Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 76

Θέμα: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ HONDA CHALY

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61

    Lightbulb ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ HONDA CHALY

    Καλημερα σε ολους δεν εχω ιδιαιτερη σχεση με τις μηχανες αλλα μου αρεσουν αρκετα .....
    Μικρος στα 13 μου ο πατερας μου ειχε ενα chaly η οποια ηταν η δευτερη επαφη με τις μηχανες... γιατι η πρωτη ηταν με μια vespa τη οποια την ειχε ο πατερας μου στα νιατα του βεβαια απο τη πρωτη μηχανη εγω ημουν τοσο μικρος που δεν ειχα ιδιαιτερη εμπειρια ..... μονο εικονες να φανταστειτε θυμαμαι ενω στα 13 μου με το chaly εκανα και τη πρωτη οδηγηση.....
    Το αποτέλεσμα αυτης της ιστοριας ηταν οτι τελικα το μηχανακι πουληθηκε μετα απο 2 χρονια επειδη ειπε καποιος ειπε στους γονεις μου οτι με ειδε να κανω σουζες.......
    Να προσθεσω εδω βεβαια οτι αυτη τη στιγμη που μιλαμε ειμαι 34 χρονων και δεν ξερω να κανω σουζα ουτε εχω επιχειρησει ποτε μου να κανω εστω και με ποδηλατο στη παιδικη ηλικια μου και στη προ και μετα εφηβικη ηλικια μου........ και ετσι ολα τελειωσαν .... Αυτη τη στιγμη μενω στους Αγιους θεοδωρους στη Κορινθο μεσα στο χωριο και πηγαινω ερχομαι με το προαστιακο στην Αθηνα στη δουλεια μου....

    Επειδη λοιπον αναμενω τη δευτερη κορη μου σε λιγους μηνες και θελω να αποδεσμευσω απο εμενα το αυτοκινητο και να το εχει η γυναικα γιατι θα τη χρειαστει περισσοτερο οταν εγω ισως να ειμαι στη δουλεια σκεφτηκα να βρω ενα chaly ωστε να πηγαινω μεχρι το προαστιακο και να κανω τις δουλειες μου στο χωριο ......

    Μπορω να πω οτι τα χερια μου πιανουν στις ανακατασκευες αυτη την εποχη ασχολουμε και με ενα mini cooper classic του 1979 το οποιο οταν με το καλο τελειωσει θα γινει filpa.... εχω το συνεργειο μου και τα εργαλεια μου...... οποτε ειμαι στο ψαξιμο για τη μηχανη μου.......
    Επειδη ομως δεν μπορω να βαλω αγγελια στην αναζητηση γιατι ειμαι καινουργιο μελος ...... ρωτω απο το post αυτο εαν εχει καποιος κατοχος κανενα chaly πουθενα ξεχασμενο προς πωληση που να θελει να βγαλει κανενα χαρτζιλικη δεν εχω θεμα σε τι κατασταση θα ειναι αρκει να μην ειναι σαπιο...
    τωρα απο την αποψη τις αδειας θα προτιμουσα να υπηρχε ωστε να μην εχω προβληματα ειτε με αστυνομιες αλλα και για να μπορεσω μελλοντικα να το κανω filpa και αυτο ...εκτος για το τελευταιο δεν χρειαζεται να εχεις αδεια.....

    Βρισκω αρκετα απο το car αλλα το κακο ειναι οτι δεν εχουν χαρτια...και για να πω την αληθεια ουτε το μπατζετ ειναι αρκετο λογω θυγατερας...
    οποτε ειμαι ακομα στο ψαξιμο .........
    απο οτι διαβασα καποια post εδω στο μοτο ειδα οτι καποιο φιλοι εχουν αρκετες γνωσεις και γενικα δημιουργειτε μια ωραια ομαδα.....
    Οποτε λοιπον εν αναμονη για τα νεοτερα.....

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Eλπίζω να βρεθεί ενα κατάλληλο μηχανακι και να μπρέσεις να το φτιάξεις όπως θέλεις.
    Προσοχή να έχει άδεια η καταθετήριο πινακίδας αν τις εχει καταθέσει.
    Πινακίδα ΦΙΛΠΑ δεν βγαίνει πλέον μόνο με δήλωση του Ν 105 κλπ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    πιστευω και εγω να βρω κατι νομιζω οτι θα τα καταφερω απλα θελει το χρονο του

  4. #4
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    εχω στα υπο οψιν κανα δυο σκελετους στον παλιατζη αλλα θα ειναι με τιμολογιο και φυσικα δε βγαζουν πινακιδα. αν θες μονο για την διαδικασια η για διακοσμηση πες να το κοιταξω.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macgyver2180
    Εγγραφή
    18/09/2011
    Μηνύματα
    1.287
    Αρη να συμπληρωσω οτι μπορεις να βγαλεις ελπα πινακιδα εαν το οχημα εχει παει για διαγραφη και εχεις το χαρτι διαγραφης.Εαν κανω λαθος διορθωστε με

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    ενδιαφερον ..... αστε να ρωτησω τι γινετε με τη πινακιδα ΕΛΠΑ και τη διαγραφη και μιλαμε .....

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    νομιζω οτι κατι βρηκα σε σκελετο με αδεια κτλ.... ......... οποτε νεωτερα σε λιγες μερες και με φοτο .....

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Τσιμπας και ένα μοτερακι 50 cc για να είσαι νόμιμος και τα υπόλοιπα θα βρεθούν.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    ξερετε τι παρατηρησα αφου ψαχνω σιγα σιγα ολο το foroum οτι ειναι λιγοι οι οποιοι ολοκληρωσαν μια παρομοια ανακατασκευη .....
    συνηθως απο οτι ειδα πολλα παιδια δεν εχουν ολοκληρωση την ανακασκευη τους και ξαφνικα δεν ενημερωνουν τα ποστ τους ...
    ελπιζω να μην εχω τετοια τυχη και εγω .... anyway......

  10. #10

  11. #11
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    θα το ζηταει κανα εκαττομυριο αυτος... ειναι και γνωστος με τον δικο σου... χαχαχχαχαα

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    θα το ζηταει κανα εκαττομυριο αυτος... ειναι και γνωστος με τον δικο σου... χαχαχχαχαα
    κατι βρηκα παει προς την ολοκληρωση του θελω μερικες μερες ακομα ....
    Ερωτηση κρισεως.....
    ποσες μπιλιες (ρουλεμαν) εχει ο λαιμος του chally πανω και κατω συνολικα?


  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Πάρε ένα έτοιμο
    Κατά προτίμηση κωνικό.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    θα πώ την μακακία μου και ας πάει στον τοίχο.

    Εφόσων περιμένεις (με το καλό κιόλας) , 2η θυγατέρα. Γιατί δεν παίρνεις μια κινεζιά 50άρακι ή 125 να τελείωνεις;

    Σκέψου οτι τα λεφτά που θα χρειαστείς θα είναι ίσως πιο πολλά σε βάθος χρόνου για το να κάνεις ανακατασκευή από το να πάρεις καινούργιο έτοιμο.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Πάρε ένα έτοιμο
    Κατά προτίμηση κωνικό.
    αυτο που βρηκα κωνικο ειναι αλλα εαν λυθει φευγουν οι μπιλιες για αυτο ρωτω ποσες μπιλιες ειναι??? (πανω κατω)

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευη Honda Mb 50
    από FRAGISCOS στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 119
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2021, 12:16
  2. ανακατασκευη honda c50
    από jobi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2010, 08:36
  3. honda chaly 50cc
    από pearlman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2005, 18:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF