Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 130

Θέμα: Αγορα laptop / Netbook

  1. #16
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    όλα τα netbook που είχαν XP όπως του φίλου δεν σηκώνουν λόγω chipset μητρικής πάνω από 2gb ram. Επίσης ο atom είναι κατηγορίας celeron και οι δίσκοι είναι οι οικονομικές σειρές χαμηλής κατανάλωσης 5400 στροφές ή και 4800. Εξ ου και το κάνει να ανοίξει το word 5 λεπτά. Προφανώς και η εγκατάσταση αν έχει κουραστεί αρκετά ή έχει κολλήσει malware ή ιούς θα ζορίζεται ακόμα περισσότερο και πιθανόν ακόμα να έχει να γίνει ανασυγκρότηση δίσκου 2-3 χρόνια ή και ποτέ.

  2. #17
    Συμφωνώ και με τους 2 από πάνω
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #18
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Περιμενε λιγο μεχρι να κυκλοφορισει το Asus t200.
    Ειναι ταμπλετ-pc 11αρι με Win 8.1 και προεγκατεστημενο το office.
    Εγω που δουλεψα για λιγο το προηγουμενο (T100) ηταν σουπερ για την χρηση που θες.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #19
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Εφοσον κοιτάς dell, κοίτα το 5447 με καλυτερο επεξεργασστή

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Ρε Γιώργο, (george_sp) έχουν πέσει τόσο οι SSD;;; 70 € τα 120 γίγα; είχα μείνει στην εποχή που κόστιζαν 250+ τα 60 γίγα....

    έχω πολύ καιρό να συναρμολογήσω κανέναν υπολογιστή γμτ, όσοι συναρμολόγησα πριν 7-8 χρόνια (8 ) δουλεύουν ΟΛΟΙ άψογα!

    και για να μην είμαι εκτός θέματος, ότι είπε ο Γιώργος ισχύει, και τα ΧΡ πλέον θέλουν μια αξιοπρεπή κηδεία, καθώς μέχρι την έλευση των 7, ήταν μακράν τα καλύτερα windows

    (τα vista και τα 8, ούτε να τα βλέπω δεν θέλω )
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    intel X-25 80 GB 240ευρώ κάποτε.alive and kicki'n.

  7. #22
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Ισχυει οτι τα netbook με Αtom παλαιοτερης γενιας παιρνουν εως 2 γιγα μνημη,υποψιν μερικα μοντελα οπως πχ το LG μου εχουν μνημη ενσωματωμενη στην μητρικη,οποτε αναβαθμιση γιοκ
    Στην πραξη σε netbook με SSD:XP δουλευουν ΥΠΕΡΟΧΑ,7 αρκετα καλα,8 απαραδεκτα(λογικο μιας και δεν εχουν σχεδιαστει τα chipsets για αυτα).Οποτε με λειτουργικο πραττεις αναλογα τις αναγκες σου.Για μια απλη χρηση γραφειου τα αθανατα ΧΡ δουλευουν αψογα,εναλλακτικα 7αρια.
    Στα χρηματα αυτα μονο παιζει κανα μτχ 13αρι(Lenovo ισως?),εδω πανω παιζουνε πολλα,Ελλαδα δεν ξερω.Οποτε με μια αναβαθμιση με SSD και πιθανα RAM παιρνεις ενα αξιοπρεπεστατο αποτελεσμα σε αυτο το budget

    Oριακα εδω πανω βρισκεις και MacBook 2009-2010 σε αυτα τα χρηματα,αλλα παντα ολα ειναι σχετικα με τις αναγκες σου
    Τελευταία τροποποίηση από Vstrommer71; 21/10/2014 στις 14:02.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  8. #23
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Μόλις αγόρασα Dell Inspiron 3542 ,Intel pentium 1,7 ,4gb ram, με αναβαθμισμένο σκληρό σε 250gb ssd,win 8.1 και πάει σφαίρα.450€ . Όταν του είπα ότι θέλω κάτι μικρότερο με ίδιες δυνατότητες μου είπε ότι ξεφεύγει σε τιμή

    Edit : είναι 15,6" 2,4kg κομματάκι άβολο για τσάντα μοτοσικλέτας αλλά η τιμή ήταν το ταβάνι μου

    Η οθόνη πάντως είναι απλά ΤΡΑΓΙΚΗ και ο ήχος για τα πανηγύρια... Ένας Compaq που είχα αν και φθηνότερος, κλάσεις ανώτερος στην απόδοση των χρωμάτων, την ανάλυση και τον ήχο. Το πρώτο μου Dell (3542 κι εγώ) μάλλον θα είναι και το τελευταίο, άκουγα πολύ καλά λόγια για την εταιρεία αλλά ψιλοαπογοητεύτηκα. Εκεί που διαπρέπει σίγουρα είναι η απόδοση της μπαταρίας και ο ανύπαρκτος θόρυβος (σε σχέση με τα HP και Compaq που είχα).

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Η οθόνη πάντως είναι απλά ΤΡΑΓΙΚΗ και ο ήχος για τα πανηγύρια... Ένας Compaq που είχα αν και φθηνότερος, κλάσεις ανώτερος στην απόδοση των χρωμάτων, την ανάλυση και τον ήχο. Το πρώτο μου Dell (3542 κι εγώ) μάλλον θα είναι και το τελευταίο, άκουγα πολύ καλά λόγια για την εταιρεία αλλά ψιλοαπογοητεύτηκα. Εκεί που διαπρέπει σίγουρα είναι η απόδοση της μπαταρίας και ο ανύπαρκτος θόρυβος (σε σχέση με τα HP και Compaq που είχα).
    ο ήχος δε με ενοχλεί είμαι είτε με ακουστικά είτε με ηχεία-subwoofer αλλά η οθόνη είναι όντως ψιλοαπογοήτευση... hdmi και στην τηλεόραση όπου ανοίγει το μάτι σου.κατά τα άλλα πολύ ευχαριστημένος έως τώρα...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #25
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Για βοηθατε λιγο οι κατεχοντες το θεμα.
    Θελω να παρω laptop ή netbook. Δεν θελω 15,6''. Απο 14'' και κατω μεχρι και 11,6''.
    Οι εργασιες που θελω να κανει ειναι internet, word, excel. Παιχνιδια δεν παιζω.
    Budget 500 Euro max.
    Καμια προταση ?
    αυτο http://www.mrcheap.gr/laptop-noteboo...471343284.html λεει τιποτα ?

    εχω ενα Acer netbook aspire ..κατι, 2-3 χρονων αλλα ειναι πιο αργο και απο την καθυστερηση.
    Το word θελει 5 λεπτα να το ανοιξει. Παιζει καμια αναβαθμιση για να γλιτωσουμε τα εξοδα αγορας καινουργιου ?

    Thanks
    Βαλε linux σ'αυτο που εχεις.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #26
    Αυτο με το λαϊνουξ το εχΟΥτε ξαναπει πολλοι.
    Επειδη με το εν λογω λειτουργικο εχω να παιξω απο τα πρωτα redhat, μηπως εχΟΥτε να προτεινετε και διανομη; Εχω ενα eee pc στο οποιο παραπαιουν τα xp, εχει σβηστει και το ταμπελακι με το sn (καποτε είχα ένα εργαλείο που διάβαζε από το εγκατεστημενο Τον αριθμό που χρησιμοποιήθηκε) οπότε σκέΠτομαι τη λύση φορμάτ κλπ, ίσως παίξει και νεα μνημη στα 2GB.

    Επισης, να υποθεσω οτι "απλα" πραγματα οπως αναλυσεις στα xwindows η ακομα και mounting usb drives γινεται "αυτοματα" πια στο λαϊνουξ;

  12. #27

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Ομορφουλι δειχνει!

    Νομιζω εχω ενα αδειο 250αρη 2.5 δισκο, θα δω αυτο και το mint που ειχε πει ο evil καποτες... Ισως και το ubuntu.

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    εάν θέλεις να χώσεις κάποια φράγκα σε hardware κάντο, εάν τα μετράς....linux η πιο διαδεδομένη διανομή ubuntu 14.04LTS με την περισσότερη υποστήριξη σε εφαρμογές κλπ, αν θέλεις να είσαι πιο κοντά στην(ηλίθια) microsoft τότε τα Linux "mint"

    δε θα χρειαστεί να κάνετε format ποτέ ξανά, δε θα αντιμετωπίσετε ποτέ πρόβλημα με ιους
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #30
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Sorry δεν ενημερωσα.
    μπηκε 1giga extra μνημη, 120αρης ssd , win 7 και παει σφαιρα.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμη για αγορα Laptop....
    από brainstorm73 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2012, 14:37
  2. Site Εξωτερικού για αγορά Laptop HELP
    από Vagelis Gar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2012, 12:43
  3. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 19:11
  4. Never leave a laptop in a blonde's bathroom
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 13:56
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 17:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF