Σελίδα 8 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 390

Θέμα: honda GLX SUPER CUB 90 (σουζο-οικονομικο-που θα ταξιδεψει)

  1. #106
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    σημερα ξανα τα ιδια.. απορω πως μια αλλαγη λαδιων μπορει να φερει τετεια αλλαγη σε ενα μοτερ..
    πριν την αλλαγη δεν πατιναρε καθολου..

    παντος με τα 40-50 χιλιομετρα που κινούμε μεσα στην πολη δεν εχει θεμα με πατιναρισμα
    απο 60 και πανω αν ακοιξεις τερμα γκαζι δινει πονο

    θα παω να ξαναδω τι λαδια μου εβαλε ακριβος και στο επομενο σερβις θα ανοιξω καμπανα και θα αλλαχτουν δισκα (δυσκολο καθος το μοτερ μιαζει να εχει λιγα χιλιομετρα) ή ποιο σκληρα ελατήρια

  2. #107
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2012
    Μηνύματα
    46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    σημερα ξανα τα ιδια.. απορω πως μια αλλαγη λαδιων μπορει να φερει τετεια αλλαγη σε ενα μοτερ..
    πριν την αλλαγη δεν πατιναρε καθολου..

    παντος με τα 40-50 χιλιομετρα που κινούμε μεσα στην πολη δεν εχει θεμα με πατιναρισμα
    απο 60 και πανω αν ακοιξεις τερμα γκαζι δινει πονο

    θα παω να ξαναδω τι λαδια μου εβαλε ακριβος και στο επομενο σερβις θα ανοιξω καμπανα και θα αλλαχτουν δισκα (δυσκολο καθος το μοτερ μιαζει να εχει λιγα χιλιομετρα) ή ποιο σκληρα ελατήρια
    Τα σύγχρονα λάδια αυτοκινήτων, έχουν μέσα πρόσθετα για μειωμένες τριβές, τα οποία δεν είναι κατάλληλα για συμπλέκτες που είναι υγρού τύπου. Αυτά εφόσον φταίνε όντως τα λάδια, εκτός και αν σου ρύθμισε λάθος το συμπλέκτη.

    Ο μάστορας που πήγες ασχολείται με μοτό ή απλά είναι κάποιος που "πιάνουν τα χέρια του";

    Αν φταίνε όντως τα λάδια δε θα κερδίσεις τίποτα αλλάζοντας δισκάκια.

  3. #108
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    οχι ασχολείται με μοτο κυριος

  4. #109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    οχι ασχολείται με μοτο κυριος
    Πάνε πάρε MOTUL 15W50 , πέτα τα παλιά και βάλε τα.
    Ο μότο-κύριος είναι για τα πανηγύρια πες του, τρομάρα του.

  5. #110
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    ξαναπήγα στον μάστορα και ρώτησα για το κόστος επισκευής
    αρχικα νόμιζα οτι θα ειναι ακριβή επισκευή καθος ανοιγει το μοτερ αλλα δεν ηταν ετσι.

    οποτε αλλάχτηκαν τα δισκάκια και μπηκαν ποιο σκληρα ελατήρια.. ολα καινούρια
    συνολικο κοστος μαζι με τα εργατικα= 30 ευρω

    οποτε ολα μια χαρα. το παπι ειναι ξανα ετοιμοπόλεμο και 100% λειτουργικό
    στην λειτουργεια απλα νιώθω λιγο ποιο 'σκληρές' τις αλλαγές ταχυτήτων σε σχεση με πριν αλλα ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα
    το τράβηγμα τωρα ειναι παντου το ιδιο και δεν πατινάρει πουθενά
    μενει για γίνουν αρκετα χιλιομετρα για να δοκιμαστεί η αντοχή των νεων δισκων και ελατηρίων στον χρονο

    ρωτισα και αν μπαινει παπας με την σκεψη οτι ετσι θα εχω ακομα καλητερη οικονομια καυσιμου και λιγοτερες φθορες στο μοτερ σε βαθος χρονου
    αλλα μου ειπε δεν ειναι καλη ιδεα γιατι δεν δουλευει καλα ο 50αρις παπας με τα 110 κυβικα
    αλλα μου ειπε να κανω μια ωραια πατεντα με καπακι απο σπρει που πρεπει να κοπει και να μπει πανω απο την χοανη για καλητερη προστασία..
    θεμα με νερα και βρωμιες δεν εχω εκει που ειναι κριμενη η χοανη αλλα θα δοκιμάσω την πατέντα αυτή

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300
    εδω ο φίλος εχει βάλλει πατο απο πλαστικο μπουκάλι για καλυμα στη χοάνη..κατα τον ιδιο τρόπο τοποθετείς και το καπακι του σπρευ (πχ απο cosmos lac που ειναι και ευρυχωρο ) http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2520851

  7. #112
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    thanks!!!!

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    τελικα μπηκε ενα κυλινδρικό δοχειο απο μπατονετες που ταίριαξε μια χαρα :-p

    αρχικα ηταν πολυ κλειστο και στις μεσαιες μπερδευε και δεν ανεβαζε παραπάνω
    μετα ανοιξα 4 τρυπες η καθε μια απεναντι απο την αλλη με αναπτήρα και τωρα ειναι σχεδον οπως ηταν με σκετη χοανη απο επιδώσεις

    το μοτερ εχει ποιο αθοριβη λειτουργεια..

    φανταζομαι αφου μειωνεις τον αερα το μιγμα γινεται πλουσιο οποτε θελει ρυθμισμα στο καρμπιρατέρ?
    πρεπει να μετρισω και καταναλωση

  9. #114
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    μεγαλη βολτα 160 χιλιομετρων. παιχνιδακι δεν ζορίστηκε πουθενά

    απέδειξε ποσο εργαλεια ειναι τα παπια κουβαλοντας πανω στην ποδια του ενα μοτερ απο rgv250 για 80 χιλιομετρα
    επισης απο καταβαλωση τιποτα. καπου στα 3 λιτρα πρεπει να εκαψα

    είχαμε ομως μια απώλεια. ο δείχτης του κοντερ έσπασε, πιθανον απο καποια μεγάλη λακουβα
    στην προσπαθεια επισκευης εκοψα καταλαθος και τον δεικτη βενζινης.. κοβονταν με το άγγιγμα απο τον πολυμερισμο οποτε θα συνεβαινε και μονο του καποτε

    τελικα εκοψα τις ακρες απο χοντρο tyre up και λιωνοντας το με αναπτυρα το στερεωσα στην θεση των δεικτων.
    το προβλημα λυθισε.

    βεβαια μια νεα δυσλειτουργεια ειναι οτι το κοντερ ξεκιναει απο τα 25-30 χιλιομετρα/ωρα και μετραει..

    πανω απο αυτα μετραει κανονικα και σωστα και δειχνει πραγματικα χιλιομετρα οπως παλια
    οποτε θα το αφήσω ετσι προς το παρον πιθανον να τα παίξε λιγο η ντιζα ή ο εσωτερικος μηχανισμος του κοντερ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04701.jpg 
Προβολές:	486 
Μέγεθος:	89,8 KB 
ID:	332459
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04700.jpg 
Προβολές:	486 
Μέγεθος:	84,9 KB 
ID:	332460
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04699.jpg 
Προβολές:	485 
Μέγεθος:	84,0 KB 
ID:	332461

  10. #115
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Τα κοντέρ σε αυτά είναι τζάμπα, φυσικά ημιτασιον.

  11. #116
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    τελικα ταξιδεψε.
    αρτα αθηνα και πισω. 650 χιλιομετρα+ συνολο. 12ωρες οδήγηση μονος μου
    σταση μεγαλη στην αθηνα. ενδιαμεσα μονο για βενζινη θυμαμαι να σταμάταγα και διόδια
    παρα τις υψηλες στροφες στον γυρισμο και την πολυωρη χρηση δεν εβγαλε καμια βλαβη και η σταθμη του λαδιου δεν εχει μειωθει
    lifan power!!! ουτε καν ζεσταθηκε πολυ

    η καταναλωση στο 2 λιτρα πηγαινοντας χαλαρα οποτε θεωριτικα εκαψα 12 λιτρα για ολη την διαδρομη.
    και λιγο ποιο πανω απο 2 στο σχεδον τερμα γκαζι που το εκανα στο γυρισμο

    εφυγα 3 ωρα το βραδυ. εθνική νταλίκες κτλ αλλα ηταν με καλο καιρο αρχικα
    εκτος εθνικης το λιγο που δοκιμασα δεν μου εκανε, λογο μεγαλων λακουβων που ειναι επώδυνες για το glx και αν ειναι και βραδυ δεν τις βλεπεις κιολας οποτε καλητερα εθνικη.

    επισης καταλαβα οτι βραδυ ειναι καλητερα να ταξιδεψεις γιατι βλεπεις ποιος και ποτε παει να σε προσπερασει και κανεις ακρη
    βεβαια αυτο ειναι σχετικο καθος στο αθηνα-πατρα μεγαλο μερος τις διαδρομης ειχε χωρο για ενα μονο αυτοκινητο και εμπαινα στην διαχωριστικη λωρίδα των 2 ρευματων κανοντας σλαλομ στους κώνους-πλαστικα πασαλακια που εχουν βαλει μπαινοντας εκει ωστε να προσπερασει ο αλλος.
    οταν δεν μπορουσα να το κανω αυτο πηγαινα τερμα δεξια και προσπερνουσαν με πολυ λιγο χωρο οσοι το τολμουσαν αλλοι δεν το 'ειχαν'

    κοντα στην πατρα στα βουνα ποιανει πολυ δυνατος αερας.

    οταν με χτυπούσε η ριπη έχανα 10 χιλιομετρα στο κοντερ
    σε μια φαση σχεδον δεν το ελενχα απο τον αερα ενώ πηγαινε να μου σβισει και απο τον αερα (φορούσα χοανη)
    ειδικα στην γεφυρα ριο αντιριο την εβγαλα με ζιγκ ζαγκ και πλαγιασμενος

    οποτε βαζω το κουτι απο μπατονετες πατεντα και συνεχισα χωρις 'αυξουμειομενο' μειγμα και η λειτουργεια ηταν μετα καλη
    επισης το ξαναβαλα στην δυνατη βροχη.
    εκτος απο εναν μεθυσμένο μαλλον που βγηκε στο αντιθετο και πηγε να πεσει πανω μου σε ανοικτη με χιλιομετρα στροφη δεν εγινε κατι κακο
    και 3-4 μαλακες που ή περασαν πολυ κοντα στην προσπεραση ή και μεχρι να με βρεξουν περνοντας ταπα και πετοντας πανω απο διαβαση τραινου
    (ειχε λακουβα με νερο)
    +ενας αλλος που με εστειλε προς την αθηνα αντι για πατρα σε ενα σημειο που χαθηκα. ευτιχος βρήκα ακρη

    αν θεωρήσουμε και τα 'μεγαλα' φωτα μαλακια τοτε οι μαλακες ηταν 30-40. πολυ τυφλωμα για αυτο και ειχα την ζελατινα ανοικτή

    στο κυριο μερος τις διαδρομης ειχα βγαλμενο το κουτι απο μπατονετες στην χοανη για να ειναι ποιο φτωχο το μιγμα και να εχω καλητερη καταναλωση αλλα και την μεγιστη αποδωση του μοτερ

    μετα την πατρα ποιανει βροχη.

    εχω χωρις αδιαβροχο.
    μετα απο λιγο γινομαι όλως μουσκεμα
    μετα απο ωρα αρχιζουν τρεμουλο,πονοι δύσκολη αναπνοή κτλ, βεβαια οχι σε τετειο βαθμο για να με σταματισει να κατεβω απο το παπι

    πρεπει να κανα 3 ωρες+ με βροχη και με κρυο καιρο βρεγμενος.
    εφτασα και ολα καλα, στεγνώσαμε τα παντα και ζεσταθηκα λιγο.
    βεβαια οχι καλα καθος 'αργουσα μπερδευομουν' στην ομιλία λογο του κρυώματος και συνεχιζα να κρυώνω λιγο

    κοκκινα ματια απο την έλλειψη υπνου και τις κουρασης και ωρα για την επιστροφή
    πριν ακομα φυγω οταν κοιταζα κατι σταθερο πχ ημουν μεσα σε φερυ για 1-2 δευτερα ειχα την αισθηση οτι 'κινουμαστε' ενω αυτο δεν συνεβαινε.
    μαλλον ειχα συνηθίσει την πολυωρη κίνησή και τα ματια την αλλαγη 'μοτιβου'


    μολις αρχισε η επιστροφη ηρθε νυστα.
    ηταν τοσο μεγαλη που εβλεπα παραισθησεις ας τις πουμε. κονοι-εργατες-γεφυγες-ζωα στα σκοτεινα κοματια τις εθνικης που δεν υπήρχαν και με ξαφνιαζαν
    μερικες φορες εκανα και κινηση να αποφύγω κονους-λακουβες που δεν υπηρχαν
    ηταν καποια παρενεργεια τις ελειψης υπνου και κουρασης

    αρχοτερα που ο δρομος εγινε ποιο φωτεινος και αργοτερα 1 λοριδα συνήλθα και ημουν σε εγρήγορση ή οποια δεν εφυγε μεχρι που εφτασα σπιτι κατι που δεν περιμενα να γινει
    αλλωστε ολο επρεπε να αλλαζω θεση γιατι με προσπερνουσαν, μετα την πατρα επρεπε να αποφευγω λακουβες, επαιζα με το γκαζι,στροφες κτλ

    ολα καλα αν και ειχα αγχωθει στην αρχη γιατι
    ενα τρύπιο λαστιχο,βλαβη στα ηλεκτρικα,μοτερ θα με αφηναν μονο μου πολυ μακρια απο το σπιτι μου.
    αλλα ο lifan και το glx δεν μασανε.
    Τελευταία τροποποίηση από kostaskk; 26/03/2015 στις 16:35.

  12. #117
    Χαράς το κουράγιο σου μπράβο.
    · Ο χαρακτήρας είμαι εγώ, η συμπεριφορά μου εξαρτάται από εσένα.
    www.agmalarm.gr https://www.facebook.com/giorgos.marazotis https://twitter.com/GMarazotis

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Εισαι τεραστιος χωρις πολλα λογια...Kostaskk for ever!!!

  14. #119
    Μπραβο ρε Κωστα, σιδεροκωλος μιλαμε και το παπι σου παλικαρι...
    Αξιος!
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

  15. #120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    (...)
    Σέβομαι το κουράγιο και το πείσμα σου, αλλά πολλά και τραγικά τα λάθη ρε φίλε...

    Βράδυ με το παπί στην εθνική;
    Στη διαχωριστική σλάλομ στους κώνους για να διευκολύνεις τον από πίσω;
    Υποθερμία;
    Παραισθήσεις από την νύστα;;;

    Γιατί;
    Think faster than you ride

Σελίδα 8 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καθαρισμα κεφαλης Honda GLX 90
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2019, 01:52
  2. honda glx cub 90
    από pliktras στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 09:09
  3. Νεο Honda Super Cub 110
    από nickmonstro στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2009, 23:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF