Σελίδα 24 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 141920212223242526 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 346 έως 360 από 386

Θέμα: honda GLX SUPER CUB 90 (σουζο-οικονομικο-που θα ταξιδεψει)

  1. #346
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2018
    Μηνύματα
    1
    Πολύ ωραίο μακροχρόνιο αφιέρωμα στο glx να είσαι καλά!

  2. #347
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Εδώ να πούμε ότι το honda μοτέρ δεν άντεξε και παρα πολύ.
    Ήταν 110cc, μια μέρα με 70km/h άρχισε να κάνει θοριβο και δεν πήγαινε, σαν κάτι να το φρενάρε, όταν ξαναπήρε έκανε θορυβους και δεν πήγαινε, τελικά φρενάρε η μανιβέλα πάνω σε μανιβελια. Όταν το άνοιξα η μπιέλα δεν κουνιόταν. Λογικά φρακαρε στο κάτω ρουλεμάν. Πιθανότατα ήταν 110cc με την 50αρα μπιέλα. Έτσι το αγόρασα. Και αν είναι έτσι σχεδόν σίγουρα βαράει μπιέλα. Ακόμα το σασμάν του είχε τραχιά λειτουργία, θέλαν δύναμη οι ταχύτητες,έκανε θοριβο,μαγκωνε ο επιλογέας καμιά φορά και μόνο 3 ταχύτητες χωρίς νεκρά και μύλο σασμάν όσο είναι σε κίνηση. Οπότε ξανά με το λιφαν και μαμά εξάτμιση, έγινε και η καλοκαιρινή ρύθμιση στο μιγμα(φτωχό) παίρνει με πρώτη μανιβελια καίει λίγο,το μόνο κακό μερικά σκασιματα σε κατηφόρες με κλειστό γκάζι. Τα χιλιόμετρα που γράφει το κοντέρ τώρα είναι 45600. Το honda μοτέρ ίσως το φτιάξω,κεφαλή κύλινδρος πιστόνι καμπάνα ήταν σε καλή κατάσταση, λογικά θα χρειαστεί στροφαλο και μπιέλα. Βέβαια ακόμα δεν ξέρω ποιον στροφαλο και ποια μπιέλα για να είναι αξιόπιστο στα 110cc

  3. #348
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Αν και έχει αντέξει αρκετές τούμπες και στουκες,ακόμα και με αυτοκίνητο με 50km-h η τελευταία με κολόνα η δέντρο(δεν θυμάμαι, διάσειση) του έπεσε κάπως βαριά, οπότε νέο πιρούνι,εμπρός αναρτήσεις ιμιτασιον, κακή ποιότητα βαφής που ξεφλουδίζει όπου δένουν παξιμάδια,και κλειδαριά τιμονιού δείχνει να μην ταιριάζει, νέα πλαστικά,τιμονιού,φλας,μανέτα,φτερό,σέλα,ρύθμιση καθάρισμα καρμπ το οποίο δουλεύει τέλεια,βάψιμο εξάτμισης με σπρέι θερμοκρασίας,. Μένουν καθρέπτες και να βρω το γνήσιο μοτέρ με κοδικο HAO2Ε, τα χιλιόμετρα είναι κοντά στα 50.000.
    https://postimg.cc/LYzfYZpS
    https://postimg.cc/ppkfJ8nX
    https://postimg.cc/qzpcKQq5
    https://postimg.cc/dkMrVjgn
    https://postimg.cc/zHFnMHt7
    https://postimg.cc/Yj6fjTrF
    https://postimg.cc/3yzCDT0X
    https://postimg.cc/zHgQR7fB
    https://postimg.cc/sMN5trck
    https://postimg.cc/sGYcrNXp

  4. #349
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Δεν το αφήνεις να πεθάνει με τίποτα έτσι;

    Ένα από τα πιο ηρωικά παπιά που ξέρω!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #350
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Ακόμα νέα ζάντα εμπρός,χειρολαβές,πίπα,και προστατευτικό αλυσίδας που έφτιαξα πριν λίγο
    https://postimg.cc/k6QbJnBD
    https://postimg.cc/9DsRy49r
    https://postimg.cc/G8C4SZqR

  6. #351
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Με τα λεφτά που έχεις δώσει για το ρημάδι έπαιρνες νέο κούτα που λένε ρε συ

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #352
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Με τα λεφτά που έχεις δώσει για το ρημάδι έπαιρνες νέο κούτα που λένε ρε συ

    400-450 η αγορά του, φοράει ακόμα το αρχικό μοτέρ από κύλινδρο και κάτω,όπως και καρμπιρατέρ,εξάτμιση,σχάρα,ντεπόζιτο,έχει αλλάξει 2-3 πίσω ζάντες,αναρτήσεις πισω οι αρχικές ακομα,ηλεκτρικά τα ίδια από όταν το πήρα,όπως και διπλό και πλάγιο Σταντ,και εκεί που πατάει ο οδηγός αν και έχουν στραβωσει 3-4 φορές. σέλα είμαι στην δεύτερη όπως και κοντέρ, κάτι άλλο δεν θυμάμαι να έχω αλλάξει πέρα από αναλώσιμα,λάδια,σιαγόνες ταμπούρα,γρανάζια,αλυσιδα και καμιά ντιζα

    έβγαλε πολλές φορές Αθήνα,Άρτα και το ανάποδο, κάθε φορά έκανε απόσβεση από λεοφορειο ταξί που κόστιζαν παραπάνω, Άρτα Θεσσαλονίκη επίσης μερικές φορές, 9 μήνες με πήγαινε στη δουλειά και βόλτες ψώνια,θεσσαλονικη, δούλεψε ντελιβερι 3 μήνες, παραλίες,βόλτες και χρήση σαν καθημερινό για δουλειές στο νησί εδώ και κάτι χρόνια, και παρατημένο έξω στην βροχή και τα χιόνια πάντα, ανέβαζε τσουβαλια ελιές στα κτήματα,ανεβικε βουνά,χωματόδρομους,είχε σκληρή χρήση και 4+5 σαβουρες στουκες και πολλά αλλα.συντήρηση μια αλλαγή λαδιών τον χρόνο,κατανάλωση κοντά η και κάτω από 2λιτρα/100 τα λευτα του τα έχει βγάλει προ πολλού, τα σχεδόν 300 που έδωσα τώρα δεν είναι τίποτα,.

    Ένα καινούριο εκτός το παραπάνω κόστος 1500+ ίσως θέλει παραπάνω για σέρβις(τακάκια,υγρά φρένων,σωληνάκια φρένων,δισκοπλακες,ebs cbd η αλλά ηλεκτρονικά που χαλάνε η πληρώνεις πολλά στο σέρβις,ψεκασμός,μπουκάλες λάδια,τσιμουχες) το glx έχει ταμπούρα και ντιζες και ελατήρια για ανάρτηση,


    και η ποιότητα, δεν νομίζω ένα daytona 125 σε 30 χρόνια να υπάρχει ακόμα εν λειτουργεία και να μπορεί να περάσει αυτά που πέρασε το glx. Και με την ιδία χρήση αν το πάω σε κάνα κακο χωματόδρομο με αλματα τέρμα δεν νομίζω να μείνουν πολλά πλαστικά πάνω στο daytona,

  8. #353
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    400-450 η αγορά του, φοράει ακόμα το αρχικό μοτέρ από κύλινδρο και κάτω,όπως και καρμπιρατέρ,εξάτμιση,σχάρα,ντεπόζιτο,έχει αλλάξει 2-3 πίσω ζάντες,αναρτήσεις πισω οι αρχικές ακομα,ηλεκτρικά τα ίδια από όταν το πήρα,όπως και διπλό και πλάγιο Σταντ,και εκεί που πατάει ο οδηγός αν και έχουν στραβωσει 3-4 φορές. σέλα είμαι στην δεύτερη όπως και κοντέρ, κάτι άλλο δεν θυμάμαι να έχω αλλάξει πέρα από αναλώσιμα,λάδια,σιαγόνες ταμπούρα,γρανάζια,αλυσιδα και καμιά ντιζα

    έβγαλε πολλές φορές Αθήνα,Άρτα και το ανάποδο, κάθε φορά έκανε απόσβεση από λεοφορειο ταξί που κόστιζαν παραπάνω, Άρτα Θεσσαλονίκη επίσης μερικές φορές, 9 μήνες με πήγαινε στη δουλειά και βόλτες ψώνια,θεσσαλονικη, δούλεψε ντελιβερι 3 μήνες, παραλίες,βόλτες και χρήση σαν καθημερινό για δουλειές στο νησί εδώ και κάτι χρόνια, και παρατημένο έξω στην βροχή και τα χιόνια πάντα, ανέβαζε τσουβαλια ελιές στα κτήματα,ανεβικε βουνά,χωματόδρομους,είχε σκληρή χρήση και 4+5 σαβουρες στουκες και πολλά αλλα.συντήρηση μια αλλαγή λαδιών τον χρόνο,κατανάλωση κοντά η και κάτω από 2λιτρα/100 τα λευτα του τα έχει βγάλει προ πολλού, τα σχεδόν 300 που έδωσα τώρα δεν είναι τίποτα,.

    Ένα καινούριο εκτός το παραπάνω κόστος 1500+ ίσως θέλει παραπάνω για σέρβις(τακάκια,υγρά φρένων,σωληνάκια φρένων,δισκοπλακες,ebs cbd η αλλά ηλεκτρονικά που χαλάνε η πληρώνεις πολλά στο σέρβις,ψεκασμός,μπουκάλες λάδια,τσιμουχες) το glx έχει ταμπούρα και ντιζες και ελατήρια για ανάρτηση,


    και η ποιότητα, δεν νομίζω ένα daytona 125 σε 30 χρόνια να υπάρχει ακόμα εν λειτουργεία και να μπορεί να περάσει αυτά που πέρασε το glx. Και με την ιδία χρήση αν το πάω σε κάνα κακο χωματόδρομο με αλματα τέρμα δεν νομίζω να μείνουν πολλά πλαστικά πάνω στο daytona,
    Ρε συ....
    Ακαδημαϊκά το είπα και χάριν αστεϊσμου.... Χαράς στο κουράγιο σου, πάντως
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #354
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Τελικά έγινε κομμάτια και ορισμένα πουληθικαν.
    Την θέση του πήρε ένα c50 μετατροπή σε glx. 50αρι στα χαρτιά,δεν θελει ΚΤΕΟ κτλ, με το δικό του c50 μοτέρ πάνω, 12βολτο,με 4αρι σασμάν και πειραγμενο μοτέρ.

    Αρχικά λυθικαν και τα 2 και πέρασα ότι καλά κομμάτια η ότι ήθελα στο καινούριο c50-glx,. Δούλεψε καλά για ένα τρίμηνο και μετά άρχισαν προβλήματα, υπερχειλίσεις,καμένη φλάντζα καύσης,διαρροές λαδιού,κοψηματα στον δρόμο,χτύπημα βαλβίδων, μετά από πολύ κόπο και λύσε δέσε, αποφάσισα να το πάω σε μαστωρα.

    Μπήκε καινούριο κυλινδροποστονο, καρπυρατερ,έφτιαξε διαρροές,είδε τα ηλεκτρικά,την κεφαλή κτλ, το παρέλαβα και όλα καλά,. Έγινε στρώσιμο.

    Οι διαφορές που είδα σε σχέση με πριν η με το άλλο παπί ήταν πολύ ροπή και ποιο γρήγορο ανέβασμα χιλιομέτρων,. Σε πολύ μεγάλες ανηφόρες που πριν η τέταρτη με τέρμα γκάζι πήγαινε 50km/h τώρα ανεβαίνει χαλαρά με τα 50 και μπορεί να πάει 60+τέρμα,. Με 4η τραβάει πολύ καλά ακόμα και με 30km/h,και σαν να έχει παραπάνω νεύρο
    Η τελική του σε ευθεία ξεπερνάει τα 100km/h στο κοντέρ και τα πάει γρήγορα.

    Οπότε το ερώτημα είναι τι έκανε ο μαστωρας μιας και από βιασύνη δεν ρώτησα τι έβαλε.

    Αυτά που ξέρω είναι ότι η διαδρομή στρόφαλου είναι 54 (έτσι το αγόρασα) και ο καινούριος κύλινδρος γράφει πάνω του 97cc. Θα ήθελα να υπολογίσω αν γίνεται τον κυβισμό και κύριος τι διάμετρο χιλιοστά είναι αυτός ο κύλινδρος. Υποπτεύομαι ότι θα είναι κάπου στα 50 που δίνει υποτετραγωνο μοτέρ και για αυτό ότι βλέπω στον δρόμο. Τέλος το καρμπ είναι επίσης άγνωστης διαμέτρου shark και γράφει πάνω grand(λογικά εννοεί astrea grand)

    μετά από πολλά χιλιόμετρα που όλα πήγαν οκ το μόνο που με πείραζε ήταν η αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με πριν, η λειτουργία του μοτέρ ήταν τέλεια,.

    Αρχικά προσπάθησα να φτωχινω μίγμα βάζοντας με πατέντα πολύ μεγαλητερη χοάνη(η συγκεκριμένη ήταν για 28mm καρμπυρατέρ)αλλά χωρίς μεγάλη αλλαγή σε κατανάλωση.

    Οπότε ανοίγω καρμπ και βλέπω την βελόνα τέρμα πάνω,. Τις άλλαξα 3 θεσεις προς το φτωχό μίγμα,. Μετά από αυτό ρύθμιση χρειάστηκε και το ρελαντί και η βίδα του αέρα.

    Οι επιδώσεις έμειναν το ίδιο όμως η κατανάλωση μπορεί να μειωθικε σε πάνω από το μισό σε σχέση με πριν, όταν κάνω κ αλλά χιλιόμετρα θα ξέρω ποιο καλά, Πάντος είδα τεράστια διαφορά στην στάθμη του ντεπόζιτου

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20210825-174008.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	50,1 KB 
ID:	430384
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20210825-174000.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	46,9 KB 
ID:	430385
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20210825-173940.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	54,0 KB 
ID:	430386
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20210825-173928.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	56,8 KB 
ID:	430387

  10. #355
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20210825-173913.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	79,5 KB 
ID:	430388
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20210825-174115.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	82,9 KB 
ID:	430389
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20210825-173907.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	83,4 KB 
ID:	430390

  11. #356
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589

  12. #357
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20210825-174055.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	86,9 KB 
ID:	430391

  13. #358
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Δεν ξερω γιατι το λες μετατροπη.... Εμενα μου φαινεται κανονικο glx
    Ο κυβισμος σου ειναι 97 κυβικα εκατοστα οπως γραφει και η διαμετρος 47 χιλιοστα
    Το πολυ φτωχο δεν ειναι καλο ουτε για αποδοση ουτε για μακροζωια ειδικα σε αεροψυκτο

  14. #359
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Εάν είσαι σίγουρος για τη διαδρομή του εμβόλου (54) τότε η διάμετρός του είναι 48 mm για να έχεις 97cc.

  15. #360
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω γιατι το λες μετατροπη.... Εμενα μου φαινεται κανονικο glx
    Ο κυβισμος σου ειναι 97 κυβικα εκατοστα οπως γραφει και η διαμετρος 47 χιλιοστα
    Το πολυ φτωχο δεν ειναι καλο ουτε για αποδοση ουτε για μακροζωια ειδικα σε αεροψυκτο
    Από τα νούμερα που έχει σε σκελετό και μοτέρ. νομίζω ότι από το εργοστάσιο βγήκε σε μορφή c50, τα πλαϊνά καπάκια είναι λίγο ποιο μικρά σε σχέση με κάποια glx καπάκια που έχω στην άκρη,μέσα είχε πλαστικό δοχείο για την μπαταρία που πήγαινε μέσα στον σκελετό κάτω από το ντεπόζιτο, δλδ καμιά σχέση με glx που την είχε στο πλάι μέσα στο καπάκι με μεταλλική βάση.

    Άρα οι διαστάσεις του μοτέρ πρέπει να είναι 54x47 mm? Πάντος ποιο παλιά με το 110cc και πριν με μεγαλύτερο κυλινδρο (νομίζω 53 αλουμινίου) πήγαινε χειρότερα. Το μίγμα ναι, θα το παρακολουθώ αν και νομίζω ότι δεν είναι επικινδυνα φτωχό. Η βελόνα είναι στην τέταρτη θέση από τις 5 προς το φτωχό, ζιγκλέρ δεν πείραξα, σκασιματα δεν κάνει, σκαλοπάτια,σπρωξίματα,βηξιματα στον δρόμο όχι, ούτε δείχνει να ανεβάζει θερμοκρασίες,Οπότε πιστεύω είναι οκ,. Θα δω και μπουζί για σιγουριά.
    συνιθος πάω με τα 60km/h σταθερα

Παρόμοια θέματα

  1. Καθαρισμα κεφαλης Honda GLX 90
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2019, 02:52
  2. honda glx cub 90
    από pliktras στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 10:09
  3. Νεο Honda Super Cub 110
    από nickmonstro στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 00:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF