Σελίδα 7 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 390

Θέμα: honda GLX SUPER CUB 90 (σουζο-οικονομικο-που θα ταξιδεψει)

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Καλο ειναι το μηχανακι παντως

  2. #92
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    η οποιες σκουριές ειναι επιφανειακές και ειναι λογικες για μηχανακι κοντα 30 χρόνων των 400 ευρω που μπορει να ειχε ολων των ειδων τις χρησεις και τους χρηστες ολα αυτα τα χρονια

    οι βιδες στους άξονες,αναρτήσεις και φρενα,μοτερ εχουν βγει προσφατα οποτε δεν υπαρχει κολημενη βιδα εκει που θα δημιουργήσει προβλημα χρησης ή δυσκολια στο μελλον
    στην πινακιδα ισως να εχουν κολλήσει οι βιδες αλλα γιατι να χρειαστει να βγαλω καποτε πινακιδα?

    τιποτα δεν κινδυνεύει να κοπει-τρυπήσει-χαλασει λογο σκουριας
    (ισως μονο η βαση τις σελας μπροστα αν φαει μεγαλο ζορι με κούνημα τις σελας δεξια αριστερα ενω ειναι ανοιγμένη )
    οι φοτο ειναι απο κινητο και μερικες με φλας και η κατασταση φαινετε χειρότερη στον φακο απο οτι ειναι πραγματικά,
    το μηχανάκι ειναι άπλυτο για καιρο (+οτι το χρησιμοποιησα σε βροχες κτλ)

    ενα τιπ για τα νησια.
    αν δειτε φθαρμενο μηχανακι και οξειδωμένο φταιει ο ιδιοκτητης,η χρηση και ο χωρος αποθήκευσης-σταθμευσης.

    νησια και τετεια δεν παιζουν κανενα ρολο.
    ειτε το χεις στο νησι ειτε στον πειραια κοντα στην θαλασσα ειναι το ιδιο πραγμα

    το μονο κακο που μπορει να δημιουργηθεί απο 'νησι' ειναι να το χεις αφήσει-αποθηκευσει κοντα στην θαλασσα (0-100 μετρα) και οταν εχει αερα τα σταγονίδια απο το κυμα να μεταφερονται και να προκαλουν οξείδωση αν αφήσεις το παπι ακούνητο και απλητο για καιρο εκει.

    η χρηση στο νησι δεν αλλαξει κατι
    το ιδιο αλατι εχουν οι παραλιακοι δρομοι του νησιου με τους αντιστοίχους του πειραια ή τις θεσσαλονικης
    και η ιδια απώλεια αλατιου υπαρχει στο νησι 100 μετρα μακρια απο την θαλασσα με τα Τρίκαλα

    το μπανιο με το wd40 φαινετε καλη ιδεα, θα παω να παρω ενα


    επισης σημερα γεμισα βενζινη και θυμήθηκα να παρατηρήσω τα λιτρα
    εβαλα 5 ευρω=3+ λιτρα. και απο οτι ειδα το ντεποζιτο μου ειναι κατα 90% χωριτικοτητας 4 λιτρων (και αρα η καταναλωση των 2λ/100 ισχύει)

    μετα ειπα να κανω ενα άνοιγμα με τεταρτη
    φόρτωσε μεχρι τα 75 ως συνήθως αλλα ειπα να επιμείνω λιγο ακομα
    ανεβασε σιγα σιγα και πηγε μεχρι τα 80km/h κοντερ (καπου στα 90 πραγματικα) με ορθιο αναβατη και σε δρομο χωρις κλιση
    οποτε πιστευω οτι ειναι οκ απο τελικες (και ισως μπορει να παει και +10 χιλιομετρα σε δρομο με κλίση και ψαρακι)

    shooter το κρυσταλο το εχω αλλαξει οποτε μην το βαλεις στο δεμα
    το κυριος σωμα εχει ενα σπασιμο και αυτο χρειαζομαι (δηλαδη μια μικρη τρυπα εχει οχι ρωγμές που ισως αφήσει υγρασια να περασει μεσα στο φλας)
    επισης αν εχεις καμια γλυστρα αλυσιδας ριξτην μεσα γιατι ειδα οτι η δικια μου δεν εχει πολυ ψωμι

  3. #93
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    σημερα καναμε ακομα ενα ανοιγμα με τον φιλο που με ειχε περασει τελικές (φοραει ιδιο μοτερ σε dayang παπι)

    πηγαιναμε μαζι μεχρι την δευτερα και στην τριτη αρχισα να κανω διαφορα και να τον προσπερνώ
    στο τελος ειχα 4 μηχανακια διαφορα, την οποια δεν μπορουσε με τιποτα να μειωσει
    το αστειο ειναι οτι απο την προηγούμενη φορα που ειχαμε ανοιξει δεν εχουμε αλλαξει κατι στα μηχανακια

    η μεγιστη τελικη που εχω δει ποτε αυξήθηκε κατα 5 χιλιομετρα

    δηλαδη ειδα 85 km/h κοντερ (σε ευθεια)

    περιεργα πραγματα, κατι μου λεει οτι οσο περναει ο καιρος παει και καλητερα το παπι μου :-p
    ή το παπι του φιλου μου εχει παρει την κατω βολτα

    επισης βρέθηκε ενα πλαστικο τελαρο να μπει πανω γιατι σε λιγο καιρο ερχονται ζαντες για το nsr project και πρεπει να τις μεταφερω καπος

  4. #94
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    τελικα αποφασισα να μην γινει 'ανακατασκευη' ή βαψιμο γιατι σε λιγο καιρο το παπι ισως πουληθεί-ανταλλαχτεί με καποιο διχρονο ή ανταλακτικα δίχρονου

    εξαλου καταλαβα οτι δεν συμφέρει να ριχνεις λευτα σε παπια.
    και αν ριξεις δεν προκειτε να τα παρεις πισω στην πώληση του παπιου..
    ολοι κοιταζουν να αγορασουν με 300-600 ευρω
    οποτε ειναι πεταμενα λευτα αν σκοπεύεις να το δώσεις

    αν το δει αυτο κανενας mod ας μεταφερει το θεμα αλλου καθος δεν θα γινει ανακατασκευη

    πλεον το κοντερ δειχνει 42.500 χιλιομετρα
    προβλήματα μηδέν
    απο την αλλαγη του πισω γραναζιου δεν εχω ξαναπατήσει σε μάστορα.
    ουτε ο αερας στα λάστιχα δεν λεει να φύγει και δεν εχει χρειαστεί να βάλω ακομα :-p
    ακομα και η πατεντα με την ντιζα στο τσοκ καλα κρατεί

    η σταθμη του λαδιου δεν εχει κατεβει ουτε χιλιοστό.
    φυσικα νομιζω ηρθε η ωρα για αλλαγη λαδιων.
    θα βαλω φτηνα ημισυνθετικα μαλλον

    αραγε σε αυτα τα μοτερ στα ποσα χιλιομετρα πρεπει να αρχισω να ανησυχώ οτι θα χρειαστει ρυθμισμα βαλβιδων?
    ο φιλος μου με το ιδιο μοτερ δεν εχει ρυθμισει ποτε στα 5+χρόνια

    η κατανάλωση σε χρηση μεσα σε πολη δείχνει μεγαλύτερη απο αυτο που ειχα μετρήσει σε ανοικτους δρόμους
    αλλα και ετσι δεν μου καιει πανω απο 3-4 ευρω την εβδομαδα
    (7μερες) δηλαδη 15 ευρω τον μηνα

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    ρυθμιση βαλβιδων ανα 5000-6000χλμ περιπου

    αυτο που μετρατε την καταναλωση σε ευρω ανα εβδομαδα δε λεει τιποτα. Αλλος κανει 300χλμ τη βδομαδα και αλλος 50χλμ. Το σωστο ειναι σε λιτρα ανα 100 χιλιομετρο για να υπαρχει κοινη μοναδα μετρησης. Εγω ας πουμε την προηγουμενη βδομαδα εκαψα 5€ με ενα διλιτρο αμαξι, βγαζει νοημα αν ειναι οικονομικο ή οχι?



    τελος, να πω οτι σκεφτεσαι πολυ ορθα για τα χρηματα που παιρνεις πισω σε πιθανη πωληση. Βεβαια υπαρχει και ενα οριο στο ποσο χρημα γινεται να ΜΗΝ ριξεις στο μηχανακι, κι αυτο για λογους συντηρησης-ασφαλειας και καλης λειτουργιας. Εφοσον το μηχανακι ειναι ασφαλες και εχει φρενα λαστιχα αναρτησεις και τα λοιπα περιφερειακα του ειναι σε καλη κατασταση τοτε δεν εχει και τεραστια σημασια αν γυαλιζουν ολα.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  6. #96
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    ναι δικιο εχεις. στην πρωτη μετριση εκτος πολης ειχα δει καπου στα 2λιτρα στα 100
    μεσα σε πόλη καιει παραπανω αλλα δεν εχω μετρήσει

  7. #97
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    μετα απο αρκετα χιλιομετρα ακόμα παρουσιασε την πρώτη δεισλειτουργεια.

    το πισω φρενο οταν το πατήσεις δυνατα σαν να κολλαει και μενει για λιγο πατημένο πριν επαναφερει
    μαλλον ειναι φθαρμένη σιαγόνα, μου ειχε πει ο μηχανικος οτι θα χρειαζοταν άλλαγμα οταν ειχαμε βγαλει τον τροχο για την αλλαγη γραναζιου...

    απο οτι ειδα ολο το ταμπουρο εχει δεν εχει 20 ευρω.. οποτε προγραμματιζεται να γινει και αυτο

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    σιαγωνες τελειωμενες δειχνει αυτο,αλλαξε τες,φτηνες ειναι.

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    εφτασε τα 43.000 χιλιομετρα οποτε συνεργειο.

    το πισω φρενο φτιάχτηκε και τωρα δουλευει πολυ καλα.
    μπηκε καινουριο υλικο τριβης στο ταμπουρο και κατι λαστιχακια στον τροχο. σινεμπλοκ τα λενε νομιζω στο προγραμμα ειναι και η αλλαγη σιαγόνας για να ειναι 100% οπως πρεπει. παντος τωρα φρεναρει δυνατα και δεν 'κολαει' το φρενο

    μπήκε ενα κοντρα παξιμάδι ασφαλειας στο εμπρος φρενο γιατι μετα απο πολλα δυνατα φρεναρισματα χαλαρωνε το παξιμαδι στο ταμπουρο και ξεσφιγγε-χαλάρωνε το φρενο

    αλλάχτηκαν και τα λαδια..
    ειπα να μου βαλει υμισυνθετικα με 12 ευρω.. εβαλε ενα 10-50 νομίζω. ηταν σε ασπρο κυλινδρικό μπουκαλι
    στην πρωτη βολτα αρχισε πατιναρισμα στα ψηλα κατι που πριν δεν υπηρχε

    φταίει το λαδι? μου ρυθμισε λιγο τον συμπλεκτη αλλα δεν ειδα καμια τραγικη διάφορα
    θα περιμενω 2-3 μερες μπας και φτιάξει

    μηπος εβαλε πολυ λεπτο λαδι και πατινάρει?

    η εξήγηση που μου έδωσε ηταν οτι τα παλια λαδια ηταν παλια και νερομενα και για αυτο δεν πατιναρε πριν
    (παλια ειχα βαλει λαδια 10W40 με 7 ευρω)
    βασικα τα ειχα 'συμπληρωσει' και δεν ειχα παρατηρισει πατιναρισμα οταν τα εβαλα.

    τωρα αν δωσω αποτομη γκαζια ή με 3ή 4ή ανοιξω στα ψηλα αποτομα το γκαζι τερμα πατινάρει
    επισης στις μικρες ταχυτητες νιωθω ποιο 'λιγο' το νευρο του σε σχεση με πριν και λειτουργεια του ειναι ποιο αθόρυβη.
    η σταθμη ειναι στο max και λιγο ποιο πανω

  10. #100
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2012
    Μηνύματα
    46
    Μήπως σου έβαλε λάδι αυτοκινήτου?

  11. #101
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από steliosp. Προβολή μηνύματος
    Μήπως σου έβαλε λάδι αυτοκινήτου?
    συσκευασια ενος λιτρου ηταν δεν νομιζω..

    πηγα να το συντηρήσω και εγινε χειρότερο.. 12 ευρω πετάχτηκαν

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    εφτασε τα 43.000 χιλιομετρα οποτε συνεργειο.

    το πισω φρενο φτιάχτηκε και τωρα δουλευει πολυ καλα.
    μπηκε καινουριο υλικο τριβης στο ταμπουρο και κατι λαστιχακια στον τροχο. σινεμπλοκ τα λενε νομιζω στο προγραμμα ειναι και η αλλαγη σιαγόνας για να ειναι 100% οπως πρεπει. παντος τωρα φρεναρει δυνατα και δεν 'κολαει' το φρενο
    υλικο τριβης ειναι οι σιαγωνες ή φερμουιτ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	06430gbj740-honda-rear-brake-shoes-xl-600v.jpg 
Προβολές:	418 
Μέγεθος:	52,1 KB 
ID:	332197

    εσενα τι αλλο σου ειπε θελει αλλαγη?

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    αυτα μου αλλαξε..

    τοτε θελει αλλαγη το ταμπουρο.

    βασικα μου ειπε ο μηχανισκος που 'σηκώνει' αυτα στην φοτο εχει φαγωθει... κοστος 5 ευρω μου ειπε

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Να δω για ποσο καιρο θα βασανιζεις τα μηχανακια που τα κληρωνει η παλιοζωη να πεφτουν στα χερια σου...

    Εισαι μικρος ακομα γιαυτο μαλλον...

  15. #105
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Να δω για ποσο καιρο θα βασανιζεις τα μηχανακια που τα κληρωνει η παλιοζωη να πεφτουν στα χερια σου...

    Εισαι μικρος ακομα γιαυτο μαλλον...
    ναι τερμα βασανισμα :-p

Σελίδα 7 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καθαρισμα κεφαλης Honda GLX 90
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2019, 01:52
  2. honda glx cub 90
    από pliktras στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 09:09
  3. Νεο Honda Super Cub 110
    από nickmonstro στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2009, 23:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF