Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 130

Θέμα: Αγορα laptop / Netbook

  1. #76
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Με πολλά από αυτά που γράφτηκαν διαφωνώ με άλλα τόσα συμφωνώ άσε που έχω κι έναν σκασμό απορίες, αλλά χου γκίβς α σσιτ??
    Είμαι σε πελάτη, από ξένο μηχάνημα δεν μπαίνω πουθενά και δεν ξέρω αν θα βρω χρόνο να γράψω.

    Το ράβω λοιπόν το ρημάδι μου και μένω μόνο στην ανάγνωση.

    Εγώ θέλω να μάθω. Αλλιώς γιατί πόσταρες; Για να μας πεις ότι δε θα μας πεις; :P Έλα πες, σε παρακαλώ!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    χωρίς να το κατέχω και απόλυτα το ζήτημα, μάλλον συμφωνώ με τον κροκόδειλα, ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει προσανατολισμός προς ενεργοβόρες - και πανάκριβες - κάρτες γραφικών
    Εγώ έχω μια GTX760 με 500άρι ΚΑΛΟ τροφοδοτικό. Με SSD + 3 HDD.
    Life begins at 45°.

  2. #77
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αναμένω άποψη και ο Vaska

  3. #78
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγώ θέλω να μάθω. Αλλιώς γιατί πόσταρες; Για να μας πεις ότι δε θα μας πεις; :P Έλα πες, σε παρακαλώ!



    Εγώ έχω μια GTX760 με 500άρι ΚΑΛΟ τροφοδοτικό. Με SSD + 3 HDD.
    Είχα μια διαολεμένη φαγούρα στα δάχτυλα και είπα να γράψω 2-3 λέξεις.
    Τι να πω μωρέ?? Θα πρέπει να γράψω σεντόνια και να βάλω γραφήματα από oc επεξεργαστές και να ρωτήσω γιατί όχι AMD κι ένα σκασμό άλλες ερωτήσεις που μου έρχονται μία μιά. Άσε καλύτερα θα μείνω να κοιτάω!

    Δουλεύουμε λέμε σήμερα Εθνική Εορτή.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #79
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Βασίλη σε παρακαλώ γράψε ελεύθερα για να μην μένουν εντυπώσεις στον αέρα

  5. #80
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    χιλιοειπομενο θεμα ως συνηθως...η απαντηση ειναι απλη...dual boot και εχεις και τα δυο...simple as that...δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να παρεις στρατοπεδο...

  6. #81
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Είχα μια διαολεμένη φαγούρα στα δάχτυλα και είπα να γράψω 2-3 λέξεις.
    Τι να πω μωρέ?? Θα πρέπει να γράψω σεντόνια και να βάλω γραφήματα από oc επεξεργαστές και να ρωτήσω γιατί όχι AMD κι ένα σκασμό άλλες ερωτήσεις που μου έρχονται μία μιά. Άσε καλύτερα θα μείνω να κοιτάω!
    Εγώ δεν ανέφερα καν o/c (αν και έχω έναν 3570K 3.4 @4.2). Μπορούμε να το συζητήσουμε και αυτό αν θέλετε, αλλά οι Intel έχουν καλύτερες επιδόσεις, τελεία. Εκτός ίσως από εφαρμογές που εκμεταλλεύονται πλήρως του περισσότερους πυρήνες κι αυτό μόνο σε low/mid-end συστήματα, γιατί στα high-end η AMD είναι ανύπαρκτη. Εγώ δε θα αγόραζα ποτέ AMD, αλλά μπορώ να καταλάβω κάποιον που αγοράζει επειδή είναι σε σφιχτό budget. Δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος να αγοράσεις AMD, πέραν του οικονομικού.

    Παρ'ολ'αυτά στο _συγκεκριμένο_ price range υπάρχουν κάποιοι αξιοπρεπέστατοι AMD, το δέχομαι. Aλλά σε αυτό το θέμα, είμαι φανμπόις (και έχω τους λόγους μου, φυσικά).
    Life begins at 45°.

  7. #82
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Λοιπόν πλέον μου μένει η επιλογή mobo+cpu. Για όλα τα υπόλοιπα έχω βγάλει άκρη. Και το ερώτημα είναι cpu που να γίνεται oc ή τελικά δεν υπάρχει λόγος οπότε πάω πχ στον i3 4160 λόγω 4 thread και είμαι οκ; οεο;

    Υπόψιν το μηχάνημα θέλω να γίνει triple boot με Win7, hackintosh και μάλλον CentOS. Αν και το CentOS σκέφτομαι να το στήσω σε VM αφού βασικά θέλω από αυτό μόνο torrents, movies, streaming music.
    Αν πάω σε οικονομικότερο επεξεργαστή μάλλον θα βάλω άλλα 8gb ram.

    Αχμμμ..

  8. #83
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.062
    Εφόσον δεν έχεις σπουδαίες απαιτήσεις, δεν είσαι gamer, δε βρίσκω τον λόγο να μπλέκεις με o/c. Από την άλλη, αν διατηρείς έναν επεξεργαστή overclocked με ασφάλεια, τότε έχεις κερδίσει λεφτά, αφού θα παίζει πλέον σε μεγαλύτερη/ακριβότερη κατηγορία.

    Επίσης δέχομαι ότι "ποτέ δεν έχεις αρκετή μνήμη", αλλά οτιδήποτε πάνω από τα 8 GB αυτή τη στιγμή είναι περιττό (εκτός αν ασχολείσαι με editing κτλ).
    Life begins at 45°.

  9. #84
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Για μητρική θα σου πρότεινα μια ashrock z97 extreme 4 με τιμή εκκίνησης στον σκρουτζ τα 150 ευρώ

    Ενώ αν θέλεις περισσότερα χαρακτηριστικά (e-sata και δεν ξέρω τι άλλο) extreme 6 αλλά με 200 ευρώ.

    http://www.skroutz.gr/s/4869682/Asro...-Extreme4.html

    http://www.skroutz.gr/s/4869688/Asro...-Extreme6.html

    http://www.asrock.com/mb/intel/z97%20extreme4/

    http://www.asrock.com/mb/compare.asp...l=Z97+Extreme4
    Sent from me using a computer.

  10. #85
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Καταλήγω σε :

    Case : CoolerMaster Silencio 650 Pure
    Mobo : Asrock Z97 Pro3
    Cpu : Intel Pentium G3258
    Ψύκτρα : CoolerMaster 412s
    SSD : OCZ ARC 100 240
    RAM : G.SKILL F3-12800CL10S-8GBXL 8GB
    Power : BeQuiet 500W


    Αμφιταλαντεύομαι μόνο μεταξύ Intel Pentium G3258 ή i34160 με 60 euros διαφορά.

  11. #86
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Καταλήγω σε :

    Case : CoolerMaster Silencio 650 Pure
    Mobo : Asrock Z97 Pro3
    Cpu : Intel Pentium G3258
    Ψύκτρα : CoolerMaster 412s
    SSD : OCZ ARC 100 240
    RAM : G.SKILL F3-12800CL10S-8GBXL 8GB
    Power : BeQuiet 500W


    Αμφιταλαντεύομαι μόνο μεταξύ Intel Pentium G3258 ή i34160 με 60 euros διαφορά.

    Μια χαρά βγήκε η σύνθεση.
    G3258 από εμένα, 10λεπτά διάβασμα για ασφαλές overlock στα 4-4.2 Ghz και τα ρέστα 60ευρώ σε βενζίνες φαγητά για μια εξόρμηση με το μοτόρι.

  12. #87
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2015
    Μηνύματα
    0
    Γεια σας, βρήκα το φόρουμ σας με αναζήτηση στο google για dual boot netbook.
    Είχα ένα acer aspire one android 2.3.1 windows 7 starter dual boot netbook και το είχα ερωτευτεί.
    Μου κρασάριζε συχνά το android κι έκανα ανάκτηση από τα windows και σπανιότερα τα windows και έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις από recovery usb stick που έφτιαξα στο unboxing.
    Το χρησιμοποιούσα σπίτι με ethernet κι ενσύρματο internet και δυο φορές που το έβγαλα έξω και το χρησιμοποίησα σε public wi-fi κρασάρησε πιο άσχημα, την πρώτη το επανέφερα αλλά τώρα είναι αδύνατον.
    Είναι εκτός εγγύησης και επί πλέον η Acer σταμάτησε να βγάζει dual boot android windows συστήματα και δεν ξέρω αν μου το φτιάξουν αν θα μπουν και πάλι τα δυο λειτουργικά, γιατί διαβάζω ότι η Google και η Microsoft μπλοκάρισαν τα συστήματα με διπλό λειτουργικό.
    Αλλά για μένα είναι η ιδανική λύση αυτή.
    Ψάχνω παντού μήπως βρω υπολογιστή (οτιδήποτε) με android 4 και windows 8 ή καλύτερα 7.
    Βρήκα κάτι ταμπλέτες αλλά θέλω να έχει και ethernet θύρα που νομίζω ότι είναι δύσκολο.
    Ταμπλέτα δεν είχα ποτέ πριν κι αισθάνομαι ανασφαλής ότι θα την χειριστώ καλά.
    Θα ήταν καλύτερα αν έβρισκα desktop με διπλό λειτουργικό ή laptop, αλλά ειδικά laptop νομίζω δεν υπάρχουν.
    Βρήκα κάτι mini-pc με διπλό λειτουργικό αλλά δεν ξέρω αν θα είναι καλά για χρήση desktop, τα έχουν μάλλον για tv-boxes.
    Δεν τίθεται θέμα να εγκαταστήσω μόνη μου δεύτερο λειτουργικό σε σύστημα με ήδη υπάρχον το ένα εκ των δυο, δεν ξέρω πώς να το κάνω.
    Μήπως κανείς γνωρίζει κάτι που να βοηθάει;
    Ευχαριστώ και συγγνώμη αν ποστάρω σε ένα φόρουμ όπου δεν ξέρω κανένα.

  13. #88
    H Acer έχει ωραίο site, στο eee pc που έχω εγώ, dual boot Linux & win xp, έχει ότι χρειάζεται για να ξαναστηθει από την αρχή σαν "εργοστασιακή πρωτη χρήση" στην σελίδα του προιόντος. Μήπως να ξεκινησεις απο εκεί;

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις οποιοδήποτε PC ή laptop σου αρέσει και να εγκαταστήσεις έναν "emulator" (εξομοιωτή) όπου σαν πρόγραμμα θα τρέχεις ένα εικονικό μηχάνημα Android έκδοσης 4.X.X. Είναι πλήρως λειτουργικό και φαντάζομαι τη δουλειά σου θα την κάνεις.
    Εγώ χρησιμοποιώ το δωρεάν Andy σε ένα Asus Trasnformer T100 με 500GB σκληρό δίσκο και Windows 8.1. Έχω δηλαδή (σχεδόν πλήρες) Laptop, Tablet με Windows 8.1 και ταυτόχρονα τρέχω και Android σε παράθυρο για να βλέπω streeming ταινίες και σειρές με το Showtime.
    Το μόνο που δεν έχει είναι ethernet αλλά εμένα δεν μου χρειάζεται.

    Η άλλη λύση είναι να τρέχεις Android από flash drive (http://www.android-x86.org/). Δεν χρειάζεται καν να κάνεις εγκατάσταση αλλά δεν παίζει με όλα τα μηχανήματα. Παρόλα αυτά εγώ σε δύο laptop παλιά που το δοκίμασα έπαιξε κανονικά.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Εγώ σκέφτομαι να αντικαταστήσω το τάμπλετ μου με το φρέσκο HP Stream 13.
    Έχει κανείς άποψη;

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμη για αγορα Laptop....
    από brainstorm73 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2012, 14:37
  2. Site Εξωτερικού για αγορά Laptop HELP
    από Vagelis Gar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2012, 12:43
  3. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 19:11
  4. Never leave a laptop in a blonde's bathroom
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 13:56
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 17:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF