Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 130

Θέμα: Αγορα laptop / Netbook

  1. #61
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.090
    LucasArts > Sierra.
    Life begins at 45°.

  2. #62
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #63
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Ok, έχω καιρό να ασχοληθώ με το sport στησίματος dekstop παρότι το είχα τεντώσει κάποια περίοδο (τις καλές εποχές που ασχολούμασταν στο πολυτεχνείο με αυτά). Εξάλλου από το 2008 δουλεύω ασταμάτητα ένα Macbook το οποίο το κακόμοιρο σιγά σιγά ήρθε η ώρα του.

    Προσανατολίζομαι λοιπόν αυτή τη στιγμή στην αγορά ενός dekstop, μόνο tower και χωρίς λογισμικό. Τα κομμάτια θα στηθούν από μένα. Ψάχνω όμως τα κομμάτια, αφού πλέον παρότι IT έχω χάσει τη μπάλα με ότι κυκλοφορεί. Οι ανάγκες συνοψίζονται στο παρακάτω :

    Η χρήση του pc θα είναι κυρίως browsing, streaming player ήχου, επεξεργασία φωτογραφιών σε μέτριο επίπεδο, programming, nas και htpc στο μέλλον. Επίσης σκέφτομαι να ξεκινήσω και miming.

    Το pc λειτουργεί σχεδόν 24/24, μιας και το macbook τώρα δε το βάζω ποτέ sleep. Παίζει διαρκώς μουσική, συν ότι άλλο μπορεί να κάνω εγώ live ή το έχω βάλει να τρέχει.

    Θα προτιμούσα επεξεργαστή της AMD χωρίς να είναι απαραίτητο, ιδιαίτερα αθόρυβο τροφοδοτικό και ψύκτρα, δυνατό mobo που να μου επιτρέπει αναβαθμίσεις στο μέλλον. Θα παίξω για αρχή μάλλον στα 8Gb RAM και με κάποιον ssd για το λειτουργικό συν κάποιον 500αρι για storage. Κάρτα γραφικών δε με πολυενδιαφέρει μιας και για games υπάρχει Xbox ONE, όπως και το 500αρι μπορώ να τον κουμπώσω στη συνέχεια αφού έχω ήδη ένα εξωτερικό. Με ενδιαφέρει όμως να είναι efficient το τροφοδοτικό όσον αφορά τη κατανάλωση.

    Budget 450 - 550 αυστηρά. Ξέρω εδώ για netbook (που απορώ πουλάνε ακόμα ) και για laptop λέγατε, αλλά ας μην ανοίγω άλλο θέμα.

    Για πάμε..

  4. #64
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μαζί σου. Προσπαθώ να κάνω ξεκάθαρο ότι ούτε εγώ τάσσομαι απόλυτα υπέρ κάποιας πλευράς. Αλλά να ξέρουμε να επιλέγουμε το κάθε εργαλείο βάσει των αναγκών μας κι όχι φανμποϊσμού ή των αναγκών κάποιου άλλου. Δεν υπάρχει "τα windows δεν είναι καλό λειτουργικό", υπάρχει "τα windows δεν είναι καλό λειτουργικό γι'αυτή τη δουλειά".
    Γι αυτό απ' την αρχή αναφέρθηκα σε διανομές φιλικές προς παλιά συστήματα όπως το δικό μου που έρχονταν με xp (γι αυτό έκανα την σύγκριση με τα xp σε παλιά μηχανήματα και όχι με τα πολύ καλύτερα 7αρια) και σαν ένα μπούσουλα προς τον προβληματισμό του amyrou που δεν ξέρει αν αξίζει ή όχι να αναβαθμίσει το σύστημά του.

    Ασφαλώς και εκδόσεις όπως το Lubuntu που περιέγραψα δε μπορούν να συγκριθούν με τα 7αρια αφού είπα πως ακόμα και το σπαρτιάτικο xubuntu είναι πιο πλήρες σαν λειτουργικό. Δεν έχω δοκιμάσει unity, ούτε τα καινούρια 8αρια για να ξέρω πως συγκρίνονται αυτά μεταξύ τους.
    Εμένα με κέρδισε το λινουξ γιατί απλά έχω γίνει πολύ τεμπέλης για να ασχολούμαι με το λειτουργικό, όσο κι αν αυτό φαίνεται απίθανο.
    Γιατί δεν είναι μόνο το λειτουργικό αλλά και ο χρόνος που απαιτεί για να το στήσεις όπως και ο χρόνος που μπορεί να αντέξει χωρίς καινούρια εγκατάσταση.

    Το να βάζω μια διανομή και να έχει όλα τα προγράμματα, ενώ χωρίς ψάξιμο μπορώ να βρω ότι άλλο χρειάζομαι και όλα αυτά να αναβαθμίζονται αυτόματα είναι μεγάλο ατού.
    Το να εγκαθιστώ οδηγούς για όλες τις συσκευές ή σπαστήρια ή να ψάχνω σε διάφορα σαιτ με άπειρες διαφημίσεις και 15 κουμπιά που γράφουν download για ένα γαμωπρόγραμμα δεν το μπορούσα ποτέ. Όλα τα freeware για win είναι είτε μισά, είτε γεμάτα διαφημίσεις. Όλα τα υπόλοιπα χρειάζονται σπαστήρια. Ένα ολοκληρο απόγευμα για την εγκατάσταση των οδηγών και μη ξεχάσεις να βγάλεις το τικ από τον έχτρα συφερτό που εγκαθιστάτε μαζί τους.

    Το ότι όλα μπορούν να κολλήσουν υιό είναι γνωστό. Όμως το κακόβουλο λογισμικό κάπως πρέπει να εγκατασταθεί, αν όλες οι εγκαταστάσεις προγραμμάτων προέρχονται από τα repositories της διανομής δεν διατρέχεις τους ίδιους κινδύνους. Το σύστημα είναι έτσι δομημένο που το μόνο που χρειάζεται είναι προσοχή στο τι εγκαθιστάς (κάτι που στα win δεν μπορεί να γίνει αν δε πληρώσεις) και συχνά updates.

    Η απουσία registry και το γεγονός ότι μπορεί να γονατίσει και το πιο καινούριο μηχανάκι (reg cleaner my ass).

    To γεγονός ότι είναι ταχύτατα και πολύ σταθερά θα είχε πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα αν τα 7αρια δεν ήταν τόσο καλά και στους δύο αυτούς τομείς.

    Για κάποιους μπορεί αυτοί οι λόγοι να μην είναι αρκετοί ενώ να έχουν άλλους τόσους και πιο σημαντικούς για να παραμείνουν στα windows. Και εγώ μεθαύριο ίσως αναγκαστώ να το κάνω dual boot με μια έκδοση των windows.
    So fucking what?

    To ότι μπορεί να πάρεις μια συσκευή που να μην υποστηρίζεται είναι πλέον σπάνιο αλλά μόνο στα windows είναι απίθανο.
    Το ότι μπορεί να επιλέξεις μια λιτή διανομή που να χρειάζεται και λίγο "κονσόλα" για να στηθεί, δεν είναι πάλι καθόλου απίθανο στο linux.

    Το θέμα όμως για τον τελικό χρήστη είναι να μπορεί να βρει αυτό που χρειάζεται. Και αν δεν υπάρξει πόλεμος μεταξύ win και linux μόνο εμείς θα είμαστε χαμένοι και ίσως στο μέλλον φάμε στη μάπα για άλλη μια φορά ένα λειτουργικό σαν τα xp.

    To να είσαι πολεμιος ή τυφλός υποστηρικτής του ενός ή του άλλου, για μένα είναι το ίδιο με το να είσαι βαμμένος hondakias.

    Υγ. Ξέρω ότι η πραγματική δύναμη του λινουξ δεν βρίσκεται σε αυτά που ανέφερα αλλά αν δώσεις σε έναν απλό user windows ένα αρχείο rar έλα να μου πεις τι είναι σημαντικό και τι όχι.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 24/03/2015 στις 17:45.
    Sent from me using a computer.

  5. #65
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Βγάλε τη γκάφερ απ' το στόμα, σε ζητάνε.
    Sent from me using a computer.

  6. #66
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Τι ωραια που περνανε τα χαλαρα βραδακια συζητωντας για μηχανακια σε φορουμ για μηχανακια...:a13:
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  7. #67
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.090
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Για πάμε..
    Δε θα είμαι πολύ συγκεκριμένος, αλλά θα σε κατευθύνω κάπως, σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια και γούστα (κατά 90% ασχολούμαι με gaming συστήματα).

    Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις αυστηρά Intel (i5-4460 ή i3-4160, ανάλογα το budget σου).

    Από SSD, Intel ή Samsung, με μια προτίμηση στην τελευταία.

    Για ψύξη, θα σου πρότεινα κάτι σε AYTO το στυλ, όχι απαραίτητα το συγκεκριμένο, αν και είναι εξαιρετικό.

    Και mobo, ίσως Gigabyte GA-Z97X-UD5H ή κάτι παρόμοιο (με αυτό το chipset, θα έλεγα), χωρίς να γνωρίζω ακριβώς τις ανάγκες σου, αλλά νομίζω τα χαρακτηριστικά της είναι υπεραρκετά για σένα.

    Και, φυσικά, ένα καλό, ΕΠΩΝΥΜΟ τροφοδοτικό (γύρω στα 500-550W) με καλά χαρακτηριστικά. Όχι των 30 ευρώ.
    Life begins at 45°.

  8. #68
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    MikeG η σύνθεσή σου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sunthesi1.PNG 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	43,2 KB 
ID:	332985

    Μητρική με το τελευταίο chipset για αναβάθμιση μέχρι τον τελευταίο i7
    ram που θες ΟΚ
    SSD και 1tb που θες ΟΚ
    κουτάρα με σωστή ψύξη και αθόρυβο
    τροφοδοτικό βαρβάτο 85+ απόδοσης για χαμηλή κατανάλωση όταν δε το ζορίζεις αλλά και άνετο να σηκώσει και gaming αργότερα
    επεξεργαστής ξεκλείδωτος που με απλό πείραγμα ξεπερνά όλους τους i3 και πιάνει επιδόσεις i5 μέχρι να μπορέσεις να μαζέψεις χρήματα αργότερα για έναν καλό i5 i7 σε συνδυασμό με βαρβάτη κάρτα γραφικών αν την χρειαστείς.

    Για ότι απορίες με ρωτάς. Στα χρήματα που δίνεις όμως είναι ότι πιο ισορροπημένο και μην υποτιμάς καθόλου τον ξεκλείδωτο dual core.

  9. #69
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Έχετε ακουσει κατι για καταργηση του socket 1150 στο εγγυς μελλον και για καταργηση ddr3 μνημων;

    Πως ακριβως μπορω να κανω oc στον dual core που προτεινεις;

    Τελος γνωμες για AMD; Ιδιαιτερα τους apu ; Γενικα εχω μια συμπαθεια σε AMD συν οτι περνεις 4πυρινο στα 3,7 με 120 ευρω.

    Ευχαριστω για τη βοηθεια μαγκες.

  10. #70
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Έχετε ακουσει κατι για καταργηση του socket 1150 στο εγγυς μελλον και για καταργηση ddr3 μνημων;

    Πως ακριβως μπορω να κανω oc στον dual core που προτεινεις;

    Τελος γνωμες για AMD; Ιδιαιτερα τους apu ; Γενικα εχω μια συμπαθεια σε AMD συν οτι περνεις 4πυρινο στα 3,7 με 120 ευρω.

    Ευχαριστω για τη βοηθεια μαγκες.
    Το επόμενο socket της Intel έρχεται με DDR4 μνήμες και επεξεργαστές που αυτή τη στιγμή δε προσφέρουν τίποτα περισσότερο σε επιδόσεις στο διπλάσιο της τιμής. Οι DDR3 έχουν 2-3 χρόνια ζωής εύκολα ακόμα. Το να δώσεις τα διπλάσια χρήματα τώρα δεν έχει νόημα. Δίνεις τα μισά στο υπάρχον socket και σε 2-3 χρόνια αναβαθμίζεις ξανά με τα ρέστα που οι τιμές θα πέσουν στο μισό.
    Το OC με λίγο διάβασμα εφόσον είχες κάποτε επαφή δε θα σε δυσκολέψει. Μέσω bios υπάρχουν κάποιοι έτοιμοι μπούσουλες για να παίξει στα 4.2-.4.4 Ghz όπου σε αντιστοίχιση επιδόσεων ξεπερνάει όλους τους i3 και πιάνει i5.
    Όχι AMD. Έχει χάσει το τρένο επιδόσεων εδώ και καιρό και κυνηγά την Intel. Μη βλέπεις σκέτα νούμερα και τιμές. Επίσης μακριά από APU της AMD. Πολύ κακές επιδόσεις και κακή διαχείριση θερμότητας.

  11. #71
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Μάλιστα.. Όσον αφορά το AMD vs Intel είναι όπως το προηγούμενο, Win vs Linux. Διαβάζω πάντως καλές κριτικές για τους AMD πχ για τον Kaveri 7800 .

    Τώρα ένα επόμενο ερώτημα, αν υποθέσουμε ότι πάω σε Intel τι chipset υπερέχει για τη Mobo; Το Intel Z97 που λέει και ο Χορχόδειλας ή κάποιο άλλο; Γενικά αξίζει να σκάσω κανά 160αρι για mobo πλέον ή δε θα κερδίσω τίποτα σε σχέση με κάποια των 100 euros?

    Για tower έχω αποφασίσει 90% για το CoolerMaster Silencio ενώ και τροφοδοτικό μάλλον πάω για 600W. Ψάχνω και μια αθόρυβη ψύκτρα σε σχετικά νορμάλ τιμή και μου μένει cpu, ram και ssd. Δίσκο αποθήκη έχω ήδη ένα εξωτερικό 500αρι οπότε μπορώ να μην αγοράσω αμέσως, μιας και θέλω να το μελετήσω για NAS μέσω του pc που θα στηθεί.

    p.s Δε με χαλάει να παίξω και με κάποια μεταχειρισμένα κομμάτια, αποδεδειγμένα όμως σε πλήρη λειτουργική κατάσταση.

  12. #72
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    ξεκόλλα το μυαλό σου από AMD πλατφόρμα. Θα χάσεις λεφτά από τις επιδόσεις που θα πάρεις και δεν εχουν μεταπωλητική αξία.
    το Z97 ναι είναι το τελευταίο. Δε χρειάζεται να πας στις σούπερ ντούπερ υλοποιήσεις του Ζ97. Εγώ ας πούμε έχω μια Asus Z77-A μητρική των 80ευρώ και δε της λείπει τίποτα.
    το Silencio με την προσφορά σε msystems και άλλα ιντερνετομαγαζα στα 45ευρώ παίζει μπάλα μόνο του έως τα 80-100 ευρώ στην επιλογή κουτιού. Παίρνεις κουτί ποιότητας από το πάνω ράφι σε τιμή πλαστικούρας ψευτοmidi για απλά συστηματάκια. Αν είχα λεφτά στην άκρη θα τσίμπαγα 2-3 να υπάρχουν καβάτζα.
    Τροφοδοτικό να προτιμήσεις 85+ πιστοποίησης bronze ή silver μεταξύ Corsair, Coolermaster. Σκυλιά, αθόρυβα και αξιόπιστα όσο δεν πάει.
    Αν δε σε χαλάει να παίξεις με μεταχειρισμένα μπορεί να βρεις σε αγγελίες σετάκια 1150 με υπόλοιπα εγγύησης 6μηνών μέχρι 1 χρόνο και να γλιτώσεις καμιά 100αριά ευρώ από ότι καινούρια αλλά τις τελευταίες μέρες όσοι τα δίνουν ζητάνε αρκετά χρήματα σε σχέση με καινούρια του κουτιού.
    ssd θα πας σε ocz arc ή Samsung 850pro (όχι evo) 120-250gb ανάλογα τα οικονομικά σου.
    Η ψύκτρα που σου έβαλε ο χορχόδειλας παραπάνω είναι μια χαρά.
    ram οποιοδήποτε σετάκι 2x4 1600 ή 1866 βρεις οικονομικότερο.

  13. #73
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.090
    Εγώ επιμένω, πάντως, ότι το 600άρι τροφοδοτικό είναι overkill. Καταλαβαίνω την ανάγκη του κόσμου για μεγάλους αριθμούς, αλλά με ένα ποιοτικό 500άρι, είσαι καλυμμένος και ο πλανήτης θα σου είναι υπόχρεος ^^ Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα απαιτήσεων/budget, αλλά πήρες αρκετές προτάσεις για να έχεις μια καλή ιδέα.
    Life begins at 45°.

  14. #74
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Με πολλά από αυτά που γράφτηκαν διαφωνώ με άλλα τόσα συμφωνώ άσε που έχω κι έναν σκασμό απορίες, αλλά χου γκίβς α σσιτ??
    Είμαι σε πελάτη, από ξένο μηχάνημα δεν μπαίνω πουθενά και δεν ξέρω αν θα βρω χρόνο να γράψω.

    Το ράβω λοιπόν το ρημάδι μου και μένω μόνο στην ανάγνωση.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #75
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγώ επιμένω, πάντως, ότι το 600άρι τροφοδοτικό είναι overkill. Καταλαβαίνω την ανάγκη του κόσμου για μεγάλους αριθμούς, αλλά με ένα ποιοτικό 500άρι, είσαι καλυμμένος και ο πλανήτης θα σου είναι υπόχρεος ^^ Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα απαιτήσεων/budget, αλλά πήρες αρκετές προτάσεις για να έχεις μια καλή ιδέα.
    χωρίς να το κατέχω και απόλυτα το ζήτημα, μάλλον συμφωνώ με τον κροκόδειλα, ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει προσανατολισμός προς ενεργοβόρες - και πανάκριβες - κάρτες γραφικών

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμη για αγορα Laptop....
    από brainstorm73 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2012, 13:37
  2. Site Εξωτερικού για αγορά Laptop HELP
    από Vagelis Gar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2012, 11:43
  3. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  4. Never leave a laptop in a blonde's bathroom
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 12:56
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF