα το κρατήσω.
    ειναι και κοντα η τουρκια με βλέπω για καμια κωνσταντινουπολη με το παπι
    ή και ο γυρος τις χιου

    το ερώτημα ειναι πως χωρας 2 βαλιτσες πανω σε ενα παπι?
    εκτος απο μοτερ εχω μεταφερει με αυτο για μικρη αποσταση κουτα που μεσα τις ειχε: πλαισιο,υποπλαισιο,ψαλιδι και ντεποζιτο απο aprilia rs 250
    οπως καταλαβαινετε η κουτα ηταν τεράστια

    για 2 βαλιτσες δεν ξερω πως θα γινει
    πρεπει να βρω σχοινί.

  3. #198
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Για μια τελευταία φορα λεω να ξανακάνω την διαδρομή αυτη.

    τελικος προορισμός η λεσβος οπου ή θα πουληθει στο τελος του καλοκαιριου ή θα το κρατήσω.
    ειναι και κοντα η τουρκια με βλέπω για καμια κωνσταντινουπολη με το παπι
    ή και ο γυρος τις χιου

    το ερώτημα ειναι πως χωρας 2 βαλιτσες πανω σε ενα παπι?
    εκτος απο μοτερ εχω μεταφερει με αυτο για μικρη αποσταση κουτα που μεσα τις ειχε: πλαισιο,υποπλαισιο,ψαλιδι και ντεποζιτο απο aprilia rs 250
    οπως καταλαβαινετε η κουτα ηταν τεράστια

    για 2 βαλιτσες δεν ξερω πως θα γινει
    πρεπει να βρω σχοινί.
    και γιατί ρε παλικαρέ δεν τις στέλνεις με μεταφορική ?? για 10-20 € να ρισκάρεις τοσο ταξιδι με 2 βαλίτσες + μπιτόνι βενζίνας ???

    ετσι θα εχεις και ποιο λιγο φορτίο πανω στο μηχανάκι αλλα και ποιο καλη οδηγική συμπεριφορά στο δρόμο


    ανακατασκευή σε HONDA GLX 90cc
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134333[/URL]

  4. #199
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Επίσης (το έχω ξαναβάλει) μία λύση που έψαχνα και εγώ είναι η παρακάτω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF2474.jpg 
Προβολές:	643 
Μέγεθος:	87,4 KB 
ID:	338100

    Εμένα δε μου κάνει διότι δε παίρνει δεύτερο άτομο. Εσύ όμως τα τσιμπάς κ το μηχανάκι να πουλήσεις (που δε συμφωνώ) τα κρατάς κ τα έχεις για το επόμενο, χαμένα αποκλείεται να πάνε.

  5. #200
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    άντεξε.
    αναχωριση 11 ωρα και εφτασα καπου στις 5.30 Πειραιά. (μαύρισα καλα) το παπι τωρα ειναι λεσβο
    κοστος=12 ευρω απο την πορτα του σπιτιου μου μεχρι το λιμανι με αποσκευες. κανονικα θα μου εβγαινε 30-40 ευρω. η απόσβεση του παπιου συνεχίζει.

    πρωτο πρόβλημα οι 2 κολοσακουλες που διαλεξα και εσπασαν και οι 2 και επρεπε να τις κραταω με το χερι στο μισο ταξίδι.
    αλλη φορα μονο απο supermarket.ειναι οι ποιο ανθεκτικές.
    διόδια δεν ειχε οποτε πηγα κανονικά

    επισης με αυτο το φόρτωμα ειχα θεμα με τον ανεφοριασμο. επλεπε να λυνω κανα μισαωρο για να φτασω ντεποζιτο.
    η μια μεγαλη βαλιτσα ηταν γεμάτη με pure ιαπωνικό και ιταλικο μεταλλο.
    ειχα εκει μεσα σχεδον οτι περισσεψε απο το aprilia rs 250 και πραγματα απο nsr.
    το βαρος τις κόντευε τα 100 κιλα άνετα. προβλημα με τον ελενχο του παπιου ειχα μονο στασιμος και οταν ηθελα να βαλω το κεντρικο σταντ

    το παπι μετεφερε 2 βαλιτσες-2 σακους-και 2 σακουλες
    στον δρομο παρατήρησα περιεργες συμπεριφορες απο αλλους χρηστες του, βλέποντας το θεαμα αυτο
    η θεση οδηγισης ηταν τερμα αβολη και ο χωρος στην σελα μικρος

    http://s30.postimg.org/tamr5sv9t/20150702_154938.jpg

    http://s30.postimg.org/my7lvys7l/20150704_163904.jpg


    image posting
    Τελευταία τροποποίηση από kostaskk; 05/07/2015 στις 12:18.

  6. #201
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523

  7. #202
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    στην ποδια ειχα μια μεγαλη κουτα που μεσα ειχε ενα μοτερ απο rgv250,στην σχαρα τον σακο,σακιδιο στην πλατη και μπετονι με 4 λιτρα στο τιμονι


    χαράς το κουράγιο σου παλικάρι μ

  8. #203
    Μέλος Το avatar του/της papg
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    70
    Μωρέλιμ αυτό δεν ήταν ταξίδι ήταν γύρος του Θανάτου.
    Τα μηχανάκια μου σε εργ/κή κατ/ση:
    HONDA C50 αγορά 1982,GLX 90 Honda Astrea Grand αγορά 1995 τώρα και την γρια Transalp 600/98

  9. #204
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    μου εβγαλε σχεδον ολο το καλοκαιρι χωρις καμια βλαβη και χωρις να ζητήσει κατι περα περα απο βενζίνη (ουτε λαμπα δεν εκαψε)
    τα λαδια του ειχαν 6.000 χιλιομετρα+ οποτε χτες τα αλλαξα..ηταν μαυρα αλλα καθαρα (χωρις ρινίσματα) (και χωρις καφε,ασπρες κηλίδες)
    το μπουζι ειναι καλο ακομα οποτε δεν αλλάχτηκε.
    συνολο το μηχανακι οσο το εχω εχουμε κανει μαζι καπου στα 10.000 χιλιομετρα μεχρι τωρα.

    το μοτερακι περασε τις δοκιμασιες του καλοκαιριου.
    2καβαλα σε μεγαλες ανηφόρες με κοντα 40 βαθμους,αυτο εγινε πολλες φορες χωρις να εχει κανένα θεμα
    το επομενο που πρεπει να κοιταξω ειναι τα φρενα γιατι και τα 2 εχουν φτασει το οριο φθορας

    σε 10 μερες εχει ξανα ταξίδι με αυτο
    και σε 30 μερες για θεσσαλονικη αν πανε ολα καλα

    εδω φοτο απο αναβαση σε ενα απο τα μεγαλητερα βουνα του νησιου
    http://s29.postimg.org/xz7y2x4dj/20150807_171721.jpg
    image free hosting

  10. #205
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    6.000 ειναι πολλα για τα λαδια,και το μπουζι καλο ειναι να αλλαχθει.
    δυο σετ σιαγονες καλης μαρκας ειναι αρκετα φτηνες,μην λυπασαι να τις αλλαξεις.

  11. #206
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    παρα πολλα τα 6000. γυρω στα 2 ειναι καλο να τα αλλαζεις. 800γρ παιρνει οποτε ειναι πολυ μικρο το κοστος. αλλαξε τα τακακια μη σου φαει κανενα κεντρο και εχεις αλλα. γενικα τσεκαρε αξονες, ψαλιδι, ρουλεμαν τροχων γιατι βλεπω το ζοριζεις πολυ.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  12. #207
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    μετα το καλοκαιρι (και αφου πηρε μια κοντρα στο νησι με ενα kaze-r) ωρα για επιστροφή

    το αθηνα-αρτα ξαναεγινε την δευτερα που περασε.
    η παλια εθνική ειναι πολυ ποιο ασφαλης καθος στο αθηνα-πατρα απο new εθνικη εχεις 130 χιλιομετρα σε λωρίδα που χωράει ενα αυτοκίνητο.
    πραγμα που σημαίνει οτι θα σε προσπερασει πολυ κοσμος και ολες οι προσπερασεις θα ειναι στο τσακ καθος ο δρομος αυτος δεν εχει χώρο..
    αν εχεις νταλικα πισω το πραγμα δυσκολευει καθος δεν χωράει να περασει
    απορώ τι γινεται αν καποιο αυτοκινητο-νταλικα παθει βλαβη μεσα σε αυτα τα 130 χιλιομετρα. λογικα θα κλεινει ο δρομος αθηνα-πατρα μεχρι να το παρουν απο εκει :-p


    στις 11 το πρωι βγήκα απο το καραβι και εφτασα σπιτι καπου στις 5. οποτε 6 ωρες οδήγησης περίπου
    παρα τις μεγαλες θερμοκρασιες (ειδα 36-37 βαθμους σε ενα φαρμακειο) το μοτερ δεν ειχε κανενα θεμα..
    ειναι μυθος οτι τα αερόψυκτα δεν κανουν για μεγαλες διαδρομές με ζεστη
    το ακομα καλητερο ηταν οτι σε ολη την διαδρομη στην ουσια δεν εγιναν στασεις και το μοτερ δεν κρυωσε ποτε..

    οτι σταση εκανα διαρκούσε λιγα δευτερολεπτα ενω στο συνολο τους δεν πρεπει να ξεπερασανε τα 2 λεπτα.
    θυμαμαι σταμάτησα 2-3 φορες για να ποιώ νερο, 2 για ανεφοδιασμο και 1 να παρω κατι απο ενα περιπτερο

    στην αρχη το πηγαινα νορμαλ (με τα 60-65) για να δω αν θα παραζεσταθει και μετα την πατρα το ανοιξα και πηγαινα παραπανω.
    καπου στα 70 ΜΟ ενω ειδα και αρκετες φορες τα 80+
    για το ολο ταξίδι μου εκαψε 2 ντεποζιτα. δηλαδη κοστος καπου στα 10-12 ευρω.

    απο βλαβες δεν παρουσιασε το παραμικρό ευτυχώς. το μονο που παρατηρισα ειναι οτι αφήνοντας εντελος το τιμονι αυτο αρχιζει να τρεμοπαίζει μονο του...
    πιθανον ειναι το 'προβληματακι' με τα σινεμπλοκ στο τιμονι που το ειχε απο τοτε που το αγορασα και ποτε δεν το έφτιαξα
    θα επισκευαστεί και αυτο οταν θα παει συνεργειο το μηχανακι για νεες σιαγόνες καθος απο την χρηση του καλοκαιριου εχουν φτασει τα ορια φθορας
    η αλυσιδα φαινετε ακομα καινουρια καθος την λαδωνω συχνα και την εχω τεντωμένη αλλα σπρώχνοντας το μηχανακι με τα χερια μερικες φορες ακουγεται ενα κρακ-κρακ. ενας φιλος μου ειπε οτι μπορει να ειναι ο τεντωτηρας

    μοναδικο σπασιμο τις μονοτονίας του ταξιδιου το εξής περιστατικο:

    φτανοντας στην αρτα μου πεταγεται απο το πουθενα ενας σκυλος θεριο (μιλάμε για μεγαλη μαζα) καμια 50αρια κιλα

    ειχα περιπου 60km/h και κανω κινηση να τον αποφύγω έχοντας πατήσει και τα 2 φρενα και να περασω απο εμπρος του αλλα καθος δεν κοιτουσε τον δρομο συνέχισε την πορεια του
    και τελικα τον χτύπησα (κεφαλι μαλλον).με καμια 20-30km/h πρεπει να την εφαγε ευτυχώς δεν επεσα. το φτερο πρεπει να πήρε λιγο στράβωμα η ζαντα δεν νομιζω

    το σκυλι χτυπήθηκε λιγο κατω μονο του κλαίγοντας και ετρεξε κοντα σε μια γρια μετα
    εφυγα και τελος
    θα μπρορουσα ανετα να πεσω αν τον εβλεπα λιγο ποιο αργα.
    να τον περασω απο πισω του δεν γινοταν καθος ο δρομος ηταν στενος και οταν πατισα τα φρενα ήδη ειχε αρχισει να 'μπαινει' μεσα στον δρομο

    επομενο ταξίδι θεσσαλονικη καπου στις 20 του μηνα. για να δουμε τι αντεχει παραπανω? ο άνθρωπος ή τα μεταλλα?

    4 φοτο.
    στην αρχη φαινετε η φωτια στην λεσβο απο οπου και ξεκινησα με το glx.
    o ηλιος ειχε αλλαξει χρωμα.

    μετα ενα βυθισμενο καραβι καπου μετα τα μεγαρα
    http://s14.postimg.org/jk9s32v7l/20150830_141742.jpg

    http://s14.postimg.org/kvcxxt1fl/20150830_141955.jpg

    http://s14.postimg.org/pwoxcwy9t/20150830_142208.jpg

    http://s14.postimg.org/xo11xqd1d/20150831_112712.jpg


    image upload with preview

  13. #208
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Κώστα είσαι ειδική περίπτωση, μου θυμίζεις εμένα όταν ήμουν πιτσιρικάς όπου δεν υπήρχε στο μυαλό μου η έννοια λίγα κυβικά και κούραση, παρά μόνο η έλλειψη χρόνου.

    Τσίμπα μία και από εμένα από Ίο όπου μέσα σε λίγες ώρες έκανα δικάβαλος 100km επί το πλείστον με 2ρα ταχ. και υψηλές θερμοκρασίες.

    Δε μασεί το εργαΛίδη λέμε

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20150818_154157.jpg 
Προβολές:	403 
Μέγεθος:	96,0 KB 
ID:	340347

  14. #209
    Μέλος Το avatar του/της papg
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    70
    σχετικά με αυτό (η αλυσιδα φαινετε ακομα καινουρια καθος την λαδωνω συχνα και την εχω τεντωμένη αλλα σπρώχνοντας το μηχανακι με τα χερια μερικες φορες ακουγεται ενα κρακ-κρακ. ενας φιλος μου ειπε οτι μπορει να ειναι ο τεντωτηρας) Λασκάρισε λίγο την αλυσίδα την έχεις πολύ τεντωμένη γιαυτό και τα κράκ που ακούς, δεν υπάρχει τεντωτήρας στην αλυσίδα κίνησης εκεί που θα την σφίξεις εκεί δουλεύει.
    Τα μηχανάκια μου σε εργ/κή κατ/ση:
    HONDA C50 αγορά 1982,GLX 90 Honda Astrea Grand αγορά 1995 τώρα και την γρια Transalp 600/98

  15. #210
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    το κοσκίνισμα οταν άφηνα το τιμονι τελικα προέρχονταν απο το βαρος τις βαλιτσας που φορτιζε το μπροστινο καθος την ειχα πανω στην ποδιά και αναμεσα στα ποδια μου
    σε κανονική χρηση δεν εχει θεμα.

    τελευταια με πηραν 3-4 ατομα και με ρωτουσαν αν το πουλαω.. εχω ξεχασει την αγγελια απο τις αρχες του καλοκαιριου στο car. ευτυχώς δεν με πηραν τηλ τότε


    το παπι παραμενει χωρις αλλαγες-βλαβες οπως ηταν και ειναι μάχιμο. το μονο που θελει τωρα ειναι σιαγόνες
    επισης θυμάμαι οτι του καθαρισα την χοανη καθος ειχε μαζεψει βρομιές. το μπουζι του βγήκε σε χρωμα ανοικτο κεραμιδι.
    δηλαδη εχει λιγο φτωχο μιγμα σε σχεση με το ιδανικο. αν ηταν 2τ δεν θα το άφηνα ετσι αλλα σε παπι και μετα απο 12.000+ χιλιομετρα με αυτες τις ρυθμισεις χωρις να παρουσιασει κατι (πολυ ζεσταμα,απώλεια λαδιου) πιστευω οτι ειναι οκ.
    επισης προσφατα σε ευθεια που εβλεπα μεχρι 95 κοντερ με το ζόρι τωρα ειδα τα 100!!!! δεν ξερω πως εγινε αυτο.
    αλλη μια φορα τα ειχα δει σε μια τεραστια κατηφορα τις εθνικης.
    επισης απο τοτε που το πηρα δεν εχω αλλαξει μπουζι. ουπς


    σε 1 ή 2 μερες αρχίζει το ταξίδι για θεσσαλονικη να παμε και λιγο βορεια
    να θυμιθω να τσεκαρω τα υγρα τις μπαταριας καθος ειναι το μονο που μου εχει προκαλεσει προβλημα αξιοπιστειας(καψιμο λαμπων) στα 8 ταξιδια των 350-400 χιλιομετρων που εχει κανει μεχρι τωρα. ή το λες και 4 φορες αρτα-αθηνα με επιστροφή

    απο οτι βλεπω θα πρεπει να κανω 340 χιλιομετρα.
    και πρεπει να αποφύγω τα διοδια που ειναι εξω απο την θεσσαλονικη

Παρόμοια θέματα

  1. Καθαρισμα κεφαλης Honda GLX 90
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2019, 01:52
  2. honda glx cub 90
    από pliktras στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 09:09
  3. Νεο Honda Super Cub 110
    από nickmonstro στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2009, 23:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF