Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 130

Θέμα: Αγορα laptop / Netbook

  1. #46
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Με μια αναζήτηση στο google η κόντρα στα fora windows vs linux ξεκινά από τότε που γεννηθήκαμε. Άκρη δε θα βγει κυρίως γιατί η πλευρά των linux fanboyz αντιδρά όπως η πλειοψηφία των κουκουέδων αν πεις κακιά κουβέντα για το κόμμα (όχι με κεφαλαίο το κ)

    Παρόλαυτά εγώ αναγνωρίζω οτι έχουν γίνει σημαντικά βήματα από τη μεριά των linux διανομών και η ψαλίδα τείνει να κλείσει. Μην έχετε όμως αυταπάτες. Όσοι δούλευαν με XP ή 7 δε θα φύγουν ποτέ από την MS και από τα επόμενα λειτουργικά τους γιατί είτε συνήθισαν, είτε δε θέλουν να πονοκεφαλιάσουν αυτές τις 3-4 ώρες να δοκιμάσουν και κάτι διαφορετικό.
    Αφήνω στην άκρη το θέμα του θέλω να δικτυώσω μια ακόμα συσκευή και να μεταφέρω αρχεία, να stream-άρω multimedia ή να στήσω έναν εκτυπωτή/πολυμηχάνημα και να μεταφέρω/εκτυπώσω/σκανάρω εικόνες μεταξύ τους.
    Η βασική γραμμή λέει MS.
    Ακόμα και στα 8.1 και windows 10 με τα app store η λογική εξοικείωσης με το αγοράζω το πρόγραμμα και το έχω σε όλες τις συσκευές που έχει συνδεδεμένος ο λογαριασμός μου, βολεύει απίστευτα και από περιττά ψαξίματα.

    Επίσης το linux και 0 virus και 0 blue screen είναι μια καραμέλα χιλιοπαιγμένη. Τους ιούς και τη διάδοσή τους την καθορίζει το ποσοστό χρήσης της πλατφόρμας....όσο πιο διαδεδομένο, τόσο πιο μεγάλος στόχος για κακόβουλους δημιουργούς ιών malware κλπ.
    Blue screen δεν εχει αλλά αν κάτι κρεμάσει και δε περνάει ο driver από το repository...κάτσε φάε 5μέρες ψάχνοντας το community forum αν βρέθηκε το πρόβλημα ή περίμενε για τη λύση του.

    Δε θα κάτσω να αντιπαρατεθώ περισσότερο στη κόντρα. 14 χρόνια στη δουλειά του IT support, και ζήτημα να μου έχουν ζητήσει Linux διανομή το 0.5% των πελατών μου. Παίζει και να τους μετρήσω στα δάχτυλα των χεριών μου αν κάτσω να τους θυμηθώ.

    Τέλος να πω οτι η αλλαγή πολιτικής της MS να δώσει δωρεάν τα Windows 10 σε όσους έχουν ήδη 7, 8.1 (ακόμα και πειρατικά) δείχνει οτι το παιχνίδι θα παιχτεί στις διαφημίσεις και στην αγορά των applications.

  2. #47
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Η αξια και λειτουργικοτητα των linux ξεπερνα κατα πολυ τις εφαρμογες σε οικιακους υπολογιστες...Στον τομεα εργασιας μου τρεχουμε παραλληλους κωδικες σε εκατονταδες cpu's. Εκει καταλαβαινεις ποσο ανωτερο συστημα ειναι για βαριες εφαρμογες. Σε οικιακο υπολογιστη εχουν νοημα αν εχεις την βιδα, η υπολογιστη που σερνεται (η δεν θελεις να πληρωσεις για τα παραθυρα).
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #48
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Η αξια και λειτουργικοτητα των linux ξεπερνα κατα πολυ τις εφαρμογες σε οικιακους υπολογιστες...Στον τομεα εργασιας μου τρεχουμε παραλληλους κωδικες σε εκατονταδες cpu's. Εκει καταλαβαινεις ποσο ανωτερο συστημα ειναι για βαριες εφαρμογες. Σε οικιακο υπολογιστη εχουν νοημα αν εχεις Α)την βιδα, Β)η υπολογιστη που σερνεται ( Γ)η δεν θελεις να πληρωσεις για τα παραθυρα).

    Α) συμφωνώ
    Β) διαφωνώ μιας και με σωστή εγκατάσταση windows XP ή 7 ή 8.1 μπορείς να τρέξεις όμορφα και σε μηχανάκι με 1gb ram και μονοπύρηνο celeron 10ετίας (για μηχανήματα πέραν της 10ετίας δεν έχει νόημα καν να συζητάμε)
    Γ) διαφωνώ μιας και τα πειρατικά windows κυκλοφορούν σε ποσοστό 90% στην Ελλάδα και το σπάσιμό τους την τελευταία 5ετία είναι ένα κλικ ακόμα και για κάποιον άσχετο

    οπότε πάμε στο Α, αν έχεις τη βίδα ή Δ, αν απλά θες να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό.

  4. #49
    ΣΙΩΠΗΛΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της apaleftos
    Εγγραφή
    26/08/2006
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Με μια αναζήτηση στο google η κόντρα στα fora windows vs linux ξεκινά από τότε που γεννηθήκαμε. Άκρη δε θα βγει κυρίως γιατί η πλευρά των linux fanboyz αντιδρά όπως η πλειοψηφία των κουκουέδων αν πεις κακιά κουβέντα για το κόμμα (όχι με κεφαλαίο το κ)
    Νομίζω, τα είπες όλα μέσα σε δύο γραμμές!!
    Το ίδιο ισχύει όμως και για τους win fanboyz... Παραδέχομαι όμως ότι το ποσοστό των linux fanboyz είναι μεγαλύτερο...
    Α-μήχανος καβαλάρης

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από apaleftos Προβολή μηνύματος
    Νομίζω, τα είπες όλα μέσα σε δύο γραμμές!!
    Το ίδιο ισχύει όμως και για τους win fanboyz... Παραδέχομαι όμως ότι το ποσοστό των linux fanboyz είναι μεγαλύτερο...
    πιο σκληροπυρηνικο μαλλον.

  6. #51
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Δεν είπε κανείς ότι το linux δεν έχει πλεονεκτήματα έναντι των win. Παρομοίως, όμως, έχει και μειονεκτήματα. Και, επιπλέον, είναι παντελώς άχρηστο για την πλειοψηφία των χρηστών. Ουάου δεν έχει μπλε οθόνες και ιούς, τρομερός λόγος να αλλάξεις λειτουργικό και να χάσεις τις μισές εφαρμογές σου. Ή να κρατήσεις τα windows κρυφά σε ένα partition γι'αυτές, όταν δε σε βλέπουν τα hacker φιλαράκια σου!!11

    Όχι, ο λόγος που όλοι προτιμούν windows είναι η ευχρηστία και η συμβατότητα. Ξέρετε τι ποσοστό της αγοράς κατέχει το linux; Δεν πρέπει να ξεπερνάει το 2%. Τα windows είναι κοντά στο 90%. Δε μιλάμε για διαφορά της τάξης του 5% ή 10%, αλλά 88%, οπότε κάτι συμβαίνει. Δε μπορεί όλοι να είναι άσχετοι ή να χρηματίζονται. Και μην ξεχνάμε ότι τo linux είναι δωρεάν. Αν δεν ήταν, δε θα έφτανε ούτε το 0.1% της παγκόσμιας αγοράς.

    Τα Win7 είναι το καλύτερο λειτουργικό που έχει βγάλει η MS ποτέ. Συνεχίστε, όμως, να συγκρίνετε τις νεότερες διανομές linux με τα XP, ένα λειτουργικό 15 ετών, που χρειάστηκε 2 service packs και αρκετά χρόνια για να μην είναι τρύπιο μέχρι τον πυρήνα. Μετά πιάστε τα ΜΕ.
    Life begins at 45°.

  7. #52
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν είπε κανείς ότι το linux δεν έχει πλεονεκτήματα έναντι των win. Παρομοίως, όμως, έχει και μειονεκτήματα. Και, επιπλέον, είναι παντελώς άχρηστο για την πλειοψηφία των χρηστών. Ουάου δεν έχει μπλε οθόνες και ιούς, τρομερός λόγος να αλλάξεις λειτουργικό και να χάσεις τις μισές εφαρμογές σου. Ή να κρατήσεις τα windows κρυφά σε ένα partition γι'αυτές, όταν δε σε βλέπουν τα hacker φιλαράκια σου!!11

    Όχι, ο λόγος που όλοι προτιμούν windows είναι η ευχρηστία και η συμβατότητα. Ξέρετε τι ποσοστό της αγοράς κατέχει το linux; Δεν πρέπει να ξεπερνάει το 2%. Τα windows είναι κοντά στο 90%. Δε μιλάμε για διαφορά της τάξης του 5% ή 10%, αλλά 88%, οπότε κάτι συμβαίνει. Δε μπορεί όλοι να είναι άσχετοι ή να χρηματίζονται. Και μην ξεχνάμε ότι τo linux είναι δωρεάν. Αν δεν ήταν, δε θα έφτανε ούτε το 0.1% της παγκόσμιας αγοράς.

    Τα Win7 είναι το καλύτερο λειτουργικό που έχει βγάλει η MS ποτέ. Συνεχίστε, όμως, να συγκρίνετε τις νεότερες διανομές linux με τα XP, ένα λειτουργικό 15 ετών, που χρειάστηκε 2 service packs και αρκετά χρόνια για να μην είναι τρύπιο μέχρι τον πυρήνα. Μετά πιάστε τα ΜΕ.
    Ξεχνας βεβαια να αναφερεις πως οι περισσοτεροι σερβερ (στους οποιους το 90% των οικιακων υπολογιστων που τρεχουν παραθυρα συνδεεται), τρεχουν λινουξ. Ευτυχως δηλαδη αλλιως δε θα ειχαμε ιντερνετ
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #53
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Πωλουνται και με linux, ειδικα λαπτοπ εχω δει αρκετα.
    Μια μεγάλη μερίδα πωλείται με ubuntu λόγο της δραστηριοποίησης της εταιρίας που το διανέμει. Η ίδια διανομή έχει μπει και σε ταμπλετ με touch και 3D εκδόσεις. Δεν ξέρω πως έρχονται στημένα αυτά τα μηχανήματα αλλά εμένα προσωπικά δε μου λέει κάτι. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι μαζί με την αγορά ενός καινούριου υπολογιστή να μην είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω το λειτουργικό.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το δικο μου ειχε/εχει ακομα διπλη εγκατασταση λειτουργικου, αλλα το linux που εχει δεν με βολευει ντιπ. (Δεν θυμαμαι και ποια διανομη ειναι). Σκεφτομουν αν γινεται να βαλω αλλο αποπανω, αλλα δεν εχω ιδεα του πως θα λειτουργει ο bootloader μετα, μηπως δεν θα μπορει να μπει πουθενα.

    Οποτε οδηγουμαι στο να βαλω αλλο δισκο με linux... η και να το κανω παλι dual γιατι ενα συγκεκριμενο προγραμμα που θελω να εχω "φορητο" δεν ξερω αν θα τρεξει σε wine.

    Θενξ για την σινδονη σουπια.

    Κατά την εγκατάσταση θα βρει όλα τα λειτουργικά συστήματα που υπάρχουν στον υπολογιστή σου και θα σου παρουσιάσει όλες τις επιλογές που μπορεί να έχεις. Τι θα κρατήσεις τι θα σβήσεις, που θα εγκαταστήσεις κτλ. Μπορεί για παράδειγμα δύο διαφορετικά λειτουργικά να χρησιμοποιούν το ίδιο swap space.
    Το να κάνεις εγκατάσταση σε διαφορετικό δίσκο δεν διαφέρει με το να κάνεις εγκατάσταση σε διαφορετικό partition. Ακόμα κι αν δεν έχεις διαθέσιμο κενό partition και πρέπει να το δημιουργήσεις κατά την εγκατάσταση, πρώτα θα σου βγάλει τα μάτια στις ειδοποιήσεις και μετά θα σου καταστρέψει partition που περιέχει άλλο λειτουργικό. Ακόμα και σε εγκατάσταση του λειτουργικού σε διαφορετικό δίσκο, ο boot loader θα βρίσκεται εκεί που είναι και τώρα. Εκτός κι αν τον μεταφέρεις ή έχεις αποσυνδέσει τους δίσκους που περιέχουν τα άλλα λειτουργικά. Έχεις πολλές επιλογές, όπως πχ να εγκαταστήσεις ξεχωριστά έναν boot loader σε φλασάκι ή cd αλλά όλα αυτά είναι δυσκολότερα και πιο μπελαλιδικα από το να κάνεις κανονικά άλλη μια εγκατάσταση. (εκτός κι αν εμένα μου φαίνονται τόσο απλά)

    Αργότερα το μόνο που μπορεί να πάει στραβά είναι να σβήσεις το partition του boot loader. Ακόμα και έτσι τα λειτουργικά σου μένουν ανέπαφα ενώ μπορείς να επαναφέρεις τον boot loader μέσα από το Live cd.
    Επίσης έχεις την δυνατότητα να επεξεργαστείς τις επιλογές του boot loader μέσα από διάφορα προγραμματάκια. Από τον χρόνο που θα σου παρέχει μέχρι να επιλέξεις σε ποιο λειτουργικό θα μπεις, μέχρι το προεπιλεγμένο λειτουργικό. Ακόμα και αν κάνεις κάτι λάθος με ένα boot repair μπορείς να διορθώσεις όλα τα σφάλματα. Μπορείς ακομα να έχεις μια διανομή σε ένα παλιό φλασάκι που δεν χρησιμοποιείς, όχι μεγαλύτερο από 2gb, με όλα τα απαραίτητα προγράμματα ώστε να διορθώνεις οποιοδήποτε λάθος.

    Το wine δεν το συμπαθώ. Ίσως επειδή ποτέ δε δούλεψε όπως θα ήθελα, τουλάχιστον όχι με τα προγράμματα που ήθελα.
    Sent from me using a computer.

  9. #54
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ξεχνας βεβαια να αναφερεις πως οι περισσοτεροι σερβερ (στους οποιους το 90% των οικιακων υπολογιστων που τρεχουν παραθυρα συνδεεται), τρεχουν λινουξ. Ευτυχως δηλαδη αλλιως δε θα ειχαμε ιντερνετ
    Δεν ισχύει αυτό. Ναι, οι περισσότεροι public internet servers τρέχουν UNIX-οειδή (περίπου τα 2/3), αλλά Windows και Linux κατέχουν περίπου το ίδιο μερίδιο αγοράς (περίπου 32% και 35% αντίστοιχα, το υπόλοιπο είναι καθαρά UNIX).

    Το θέμα μας δεν είναι αυτό. Εξάλλου από την αρχή μίλησα για home users. Εγώ ΞΕΡΩ που υπερτερεί το Linux και γιατί είναι καλύτερη επιλογή σε business περιβάλλον. Όλοι αυτοί που προτιμούν Linux (και το προτείνουν και σε άλλους) πιστεύεις ότι ξέρουν γιατί το κάνουν; Έχουν κάποιον ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ λόγο ή είναι απλά το hip της εποχής; Όποιος έχει Linux είναι κουλ και χάκερ και αντιδρά στο κατεστημένο της MS!!11

    Επίσης αυτά που λέει ο George_SP στην αρχή της σελίδας ισχύουν.

    Τέλος, για την ιστορία ασχολούμαι με υπολογιστές σαν ερασιτέχνης, αλλά και επαγγελματίας πολλά χρόνια και έχω δουλέψει πολλά λειτουργικά στη ζωή μου, μεταξύ αυτών και κάτι περίεργες Turbolinux διανομές, χωρίς GUI (ΑΥΤΟ είναι Linux :P) και ό,τι άλλο obscure έχει υπάρξει. Ναι, λατρεύω command prompt. Αλλά τα Win7 είναι ένα εξαιρετικό λειτουργικό για προσωπική χρήση. Όταν το Linux φτάσει την ευχρηστία και τη συμβατότητά τους, τότε θα το προτιμήσω.
    Life begins at 45°.

  10. #55
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Δεν πρόκειται να ταχθώ με κανένα μέτωπο στην διαμάχη win vs linux. Απλά δε με ενδιαφέρει! Χρησιμοποιώ αυτό που βολεύει εμένα, αυτό που μου δίνει τις επιλογές που χρειάζομαι κτλ.

    Για παλιούς υπολογιστές πάντως το Linux είναι μονόδρομος. Ακόμα όμως και για καινούρια συστήματα αποτελεί μια ακόμα επιλογή που έχει πάρα πολλά πλεονεκτήματα και όπως πάντα κάποια αρνητικά. (όπως έχουν όλα τα λειτουργικά).

    Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την προσφορά της microsoft αφού πολλά απ' αυτά που σήμερα τα θεωρούμε αυτονόητα, αυτή τα δημιούργησε.

    Είμαι χρήστης από την εποχή του ms dos. Εχω κάνει και λίγο προγραμματισμό για ένα ένα φεγγάρι, έχω δοκιμάσει διάφορες διανομές linux όταν ακόμα ήταν πολυ πιο δύσκολες για τον απλό χρήστη των windows 98 και υπήρξα power user σε όλες τις διανομές windows μέχρι τα vista και λιγότερο στα παρόμοια 7αρια. Οι γνώσεις σε C και C++ που βρίσκονται ξεχασμένες σε καποια γωνία του λιγοστού μυαλού μου μπορούν να με βοηθήσουν περισσότερο από κάποιον που δεν έχει δώσει στην ζωή του ούτε ένα dir, αλλά ως τώρα ελάχιστες φορές επιστρατεύτηκαν και τις περισσότερες φορές μόνο και μόνο επειδή ήθελα να δω τη δύναμη της κονσόλας. Και πραγματικά ζηλεύω αυτούς που είχαν το χρόνο και την όρεξη και ασχολήθηκαν γιατί είναι όντως πανίσχυρη.

    Ειμαι σε θέση να διαπιστώσω πεντακάθαρα που υπερτερεί το ένα ή που υστερεί σε σχέση με το άλλο. Νομίζω πως το Linux είναι αρκετά ώριμο για να αξίζει μια προσπάθεια από κάποιον που θέλει κάτι παραπάνω ή κάτι "λειγότερο", ή κάτι διαφορετικό απ' τα windows.

    Η μαχη win vs linux νομίζω πως αφορά μόνο τις εταιρίες που έχουν σκοπό το κέρδος. Ο απλός χρήστης μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει από τετοιες κοκορομαχίες. Το να κάτσω να πείσω κάποιον πιο λειτουργικό είναι καλύτερο και γιατί είναι ανώφελο και περιττό. Ο καθένας επιλέγει και αποφασίζει ανάλογα με την κρίση, τις γνώσεις του και τις απαιτήσεις του.

    Δεκάρα τσακιστή δε δίνω γιατί το 90% χρησιμοποιεί windows ή γιατί τα gs adv πουλάνε σαν τρελά. Έχω τις γνώσεις να κρίνω τι και πόσο αξίζουν και τα δύο ενώ όλοι ξέρουμε ότι το ποσοστό των πωλήσεων δεν λέει πάντα όλη την αλήθεια.

    Νομίζω πάντως πως εύκολα το win vs linux μπορούμε να το ανάγουμε σε euro vs japan.
    Sent from me using a computer.

  11. #56
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Μαζί σου. Προσπαθώ να κάνω ξεκάθαρο ότι ούτε εγώ τάσσομαι απόλυτα υπέρ κάποιας πλευράς. Αλλά να ξέρουμε να επιλέγουμε το κάθε εργαλείο βάσει των αναγκών μας κι όχι φανμποϊσμού ή των αναγκών κάποιου άλλου. Δεν υπάρχει "τα windows δεν είναι καλό λειτουργικό", υπάρχει "τα windows δεν είναι καλό λειτουργικό γι'αυτή τη δουλειά".
    Life begins at 45°.

  12. #57
    Εγω παλι χαιρομαι που εγιναν πιο απλα τα πραματα γιατι τοτενες που ειχα πρωτοβαλει slackware απο δισκετουλες 3.5 και δωσ'του compile kernel και αντε το ενα και το αλλο ηταν λιιιιιιιγο παιδεμα...

  13. #58
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Εγώ είμαι λίγο ελιτιστής. Αν δουλεύει το ποντίκι, δεν είναι Linux :P
    Life begins at 45°.

  14. #59
    Γιατι ως γνωστον, real men do it on keyboard only.

    Σαν τα παλια της sierra...

  15. #60
    powershell ,cli lovers...

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμη για αγορα Laptop....
    από brainstorm73 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2012, 13:37
  2. Site Εξωτερικού για αγορά Laptop HELP
    από Vagelis Gar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2012, 11:43
  3. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  4. Never leave a laptop in a blonde's bathroom
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 12:56
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF