Σελίδα 4 από 12 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 173

Θέμα: Πάααλι Ιράν;

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Θα ακολουθούσα νότια κατεύθυνση προς το Κερμάν που ήθελα να δω το περίφημο σκεπαστό παζάρι του, το οποίο φημίζεται για τα εξαιρετικής ποιότητας χαλιά του. Βγαίνοντας από την πόλη είδα αυτό που είχα διαβάσει πριν ξεκινήσω το ταξίδι αλλά το είχα ξεχάσει τελείως μέχρι τώρα. Το μοναδικό κάμπινγκ στο Ιράν. Περιφραγμένο, τεράστιο, γεμάτο δέντρα με εγκαταστάσεις υγιεινής και σχετικά καθαρό για μουσουλμανικό. Πήγα στην πύλη έπιασα κουβέντα στην νοηματική με τους δύο φύλακες και έκανα μια βόλτα μέσα για να το δω. Δεν μετάνιωσα που δεν έμεινα εδώ γιατί ακόμα και εδώ ο κόσμος ήταν ασφυκτικός.

    Συνέχισα προς Molkabad, Robat e Sang και Torbat Heydariyeh. Στην Molkabad σταμάτησα να φάω κάτι. Δεν είχα φάει κρέας όλες αυτές τις μέρες και ένιωθα ότι πλέον το ζητούσε ο οργανισμός μου. Εκεί έξω από μια σειρά μαγαζιών που πουλούσαν φαγητό διάλεξα ένα που μου φάνηκε καθαρό και έγραφε στην επιγραφή απ’ έξω “hot dog” και μπήκα. Τώρα πως γίνεται το “hot dog” να έχει μπιφτέκι μέσα αυτό το ξέρουν οι Ιρανοί και όχι εγώ. Πάντως σαν σύνολο γεύσης ήταν συμπαθέστατο.

    Βγαίνοντας από το μαγαζί πέφτω πάνω σε ένα ζητιάνο ο οποίος έκοβε βόλτες έξω από τα μαγαζιά και ζητούσε χρήματα. Ξερακιανός, βρώμικος, ρακένδυτος αλλά σακακωμένος έμπαινε και έβγαινε στο οπτικό μου πεδίο συνέχεια. Πότε πρόλαβε και με προσέγγισε όταν έφτασα στο μηχανάκι και από πού ήρθε δεν το κατάλαβα. Αλάνι λέω, είσαι αετός και βγάζω και του δίνω τα 5000 Rial του τύπου και άλλα 5000 Rial δικά μου[ξοδεύτηκα και εγώ]. Έκρινα ότι αυτός ο φουκαράς τα έχει μεγαλύτερη ανάγκη από τον Reza.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Από την Mashhad μέχρι την Torbat Heydariyeh η διαδρομή ήταν αξιολογότατη!!! Διέσχισα άλλη μία δόση από «πολύχρωμα βουνά», ενώ διάφορα χωριουδάκια ξεπρόβαλλαν από το πουθενά. Κυριολεκτικά κρυμμένα χωριά σε ένα σύμπλεγμα από χρώματα και πέτρες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	74.Molkabad - Feyz Abad (2).JPG 
Προβολές:	524 
Μέγεθος:	67,4 KB 
ID:	325812

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	74.Molkabad - Feyz Abad (3).JPG 
Προβολές:	521 
Μέγεθος:	85,5 KB 
ID:	325813

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	76.Molkabad - Feyz Abad (1).jpg 
Προβολές:	524 
Μέγεθος:	61,1 KB 
ID:	325814

    Συνέχισα νοτιότερα για Feyz Abad, Marandiz, Bajestan.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Εδώ έκανα μία παράκαμψη περίπου 70χλμ από τον κεντρικό δρόμο και ακολούθησα μια καθαρά επαρχιακή διαδρομή. Στον δρόμο ήμουν σχεδόν μόνος μου. Το τοπίο πετρώδης έρημος και βουνά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	77.Feyz Abad - Bajestan.jpg 
Προβολές:	521 
Μέγεθος:	66,3 KB 
ID:	325815

    Μία απεραντοσύνη απλωνότανε γύρω μου και μια απλή ηρεμία που με γοήτευε. Παλιοί οικισμοί θύμιζαν ότι κάποτε τα μέρη αυτά είχαν ζωή, απαραίτητοι σταθμοί για την διάσχιση αυτών των άγονων περιοχών την εποχή που τα αυτοκίνητα και οι δρόμοι δεν είχαν κάνει την εμφάνισή τους σε αυτά τα μέρη της χώρας Δεν είδα παραπάνω από 10 τροχοφόρα σε αυτά τα 70 χλμ. Πραγματικά την ευχαριστήθηκα αυτή την μικρή μου πορεία. Το καφέ και το κίτρινο κυριαρχούσαν σαν χρώματα, ενώ είδα και αρκετές κατασκευές σαν αυτές στην Zaaferanieh. Δηλαδή βρύσες εδώ όμως πραγματικά ήταν χτισμένες στην μέση του πουθενά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	79.Βρύση (1).jpg 
Προβολές:	523 
Μέγεθος:	79,2 KB 
ID:	325818

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	80.βρύση.jpg 
Προβολές:	524 
Μέγεθος:	56,2 KB 
ID:	325817

    Κοιτώντας τον χάρτη μου είδα πως το κομμάτι αυτό της διαδρομής το έδειχνε σαν ένα μέρος του «δρόμου του μεταξιού» οπότε θεώρησα ότι τέτοιες κατασκευές ήταν επιβεβλημένες (αν ήταν όσο παλιές όσο έδειχναν). Πάντως σίγουρα κάποιος διψασμένος θα μπορούσε να βρει χρησιμότητα σε αυτές τις μικρές «οάσεις» είτε παλιά είτε τώρα. Κάπου εκεί είδα και το πρώτο λατομείο μαρμάρου σε ένα βουνό δίπλα στον δρόμο. Σε βάθος λιγότερο από ένα μέτρο από την επιφάνεια του βουνού, τεράστια κομμάτια βράχου έχουν αποκοπεί σε ορθογώνιο σχήμα, αφήνοντας ένα τεράστιο βουνό μισό, σαν μια τεράστια θήκη με πολλές εσοχές για να τοποθετείς αντικείμενα. Έτσι εξηγείται το πλήθος των φορτηγών που φορτωμένο με ογκόλιθους ασθμάινοντας διέσχιζε την χώρα προς κάθε κατεύθυνση.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Αργότερα στην ευρύτερη περιοχή είδα και άλλα λατομεία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	81.Feyz Abad - Bajestan (53)λατομείο.JPG 
Προβολές:	521 
Μέγεθος:	67,9 KB 
ID:	325819

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	82.Feyz Abad - Bajestan (55)λατομείο.jpg 
Προβολές:	522 
Μέγεθος:	67,0 KB 
ID:	325820

    Από το Bajestan έκανα μια τρίπλα και βγήκα στην Ferdows. Ferdows στον χάρτη, Ferdos στις πινακίδες. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι πολλές ονομασίες είναι διαφορετικές στις πινακίδες που συναντάω και διαφορετικές στο google maps και στον χάρτη μου. Αισθανόμουν πολύ ικανοποιημένος από την εξαιρετική διαδρομή που έκανα σήμερα. Στην Ferdos βρήκα ένα ξενοδοχείο με κάτι κανόνια στην είσοδο (ωραίος τρόπος να υποδέχεσαι τους πελάτες) και την άραξα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	83.Ferdo(w)s.jpg 
Προβολές:	522 
Μέγεθος:	83,9 KB 
ID:	325821

    Το βράδυ έκανα μια βόλτα στην πόλη που δεν έλεγε όμως και πολλά. Αντίθετα οι κάτοικοί της ήταν όλα τα λεφτά. Μαζευόντουσαν γύρω από το μηχανάκι και έκαναν σαν μικρά παιδιά. Έκανα βόλτα και κανα δύο από αυτούς και οι υπόλοιποι με ακολουθούσαν πορεία με μηχανάκια και αυτοκίνητα. Μου έδωσαν και κάμποσα τσαμπιά με φιστίκια τα οποία αν και άψητα, ήταν εξαιρετικής μυρωδιάς και γεύσης.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Αύριο πάμε έρημο ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	92.καμηλοπινακίδες (2).jpg 
Προβολές:	518 
Μέγεθος:	57,1 KB 
ID:	325822

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Το πρωί το ξενοδοχείο ζήτησε να πληρωθεί σε δολάρια. Όχι ευρώ δολάρια. Πάντα έχω δολάρια μαζί μου, αλλά γιατί τέτοια επιμονή; Λες να ξέρουν κάτι; Από την Ferdos κινήθηκα νοτιότερα προς την Robat-e Khowshab και Deyhuk. Εδώ η έρημος αρχίζει να είναι εντονότερη και το στοιχείο της άμμου αρχίζει να κάνει την εμφάνισή του στην αρχή δειλά και όσο περνούσαν τα χιλιόμετρα πιο έντονα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	85.Ferdo(w)s - Deyhuk.JPG 
Προβολές:	434 
Μέγεθος:	73,0 KB 
ID:	325865

    Το τοπίο ήταν πανέμορφο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	86.Ferdo(w)s - Deyhuk (1).jpg 
Προβολές:	430 
Μέγεθος:	50,5 KB 
ID:	325866

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	87.Ferdo(w)s - Deyhuk (2).JPG 
Προβολές:	433 
Μέγεθος:	97,4 KB 
ID:	325867



    Η περιοχή στην οποία εισερχόμουνα ήταν το βορειοδυτικό κομμάτι της ερήμου Bam. Δηλαδή της περιοχής της Γεδρωσίας(Αυτή του Μεγάλου Αλεξάνδρου). Η έρημος της Γεδρωσίας εκτείνεται στο μεγαλύτερο μέρος της στο σημερινό Βαλουχιστάν (ναι αυτό με τον πόλεμο) και σε ένα κομμάτι του ανατολικού Ιράν. Στην Wikipedia ως Γεδρωσία ορίζεται η περιοχή που εκτείνεται από τον Ινδό ποταμό(στο Πακιστάν), μέχρι το νοτιότερο άκρο των στενών του Ορμούζ (στο Μπαντάρ Αμπάς στο Ιράν). Οπότε τραβηγμένα, θα μπορούσα να πω ότι μέχρι το Κερμάν θα έκανα μια διαδρομή στα «προάστια της ερήμου».

    Είχα ξεκινήσει νωρίς για να γλιτώσω την ζέστη η οποία όσο κατευθυνόμουν νότια προοδευτικά αυξανόταν. Κατευθυνόμουν πιο νότια προς Nayband. Είχα αρχίσει να διασχίζω το «Καταφύγιο Άγριας Ζωής Nayband». Το καταφύγιο έχει έκταση 15.000 τετρ. χλμ (η Πελοπόννησος έχει 21.439 τετρ. χλμ) και αποτελεί το κύριο μέρος διαβίωσης και αναπαραγωγής του Ασιατικού Τσιτάχ το οποίο βρίσκεται στα κόκκινα από άποψη μελλοντικής επιβίωσης.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Το τοπίο γύρω μου ήταν επίπεδο με αρκετές εναλλαγές χρωμάτων όμως. Διέφερε από οτιδήποτε άλλο είχα δει μέχρι τώρα στο Ιράν χωρίς όμως αυτό να είναι αρνητικό. Μου είναι δύσκολο να σας μεταφέρω την «διαφορά». Ήταν περίεργο αλλά πολύ όμορφο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	88.Deyhuk - Zenowghan.JPG 
Προβολές:	429 
Μέγεθος:	49,6 KB 
ID:	325868

    Πριν την Nayband συνάντησα την Zenowghan. Η παλιά πόλη της Zenowghan βρίσκεται σε ελάχιστη απόσταση από την καινούργια και δεν έχει καμία σχέση μαζί της. Είναι ένα πανέμορφο απομεινάρι από μια άλλη εποχή με τα σπίτια χτισμένα «σφιχτά» μεταξύ τους κυρίως από χώμα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	89.Zenowghan(παλιά πόλη) (1).JPG 
Προβολές:	429 
Μέγεθος:	72,6 KB 
ID:	325869

    Συνάντησα πολλά τέτοια απομεινάρια σε αυτό το κομμάτι της διαδρομής μου. Κρίμα που οι Ιρανοί δεν έχουν δώσει την δέουσα προσοχή για να αναδείξουν αυτή την όμορφη πτυχή της ιστορίας τους.(Όχι ότι εμείς είμαστε καλύτεροι).Στην συνέχεια προς Nayband κατά μήκος του δρόμου έβλεπα πινακίδες «προσοχή καμήλες».

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	91.καμηλοπινακίδες (1).JPG 
Προβολές:	427 
Μέγεθος:	77,9 KB 
ID:	325870

    Σκεφτόμουν από μέσα μου, ναι επίσης προσοχή στους πτεροδάκτυλους και στις γοργόνες. Σαν εικόνα, προοδευτικά η διαδρομή γινόταν όλο και πιο άγονη και ξερή.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Η έρημος είχε αρχίσει πλέον να κάνει αισθητή την παρουσία της και τα πετρώδη κομμάτια της άρχισαν να «κάνουν κενά» στα οποία επικρατούσε η άμμος.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	93.Zenowghan - Nayband (10).JPG 
Προβολές:	426 
Μέγεθος:	69,5 KB 
ID:	325871

    Παρόλα αυτά έβλεπες διάσπαρτα σε διάφορα σημεία ελάχιστα χόρτα τα οποία σε πείσμα της ζέστης, του ήλιου, και της ερημιάς συνέχισαν να μου υπενθυμίζουν πόσο απίστευτη είναι η δύναμη της φύσης.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	94.Zenowghan - Nayband .JPG 
Προβολές:	426 
Μέγεθος:	67,2 KB 
ID:	325872

    Στο βάθος του οπτικού μου πεδίου υπήρχε μια γούβα η οποία πρέπει να γίνεται λίμνη όταν βρέχει, κάτω από τα βουνά Kuh - e - Jamal(με κορυφή στα 2.752 μέτρα). Ένα άνυδρο τοπίο, ταυτόχρονα πολύχρωμο όμως ιδανικό για οδήγηση. Και ξαφνικά στα δεξιά μου καμήλες....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	94α.jpg 
Προβολές:	427 
Μέγεθος:	48,8 KB 
ID:	325873

    Περίπου 60 με 80 μέτρα από τον δρόμο, έβοσκαν ανάμεσα στις πέτρες. Δεν πίστευα στα μάτια μου. Ήταν ένα κοπάδι από πέντε μεγάλες και δύο μικρές. Όλες με μονή καμπούρα. Είχα διαβάσει ότι στο Ιράν υπάρχουν πληθυσμοί ελεύθεροι αλλά ποτέ μου δεν είχα πιστέψει ότι θα είχα την τύχη να δω κάποια από κοντά.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	95.Zenowghan - Nayband καμήλες (1).jpg 
Προβολές:	423 
Μέγεθος:	50,7 KB 
ID:	325874


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	96.Zenowghan - Nayband καμήλες (2).jpg 
Προβολές:	422 
Μέγεθος:	70,3 KB 
ID:	325875

    Σταμάτησα κολλητά στην άκρη του δρόμου και άρχισα να τις βγάζω φωτογραφίες. Στην αρχή σταμάτησαν όλες να βόσκουν και με κοιτούσαν. Έχω ανέβει σε καμήλα στην Τυνησία και ξέρω ότι είναι γρήγορο, ψηλό και δυνατό ζώο. Επίσης το έχω δει να στραβώνει και να ρίχνει κάτω δύο Ουκρανούς τουρίστες. Όμως εδώ δεν ένιωθα ότι θα συμβεί κάτι. Αυτές μετά την αρχική έκπληξη συνέχισαν να βόσκουν αμέριμνες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	97.Zenowghan - Nayband καμήλες.jpg 
Προβολές:	421 
Μέγεθος:	62,0 KB 
ID:	325876

    Όλες εκτός από τις δύο μεγαλύτερες οι οποίες δεν σταμάτησαν να κοιτάνε προς το μέρος μου. Κάθισα περίπου 10 λεπτά ακόμα να τις χαζεύω σαν μικρό παιδί. Ευχαρίστησα την τύχη μου για το θέαμα και την εμπειρία που μου προσέφερε και συνέχισα προς Nayband.
    Τα βουνά Kuh - e – Murgun (με κορυφή στα 2.845 μέτρα) και οι περίεργοι σχηματισμοί τους έδιναν έναν απόκοσμο αέρα στην έρημο. Σκέφτηκα ότι εδώ κάλλιστα θα μπορούσε να γυριστεί κάποιο επεισόδιο του Star Wars Το τοπίο είναι ιδανικό. Λίγο πριν την Nayband η κοίτη ενός ξερού ποταμιού τεράστιου σε μήκος και πλάτος σε κάνει να αναρωτιέσαι πως μπορούν να ζουν άνθρωποι και ζώα σε αυτό το περιβάλλον. Πιθανών όταν βρέχει (όποτε γίνεται αυτό) να μαζεύεται το νερό κάπου και έτσι να μπορεί να διατηρείται μια στοιχειώδη μορφή ζωής.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Εντωμεταξύ το τοπίο γίνεται όλο και πιο ξερό αλλά ταυτόχρονα πιο όμορφο. Κόκκινο, κίτρινο, πράσινο, βουνά, αντικατοπτρισμοί που έμοιαζαν με νερό,

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	98.Zenowghan - Nayband.JPG 
Προβολές:	418 
Μέγεθος:	54,9 KB 
ID:	325877

    κατασκευές για την συλλογή νερού, λίγα ξερόχορτα, κομμάτια που από μόνα τους είναι εκπληκτικά, πόσο μάλλον όταν δέσουν όλα μαζί σε εικόνα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	99.Zenowghan - Nayband.JPG 
Προβολές:	415 
Μέγεθος:	39,7 KB 
ID:	325878

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100.Zenowghan - Nayband .JPG 
Προβολές:	416 
Μέγεθος:	85,5 KB 
ID:	325879

    Κάπου εκεί είδα και πινακίδα με φωτογραφία για το Ασιατικό Τσιτάχ, (γατόπαρδος στα Ελληνικά) αλλά ήξερα ότι και ο Γκαστόνε να είσαι δεν υπάρχει περίπτωση να το δεις ζωντανά ούτε στο ένα χιλιόμετρο από σένα. Παρόλο που τα τσιτάχ, ασιατικά και μη, είναι ως επί το πλείστον πρωινοί κυνηγοί (που είναι οι θερμοκρασίες χαμηλές ακόμα και δεν υπάρχει ο ανταγωνισμός από τα μεγαλύτερα αιλουροειδή) το να δεις ένα τέτοιο ζώο στην μέση του πουθενά απλά να περιφέρεται, είναι απλά αδύνατο. Πάντως εγώ δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν τέτοια ζώα στο Ιράν...

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Όταν έφτασα στην Nayband δεν πίστευα στα μάτια μου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	101.Nayband.jpg 
Προβολές:	418 
Μέγεθος:	66,9 KB 
ID:	325880

    Μία όαση στην μέση της ερήμου, όχι όμως όπως τις έχουμε μάθει από τις ταινίες. Ένα μικρό δασάκι από φοίνικες στα ριζά του βουνού και από πάνω του ένα πετρόκτιστο και πλινθόκτιστο χωριό στην απόλυτη χρωματική αρμονία με τον βράχο σε σημείο που δεν ξεχώριζες τα σπίτια από αυτόν. Τα σπίτια νόμιζες ότι είναι προέκταση του βράχου, πως σμίλεψαν την πέτρα και τα έφτιαξαν, τόσο μεγάλη ήταν η αφομοίωσή τους. Οι φοίνικες σε απόλυτη υγεία, στιβαρότητα και περιορισμό στην εξάπλωση σε έκαναν να καταλάβεις ακριβώς που βρίσκεται το νερό και το γόνιμο έδαφος στον μικρό αυτό παράδεισο. Έμεινα χαζός. Τέτοιο μέρος δεν μπορούσα να φανταστώ ότι υπάρχει. Ένα μικρό κομμάτι πράσινου, μια σταγόνα ζωής στον ωκεανό της ερημιάς. Πραγματικά απίστευτο. Ξεκίνησα να τραβάω φωτογραφίες από μακρυά και πλησιάζοντας σταμάτησα πάλι για να βγάλω φωτογραφίες προσπαθώντας να αποτυπώσω την ομορφιά του μέρους όσο καλύτερα μπορώ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	102.Nayband.jpg 
Προβολές:	414 
Μέγεθος:	76,7 KB 
ID:	325881

    Βάζω και μια φώτο από το ίντερνετ γιατί δεν με άφησαν να πλησιάσω κοντύτερα στην πόλη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	103.Nayband(φώτο από ίντερνετ).jpg 
Προβολές:	416 
Μέγεθος:	91,2 KB 
ID:	325882

    Η ζέστη και η κούραση είχαν με έναν μαγικό τρόπο εξαφανιστεί από πάνω μου. Λίγο μετά την στροφή για την πόλη, σε ένα χώρο δίπλα στην άσφαλτο είχα ένα μπλόκο της αστυνομίας. Από εκεί ξεκινάει και ένας περιφραγμένος χώρος στον οποίο υπήρχαν δύο αστυνομικά κτίσματα. Ενώ εγώ χάζευα την Nayband και τράβαγα φωτογραφίες είδα με την άκρη του ματιού μου κάποιον να με κοιτάει. Σε μερικά λεπτά και εγώ συνέχιζα να κοιτάω αυτός είχε έρθει δίπλα μου. Μου ζήτησε χαρτιά, διαβατήριο κ.λπ. Αφού τελειώσαμε με τα διαδικαστικά του δείχνω την Nayband και τον δρόμο που οδηγεί σε αυτήν. Αυτός με νοήματα μου έδειχνε πως όχι. Έκανα πως δεν κατάλαβα και με τα πόδια κίνησα προς τον δρόμο. Αυτός μου έκλεισε τον δρόμο και μου έδειχνε τον κεντρικό δρόμο που πάει προς το Κερμάν. Δεν κατάλαβα γιατί δεν με άφησε να πάω. Μπορεί τα μούσια, μπορεί η βίζα του Πακιστάν στο διαβατήριο, δεν ξέρω. Απογοητευμένος έφυγα και συνέχισα προς το Κερμάν.

    Εδώ να πω ότι ήταν η δεύτερη φορά που με σταμάταγαν σήμερα. Και τα δύο μπλόκα ήταν στην μέση του πουθενά. Το πρωί νωρίτερα με σταμάτησαν επειδή πήγαινα με 120 σε έναν δρόμο που επίσημα πας με 90. Ο τσος που μου έκανε νόημα να σταματήσω μου έκανε νόημα να μην πηγαίνω τόσο γρήγορα. Ούτε ζήτησε διαβατήριο, ούτε πρόστιμο, ούτε τίποτα. Τους φουκαράδες τους Ιρανούς αντίθετα …

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Δωσε,δωσε.....

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Από την Nayband και μετά η έρημος γίνεται ακόμα πιο όμορφη, πιο αμμώδης, ενώ σε πολλά κομμάτια το κίτρινο κυριαρχεί πλέον σαν χρώμα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	104.Nayband - Ravar (107).JPG 
Προβολές:	373 
Μέγεθος:	86,1 KB 
ID:	325896

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	104o¦Α.JPG 
Προβολές:	372 
Μέγεθος:	49,0 KB 
ID:	325897


    Βουναλάκια και διάσπαρτες συνθέσεις από βράχους εμφανίζονται και εξαφανίζονται στο οπτικό μου πεδίο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	105.jpg 
Προβολές:	373 
Μέγεθος:	57,2 KB 
ID:	325898

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Περίπου 50 χλμ από την Ravar στην ευθεία του δρόμου εμφανίζεται μία οροσειρά κάθετη σε αυτόν. Ο δρόμος, μία ατελείωτη ευθεία πήγαινε καρφί πάνω τους.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	106.Nayband - Ravar .jpg 
Προβολές:	372 
Μέγεθος:	60,9 KB 
ID:	325899

    Σε λίγα λεπτά άρχισε η ανηφόρα. Ο δρόμος χάθηκε μέσα στα βουνά και άφησε πίσω του την έρημο. Για τα επόμενα 30 χλμ το τοπίο είχε αλλάξει τελείως. Δεξιά και αριστερά υπήρχε ένα ξερό τοπίο με μικρότερες και μεγαλύτερες κορυφές να γεμίζουν το οπτικό σου πεδίο 360ο Η έρημος κάνει και πάλι αισθητή την παρουσία της αλλά όχι στην προηγούμενη έκτασή της. Βράχια με απίθανους χρωματικούς και μορφολογικούς συνδυασμούς, έρημος, πέτρα, βουνά όλα αναμεμειγμένα όπως μόνο η φύση ξέρει να κάνει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	107.Nayband - Ravar.jpg 
Προβολές:	372 
Μέγεθος:	80,4 KB 
ID:	325900

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	107o¦Α.Nayband - Ravar.jpg 
Προβολές:	369 
Μέγεθος:	68,1 KB 
ID:	325901

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Χωρίς να είμαι ικανός στην φωτογραφία, σας παραθέτω μερικές εικόνες που στα μάτια μου ήταν πανέμορφες γιατί πραγματικά την ευχαριστήθηκα αυτή την διαδρομή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	107o¦Ι.Nayband - Ravar.jpg 
Προβολές:	372 
Μέγεθος:	67,3 KB 
ID:	325902

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	108.Nayband - Ravar.jpg 
Προβολές:	375 
Μέγεθος:	68,1 KB 
ID:	325903

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	109.Nayband - Ravar.jpg 
Προβολές:	373 
Μέγεθος:	73,1 KB 
ID:	325904

Σελίδα 4 από 12 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 226
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2015, 14:10
  2. Ιραν και εκδοση βιζας
    από Pattaya boy στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2014, 21:05
  3. Ιραν και Ισλαμ - Warning: Cruel Photos
    από Cpt. Haddock στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2010, 09:15
  4. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2006, 13:26
  5. Επτά σημεία για την κρίση στο Ιράν
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2006, 00:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF