Σελίδα 18 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 8131415161718192021222328 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 533

Θέμα: MV Agusta

  1. #256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν εξηγουνται αυτα.
    Στο design και την τεχνη γενικοτερα προτιμω τις γραμμες και προσεγγισεις που ανακαλυπτεις με τον καιρο, οπως ενα μουσικο εργο που οσο περισσοτερο το ακους τοσο οι ομορφιες του ξεδιπλωνονται. Οι αυγουστες και τα συγχρονα ιταλιανικα γενικοτερα ειναι φτιαγμενα για να εντυπωσιαζουν γρηγορα και αμεσα με την πρωτη ματια, σοκ και δεος. Εμενα κατι τετοια ειτε ειναι αντικειμενα ειτε ανθρωποι μου προκαλουν ναυτια.
    Φιλοσοφημένο!
    Είναι αυτό που λένε οι ξένοι "it has grown on me over time"
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #257
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν έχεις δίκιο. Με τον καιρό θα ανακαλύψεις όλα τα συνεργεία της χώρας, ακριβώς όπως ένα καλό μουσικό έργο.
    Για δες ρε κάτι περίεργους ,ρε μπας και σου ζητήσαν να τσοντάρεις για το service
    ΥΓ Ενώ τώρα οι ktmρες που γουστάρεις είναι τσακωμένες με τα συνεργεία

  3. #258
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Πρέπει να πονάει πάρα πολύ το θέμα για να αμύνεστε έτσι μονίμως και να ψάχνετε να πιαστείτε από καμιά ΚΤΜ. Δεν είπα κάτι συγκεκριμένο, ούτε με ενδιαφέρει. Ένα απλό, χιουμοριστικό σχόλιο έκανα πάνω στο του μπίγκουλα.
    Life begins at 45°.

  4. #259
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πρέπει να πονάει πάρα πολύ το θέμα για να αμύνεστε έτσι μονίμως και να ψάχνετε να πιαστείτε από καμιά ΚΤΜ. Δεν είπα κάτι συγκεκριμένο, ούτε με ενδιαφέρει. Ένα απλό, χιουμοριστικό σχόλιο έκανα πάνω στο του μπίγκουλα.
    Μην απολογείσαι ρε ,αφου δεν έχεις κτμ *





































































    *Ακόμα

  5. #260
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    κιτσ λατερνα το superveloce;!
    αν θες πόσταρε το αγαπημένο σου σε αυτό το στυλ, με ενδιαφέρει να δω με την οπτική σου.
    Δεν μου αρέσει ένα σχέδιο, ένα έργο, μια εικόνα, οτιδήποτε, να μην έχει ένα βασικό σχέδιο που να κυριαρχεί πάνω σε ότι άλλο σχέδιο.

    Για παράδειγμα, το πλαίσιο μιας μοτοσυκλέτας. Ότι σχέδια και να έχει στα γύρω γύρω η μοτοσυκλέτα, μου αρέσει να υπάρχει ένα πλαίσιο που να κυριαρχεί οπτικά, και να ενώνει ''καθαρά'' όλα τα άλλα πράγματα.

    Στην μουσική: Δεν λέω όχι να έχει πολλά εφφέ ένα μουσικό θέμα, αλλά να έχει μια βασική μελωδία που να κουμπώνουν πάνω της τα εφφέ. Σκέτα εφφέ, χωρίς μια βασική μελωδία, δεν είναι μουσική, είναι θόρυβος.

    Στο σινεμά, το ίδιο, θέλω μια βασική ιστορία, να δεσπόζει στις άλλες. Ο Wall-e τρελαίνεται να βρει επικοινωνία γιατί έχει μείνει 700 χρόνια μόνος του, ερωτεύεται την ev-e και θα κάνει το παν να την ξαναβρει. Η βασική ιστορία, πάνω στην οποία δένουν όλες οι παραιστοριούλες της ταινίας (η οικολογική ιστορία, η κοινωνική για τους ανθρώπους, η ιστοριούλα των άλλων ρομπότ, η σωτηρία της Γης κ.ο.κ.)

    Στο google earth, ψάχνεις μια διεύθυνση, στην βρήσκει, βλέπεις κάτι δρόμους γύρω από οικοδομικά τετράγωνα, δεν σου δίνει να καταλάβεις που είναι. Τι κάνεις; Ανοίγεις την κλίμακα, μέχρι να δεις ένα ΜΕΓΑΛΟ αναγνωρίσιμο δρόμο, μια λεωφόρο, κάτι να ΔΕΣΠΟΖΕΙ στα δεδομένα, που θα αναγνωρίσεις κι από αυτό, θα καταλάβεις που είναι αυτό που ψάχνεις.

    Στα τελευταία MV βλέπω πολύ, πάρα πολύ, υπερβολικά πολύ εφφέ, και από βασικό σχέδιο, κάτι να δεσπόζει...μηδέν. Κάθε ένα εξάρτημα, έχει 20 περίτεχνες καμπύλες και 17 καμπές στις επιφάνειές του. Σαν σύνολο όμως, δεν μου δίνει την εντύπωση εξαρτημάτων που δένουν μια μοτοσυκλέτα, μου δίνει την εντύπωση εξαρτημάτων που είναι τυχαία ακουμπισμένα και θα σκορπίζουν από στιγμή σε στιγμή. Δεν υπάρχει ένα βασικό στοιχείο να τα ΔΕΝΕΙ όλα αυτά.


    Σαν δεν φτάνει που δεν υπάρχει ένα βασικό σχέδιο να δεσπόζει, είναι και πολύ το εφφέ ρε παιδί μου. Για αυτό το λέω λατέρνα. Σχέδιο για το σχέδιο. Υπάρχει και η λειτουργικότητα σε ένα καπάκι μοτέρ, σε ένα μούτρο φαίρινγκ, δεν είναι μόνο το πως θα το κάνουμε να φαίνεται. Σαν να το έχει χάσει λίγο η MV αυτό.

    Μοτοσυκλέτες, που ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ μου αρέσουν, και αντιπροσωπεύουν αυτό ακριβώς που ζητάω: Απλές αλλά ωραίες-δυναμικές γραμμές και μια βασική δομή να δένουν όλα αυτά πάνω τους, δες για παράδειγμα τις παρακάτω φιγούρες (προσοχή, όχι τις βαφές στα παραδείγματα, τα σουλούπια δείχνω).

    NSR500
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	00_mick_doohan_NSR500_repsol_Honda_1.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	77,9 KB 
ID:	412314

    To κλασσικο 916. Έχει εφφέ στις επιφάνειές του, που φαίνονται κιόλλας πιο πολύ από κοντά, αλλά δεν ξεχνάει ποτέ, από καμία όψη, να είναι ένα ''δεμένο'' πράγμα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	916.jpg 
Προβολές:	250 
Μέγεθος:	77,1 KB 
ID:	412316

    Αυτό το Tyga Perfomance NSR. Απλό, ελαφρύ (και στην όψη, και στην μάζα), δυναμικό.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	j4projbnsr300gptrm02.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	59,7 KB 
ID:	412317

    Για τον Μπάκλει με τα 90s, το RVF το δικό μου

    Και πολλά άλλα παραδείγματα, τόσο πολύ αντίθετα σχεδιαστικά από τα τελευταία σχέδια της MV. Πολύ φιγούρα ρε παιδί μου, κάτι ζάντες με ακτίνες βαμμένες άλλο χρώμα από την περιφέρεια της ζάντας, κάτι αδικαιολόγητα περίτεχνα πλαστικά, κάτι dicepticon φανάρια, πολλά σχέδια για τα σχέδια, παιδιά μοτοσυκλέτες θέλουμε να πηγαίνουμε στους δρόμους, όχι φιγουρίνια για τα περιοδικά και τα σαλόνια.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #261
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν μου αρέσει ένα σχέδιο, ένα έργο, μια εικόνα, οτιδήποτε, να μην έχει ένα βασικό σχέδιο που να κυριαρχεί πάνω σε ότι άλλο σχέδιο.

    Για παράδειγμα, το πλαίσιο μιας μοτοσυκλέτας. Ότι σχέδια και να έχει στα γύρω γύρω η μοτοσυκλέτα, μου αρέσει να υπάρχει ένα πλαίσιο που να κυριαρχεί οπτικά, και να ενώνει ''καθαρά'' όλα τα άλλα πράγματα.

    Στην μουσική: Δεν λέω όχι να έχει πολλά εφφέ ένα μουσικό θέμα, αλλά να έχει μια βασική μελωδία που να κουμπώνουν πάνω της τα εφφέ. Σκέτα εφφέ, χωρίς μια βασική μελωδία, δεν είναι μουσική, είναι θόρυβος.

    Στο σινεμά, το ίδιο, θέλω μια βασική ιστορία, να δεσπόζει στις άλλες. Ο Wall-e τρελαίνεται να βρει επικοινωνία γιατί έχει μείνει 700 χρόνια μόνος του, ερωτεύεται την ev-e και θα κάνει το παν να την ξαναβρει. Η βασική ιστορία, πάνω στην οποία δένουν όλες οι παραιστοριούλες της ταινίας (η οικολογική ιστορία, η κοινωνική για τους ανθρώπους, η ιστοριούλα των άλλων ρομπότ, η σωτηρία της Γης κ.ο.κ.)

    Στο google earth, ψάχνεις μια διεύθυνση, στην βρήσκει, βλέπεις κάτι δρόμους γύρω από οικοδομικά τετράγωνα, δεν σου δίνει να καταλάβεις που είναι. Τι κάνεις; Ανοίγεις την κλίμακα, μέχρι να δεις ένα ΜΕΓΑΛΟ αναγνωρίσιμο δρόμο, μια λεωφόρο, κάτι να ΔΕΣΠΟΖΕΙ στα δεδομένα, που θα αναγνωρίσεις κι από αυτό, θα καταλάβεις που είναι αυτό που ψάχνεις.

    Στα τελευταία MV βλέπω πολύ, πάρα πολύ, υπερβολικά πολύ εφφέ, και από βασικό σχέδιο, κάτι να δεσπόζει...μηδέν. Κάθε ένα εξάρτημα, έχει 20 περίτεχνες καμπύλες και 17 καμπές στις επιφάνειές του. Σαν σύνολο όμως, δεν μου δίνει την εντύπωση εξαρτημάτων που δένουν μια μοτοσυκλέτα, μου δίνει την εντύπωση εξαρτημάτων που είναι τυχαία ακουμπισμένα και θα σκορπίζουν από στιγμή σε στιγμή. Δεν υπάρχει ένα βασικό στοιχείο να τα ΔΕΝΕΙ όλα αυτά.


    Σαν δεν φτάνει που δεν υπάρχει ένα βασικό σχέδιο να δεσπόζει, είναι και πολύ το εφφέ ρε παιδί μου. Για αυτό το λέω λατέρνα. Σχέδιο για το σχέδιο. Υπάρχει και η λειτουργικότητα σε ένα καπάκι μοτέρ, σε ένα μούτρο φαίρινγκ, δεν είναι μόνο το πως θα το κάνουμε να φαίνεται. Σαν να το έχει χάσει λίγο η MV αυτό.

    Μοτοσυκλέτες, που ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ μου αρέσουν, και αντιπροσωπεύουν αυτό ακριβώς που ζητάω: Απλές αλλά ωραίες-δυναμικές γραμμές και μια βασική δομή να δένουν όλα αυτά πάνω τους, δες για παράδειγμα τις παρακάτω φιγούρες (προσοχή, όχι τις βαφές στα παραδείγματα, τα σουλούπια δείχνω).

    NSR500
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	00_mick_doohan_NSR500_repsol_Honda_1.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	77,9 KB 
ID:	412314

    To κλασσικο 916. Έχει εφφέ στις επιφάνειές του, που φαίνονται κιόλλας πιο πολύ από κοντά, αλλά δεν ξεχνάει ποτέ, από καμία όψη, να είναι ένα ''δεμένο'' πράγμα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	916.jpg 
Προβολές:	250 
Μέγεθος:	77,1 KB 
ID:	412316

    Αυτό το Tyga Perfomance NSR. Απλό, ελαφρύ (και στην όψη, και στην μάζα), δυναμικό.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	j4projbnsr300gptrm02.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	59,7 KB 
ID:	412317

    Για τον Μπάκλει με τα 90s, το RVF το δικό μου

    Και πολλά άλλα παραδείγματα, τόσο πολύ αντίθετα σχεδιαστικά από τα τελευταία σχέδια της MV. Πολύ φιγούρα ρε παιδί μου, κάτι ζάντες με ακτίνες βαμμένες άλλο χρώμα από την περιφέρεια της ζάντας, κάτι αδικαιολόγητα περίτεχνα πλαστικά, κάτι dicepticon φανάρια, πολλά σχέδια για τα σχέδια, παιδιά μοτοσυκλέτες θέλουμε να πηγαίνουμε στους δρόμους, όχι φιγουρίνια για τα περιοδικά και τα σαλόνια.
    ΣΑΝ ΑΥΤΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1980-suzuki-gs-1000-e-96363-213.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	67,9 KB 
ID:	412319
    μπαινω φετα,βγαινω τριμμα.

  7. #262
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Και κάπως έτσι βρεθήκαμε στο θέμα των MV Agusta να βλέπουμε Honda NSR, Ducati 916, και Suzuki GS1000.
    Την παλεύετε?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #263
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ε δεν είναι παράλογο,
    στο θέμα για μια εταιρεία που φημίζεται για τον σχεδιασμό της συζητάμε για το σχεδιασμό και αναφέρονται παραδείγματα.

  9. #264
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ε δεν είναι παράλογο,
    στο θέμα για μια εταιρεία που φημίζεται για τον σχεδιασμό της συζητάμε για το σχεδιασμό και αναφέρονται παραδείγματα.

    Την περίμενα μια τετοια απαντηση απο εσένα αφού εσύ το προκάλεσες ζητώντας απο τον telegono να σου δείξει τι εννοεί.

    Το ιδιο έκανες και στο άλλο thread....που ο άλλος ανοιξε για το Hornet του κι εσυ το εκανες για το βεντιλατερ σου....

    Το moto.gr είναι σαν μια βιβλιοθήκη, μπαίνει κόσμος και διαβάζει, ακομα και μετά από χρόνια, και ψάχνει τα θέματα που τον ενδιαφέρουν.
    Είναι λοιπόν κατανοητό νομίζω οτι όταν το θέμα είναι 'Μοντέλα MVAgusta' πρέπει να περιέχει συζητήσεις κλπ περί των MV Agusta.
    Ακόμα κι αν σε αυτές τις συζητήσεις, οι μοτοσυκλέτες της Agusta αποκαλούνται κιτς δημιουργίες.

    Ομως οταν περιέχει και Honda NSR, GS1000, Ducati 916 κλπ κατι δεν παει καλά, άρα θα πρέπει να μπεί ενα διαχειριστής και να τα διαχωρίσει.
    Αυτό κάνεις εσυ, δημιουργείς συνεχώς extra δουλειά στους διαχειριστές.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 04/11/2019 στις 15:47.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #265
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.029
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    Στον τομέα design παίζουν μόνοι τους πάντως. Μιλάμε για πολλές κλασεις πάνω από οποιοδήποτε άλλο premium μηχανάκι.

    Είναι πράγματι καλλιτέχνες οι τύποι.
    κυριολεκτικά όμως...

    https://www.motomag.gr/news/nea-mont...020-eicma-2019

    δείτε το κενο κάτω απο την σελα στο dragster και brutale, τις ακτίνες του superveloce...
    Δες κτμ πως σχεδιάζουν γυμνο μηχανάκι και χωρίς πολύ hype και ανακοινώσεις και βιντεο και @#!%^@.

  11. #266
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.641
    Ως κάποιος που έχει πάθει σοβαρό έρωτα με αρκετά εμβι και κυρίως το 800rr dragster, μετά λύπης διαπιστώνω ότι δεν έχουν άδικο όσοι επικρίνουν.
    τα σχέδια αυτα, με τόση επίθεση και αυτό τον τύπου Sugomi σχεδιασμό, δε θυμίζουν Αγκούστα, αλλά μπλινγκντ απ ντισέκπτικονς.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #267
    Αν πάντως μαζέψεις σε ένα γκρουπακι Multistrada, BMW 1000XR, Tiger & Turismo Veloce. Με κριτήριο το design και μόνο, υπάρχει καμία σύγκριση?

    Δε μιλάω για Tracer, Versys κλπ, οκ ούτε τα χρώματα δεν πετυχαίνουν αυτοί.

    Προσωπικά το βρίσκω εκπληκτικό οτι ένα μικρό εργοστάσιο καταφέρνει ακόμα να βγάζει τέτοια εργαλεία σε παραγωγή στην εποχή μας. Και επίσης σε Ιταλία, Αγγλία, Γερμανία και ΗΠΑ δεν είναι καθόλου αμελητέες οι πωλήσεις τους.

  13. #268
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Όλες οι MV Agusta έχουν φοβερή προσοχή στη λεπτομέρεια. Είναι έργα τέχνης. Δυστυχώς με τα έντονα αγωνιστικά χρώματα κρύβουν τη θεϊκή σχεδίαση και χάνουν πόντους, αλλά παραμένουν πολύ όμορφες. Τα νέα σχέδια είναι πολύ ωραία, αλλά προτιμώ εκείνα του 2015. Μου αρέσει η σχεδίαση transformers σε άλλες εταιρείες, αλλά η MV Agusta είχε να δείξει πιο όμορφες σχεδιαστικές ιδέες και δεν έπρεπε να υποκύψει σε κάτι που αντιγράφουν εύκολα και οι Κινέζοι.

    Για παράδειγμα, το πιο όμορφο μοντέλο, στα δικά μου μάτια, είναι το Brutale Dragster RR 800. To έχω δει και από κοντά και είναι ακόμα πιο ωραίο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	b66e92a8-9b32-4d9e-913b-c7c1bc71ea04.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	57,2 KB 
ID:	412330
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #269
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    ^ Φλωρινιωτης approved!

  15. #270
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Όλες οι MV Agusta έχουν φοβερή προσοχή στη λεπτομέρεια.
    Αν δεν είχαν προσοχή στη λεπτομέρεια, θα έκαναν 9 πωλήσεις παγκοσμίως. Τουλάχιστον τώρα φτάνουν τις 30. Ο καθένας ό,τι μπορεί δίνει.
    Life begins at 45°.

Παρόμοια θέματα

  1. Mv Agusta Brutale 910r... ΓΝΩΜΕΣ...
    από gojakla στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2006, 10:45
  2. Mv Agusta Pipes
    από GeorgeFZR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2006, 01:03
  3. mv agusta
    από wolfman13 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 21:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF