Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 76

Θέμα: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ HONDA CHALY

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    καλησπερα φιλε μου στο δικο μου post δεν υπαρχει μαλακια ή χαζη ερωτηση , απαντηση ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες και βεβαια συζητησιμες ....
    βασικα εχω ολα τα εργαλεια για ανακατασκευη τη θεωρω σχετικα φθηνη ανακατασκευη και σκεφτομαι να βαλω καινουριο μοτερ 110C ή 125Cμε καποιο τυπου lifan παντα καινουργιο..
    ειναι κατι που μπορω να ασχοληθω αφου δεν υπαρχουν και πολλα χρηματα λογω παιδιων και απροβλεπτων καταστασεων ...π.χ. πολιτικων.... να φανταστεις ημουν στη ανακατασκευη ενος MINI COOPER CLASSIC και σταματησα για λιγο γιατι εκει χρειαζομαι αρκετα χρηματα φαντασου μονο η φανοποιια παει στα 2500 ευρο περιπου ... βεβαια μπηκε στο γκαραζ και σκεπαστηκε κι ολας και βλεπουμε σιγα σιγα....

  2. #17
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Δεν κατάλαβα γιατί να λυθεί το ρουλεμάν?
    Τελευταία τροποποίηση από SHOOTER045; 18/12/2014 στις 21:27.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Δεν κατάλαβα γιατί να λυθεί το ρουλεμάν?
    λυσιμο το πιρουνι αμοβολη καθαρισμα βαψιμο ελεγχος καλαμιων και ελλατηριων καινουργiες τσιμουχες και γρασσα και ξανα συναρμολογηση ......
    για να ειμαστε κομπλε....

  4. #19
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paliothodoros Προβολή μηνύματος
    καλησπερα φιλε μου στο δικο μου post δεν υπαρχει μαλακια ή χαζη ερωτηση , απαντηση ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες και βεβαια συζητησιμες ....
    βασικα εχω ολα τα εργαλεια για ανακατασκευη τη θεωρω σχετικα φθηνη ανακατασκευη και σκεφτομαι να βαλω καινουριο μοτερ 110C ή 125Cμε καποιο τυπου lifan παντα καινουργιο..
    ειναι κατι που μπορω να ασχοληθω αφου δεν υπαρχουν και πολλα χρηματα λογω παιδιων και απροβλεπτων καταστασεων ...π.χ. πολιτικων.... να φανταστεις ημουν στη ανακατασκευη ενος MINI COOPER CLASSIC και σταματησα για λιγο γιατι εκει χρειαζομαι αρκετα χρηματα φαντασου μονο η φανοποιια παει στα 2500 ευρο περιπου ... βεβαια μπηκε στο γκαραζ και σκεπαστηκε κι ολας και βλεπουμε σιγα σιγα....
    Αν έχεις χαρτιά άδεια κλπ
    Θα έχεις θέμα αν σε σταματήσουν για έλεγχο.
    Αν το μοτέρ σου είναι σκορπιο πάρε ένα 50αρι μοτέρ και θα είσαι κύριος.
    Και αργότερα το κάνεις 72αρι( old time classic μετατροπή)
    Αν και 50cc θα κάνεις την δουλειά σου νομίζω.
    Έχει η kymco / Daytona κλπ 50αρια μοτέρ, που στα παπιά είναι bolt on ,σε chaly δεν γνωρίζω αν μπαίνει αμέσως, ίσως κάποια τροποποίηση σε βάση να χρειαστεί.

  5. #20
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paliothodoros Προβολή μηνύματος
    λυσιμο το πιρουνι αμοβολη καθαρισμα βαψιμο ελεγχος καλαμιων και ελλατηριων καινουργiες τσιμουχες και γρασσα και ξανα συναρμολογηση ......
    για να ειμαστε κομπλε....
    Αφού κανείς αυτές τις εργασίες, θα πάρεις δύο καινούργια ρουλεμάν, θα τα βάλεις γρασσο και ούτε λύσιμο ούτε τίποτα

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Αφού κανείς αυτές τις εργασίες, θα πάρεις δύο καινούργια ρουλεμάν, θα τα βάλεις γρασσο και ούτε λύσιμο ούτε τίποτα
    Γιατι με μπερδευεις εαν λυσεις το πιρουνι φευγουν μονο μπιλιες οι οποιες στο σωμα που πατουν σφιγκοντας το πιρουνι δημιουργουν ενα ρουλεμαν παντα κωνικου τυπου... οταν εννοεις να παρω δυο καινουργια ρουλεμαν δηλ ουσιαστικα να αλλαξω μπιλιες ... για πιο λογο???? δεν εχουν κατι.... απλα θα καθαριστει με βενζινη θα βαφτει το πιρουνι και μετα θα γρασαριστει και τοποθετηθουν η μπιλιες οπως και να εχει θα το λυσιμο δεν το γλυτωνω.....

  7. #22
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Δεν έχω δει ρουλεμάν από chaly,όπως το λες μοιάζει σαν αυτές που έχουν τα ποδήλατα, τα οποία και πάλι έχουν φορέα - ποτήρι, που φωλιάζουν μέσα.
    Να έχει ο λαιμός< χύμα > μπίλιες μου μοιάζει λίγο κουφό.

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις χαρτιά άδεια κλπ
    Θα έχεις θέμα αν σε σταματήσουν για έλεγχο.
    Αν το μοτέρ σου είναι σκορπιο πάρε ένα 50αρι μοτέρ και θα είσαι κύριος.
    Και αργότερα το κάνεις 72αρι( old time classic μετατροπή)
    Αν και 50cc θα κάνεις την δουλειά σου νομίζω.
    Έχει η kymco / Daytona κλπ 50αρια μοτέρ, που στα παπιά είναι bolt on ,σε chaly δεν γνωρίζω αν μπαίνει αμέσως, ίσως κάποια τροποποίηση σε βάση να χρειαστεί.
    βασικα τωρα θα παρω εναν σκελετο με την αδεια του μονο...οποτε θα το περασω στο ονομα μου και θα μπορω να το κυκλοφορησω απο εκει και περα εχω ενα 50αρι αυτοματο που εχει ο πρωτος σκελετος που θελει μονο φλαντζες και παιρνει μπροστα χωρις κανενα αλλο προβλημα. αλλα δεν θα εχει δυναμη οποτε θα παει για πουλημα δεν το θελω ... επισης θα μου μεινει και ενας σκελετος ο οποιος δεν εχει χαρτια ο οποιος θα παει και αυτος για πουλημα ..... τωρα θα το εχω για μικρες αποστασεις σε χωριο οποτε δε νομιζω οτι θα αντιμετωπισω ιδιαιτερο προβλημα .....

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω δει ρουλεμάν από chaly,όπως το λες μοιάζει σαν αυτές που έχουν τα ποδήλατα, τα οποία και πάλι έχουν φορέα - ποτήρι, που φωλιάζουν μέσα.
    Να έχει ο λαιμός< χύμα > μπίλιες μου μοιάζει λίγο κουφό.
    αυτο εννοουσα και εγω μπιλιες σε ποτηρι που φωλαζουν .......ετσι ειναι.....

  10. #25
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Κατσίκι να χτυπήσεις στο< χωριό > με το άνευ χαρτιων μηχανάκι, θα το φυσάς και δεν θα κρυώνει.
    Κρατάς περιφερειακά - ρόδες, ψαλίδι, πηρούνι κλπ και ο σκελετός για σκραπ, το να το πουλήσεις δεν το βλέπω ως λύση, ούτε θα πλουτίσεις.
    Θα διαιωνισεις μια< άρρωστη > κατάσταση, δίνοντας σε κάποιον άλλο την ευκαιρία να κάνει κάτι πού δεν θα είναι σωστό από την αρχή.
    Βρες ένα 50αρι μοτέρ με ταχύτητες που έχει καλύτερες ροπες απ το αυτόματο,δηλωσε την αλλαγή στην άδεια σου και είσαι κύριος.
    Την λύση λιφαν 110 αποφυγε την για να μην έχεις κάποια στιγμή μπλεξίματα.
    Θα μου πεις όλοι όσοι το κάνουν, οι πιτσιρικάδες πχ το έχουν δηλώσει?
    Όχι φυσικά, αλλά έχω δει πολλά περιστατικά που είτε τα μηχανάκια κατασχέθηκαν, είτε πλήρωσαν ΜΕΓΑΛΑ πρόστιμα.
    Εσύ μπορεί να πιστεύεις ότι < σε εμένα θα συμβεί >
    Η στραβή δυστυχώς δεν ρωτάει το που, το πότε, και το ποιόν.

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της fosbabis
    Εγγραφή
    19/03/2013
    Μηνύματα
    57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Κατσίκι να χτυπήσεις στο< χωριό > με το άνευ χαρτιων μηχανάκι, θα το φυσάς και δεν θα κρυώνει.
    Κρατάς περιφερειακά - ρόδες, ψαλίδι, πηρούνι κλπ και ο σκελετός για σκραπ, το να το πουλήσεις δεν το βλέπω ως λύση, ούτε θα πλουτίσεις.
    Θα διαιωνισεις μια< άρρωστη > κατάσταση, δίνοντας σε κάποιον άλλο την ευκαιρία να κάνει κάτι πού δεν θα είναι σωστό από την αρχή.
    Βρες ένα 50αρι μοτέρ με ταχύτητες που έχει καλύτερες ροπες απ το αυτόματο,δηλωσε την αλλαγή στην άδεια σου και είσαι κύριος.
    Την λύση λιφαν 110 αποφυγε την για να μην έχεις κάποια στιγμή μπλεξίματα.
    Θα μου πεις όλοι όσοι το κάνουν, οι πιτσιρικάδες πχ το έχουν δηλώσει?
    Όχι φυσικά, αλλά έχω δει πολλά περιστατικά που είτε τα μηχανάκια κατασχέθηκαν, είτε πλήρωσαν ΜΕΓΑΛΑ πρόστιμα.
    Εσύ μπορεί να πιστεύεις ότι < σε εμένα θα συμβεί >
    Η στραβή δυστυχώς δεν ρωτάει το που, το πότε, και το ποιόν.
    +1000

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    οσα εχω λυσει αν θυμαμαι καλα το 99% ηταν χυμα μπιλιες.
    υπαρχουν ομως και σε "ρουλεμαν"

    http://www.car.gr/parts/photos/4445540/

    http://s25.carcdn.gr/2924/2924021_0_n.jpg

    http://www.cmsnl.com/honda-cf50c-dkg...4.html#results

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreaspetr Προβολή μηνύματος
    οσα εχω λυσει αν θυμαμαι καλα το 99% ηταν χυμα μπιλιες.
    υπαρχουν ομως και σε "ρουλεμαν"

    http://www.car.gr/parts/photos/4445540/

    http://s25.carcdn.gr/2924/2924021_0_n.jpg

    http://www.cmsnl.com/honda-cf50c-dkg...4.html#results
    καλο το τριτο λινκ αλλα απαγορευτικο για τα μεταφορικα του.....

    αν θελησω να φερω μονο τα ρουλεμαν στοιχιζουν 25 ευρω τα μεταφορικα.. μα δεν τους κοβει καθολου.....

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    βρε παιδια Αθηνα που εχουμε μαγαζια που να βρισκουμε ανταλακτικα για τα chally??

  15. #30
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Για ρουλεμάν?
    Πάρε μια μπίλια και ρώτα σε κανένα ποδηλαταδικο η ακόμα καλύτερα πάρε και το ποτηράκι μήπως βρεις σετ,εναλλακτικα νομίζω ότι μετρώντας διαμετρο βάθος χειλους κλπ βρίσκεις και κωνικα σε μαγαζιά με ανταλλακτικά (βίδες, ρουλεμάν)
    Δυστυχώς δεν είμαι από εκεί για να σού πω ακριβώς που να πας, για λοιπά ανταλλακτικά κανε μια αναζήτηση στο car.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευη Honda Mb 50
    από FRAGISCOS στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 119
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2021, 11:16
  2. ανακατασκευη honda c50
    από jobi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2010, 07:36
  3. honda chaly 50cc
    από pearlman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2005, 17:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF