Σελίδα 22 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 12171819202122232425262732 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 533

Θέμα: MV Agusta

  1. #316
    Δεν θυμάμαι τα F4 να είχαν τόσο σοβαρά προβλήματα με βαλβίδες, κεφαλές.

    Θυμάμαι ένα τεστ με το GSX-R 750 του 2000. Το F4 750 ήταν πιο αδύναμο, πιο βαρύ, πιο αργό αλλά μουναρος ακόμα και σήμερα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #317
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    αμα θελετε εργα τεχνης να πατε να αγορασετε κανα πινακα η κανα γλυπτο

    ειναι αστειο, εν ετει 2019 μηχανακια να βαρανε μοτερ...ηθελα να ξερα πως τα καταφεραν παντως, 4βαλβιδοι κινητηρες βγαινουν μαζικα μονο 100 χρονια

  3. #318
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    αμα θελετε εργα τεχνης να πατε να αγορασετε κανα πινακα η κανα γλυπτο
    Truer words were never spoken.

    Μερικοί έχουν ξεχάσει ότι μια μοτοσικλέτα πρέπει πρώτα απ'όλα να λειτουργεί, και μετά να δείχνει ωραία.
    Life begins at 45°.

  4. #319
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    μολις διαβασα και τι παθαιναν οι κεφαλες....

    οι βαλβιδες ειχαν μονο ελατηριο


    και μοιραια γινοταν αυτο που ολοι φανταζεστε...

  5. #320
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Δεν ξέρω τί παίζει με τυχόν προβλήματα αλλά μια F4 Senna Edition θα την ήθελα.

    Τώρα αν την πάτησαν επειδή ο προμηθευτής του τους έδωσε ελαττωματικά/εκτός ζητούμενων προδιαγραφών ελατήρια βαλβίδων είναι κρίμα...
    Αν πάλι έβαλαν εκκεντροφόρο που έκανε το ελατήριο να δουλέψει εκτός προδιαγραφών ασφαλείας , το φταίξιμο δικό τους ή αυτού που τους έφτιαξε/σχεδίασε.

    Σε κάθε περίπτωση φυσικά αυτό δεν απασχολεί τον αγοραστή.

  6. #321
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    Σε ένα γειτονικό, "μεγάλο" σχετικά φόρουμ υπήρχε ένα θέμα για το Turismo Veloce.

    Είχε γράψει ένα καταπληκτικό review ένας κάτοχος. Λίγο καιρό μετά έγραψε κι ένας δεύτερος κάτοχος ότι μόλις την απέκτησε. Δυστυχώς, λίγους μήνες μετά το μηχανάκι του δεύτερου (2018) ψιλό-βρόντηξε. Δεν έγραψε λεπτομέρειες, γιατί δεν ήξερε, έγραψε ένα post τύπου "το μηχανάκι έβγαλε ήχο (Dalton copyright) τι να είναι άραγε?"

    Την επόμενη, κυριολεκτικά, μέρα όλο το topic είχε εξαφανιστεί. Όχι το post του δεύτερου κατόχου, όλο το topic. Ελπίζω ο άνθρωπος να βρήκε άκρη.

    Στο αμερικανικό φόρουμ πάντως δεν είχαν αναφερθεί ιδιαίτερες ζημιές, ήταν γενικά πολύ ευχαριστημένοι, εκτός από κάποιες μικρό-αστοχίες (πίσω φλας, κάτι αισθητήρες στο lusso κλπ).
    Δεν είναι πρώτη φορά που διαγράφονται ποστ και θέματα που δε συμφέρουν τη διαχείριση στο συγκεκριμενο φόρουμ. Και φυσικά έχει καταντήσει περιγελος για αυτό,και για διάφορα άλλα...
    Ειδικά όταν η διαχείριση έχει εμπλακεί στην αγορά και έχει εγγυηθεί για το μηχανάκι, ουσιαστικά παίρνει στο λαιμό της έναν άνθρωπο. Αφελη μεν, αλλά δεν έχει σημασία αυτό.
    Τελευταία τροποποίηση από billy84; 15/11/2019 στις 08:50.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #322
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    μολις διαβασα και τι παθαιναν οι κεφαλες....

    οι βαλβιδες ειχαν μονο ελατηριο


    και μοιραια γινοταν αυτο που ολοι φανταζεστε...
    Αν βρεις λίγο χρόνο και μπορείς να βάλεις δυο φωτό εξηγώντας αυτό που περιγράφεις θα είναι χρήσιμο.

    εδώ έχει ωραία σχεδιαγράμματα με νουμεράκια στα τμήματα.

    δεν θα σε πρήξω, να καταλάβω τι λες θέλω

  8. #323
    Billy δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι εννοείς.

    Εγώ γενικά δεν παρακολουθώ αυτο το γειτονικό φορουμ, απλά επειδή με ενδιαφέρει το Veloce διάβαζα το συγκεκριμένο thread.

    Ο δεύτερος κάτοχος (που αντιμετώπισε το πρόβλημα) το είχε πάρει καινούριο και όταν έγινε η στραβή ήταν 100% εντός εγγύησης (από άποψη χρόνου τουλάχιστον) αφού είχαν περάσει λίγοι μόλις μήνες.

    Αυτό που λες περί εμπλοκής της διαχείρισης στην αγορά αφορά άλλη περίπτωση η το MV? Δεν κατάλαβα.

  9. #324
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    Αυτό που λες περί εμπλοκής της διαχείρισης στην αγορά αφορά άλλη περίπτωση η το MV? Δεν κατάλαβα.
    Να στο πω εγώ: Άτομα από την διαχείριση του φόρουμ αυτού, του λέγανε ενθαρρυντικά λόγια να το πάρει. Για αυτό που ''έβγαλε ήχο'' αφορά η περίπτωση.


    Εν τω μεταξύ, να λέμε και το δίκαιο, ο ήχος μπορεί να ήταν κάτι τελείως ασήμαντο και όχι σοβαρή βλάβη π.χ. να ξεβίδωσε λίγο κανάς λαιμός εξάτμισης, αλλά...δεν θα μάθουμε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #325
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    Billy δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι εννοείς.

    Εγώ γενικά δεν παρακολουθώ αυτο το γειτονικό φορουμ, απλά επειδή με ενδιαφέρει το Veloce διάβαζα το συγκεκριμένο thread.

    Ο δεύτερος κάτοχος (που αντιμετώπισε το πρόβλημα) το είχε πάρει καινούριο και όταν έγινε η στραβή ήταν 100% εντός εγγύησης (από άποψη χρόνου τουλάχιστον) αφού είχαν περάσει λίγοι μόλις μήνες.

    Αυτό που λες περί εμπλοκής της διαχείρισης στην αγορά αφορά άλλη περίπτωση η το MV? Δεν κατάλαβα.
    Ούτε και εγώ το παρακολουθώ. Απλά μαθαίνω από 3ους την κατάντια του για να γελάμε.

    Θεωρώ πως το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε ως μοτοσυκλετιστες είναι να μην παραπλανουμε κάποιον αν δεν έχουμε σοβαρή γνώση του αντικειμένου. Ας είναι και αφελής δεν τρέχει τίποτα, εμείς ας κανουμε το σωστό.Πρέπει να τον καταστρέψουμε ταχύτερα?

    Όταν είσαι παροπλισμένος κουλός με μηχανάκι το οποίο έχει 35.000 χιλιόμετρα εδώ και 12 χρόνια που το έχεις , δε μπορείς να μιλάς για αξιοπιστία γενικότερα όχι απλά να εγγυάσαι για ένα τέτοιο μοντέλο που έτυχε και το πήρε φίλος σου και έχει γράψει 3.000km.

    Όταν φτάνει δε και εξαφανίζεται το θέμα τότε η υπόθεση βρωμάει πολύ άσχημα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #326
    OK thanks για τις διευκρινίσεις, τώρα είναι πλήρως κατανοητό το who is who.

    Υποθέτω ότι έγινε κάποιος "φιλικός διακανονισμός" μεταξύ επίσημου εισαγωγέα-επισκευαστή και κατόχου τύπου "θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ να στο φτιάξω εντός εγγύησης αλλά μη γίνουμε και βούκινο" και το θέμα πήγε ακλαυτο με κοινή συναινεση.

    Κι εγώ δε νομίζω ότι ήταν μοτέρ πάντως, ήταν ακόμα στο στρώσιμο αν θυμάμαι σωστά.

    Τεσπα, υπάρχει θέμα γενικά, δεν είναι εύκολη απόφαση η αγορά MV στην Ελλάδα, ασχέτως τιμής. Μακάρι να βελτιωθεί η κατάσταση.

  12. #327
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.659
    https://www.mvagusta.com/en/brutale-800-rosso
    εκτος απ το veloce και το brutale στην εκδοση ροσο
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  13. #328
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Πάντως έμαθα ότι αρέσει πολύ στον GixxerPap, αλλά οκ λογικό.

    Όσοι δεν ξέρετε τον Pap μην σχολιάσετε παρακαλώ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #329
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν βρεις λίγο χρόνο και μπορείς να βάλεις δυο φωτό εξηγώντας αυτό που περιγράφεις θα είναι χρήσιμο.

    εδώ έχει ωραία σχεδιαγράμματα με νουμεράκια στα τμήματα.

    δεν θα σε πρήξω, να καταλάβω τι λες θέλω

    τα νουμερα 11 και 12 δειχνουν οτι η συγκεκριμενη κεφαλη εχει δυο ελατηρια ανα βαλβιδα, οπως σχεδον ολες οι κεφαλες πλην παπιων υποθετω (των παλιων, οχι στα νεοτερα)

    μιλαμε για τα ελατηρια που επαναφερουν τη βαλβιδα στην κλειστη θεση προφανως

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	249-26099-16.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	12,8 KB 
ID:	412761


    δεν εχω πραγματικα καμμια ιδεα γιατι χρησιμοποιησαν ενα ελατηριο επαναφορας, αλλα δε μου κανει καμμια εντυπωση που καρφωνουν βαλβιδες ειτε απο σπασμενα ελατηρια, ειτε απο valve floating ισως, μιας και μιλαμε για μεγαλες βαλβιδες και υψηλοστροφο μοτερ...

    ειναι κατι που οποιοσδηποτε εβλεπε τον κινητηρα λυμμενο πρωτη φορα θα αντιλαμβανοταν το μεγεθος της μαλακιας

  15. #330
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Πάντως έμαθα ότι αρέσει πολύ στον GixxerPap, αλλά οκ λογικό.

    Όσοι δεν ξέρετε τον Pap μην σχολιάσετε παρακαλώ.
    τι απεγινε αυτος???


Παρόμοια θέματα

  1. Mv Agusta Brutale 910r... ΓΝΩΜΕΣ...
    από gojakla στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2006, 10:45
  2. Mv Agusta Pipes
    από GeorgeFZR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2006, 01:03
  3. mv agusta
    από wolfman13 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 21:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF