Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 69

Θέμα: Πρόστιμο για μη παρουσία σε δικαστήριο

  1. #31
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.198
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    για σπάστο μία και ξαναρίχτο γιατί δεν το πιάνω πωτς γκένεν αυτο

    Εύκολα... πολλές από τις λεγόμενες "ερήμην" δίκες γίνονται ακριβώς επειδή κάποιος "συνεπής" κλητήρας δεν επέδωσε σωστά το μπουγιουρντί.... φυσικά αφορούν πταίσματα και πλημμελήματα.

    Σε μια τέτοια περίπτωση δικάστηκα εγώ (χωρίς βεβαίως να το ξέρω....) ότι και καλά είχα περάσει κόκκινο φανάρι, με είχε δει (και καλά) ο τροχονόμος και σημείωσε (και καλά) την πινακίδα μου. Όμως ποτέ δεν έφτασε στο σπίτι μου κλήση η οτιδήποτε σχετικό με αυτό. αυτό έγινε το 1999.

    Το 2008 ήρθαν 2 από την αστυνομία και με πήγαν σηκωτό από το σπίτι ότι και καλά με έψαχναν 8 χρόνια (!) (μένω εκεί που μένω, πάνω από 24.....) μεπάνε στην ευελπίδων, στα δικαστήρια να πλΕρώσω το πρόστιμο που καταδικάστηκα, 800 ευράκια + τις όποες προσαυξήσεις κ.λ.π πάνω από 1000ρικο

    Εκεί στο αρχείο των υποθέσεων μου δινουν ένα χαρτί που έλεγε ότι παραγράφηκε λόγω παρέλευσης 5ετίας και πλΕρωσα στο ταμείο 1 ευρώ χαρτόσημο.....

    Ελλάς, το μεγαλείο σου τελειωμό δεν έχει....με ψάχνανε λέει, 8 χρόνια.... (και καλά....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εύκολα... πολλές από τις λεγόμενες "ερήμην" δίκες γίνονται ακριβώς επειδή κάποιος "συνεπής" κλητήρας δεν επέδωσε σωστά το μπουγιουρντί.... φυσικά αφορούν πταίσματα και πλημμελήματα.

    Σε μια τέτοια περίπτωση δικάστηκα εγώ (χωρίς βεβαίως να το ξέρω....) ότι και καλά είχα περάσει κόκκινο φανάρι, με είχε δει (και καλά) ο τροχονόμος και σημείωσε (και καλά) την πινακίδα μου. Όμως ποτέ δεν έφτασε στο σπίτι μου κλήση η οτιδήποτε σχετικό με αυτό. αυτό έγινε το 1999.

    Το 2008 ήρθαν 2 από την αστυνομία και με πήγαν σηκωτό από το σπίτι ότι και καλά με έψαχναν 8 χρόνια (!) (μένω εκεί που μένω, πάνω από 24.....) μεπάνε στην ευελπίδων, στα δικαστήρια να πλΕρώσω το πρόστιμο που καταδικάστηκα, 800 ευράκια + τις όποες προσαυξήσεις κ.λ.π πάνω από 1000ρικο

    Εκεί στο αρχείο των υποθέσεων μου δινουν ένα χαρτί που έλεγε ότι παραγράφηκε λόγω παρέλευσης 5ετίας και πλΕρωσα στο ταμείο 1 ευρώ χαρτόσημο.....

    Ελλάς, το μεγαλείο σου τελειωμό δεν έχει....με ψάχνανε λέει, 8 χρόνια.... (και καλά....)


    καλα οι μπατσοι δεν μπορουν να βρουν σε ποιο ποδι παει το αριστερο παπουτσι και σε ποιο το δεξι...μην το ψαχνεις...

    οσο για την παρελευση της 5ετιας εισαι τυχερος γιατι ξερω οτι πλεον το οποιο προστιμο εφ'οσον δεν πληρωθει περναει αυτοματως στην εφορια μεσω ΑΦΜ και δεν υπαρχει δικαστηριο κλπ...τις οποιες προσαυξησεις τις βαζει μετα η εφορια...


    @o_gayros
    παιζει να ησουν και κατηγορουμενος γιατι για να ησουν μαρτυρας και να σου βαζουν προστιμο για μη παρουσια, πρεπει να ηταν πολυ μ@λακας ο προεδρος...αλλα παιζει και αυτο σαν σεναριο...
    γενικως αμα ψαχτεις θα την βρεις την ακρη...
    δυστυχως ομως δεν νομιζω να γλιτωσεις το χρημα που θα φυγει απο την τσεπη σου...

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    .............. γιατι για να ησουν μαρτυρας και να σου βαζουν προστιμο για μη παρουσια, πρεπει να ηταν πολυ μ@λακας ο προεδρος...αλλα παιζει και αυτο σαν σεναριο.....
    μιά χαρά νορμάλ ήταν ο προεδρος, έτσι γίνεται....

    το έχω δει να συμβαίνει όταν σε δίκη που είχα πάει ως μάρτυρας δεν παρουσιάστηκαν άλλοι και την φάγανε κανονικότατα....
    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    μιά χαρά νορμάλ ήταν ο προεδρος, έτσι γίνεται....

    το έχω δει να συμβαίνει όταν σε δίκη που είχα πάει ως μάρτυρας δεν παρουσιάστηκαν άλλοι και την φάγανε κανονικότατα....


    αν πας by the book, ναι ετσι γινεται...
    αλλα ειναι τραβηγμενο...

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2012
    Μηνύματα
    103
    Xαρτί από γιατρό - ιδιωτικός δεν υπάρχει πρόβλημα - στην μετ' αναβολή δικάσιμο και όλα οκ.
    Πρέπει να πέσεις σε πολύ μλκ πρόεδρο για να μη γίνει δεκτό.

  6. #36
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    Πρόστιμο για μη παρουσία σε δικαστήριο
    ....
    Τι μπορώ να κάνω για αυτό το διάολο;


    http://www.youtube.com/watch?v=FUg6Oc-4R80

  7. #37
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    Γκαη μεγάλη αλήθεια.
    Εγώ τουλάχιστο θέλω να'χει και λίγο αίστημα η φτιάξη.
    Ρε τι λέμε και δεν κλαίμε το φελεκι μου
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Ρίξε μια ματιά
    http://www.moto.gr/forums/showthread...81%CE%B9%CE%BF

    Σαν επίλογος...Στο τελευταίο δικαστήριο πήγα στην Κατερίνη και παρουσιάστηκα. Κλαψομούνιασα λίγο στην πρόεδρο, βοήθησε και το ότι η δίκη έγινε "κατ'εξαίρεση" και κυριολεκτικά "στό πόδι" εν μέσω στάσης εργασίας (βιαζόντουσαν όλοι να φύγουν και προκειμένου να κάτσουν να ακούν διάφορες δικαιολογίες έκαναν ότι πίστευαν τα πάντα για να ξεμπερδέψουν γρήγορα...), και τελικά βγήκε και η κυρίως απόφαση αλλά και (και αυτό με ένοιαζε εκείνη την στιγμή) σβήστηκε το πρόστιμο και οι όποιες συνέπεις της λιπομαρτυρίας...
    Τέλος καλό - όλα καλά (αν και το ταξίδι μέχρι την Κατερίνη δεν το γλύτωσα...)
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 13/10/2014 στις 10:45.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    ...και το άλλο λέει πως έχω φάει πρόστιμο 120€ για κάποιο δικαστήριο στο οποίο έπρεπε να πάω και δεν πήγα.
    Κατά πάσα πιθανότητα μιλάμε για 2 εκδικάσεις που δεν παρουσιάστηκες (το πρόστιμο είναι 60 ευρώ)

  10. #40
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    χαχαχα τι μαλακα είναι τι μαλακα είναι
    Ναι και η δικιά μου άποψη για το συγκεκριμένο άτομο είναι ίδια με την δικιά σου

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George20vt Προβολή μηνύματος
    Κατά πάσα πιθανότητα μιλάμε για 2 εκδικάσεις που δεν παρουσιάστηκες (το πρόστιμο είναι 60 ευρώ)
    100,00 ήταν στην δική μου περίπτωση το 2010 που αναφέρω στο λινκ παραπάνω... Καθόλου απίθανο να έχει αυξηθεί από τότε για να τσιμπήσει κάτι παραπάνω και ο κρατικός κορβανάς... Εκτός αν παίζει να μην υπάρχει στάνταρ πρόστιμο και ο κάθε δικαστής χρεώνει ανάλογα με το πως ξύπνησε...

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ναι και η δικιά μου άποψη για το συγκεκριμένο άτομο είναι ίδια με την δικιά σου



    πουτσ@@@@@@@@@

  13. #43
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    Για πρώτη φορά στα χρονικα (μου), δικαιώθηκα απέναντι στο δημόσιο!!!Δεν ξέρω τι άλλο μου επιφυλάσσει η μοίρα
    Το στορυ.
    Αστ.τμήμα => μουμπλε μουμπλε, αναρμόδιοι => δικαστήρια => μουμπλε μουμπλε => γραμματεία => μουμπλε μουμπλε εύρεση πως επιδόθηκε η κλήτευση => εισαγγελέας => μουμπλε μουμπλε νο προμπλεμ.θα παρουσιαστεις στην επόμενη δικάσιμο (από ότι προκύπτει τα δύο χαρτιά ήταν για την ίδια υπόθεση) και θα πεις το και το,και θα σου παραγραψουμε το πρόστιμο για λιπομαρτυρια.

    Μπήκα βγήκα σε ένα μόλις τέταρτο.Δεν έχει ξαναγίνει!
    Τι άλλο να περιμένω πχια;
    Να μου παραχωρήσει ταρίφας προτεραιότητα;

  14. #44
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    Α,ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!

  15. #45
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Με έναν καφέ κάτι θα κάνουμε

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση για προγράμματα πλοήγησης σε Pc / Pda / Gps / Κινητά
    από Innersense στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 15:13
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 01:43
  3. Ερώτηση για "κούνημα" τιμονιού σε Ζ750...
    από modeerf στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 09:43
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 23:26
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 20:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF