Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 106

Θέμα: Αγορά μηχανής SM (motard) - τη γνώμη σας

  1. #1

    Αγορά μηχανής SM (motard) - τη γνώμη σας

    Καλησπέρα σε όλους

    Μετά από κάμποσα χρόνια ήρθε ο καιρός να αφήσω πίσω το ΧΤ660 και να προχωρήσω στην αγορά μιας νέας μηχανής. Μου φαινόταν λίγο βαρύ και λίγο αδύναμο. Θα ήθελα από όσους γνωρίζουν να μου προτείνουν εως 3 μοντέλα που κατα τη γνώμη τους πληρούν τα κριτήρια που θα σας πω. Θα προσπαθήσω να είμαι απόλυτα σαφής ώστε να βοηθήσω τους φίλους να πουν τη γνώμη τους. Μιλάμε πάντα για μηχανή super moto/motard ή hyper motard. Με ενδιαφέρει να είναι ελαφρύ, να μην έχει κόστη συντήρησης μεγάλα (για καθημερινή χρήση), και να είναι λίγο παιχνιδιάρικο (το XT660 ήταν ανθεκτικό πολύ, ελαχιστη συντήρηση, αλλά βαρύ και λίγο αδύναμο). Επίσης χρήση μόνο μέσα στην πόλη (σχεδόν καθημερινή). Οχι ταξίδια. Τα κριτήρια σπουδαιότητας για μένα από το 0 εως το 5 είναι : .

    Διαθέσιμο ποσό εως 5500 ευρω. Χρονολογία από 2007-08 και μετά :

    Κόστος/συχνότητα συντήρησης : 5
    Βάρος : 5
    Ιπποδύναμη : 4
    Εμφάνιση (αν και υποκειμενικό) : 3.5 (να μην είναι κουνούπι).
    Μάρκα : 2
    Κόστος αγοράς σε σχέση με άλλη παρόμοιων χαρακτηριστικών μηχανή : 2

    Για καινούργια (πολύ πιο ακριβή βέβαια) μου αρέσει πολύ το στυλ του hypermotard 821 της Ducati (αλλά θα πρέπει να βάλω γραμμάτεια και νομίζω ότι είναι αρκετά βαρύ επίσης. Αλλη κατηγορία βέβαια που δεν συγκρίνεται με τα παραπάνω).

    Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    ΚΤΜ DUKE III 690(μοντέλο απο 2008 έως 2011,όχι τα μεταγενέστερα που είναι street)και θάσαι μόνιμα με το χαμόγελο στο χέρι

  3. #3

  4. #4
    Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα 2 φαίνεται να πληρούν τις προδιαγραφές μου. Το SMC 690 είναι πιο ωραίο μπροστά κατά τη γνώμη μου, αλλά ο δούκας είναι λίγο πιο μηχανή ρε παιδί μου, πιο ωραία ζάντα, λιγο πιο "γεματο", ... το μπροστινό μέρος με χαλάει λίγο στο δούκα, επίσης δεν ξέρω τα βάρη τους, νομίζω πάνω κάτω ίδια είναι. Δούκας με μπροστινό ψηλό φτερό μπορεί να υπάρξει (εστω ως έχτρα) ?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Υπάρχει ένα 690 smc-r στο 500 στην Βουλιαγμένης. Είναι στοκ και είναι λιγο πιο πάνω από τα λεφτά που λες.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Το smc είναι πιο ελαφρύ από τον Δούκα και λογικά έχει άλλες ρυθμίσεις, διαφέρει και σε στήσιμο, ας μας πει κάποιος κάτοχος....εαν υπάρχει εδώ. Σπάνιο μηχανάκι αλλά πρέπει να είναι πιστόλι.
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  7. #7
    Σαν βάρος, συγκρίνοντας τον δουκα με το smc μοντέλο 2011 και τα δύο, είδα ότι ο δουκας είναι 149 kg (dry) και το SMC 139kg (Dry), δηλαδή 10 kg διαφορά. Δεν ξέρω αν είναι τόσο σημαντικό. Απλά δεν ξέρω αν ο δούκας μπορεί να είναι το ίδιο παιχνιδιάρικο στο δρόμο (και ευέλικτο) όσο το SMC λόγω στησίματος. Παραπάνω κάποιος είπε ότι απο το 2008 εως το 2011 οι δούκες ήταν πιο motard στυλ (αρα και στήσιμο υποθέτω). Μετά γίναν πιο street.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    συμφωνα με τα χαρακτηριστικα που εβαλες πας για honda xr650r...
    μετα husqvarna 630-610...
    μετα κοιτα ktm...αν βρεις smc 690 R πας γι'αυτο...
    αμεσως μετα smc 690...


    θα σου εβαζα και το drz αλλα ειναι κουνουπι...λιγα κυβικα που στροφαρουν πολυ ψηλα για να βγαλουν αλογα...και επειδη προερχεσαι απο ροπη με το ΧΤ λογω κυβικων, μην κοιταξεις κατι σε λιγοτερα κυβικα...

    οι καινουργιοι δουκες (690) δεν ειναι sm...street μονοκυλινδρα ειναι...
    ο παλιος duke II ειναι sm αλλα φοραει το ταλαιπωρημενο lc4 μοτερ...

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    συμφωνα με τα χαρακτηριστικα που εβαλες πας για honda xr650r...
    μετα husqvarna 630-610...
    μετα κοιτα ktm...αν βρεις smc 690 R πας γι'αυτο...
    αμεσως μετα smc 690...


    θα σου εβαζα και το drz αλλα ειναι κουνουπι...λιγα κυβικα που στροφαρουν πολυ ψηλα για να βγαλουν αλογα...και επειδη προερχεσαι απο ροπη με το ΧΤ λογω κυβικων, μην κοιταξεις κατι σε λιγοτερα κυβικα...

    οι καινουργιοι δουκες (690) δεν ειναι sm...street μονοκυλινδρα ειναι...
    ο παλιος duke II ειναι sm αλλα φοραει το ταλαιπωρημενο lc4 μοτερ...
    τι παίζει από συντήρηση για το husqvarna 630/610 ? εχω ακούσει ότι τσουζει λίγο ? ή λάθος ?

    οταν λες "οι καινουργιοι δουκες (690) δεν ειναι sm...street μονοκυλινδρα ειναι..." από ποιά χρονολογία και μετά ? οι τελευταιοι οντως πιο στρεετ δειχνουν. Αλλά τα μοντελα 2008-11 ? και θέλω πάντα μετά το 2007-8 διότι το παλαιότερο μοτερ της ΚΤΜ δεν ηταν κι οτι καλύτερο.

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από milvas Προβολή μηνύματος
    ΚΤΜ DUKE III 690(μοντέλο απο 2008 έως 2011,)και θάσαι μόνιμα με το χαμόγελο στο χέρι
    Αυτό ισχύει 100%, είναι ίσως το καλύτερο μηχανάκι που'χω οδηγήσει ποτέ, αλλά ο Σταύρος έχει δίκιο. Έχει περισσότερο street αίσθηση, παρά motard. Αν ψάχνεις αυστηρά motard, δοκίμασε κάποιο άλλο 690 ή 640 (το 640SM είναι υπέροχο).
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Smc 690 r...

    Πιστολι και κοσμημα.

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Το duke2 μπορεί να βασίζεται στον παλιό lc4 αλλά τα 690 του 2008 έως 10 είχαν τα θεματάκια τους.
    Sent from me using a computer.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Να πω κι εγώ το μακρύ μου μιας κ βρέθηκα στην θέση σου προ ετών. Πρώην κάτοχος xt660x 2007 έφτασα στο σημείο να το νιώθω βαρύ κ αδύναμο. Κ οντως αν κ από ιπποδύναμη είναι ικανοποιητικο, το βάρος των σχεδων 190 κιλών τα χαλάει όλα. Πέρασα στη κατηγορία των σπορ τουρισμου με ένα fz1s.ωραίο μηχανάκι δε λέω. Αλλά δεν υπήρχε χρόνος κ χρήμα για να το χαρώ πλέον κ έτσι πήρα την απόφαση. .. ΚΤΜ. Κ επειδή ένεκα κρίσης είναι μόδα τα 600+cc αποφάσισα να κινηθώ προς τα μεγαλύτερα lc8 μοτερ. Η αλήθεια είναι ότι κοίταξα το δουκα τον 690 αλλά τον ζηταγανε 6 με 6.5 χιλιαρικα τη στιγμή που τα μεγάλα παίζανε στα 4.5
    έτσι κατεληξα με ένα 950sm στα πόδια μου να με κάνει να χαζογελαω. Φαντασου το 660 βελτιωμενο στα σημεία κ θα καταλάβεις. Έτσι κ αλλιώς στα ίδια κιλά είναι με αναρτήσεις γεωμετρία φρενα κ επιδόσεις που λείπουν απ το χτ.
    Βέβαια για καθημερινά δεν συνισταται καθότι στη πόλη η καταναλωση ξεκινά από 7λιτρα κ ανεβαίνει όσο το γαργαλάς στο γκαζι.

  14. #14
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το duke2 μπορεί να βασίζεται στον παλιό lc4 αλλά τα 690 του 2008 έως 10 είχαν τα θεματάκια τους.
    Τα οποία ήταν;
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  15. #15
    Πρεπει να εισαι εντος των τειχων της πολης καθε Τεταρτη Σαν τα aprilia που δουλευουν μονο τις 29 μερες του Απριλη
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τη γνώμη σας για αγορά μηχανής
    από ManosMoto στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2008, 21:06
  2. Λοιπόν τη γνώμη σας για tatto
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 20:47
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2004, 19:00
  4. Τη γνωμη σας
    από gRim στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2004, 08:52
  5. Τη γνώμη σας παρακαλώ..
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 12:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF