Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Άδεια οδήγησης 125cc χωρίς συμπλέκτη σε απεριόριστο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2014
    Μηνύματα
    3

    Άδεια οδήγησης 125cc χωρίς συμπλέκτη σε απεριόριστο

    Καλησπέρα παιδιά.

    Το 2009 πήρα το δίπλωμα μότο 125cc αλλά χωρίς συμπλέκτη και συγκεκριμένα στις 29/07/2009.

    Ξέρει κανείς να μου πει αν μπορώ χωρίς εξετάσεις να πάω σε απεριόριστο? Είμαι 26 ετών.

    Η συγκεκριμένη κατηγορία είναι για <=25KW και <=0.16KW/kg.

    Στις παρατηρήσεις του διπλώματος δεξιά στην κάρτα έχει τους κωδικούς 78,10.02 που δηλώνουν ότι είναι χωρίς συμπλέκτη

  2. #2
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    ρώτα σε σχολή οδηγών για σιγουριά,
    δε θυμάμαι τις ημερομηνίες αλλά αν ο νόμος της μετάβασης σε απεριόριστο μετά από κάποια χρόνια ίσχυε όταν πήρες το δίπλωμα τότε θα μπορείς, το μόνο σίγουρο πάντως αν γίνεται είναι ότι και το απεριόριστο θα είναι για αυτόματο

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimmys61 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά.

    Το 2009 πήρα το δίπλωμα μότο 125cc αλλά χωρίς συμπλέκτη και συγκεκριμένα στις 29/07/2009.

    Ξέρει κανείς να μου πει αν μπορώ χωρίς εξετάσεις να πάω σε απεριόριστο? Είμαι 26 ετών.

    Η συγκεκριμένη κατηγορία είναι για <=25KW και <=0.16KW/kg.

    Στις παρατηρήσεις του διπλώματος δεξιά στην κάρτα έχει τους κωδικούς 78,10.02 που δηλώνουν ότι είναι χωρίς συμπλέκτη
    Εγώ πήρα το δίπλωμα το μικρό <=25KW και <=0.16KW/Kg, έδωσα με παπί χωρίς συμπλέκτη και πήρα το δίπλωμα στις 8/6/2007

    Το δίπλωμα αυτό είχε ισχύ για 2 χρόνια και αυτόματα ανανεώθηκε στις 9/6/2009 σε απεριόριστό, απλά πήγα στη σχολή οδηγών έκανα μια εξουσιοδότηση για το υπουργείο συγκοινωνιών και πήρα το νέο μου δίπλωμα, πλήρωσα 30 ευρώ και χρειαζόταν και φωτογραφίες απλά γιατί από το χάρτινο που είχα μου δώσανε αυτό που είναι σε κάρτα

  4. #4
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CIRUS Προβολή μηνύματος
    Εγώ πήρα το δίπλωμα το μικρό <=25KW και <=0.16KW/Kg, έδωσα με παπί χωρίς συμπλέκτη και πήρα το δίπλωμα στις 8/6/2007

    Το δίπλωμα αυτό είχε ισχύ για 2 χρόνια και αυτόματα ανανεώθηκε στις 9/6/2009 σε απεριόριστό, απλά πήγα στη σχολή οδηγών έκανα μια εξουσιοδότηση για το υπουργείο συγκοινωνιών και πήρα το νέο μου δίπλωμα, πλήρωσα 30 ευρώ και χρειαζόταν και φωτογραφίες απλά γιατί από το χάρτινο που είχα μου δώσανε αυτό που είναι σε κάρτα
    οπότε είσαι ο κατάλληλος να ρωτήσω, ισχύει αυτό που έγγραψα παραπάνω για το αυτόματο ή όχι;

  5. #5
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    οπότε είσαι ο κατάλληλος να ρωτήσω, ισχύει αυτό που έγγραψα παραπάνω για το αυτόματο ή όχι;
    Δεν υπαρχει υπαρχει απεριοριστων για αυτοματα.
    Και εν ετη 2009 δε νομιζω να υπηρχε επιλογη για 125 με συμπλεκτη ή χωρις.
    Ειναι αυτο ακριβως που γραφει στην προταση "Η συγκεκριμένη κατηγορία είναι για <=25KW και <=0.16KW/kg." Ουτε cc παιζουν ρολο ουτε συμπλεκτες ουτε shifter, μονο να πληρει αυτους τους δυο περιορισμους ισχυος χρειαζεται.

    Ρωτα στο συγκοινωνιων ή στο υπουργειο τι μπορεις να κανεις και αν θελει εξετασεις για να παρεις το Α, οχι σε σχολη οδηγων.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2014
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Δεν υπαρχει υπαρχει απεριοριστων για αυτοματα.
    Και εν ετη 2009 δε νομιζω να υπηρχε επιλογη για 125 με συμπλεκτη ή χωρις.
    Ειναι αυτο ακριβως που γραφει στην προταση "Η συγκεκριμένη κατηγορία είναι για <=25KW και <=0.16KW/kg." Ουτε cc παιζουν ρολο ουτε συμπλεκτες ουτε shifter, μονο να πληρει αυτους τους δυο περιορισμους ισχυος χρειαζεται.

    Ρωτα στο συγκοινωνιων ή στο υπουργειο τι μπορεις να κανεις και αν θελει εξετασεις για να παρεις το Α, οχι σε σχολη οδηγων.

    Παιδιά όντως στην σχολή οδηγών δεν ξέρουν ακριβώς τι γίνεται. Σε τρεις σχολές που πήγα όλοι μου έλεγαν τα δικά τους. Άλλος έλεγε οτι μπορω αλλος ελεγε οτι παιρνω απεριοριστων με περιορισμο συμπλέκτη.

    Πάντως ο κολλητος μου που εβγαλε το συγκεκριμενο διπλωμα με ημιαυτοματο το 2006 πηρε απεριοριστο χωρις περιορισμούς. Μήπως αλλαξε ο νόμος μετα το 2006?

  7. #7
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Ο νομος αλλαξε (και ισχυει μεχρι και σημερα) 1/2013.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2014
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Ο νομος αλλαξε (και ισχυει μεχρι και σημερα) 1/2013.
    Για τον νόμο του 2013 ξέρω και δεν με πιάνει. Aπλά λέω μήπως άλλαξε ξανά μέσα στο 2009 και έγινε 25KW 0.16KW/kg με συμπλέκτη και χωρις.

    Γιατί ξέρω οτι το 2006 πχ έδινες με ημιαυτόματο αλλα δεν σου έβαζαν περιορισμό στο δίπλωμα ενώ το 2009 που έδωσα εγώ είχα περιορισμό.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    οπότε είσαι ο κατάλληλος να ρωτήσω, ισχύει αυτό που έγγραψα παραπάνω για το αυτόματο ή όχι;
    Δεν υπάρχει απεριόριστο για αυτόματο. Απεριόριστο κανονικό χωρίς κανένα περιορισμό.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2010, 16:56
  2. αλλαγες χωρις συμπλεκτη???
    από Dimitris76 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2008, 15:25
  3. Νέα άδεια οδήγησης από το 2013!!
    από Electra στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 16:39
  4. Άδεια οδήγησης
    από tati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2006, 13:11
  5. Ντίζα συμπλέκτη σε ΧΤ600Ε 1995
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 09:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF