Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Ιταλία-Ελλάδα Σημειώσατε 1

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της AntonisZx
    Εγγραφή
    21/11/2012
    Μηνύματα
    20

    Ιταλία-Ελλάδα Σημειώσατε 1

    Καλησπέρα από την όμορφη Ιταλία! Παρότι αρκετό καιρό στο φόρουμ.. είναι μόλις η δεύτερη φορά που γράφω... στο θέμα μας λοιπόν!
    Εδώ και σχεδόν ένα μήνα έχω έρθει λοιπόν στην Ιταλία για σπουδές...Διάφορες παρατήρησα αρκετές από την πρώτη στιγμή που πάτησα το πόδι μου εδώ σε σχέση με την Ελλάδα (πόσο μάλλον με την Ρόδο που εμένα) όχι μόνο στην καθημερινότητα των ανθρώπων αλλά και στην συμπεριφορά τους στην οδήγηση...Εννοώντας: στην Ρόδο έτσι και έκανες την προσπάθεια να περάσεις απέναντι σε πολυσύχναστο δρόμο !!που έχει διάβαση!! Εκτός από το ότι παίζεις την ζωή σου κορόνα γράμματα μην σε πατήσουμε θα εισεπραττες την κλασική λέξη του Έλληνα οδηγού "που πας ρε μ@@κα" ... αντίθετα εδώ πέρα στην Ιταλία.. βρίσκεσαι στην άκρη του δρόμου και κάνεις πως πας να περάσεις απέναντι, ο οδηγός του αμαξιού θα κάνει τα αδύνατα δυνατά για να σταματήσει..εάν σου παραβιάσει την προτερεότητα κιόλας.. Μπορεί να σου λέει συγνώμη μέχρι αύριο.. και πάντα σε όλες τις περιπτώσεις ο πεζός αλλά και ο ποδηλάτης έχουν πάντα προτερεότητα!!
    Κάτι άλλο που παρατήρησα εδώ πέρα είναι ότι δεν έχω πετύχει ακόμα οδηγό μηχανακιου/μηχανής που να οδηγάει χωρίς κράνος η στολή.. σε αντίθεση με την Ρόδο που τα πιτσιρίκια απαιτούν μηχανάκι από 13-14 χρονών και οδηγούν πάντα χωρίς κράνος μην τυχών και χαλάσει το μαλλί...
    Αυτά είχα να πω παιδιά.. συγνώμη αν κούρασα κάποιους με το μεγάλο ποστ αλλά forgive me!! 2η φορά είναι που γράφω σε φόρουμ

  2. #2
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Ετσι είναι όντως.Μια φορα που βρεθηκα στη Ρώμη,μου έκανε εντύπωση αυτο με τις διαβάσεις των πεζών.

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της AntonisZx
    Εγγραφή
    21/11/2012
    Μηνύματα
    20
    Και δεν είναι μόνο οι διαβάσεις.. είναι γενικά η όλη παιδεία τους..πχ. έχει στοπ; θα σταματήσει τελείως,θα ελέγξει και θα φύγει,ακόμα και αν δεν έρχεται άλλο όχημα ... όχι θα έχει στοπ ...θα ελέγξει από μακρυά και αν δεν έρχεται κανένας θα περάσει... ή αν έρχεται κάποιος θα προσπαθήσει να σταματήσει τελευταία στιγμή..

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Kαι σκεψου Αντωνη οτι η Ιταλια ειναι απο τα μερη που οδηγουν ψιλοχαλια και επικινδυνα σε σχεση με την υπολοιπη Ευρωπη. Περιμενε και θα δεις καφριλες και εκει αν κινεισαι στο δρομο.
    Αμα πας πιο βορεια ή πιο δυτικα δεν θα πιστευεις στα ματια σου.

    Καλα να περασεις στα ξενα!
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Kαι σκεψου Αντωνη οτι η Ιταλια ειναι απο τα μερη που οδηγουν ψιλοχαλια και επικινδυνα σε σχεση με την υπολοιπη Ευρωπη. Περιμενε και θα δεις καφριλες και εκει αν κινεισαι στο δρομο.
    Αμα πας πιο βορεια ή πιο δυτικα δεν θα πιστευεις στα ματια σου.

    Καλα να περασεις στα ξενα!
    Δεν ξέρει από Αμοργό
    Πες του πως περνάτε απέναντι με ταβλες από τις στέγες η με σχοινιά απ τα μπαλκόνια

  6. #6
    Θεσσαλικό Κλιμάκιο ! Το avatar του/της Hell_Rider
    Εγγραφή
    14/01/2007
    Μηνύματα
    1.373
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Ετσι είναι όντως.Μια φορα που βρεθηκα στη Ρώμη,μου έκανε εντύπωση αυτο με τις διαβάσεις των πεζών.
    ετσι ειναι και στα Τρικαλα..στις διαβασεις σταματανε ολοι !!!!
    Now people keep asking if we're going to change
    I look'em in the eye
    Tell'em no fucking way !!!

  7. #7
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρει από Αμοργό
    Πες του πως περνάτε απέναντι με ταβλες από τις στέγες η με σχοινιά απ τα μπαλκόνια
    Πες τα! Δες εδω τι περναμε για να περασουμε ενα δρομο!!
    https://www.youtube.com/watch?v=VXhjrXPIqDM

    Καλο ε;;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Καλά το ψιλιαστικα ότι το παρκούρ ανακαλύφθηκε στην αρχαία Αμοργό....

  9. #9
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731

    Αρχαιο εθιμο γνωστο ως παρκουριον! Μετα το πηραν οι Γαλλοι και το παιζουν εξυπνοι!!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Καλά, οποιαδήποτε Ευρωπαϊκή ή Βαλκανική χώρα και να βάλεις αντί της Ιταλίας το ίδιο είναι...

    Μέχρι και στο Βουκουρέστι, όταν περπατούσα, το "κοιτάω μήπως έρχεται αυτοκίνητο για να διασχίσω το δρόμο" δεν υπήρχε στο μυαλό μου.
    Πάλι καλά που δε μου έγινε συνήθειο και περπατάω ακόμα...

    Στη Βαρσοβία, τα παιδιά έρχονταν στο γραφείο λες και πήγαιναν σε track day και άλλαζαν στα αποδυτήρια των γραφείων.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Εδώ στα Χανιά να δείτε τι γίνεται στις διαβάσεις. Τόχουν τα νησιά φαίνεται. Εχει πλάκα όταν είμαι με το παπί και παραχωρώ προτεραιότητα σε κανένα πεζό, με κοιτάει σαν νάχω πρόβλημα. Πάντως κι εμένα μου έκανε εντύπωση στο Μπρασόφ στη Ρουμανία που είναι μια υπέροχη πόλη, στο ιστορικό κέντρο που έχει κάτι δρομάρες απίστευτες με πλάτος 20+ μέτρα στις διαβάσεις κάποιοι πεζοί μας τα έχωναν, και στην αρχή δεν καταλάβαινα γιατί, βλέπετε είχα άλλη γνώμη για τη Ρουμανία επειδή είναι Βαλκάνια κι έτσι. Μετά κατάλαβα πόσο πίσω είμαστε σ' αυτό το θέμα τουλάχιστον.
    vardis

  12. #12
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hell_Rider Προβολή μηνύματος
    ετσι ειναι και στα Τρικαλα..στις διαβασεις σταματανε ολοι !!!!
    Για να μην λέμε μόνο τα άσχημα ... όντως στα Τρίκαλα, η παραχώρηση προτεραιότητας σε διάβαση πεζών, είναι ολοκληρωτικά σεβαστή. Το είδα και δεν το πίστευα. Εύγε Τρικαλινοί
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  13. #13
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Καλά μιλάμε για τα αυτονόητα και φυσικά στο εξωτερικό οι πεζοί έχουν προτεραιότητα μόνο εδώ στη τριτοκοσμική χώρα είναι στο έλεος του Θεού όπως και τόσα άλλα πράγματα πού είναι στη τύχη από το που πάει το καράβι μέχρι το αν θα ζήσει η αν θα πεθάνει ένας άνθρωπος με την αδιαφορία των γιατρών
    Αυτό το μπου.... Λέγετε Ελλάδα φίλε μου και διστηχος αν δεν το καταλάβουμε πως εμείς την κάναμε έτσι καί πρέπει να την φτιάξουμε πάλι από την αρχή προβλεπω να την κάνουνε οι περισοτεροι σαν και εσένα μόνιμα εκεί έξω
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Για να μην λέμε μόνο τα άσχημα ... όντως στα Τρίκαλα, η παραχώρηση προτεραιότητας σε διάβαση πεζών, είναι ολοκληρωτικά σεβαστή. Το είδα και δεν το πίστευα. Εύγε Τρικαλινοί
    Το ειδα προσφατα και δεν το πιστευα.
    Ενα μπραβο στους Τρικαλινους ,που κανουν το αυτονοητο.

  15. #15
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Διαβάσεις-προτεραιότητες πεζών στην Ελλάδα

    Διαμελίστηκε άνθρωπος μπροστά στα μάτια μου σε διάβαση (με διαγράμμιση πεζών, χωρίς φανάρι) στην Ποσειδώνος από αυτοκίνητο που κινούταν με 100-120+ (σας θυμίζει κάτι?) και ο οδηγός κατέβηκε επιμένοντας πως δεν έφταιγε γιατί δεν έπρεπε να περάσει ο πεζός δρόμο ταχείας κυκλοφορίας. Στο δικαστήριο βέβαια προσγειώθηκε...
    Όχι πείτε, είμαστε απαίδευτοι or what?

    Τις προάλλες ζήσαμε με κάποιους ακόμα απο εδώ μέσα εμπειρία ζωής σε άλλο ιντερνετικό καφενείο που δεν θα κουραστώ να τη λέω.
    Κάποιος έγραψε πόσο ωραίο είναι αφού έχεις πιει τα ποτάκια σου το βράδυ να βγάζεις βόλτα τη μηχανή και να την ξεζουμίζεις. Ζαλισμένος... Στην μεγαλούπολη...
    Οι περισσότεροι υπερασπιζόντουσαν με σθένος την ελευθερία του ως άτομο και ως μοτοσικλετιστή και προπηλάκισαν σχολιαστή που ''τόλμησε'' να κατηγορήσει την κίνηση.
    (είναι προφανές δε, πως επιθυμούσαν να δικαιολογήσουν ανάλογες συμπεριφορές των ιδίων και όχι του τάδε που το έγραψε)
    σημ. Αυτά γράφτηκαν από ευφυείς ανθρώπους

    Ποια Ευρώπη και ποια Βαλκάνια παίδες; Μόνο γεωγραφικά ανήκουμε εκεί. Ψωρόμαγκες στα λόγια είμαστε, οι πράξεις είναι για τους άλλους, τα κορόιδα.
    Φιλελεύθεροι για την πάρτη μας, πουριτανοί για τους άλλους.
    We live our myth in Greece
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελλαδα-Ιταλια-Αυστρια-Γερμανια-Ολλανδια
    από 700_Thespieis στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2010, 20:27
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 09:36
  3. Kάτω Ιταλία-μεγάλη Ελλάδα
    από PATVIR στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 22:51
  4. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 20:02
  5. Πίστα Φόρμουλα 1 στην Ελλάδα
    από greekshadow στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2003, 20:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF