Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 80

Θέμα: Moto Morini X-Cape τώρα, ή RE Himalayan.. όταν έρθει; Ή κάτι άλλο τέλος πάντων;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2023
    Μηνύματα
    22

    Moto Morini X-Cape τώρα, ή RE Himalayan.. όταν έρθει; Ή κάτι άλλο τέλος πάντων;

    Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ
    Θα 'θελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου, καθώς έχω χάσει τη μπάλα από τις αντικρουόμενες πληροφορίες.
    Μετά από πολλά χρόνια σκουεροοδήγησης στην Αθήνα, το όχημα στοιχίζει πολλά σε αβαρίες. Μην ήρθε η ώρα να το γυρίσω σε μοτοσυκλέτα, να μπορώ να κάνω κι ένα Αθήνα-Ζάκυνθος;
    Έλα που μου αρέσουν τα στρογγυλοφάναρα, αν και οι κατασκευαστές τους σνομπάρουν τους κάπως ψηλότερους.. Ίσως να υπερβάλω κιόλας, όμως αυτή την αίσθηση έχω σ' όποιο καβαλάω, πλην του Husqvarna Norden 901 που δεν το λες και κλασσικό στρογγυλοφάναρο, το λες όμως ακριβό. Κι εμένα δε με λες θηρίο, 1,90 είμαι.
    Θηρία δεν είμαστε, είμαστε όμως οικογενειάρχες και τα φροντιστήρια θένε λεφτά, τι να περισσέψει για όχημα; Κάτι φτηνό λοιπόν και μεγάλο. Τι μένει; Moto Morini X-Cape, RE Himalayan και άλλα με ρύγχη (τα οποία απεχθάνομαι)
    Δώστε σοφοί γέροντες τα φώτα σας (που όλοι νεότεροι θα 'στε από μένα)
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mandrakoukos Προβολή μηνύματος
    Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ
    Θα 'θελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου, καθώς έχω χάσει τη μπάλα από τις αντικρουόμενες πληροφορίες.
    Μετά από πολλά χρόνια σκουεροοδήγησης στην Αθήνα, το όχημα στοιχίζει πολλά σε αβαρίες. Μην ήρθε η ώρα να το γυρίσω σε μοτοσυκλέτα, να μπορώ να κάνω κι ένα Αθήνα-Ζάκυνθος;
    Έλα που μου αρέσουν τα στρογγυλοφάναρα, αν και οι κατασκευαστές τους σνομπάρουν τους κάπως ψηλότερους.. Ίσως να υπερβάλω κιόλας, όμως αυτή την αίσθηση έχω σ' όποιο καβαλάω, πλην του Husqvarna Norden 901 που δεν το λες και κλασσικό στρογγυλοφάναρο, το λες όμως ακριβό. Κι εμένα δε με λες θηρίο, 1,90 είμαι.
    Θηρία δεν είμαστε, είμαστε όμως οικογενειάρχες και τα φροντιστήρια θένε λεφτά, τι να περισσέψει για όχημα; Κάτι φτηνό λοιπόν και μεγάλο. Τι μένει; Moto Morini X-Cape, RE Himalayan και άλλα με ρύγχη (τα οποία απεχθάνομαι)
    Δώστε σοφοί γέροντες τα φώτα σας (που όλοι νεότεροι θα 'στε από μένα)
    Ευχαριστώ
    Budget?
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2023
    Μηνύματα
    22
    Καλή ερώτηση.. Υποθέτω ως 8000€. Χρηματοδοτήσεις παίζουν άραγε;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    αμα τα εχεις παιζουν σαν καταναλωτικο δανειο.

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mandrakoukos Προβολή μηνύματος
    Καλή ερώτηση.. Υποθέτω ως 8000€. Χρηματοδοτήσεις παίζουν άραγε;
    Άσε τα Στρογγυλά και πάρε ένα NC είτε κούτα είτε μεταχειρισμένο.
    Ελάχιστη κατανάλωση, ταξιδιωτική ικανότητα και παπί στην πόλη.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2023
    Μηνύματα
    22
    Δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία. Πρέπει όμως και να σε τραβάει το όχημα, να σου κάνει κλικ..

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mandrakoukos Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία. Πρέπει όμως και να σε τραβάει το όχημα, να σου κάνει κλικ..
    Στρογγυλά φανάρια σε On/off από καινούρια παίζουν μόνο αυτά που έχεις αναφέρει.

    Σε πιο παλιά παίζει και η Transalp 700. Αλλά μιλάμε για μηχανή 15 ετών. Βέβαια με το Budget σου την κάνεις αρκετά καλή σε βελτίωσεις και μαζέματα αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη (και εμπειρία στο συγκεκριμένο) δεν αξίζει.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2023
    Μηνύματα
    22
    Όπως και να 'χει, ευχαριστώ.

  9. #9
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Από εμένα Moto Morini X-Cape...

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Ducati scrambler.
    when life gets complicated... i ride.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.067
    Έχεις 8 χιλιάρικα στο χέρι.Κοιτα μηχανάκια μέχρι αυτήν την τιμή, ΜΗΝ χρεωθείς διότι "χρέος αρχή δουλείας," που λέγαν και οι αρχαίοι,ανέβα να κάνεις βόλτα σε ότι σου αρέσει,και πάρε ότι σου αρέσει περισσότερο.Αφου βέβαια αποφασίσεις τι ακριβώς χρήση θέλεις να κάνεις με την μηχανή.Καλη επιλογή και πολλή προσοχή.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Τα οχτώ χιλιάρικα είναι καλό budget, δεν είναι αμελητέο.

    Το ύψος σου είναι κάπως δεσμευτικό, καθώς με στρογγυλό φανάρι, αυτής της αισθητικής (λίγο ρετρό) είναι το suzuki sv 650, το όποιο και σου αφήνει ρέστα από το budget και είναι πολύ μηχανή (αλλά γυμνή ως προς την κάλυψη του αέρα). Δεν ξέρω όμως ένα πάνω της θα κουμπώσει καλά λόγω ύψους.

    Εάν κοιτάξεις κάτι σε γυμνό, είναι πιο φτηνό στο budget, πιο ελαφρύ, αλλά έχει το μειονέκτημα της κάλυψης και άνεσης για επιβάτη ή και πιθανό συνεπιβάτη.

    Τώρα σε adventure φάση πιο ογκώδεις μηχανές, με καλύτερη κάλυψη και ίσως άνεση, ειδικά για το ύψος σου, αλλά θεωρώ ότι έχουν ένα καπέλο χιλιάρικο plus σε σχέση με τα γυμνά.

    Για το Himalayan ή καλύτερα το scram 411 που είναι λίγο πιο road focused, θα σου είναι ωραίο ως μέγεθος, αλλά δεν ξέρω εάν θα σε καλύψει σε ταξίδι και έχουν αναφερθεί κάποια θεματάκια ως προς την ποιότητα. Βέβαια είναι περίπου στο μισό του διαθέσιμου budget, εκτός και εάν περιμένεις το καινούργιο που θα κυκλοφορήσει σύντομα.

    Μια πρόταση που θα σε ιντριγκάρει σίγουρα αισθητικά είναι το SEIEMMEZZO SCR της Moto morrini και αντίστοιχα με στρογγυλό προβολέα είναι το leoncino trail της benelli.

    Ωστόσο αυτό που ειπώθηκε είναι να πας να τα δεις από κοντά, να κάτσεις πάνω τους για να δεις εργονομικά πως είσαι και όλα τα υπόλοιπα έρχονται.

    Αυτά από εμένα, καλή επιλογή να ευχηθώ και καλά και ασφαλή χιλιόμετρα.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2023
    Μηνύματα
    22
    Όντως τα οχτώ χιλιάρικα είναι καλά, αν τα έχεις στο χέρι!
    Υπάρχουν βέβαια, αλλά έχω την αντίληψη ότι καλό είναι να μην στερεύεις, ιδίως αν έχεις οικογένεια. Οπότε το "χρέος-αρχή δουλείας", που πολύ σωστά αναφέρει ο panavour, είναι καμιά φορά μονόδρομος. Εξάλλου ό,τι τελειώνει το προηγούμενο χρέος μου, από τέσσερις τροχούς, και λέω να το ..αντικαταστήσω με χρέος δίτροχο!
    Στο λεοντσίνο που ανέβηκα στην έκθεση γελούσαν τα διπλανά μηχανάκια.. Όσο κι αν λατρεύω τα ρετρό, δυστυχώς δεν είναι αμοιβαίο το αίσθημα. Ούτε καν το scrambler της Triumph.
    Το Χ-cape είναι το μόνο μη στρογγυλοφάναρο που μου άρεσε, όπως και το ντεμέκ στρογγυλοφάναρο Norden 901 που είναι απλησίαστο. Το δε Himalayan είναι ψηλότερο από το Scram, γι΄αυτό το προτιμώ.
    Μετά τις απαντήσεις μού έφυγε η ανησυχία περί "φτηνού κινητήρα" του X-Cape. Να δούμε περί σέρβις.
    Ευχαριστώ πολύ όσους μπήκαν στον κόπο να πουν τη γνώμη τους.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Νομίζω οτι το καλύτερο που μπορείς να επιδιώξεις , είναι να έχει ρετρό επιρροές η σύγχρονη μηχανή που σε ενδιαφέρει

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...i-v-strom-1050
    πχ https://www.car.gr/classifieds/bikes...dl-650-v-strom

    σαν στυλ το βάζω https://www.car.gr/classifieds/bikes...kawasaki-z-650

    (παρόμοια φάση τo XSR 900)

    Υπάρχει και τέτοιο , στο στυλ on-off ρετρό επιρροών αλλά δεν το ξέρω πως κινείται σαν εμπειρία χρήσης
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...to-guzzi-v-850

  15. #15
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Νομίζω οτι το καλύτερο που μπορείς να επιδιώξεις , είναι να έχει ρετρό επιρροές η σύγχρονη μηχανή που σε ενδιαφέρει

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...i-v-strom-1050
    πχ https://www.car.gr/classifieds/bikes...dl-650-v-strom

    σαν στυλ το βάζω https://www.car.gr/classifieds/bikes...kawasaki-z-650

    (παρόμοια φάση τo XSR 900)

    Υπάρχει και τέτοιο , στο στυλ on-off ρετρό επιρροών αλλά δεν το ξέρω πως κινείται σαν εμπειρία χρήσης
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...to-guzzi-v-850
    Το Moto Guzzi είναι άρρωστο μηχανάκι από κοντά!
    Ο μόνος λόγος που δεν το πήρα τελικά ήταν η χαμηλή ιπποδύναμη για τα δικά μου γούστα!
    (Bonus έχει τρομερό ήχο και όσο το έπιασα είχε πολύ ποιοτική κατασκευή.)
    where was Gondor when the Westfold fell?

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Moto Morini - X-Cape 649 - 1 χρόνο μετά...
    από tzarot στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2024, 07:38
  2. Moto Morini X-Cape 650 2022
    από lleonidas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 162
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2023, 17:54
  3. Moto Morini Corsaro 1200
    από hdbiker στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 152
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 17:03
  4. Moto Morini
    από sniper στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 12:15
  5. Moto Morini
    από ela ela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2006, 15:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF