Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: dominator 650

  1. #1

    dominator 650

    Καλημέρα σε όλους στο Forum..
    Έχω ένα Dominator 650 και θα ήθελα επειδή έχει γεράσει και το αγαπάω πολύ να βρω ένα καλό συνεργείο να μού το ξανακάνει νέο θέλω κάποια φτιαξίματα στο μοτέρ και αν μπορέσει να μου το κάνει πιο δυνατό αν έχετε να μου υποδείξετε ένα καλό συνεργείο θα το εκτιμούσα πολύ μένω στη Γλυφάδα και δεν με πειράζει να το πάω οπουδήποτε στην Αττική .
    Ευχαριστώ
    Αχιλλέας

  2. #2
    Να κάνεις αναπαλαίωση είναι εύκολο σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο. Μην προσπαθήσεις όμως να το κάνεις δυνατότερο γιατί θα την πατήσεις άσχημα.
    Είχα ψάξει το θέμα πολύ σε κάτι αυστραλέζικα sites και βρήκα ότι για να κερδίσεις 3-4 άλογα , χρειάζεσαι ποοοολλά λεφτά , άριστο και έμπειρο μηχανικό, που στη Ελλάδα δεν υπάρχει, αφού το ΝΧ κυκλοφόρησε ελάχιστα και δεν το ξέρουν, καθώς επίσης και υλικά που θα πρέπει να ψάξεις όλα τα sites του κόσμου για να τα βρείς. Επίσης θα χάσεις σε αξιοπιστία.
    Ορισμένοι αύξησαν τη συμπίεση και μετά ζοριζόταν η μίζα.
    Αλλοι έλλαζαν εκκεντροφόρους κάθε 5000 χλμ.
    Άλλοι νόμιζαν ότι με μια εξάτμιση θα αποκτούσαν δύναμη, έδιναν 700 ευρά και μόλις έβλεπαν το δυναμόμετρο έκλαιγαν με μαύρο δάκρυ.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319
    Θα διαφωνήσω κάθετα με τον nikonian.

    Το Domie έχει άλλη μία έκδοση του μοτέρ των παλιών, καλών XL/XR. Είναι αρκετά γνωστό στους απανταχού μάστορες. Το να βρεις όμως καλό μάστορα, είναι βέβαια μια άλλη υπόθεση...
    Αναφέρεις ότι θέλεις

    1. να μού το ξανακάνει νέο

    Το να στο κάνει νέο είναι σχετικά απλό. Πας για γενική επισκευή, σχεδόν στανταρ εργασία σε αερόψυκτο μονοκύλινδρο, και αλλάζεις τα πάντα (ό,τι χρειάζεται δηλαδή) με ρεκτιφιέ στον κύλινδρο και ένα νούμερο μεγαλύτερο έμβολο (+0,25mm). Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεται επισκευή; Δε μετράς μια συμπίεση πρώτα; Λάδια τσιμπάει; Μήπως απλώς το συνήθισες και σου φαίνεται πλέον «λίγο»;

    2. θέλω κάποια φτιαξίματα στο μοτέρ

    Εννοείς φτιαξίματα (= επισκευές) ή «φτιαξίματα» (= «φτιαξίματα»); Στην πρώτη περίπτωση, η πατάγραφος (1) παραπάνω σε καλύπτει. Στην δεύτερη, πας παρακάτω στην (3)

    3. και αν μπορέσει να μου το κάνει πιο δυνατό

    Εδώ είμαστε!
    Κατ’αρχάς υπάρχουν πολλά πράγματα που ταιριάζουν από το XR600, δηλαδή τα πάντα εκτός από τα εντόσθια του μοτέρ (άλλη διάμετρος x διαδρομή) και βέβαια υπάρχει και το XR650L που ήταν πολύ αγαπητό στην Αμερική και υπάρχουν πολλά και καλά πραγματάκια. Λεφτά έχεις;

    Λοιπόν, από έξω προς τα μέσα έχουμε και λέμε:

    -Εξάτμιση. Καλόν θα είναι να πάρεις ολόκληρη εξάτμιση από λαιμούς και όχι μόνο τελικό. Επίσης, πάρ’την από την αρχή ολόκληρη, ακόμα κι αν πάρεις τελικό και λαιμούς από διαφορετικές εταιρίες. Μην πάρεις πρώτα τελικό και μετά να προσπαθήσεις να ταιριάξεις λαιμούς. Είναι απίθανο να ταιριάξουν και θα κάνεις και ζημιά στην εξαγωγή.

    o Οι Arrow (τελικά) δουλεύουν καλά στα 600R αλλά δεν έχουν λαιμούς. Έβγαζε όμως ολόκληρη εξάτμιση 2-2 από λαιμούς, ειδικά για το Domie.

    o Οι CRD έχουν λαιμούς και είναι σχετικά οικονομικές (τελευταία φορά που τσέκαρα), αλλά κάνουν δυσανάλογη φασαρία για τα άλογα που δίνουν

    o Οι Supertrapp είναι (ήταν) πολύ διαδεδομένες, και βάσει αυτού υποθέτω ότι είναι καλές. Δεν τις ξέρω προσωπικά, αλλά εμένα μου τη σπάει που τα καυσαέρια βγαίνουν ακτινικά από τα δισκάκια και σου μουντζουρώνουν φτερά, πλαστικά, κλπ.

    o XR’s Only. Κατ’εμέ οι καλύτερες (και όχι ιδιαίτερα ακριβές). Βασικό ελάττωμα ότι πρέπει να τις παραγγείλεις μόνος σου και να τις φέρεις από Αμερική (www.xrsonly.com - ζητάς για XR650L). Δεν είναι δύσκολο, εγώ το έκανα στο παρελθόν.

    - Καρμπυρατέρ.

    o Φθηνή επιλογή, βάζεις το μηχανικό του XR600 με την αντλία επιτάχυνσης (μεταχ.)

    o Αμέσως ακριβότερη, βάζεις Del’orto (νομίζω ότι βγάζουν)

    o Καλύτερη (και ακριβότερη) βάζεις Keihin FCR41mm. Δεν θα πάρεις τρελά άλογα (1-2 ψηλά), αλλά θα τρελαθείς από την απόκριση του γκαζιού (στο λέω από προσωπική εμπειρία)!!!

    o Αν δεν σε ενδιαφέρει το χώμα, βάλε φιλτροχοάνη. Αν σε ενδιαφέρει, απλώς βγάλε το snorkel (τον πλαστικό σωλήνα που μπαίνει στο φιλτροκούτι). Γενικά όλη η σειρά XR θέλει αρκετό αέρα για να δώσει άλογα, οπότε αν θέλεις, μπορείς μέχρι και να κόψεις ή να τρυπήσεις τα πλαϊνα καπάκια για να ανασαίνει πιο άνετα.

    o Σε κάθε περίπτωση, ρύθμισέ το σε δυναμόμετρο για να μην τραβιέσαι.

    Πάμε παραμέσα

    - Κεφαλή:

    o Ένα καλό σκάλισμα (άνοιγμα και γυάλισμα αυλών) δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Μια καλή λύση (αλλά ψάχτο πρώτα) είναι να βρεις ολόκληρη από το 600 που νομίζω έχει μεγαλύτερες βαλβίδες.

    o Μην την πλανίσεις για αύξηση της συμπίεσης.

    o Εκκεντροφόροι:

    - Φθηνή λύση: από το 600
    - Αμέσως ακριβότερη: Μπούμπης (έχει πατρόν, τον έχω ρωτήσει)
    - Και μετά: White Brothers, (έχει ο Δρακος) δουλεύουν μια χαρά. Πήγαινε μέχρι Stage 2, μετά δυσκολεύει το πράγμα.
    - Υπάρχουν επίσης και οι Kent, Webcams και Megacycle κλπ αλλά δεν ξέρω τί κάνουν. Πάντως θεωρούνται μεγάλα μαγαζιά (φίρμες)
    - Θα έλεγα μην παρα-αγριέψεις τους εκκεντροφόρους. Και από κάποιο σημείο και μετά θα χρειαστούν και ελατήρια/καπελώτα και λοιπές ενισχύσεις στις βαλβίδες.

    Πάμε κι άλλο παραμέσα

    - Έμβολο: η Wiseco (Δράκος) ξέρω ότι βγάζει σφηρήλατα έμβολα μέχρι 102mm διάμετρο (από 100 που έχεις τώρα) που σου δίνει 670cc και κάποιος βγάζει και 102,4mm (675cc) αλλά δεν θυμάμαι ποιός. Υπάρχουν κι άλλα, ψάχ’το.

    - Συμπίεση: Όλα τα παραπάνω έμβολα ανεβάζουν την συμπίεση. Μην την ανεβάσεις πάνω από 10,5/1. εγώ θα έλεγα όχι παραπάνω από 10-10,25/1, από το 10,5/1 αρχίζουν τα πειράκια (αυταλαφλέξεις), εκτός αν βάζεις μόνο ΚΑΛΗ αμόλυβδη 100+ οκτανίων (τονίζω το ΚΑΛΗ) ενώ από 11/1 και πάνω και οι ίδιοι οι κατασκευαστές λένε ότι θέλεις αγωνιστικά καύσιμα.

    - Διωστήρας (μπιέλα): αυτό δεν δίνει άλογα, αλλά είναι για την παραπάνω αντοχή του μοτέρ.

    o Carillo: κορυφή (ακριβή)

    o Falicon: κορυφή (δυσεύρετη + ακριβή)

    o Μαμά (καινούργια): καινούργια και παίρνεις μαζί και μαμά ρουλεμάν που είναι πάρα πάρα πολύ καλά.
    - Το κακό είναι ότι είναι πολύ ακριβή, διότι σου την πουλάνε δεμένη με τον στρόφαλο! Δηλαδή αγοράζεις στρόφαλο+ρουλεμάν+μπιέλα.
    - Εγώ θα σου έλεγα να βρεις τα νούμερα των ρουλεμάν της μαμάς και να πάρεις ίδια από SKF, Koyo κλπ + μπιέλα Carillo. Θα σου έρθει φθηνότερα από κομπλέ στροφαλομπιέλα Honda

    Συμπλέκτης:

    - Barnett kevlar. Αισθητά πιο σκληρός από της μαμάς, αλλά συνηθίζεται και αντέχει τα πάντα. (Σου δίνουν και ωραία αυτοκόλλητα τζάμπα...!)

    Αυτά μου έρχονται προς ώρας στο μυαλό. Μπορείς επίσης να κοιτάξεις τα:
    www.thumpertalk.com
    www.supermotojunkie.com
    www.supermotech.co.uk

    και άλλα πολλά. Βάλ’το στο Google, θα σου βγάλει πολύ πράγμα...

    Άμα το φτιάξεις θέλω βόλτα.

    Μ.

    ΥΓ. Μπορώ να σου προτείνω μηχανικό που εγώ θεωρώ καλό και αξιόπιστο (τον δικό μου) αλλά δεν φέρω καμμία ευθύνη για το αποτέλεσμα (πάγια τακτική μου για γιατρούς/δικηγόρους/μάστορες – το λέω σοβαρά). Εγώ πάντως εκεί θα το πήγαινα, και εκεί πηγαίνω τις μηχανές μου τα τελευταία 8 χρόνια. Αν σε ενδιαφέρει, στείλε πμ να σου πω για να μην κάνουμε και αθέμιτη διαφήμιση.

  4. #4
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Εύγε φίλε...

    ...αυτή η απάντηση αξίζει πολλά μπράβο!!
    'Ενα Jameson με πάγο...

  5. #5

    poly kalos

    isos einai kai h pio katatopistikh apanthsh pou ehw parei se forum pote eisai poly psagmenos file se eyharhstw poly...

  6. #6
    Πολύ ψάξιμο. Πρέπει να έχει τρομερό μεράκι με το ΝΧ για να το ψάξεις. Το μηχανάκι κι εμένα μου άρεσε πολύ, αν και το έδωσα σε 5 μήνες με 5.000 χλμ. Το πρόβλημά του ήταν ότι έσβηνε κάθε φορά που έκλεινα το γκάζι. Κανένα από τα 3 εξουσιδοτημένα δεν βρήκε τι φταίει.
    Απ' ότι βλέπω , η διαφωνία μας συνίσταται στο αν αξίζει να ψάξει κανείς τόσο πολύ, να πειραματιστεί τόσο πολύ και να ξοδέψει τόσο πολλά, δεδομένου του ότι οι προτεινόμενες αλλαγές είναι άπειρες, αδόκιμες κατά τη Honda και σίγουρα αβέβαιου αποτελέσματος.
    Αλήθεια , πόσο θα κόστιζε ένα τέτοιο ΝΧ, περισσότερο από το ΝR 750 και πόσα αξιόπιστα άλογα θα μπορούσε να βγάλει;



    Σημ: Στην USA μια εταιριούλα ονόματι Aligator χρησιμοποιεί τον συγκεκριμένο κινητήρα υπερκυβισμένο και τον έχει φτάσει στα 70+ άλογα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319
    niconian,

    Συμφωνώ με τον συλλογισμό σου, απλά θεωρώ ότι για να ξεκινήσεις το «φτιάξιμο» πρέπει κατ’αρχήν να το θέλεις. Και σ’αυτές τις περιπτώσεις, το θέλεις πολύ. Προσωπικά έχω μια ιδιαίτερη αγάπη στην σειρά XR600-650/NX650 της Honda και σιχτιρίζω συνέχεια που δεν έβγαλε το καινούργιο 650R, το υδρόψυκτο, με μίζα.

    Το να ψάξει/τρέξει/ξοδέψει κανένας, φαντάζομαι το κρίνει μόνος του. Αν το δεις ψυχρά/τεχνοκρατικά/λογικά είναι λάθος να ασχοληθείς με ένα παλιό μηχανάκι. Υπάρχουν νεότερα, πιο σύγχρονα, τελικά «καλύτερα» μηχανάκια να αντικαταστήσουν το παλιό και το φθαρμένο. Αν τελικά φτιαχτεί το ΝΧ του φίλου παραπάνω, θα φάει λεφτά, χρόνο και κόπο και τελικά θα είναι απλώς ένα φτιαγμένο παλιό ΝΧ. Δεν κρίνουν όμως όλοι έτσι, ούτε κι εγώ. Σε μερικούς αρέσει το ψάξιμο και το τρέξιμο και η πατέντα και ο πειραματισμός (αν και στην περίπτωσή μας δεν υφίσταται και τόσος πειραματισμός – όλες οι λύσεις είναι αρκετά δοκιμασμένες τα τελευταία 20 περίπου χρόνια). Άλλοι αγαπούν το μηχανάκι τους και θέλουν να το κρατήσουν για πάντα (αν ισχύει το «πάντα»...). Άλλοι θέλουν να φτιάξουν ένα μηχανάκι στα δικά τους μέτρα και στη δική τους αισθητική. Άλλοι γουστάρουν να τρομάζουν αλαζόνες χεράδες πιλότους με SS στα στενά στροφιλίκια του Αϊ Γιάννη του Ρώσου, περνώντας τους απ’έξω, από μέσα, από πάνω κλπ. Σε άλλους αρέσει η μόστρα στην καφετέρια και σε άλλους να χαζεύουν με τις ώρες τις κούρμπες και τις κολλήσεις της εξάτμισης και το ψυγειάκι λαδιόυ από ντεσεβώ που γυαλίστικε, δέθηκε με σωληνάκια υψηλής και ρακόρ ergal και καταφέραμε να μην βρίσκει στον μπροστινό τροχό όταν ανεβαίνει πεζοδρόμια. Καθείς εφ’ο ετάχθη, ή όπως τη βρίσκει τέλος πάντων...

    Εμένα θα μου άρεσε πολύ το κεφάλαιο project XR/NX και, με κάθε κίνδυνο να ξεκινήσω πόλεμο με τους Ευρωπαίους εδώ μέσα, θα προτιμούσα ένα Dominator 650, ή ακόμα καλύτερα ένα XR650L φτιαγμένο τούμπανο από τα χέρια μου, ή υπό την επίβλεψή μου, παρά ένα μαμά Husaberg650 ή KTM LC4, πόσο μάλιστα ψιλό- ή χοντρό-φτιαγμένα (που θα ήταν και ασύγκριτα ακριβότερα).

    Και δεν είναι και τόσα πια τα λεφτά που χρειάζονται, τουλάχιστον θεωρώντας ότι το μηχανάκι θέλει επισκευή έτσι κι αλλιώς. Ένα XR600-650/NX650 νταούλι, αλλά όχι στα όρια, φτιαγμένο με προσοχή, μπορεί να βγάλει αξιόπιστα γύρω στα 50-55 άλογα τροχό, μπορεί και λίγο παραπάνω. Του Jack (του Motown Jack) το Ασημένιο Βέλος έβγαζε (βγάζει) κάπου 57.

    Δεν διαφωνούμε τελικά. Είναι θέμα γούστου και οπτικής γωνίας.

    Μ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xr650l - chopper -1.jpg 
Προβολές:	798 
Μέγεθος:	60,1 KB 
ID:	26779

  8. #8
    Ναι , έτσι είναι. Γι'αυτό κάποιος ο οποίος ξεκινά για να βελτιώσει το μηχανάκι του, είναι καλό να έχει μια πλήρη εικόνα, σαν κι αυτή που περιέγραψες παραπάνω, ώστε να λάβει τα μέτρα του , να μετρήσει τον παρά του, γνωρίζοντας ότι οι μετατροπές είναι ένα ντόμινο.
    Αλλάζεις εξατμίσεις; Θα αλλάξεις και εισαγωγή και τροφοδοσία.
    Αυξάνεις τη συμπίεση; Πρέπει να βεβαιωθείς, ότι η μίζα είναι σε θέση να υπερνικήσει την επιπλέον συμπίεση.
    Ζυγίζεις την τσέπη σου και το μεράκι σου και πράττεις

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2013
    Μηνύματα
    7

    Dommie's troubles...

    Φιλε Man7,μπορω να ζητησω τη βοηθεια σου σε σχεση με τη Dommie μου;

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319
    Ναι, στείλε μου μήνυμα.

    Μ.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2013
    Μηνύματα
    7
    Φιλε Μan7,ευχαριστω για την προθυμη απαντηση.Εχω μια Dommie 650 RD08 του'97,που εφερα με 9500 χλμ.απο την Γερμανια.Η μοτοσυκλετα εχει τωρα 27000 χλμ.ολα στην πολη.
    Πασχει απο τυπικα προβληματα των Dominator.Δηλαδη μου σβηνει οταν οι στροφες πεφτουν,με αποτελεσμα να εχω πεσει τρεις φορες στριβοντας με σχεδον μηδενικα χιλιομετρα,πραγμα που με κανει να μην την εμπιστευομαι,ιδιαιτερως οταν εχω πισω το παιδι μου.Η καταναλωση της ειναι υψηλη, 7,50 λιτρα στα 100 χλμ.με πολυ συντηρητικη οδηγηση, ενω οταν κατεβαζω συχνα εχει εντονα σκασιματα.Στην επιταχυνση ειναι αργη και διστακτικη,τοσο που συχνα αναρωτιεμαι αν πραγματι οδηγω 650.Τα σερβις της γινονται ανελλιπως και το καθαρισμα του καρμπυρατερ ελυσε προσωρινα τα προβληματα για να επανελθουν συντομα.
    Στο συνεργειο μου -εξουσιοδοτημενο- μου εχουν πει οτι οσον αφορα τα σβησιματα, ειναι εγγενες προβλημα των Dominator το οποιο κανεις θνητος εως τωρα δεν εχει καταφερει να λυσει (!)και οτι η καταναλωση ειναι φυσιολογικη. Εχω καταλαβει απο τα γραφομενα σου πως εχεις μεγαλη γνωση και εμπειρια, σε αντιθεση με μενα.
    Η βοηθεια σου θα με διευκολυνε.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319
    Αγαπητέ ksfyrik56

    Η γνώση και η πείρα μου είναι σχετική: Έχω κάνει (και πληρώσει...) πολλά και διάφορα μ'αυτά τα μοτέρ, ωστόσο είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κι άλλοι εδώ μέσα ικανότεροι και σοφότεροι από μένα. Θα ήταν ευχής έργο αν συνεισέφεραν κι αυτοί στη λύση του προβλήματός σου.

    Άποψή μου είναι ότι το πρόβλημά σου είναι στις ρυθμίσεις του καρμπυρατέρ σου και όχι στο αν είναι καθαρό. Μου φαίνεται ότι είναι πολύ πλούσιο το μείγμα σου.

    Από κει και πέρα, έχω τα ακόλουθα να πω:
    - Προφανώς - προφανέστατα - χρειάζεσαι άλλον μηχανικό. Το ότι είναι εξουσιοδοτημενος δε μου λέει απολύτως τίποτε. Χρειάζεσαι κάποιον που (α) να ξέρει ή να ξέρει να ψάξει και (β) να θέλει να ασχοληθεί. Αν είσαι στην Αθήνα ή πέριξ αυτής μπορώ να σου προτείνω κάποιον ή κάποιους που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν.
    - Δεν υπάρχουν εγγενή προβλήματα που να μην λύνονται από... θνητούς.
    - Η γνώση είναι δύναμη. Ψάξε και μάθε λοιπόν, έτσι ώστε να μπορείς τουλάχιστον να κρίνεις αυτά που σου λένε.
    - Μπορείς να βάλεις κι ένα μήνυμα στα Τεχνικά Θέματα να δεις κι από κει τί θα σου πουν. Υπάρχει αρκετός κόσμος που ασχολείται και θα βοηθήσει.

    Καλή επιτυχία κι ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.

    Μ.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2013
    Μηνύματα
    7
    Φιλε Man7,ευχαριστω για την απαντηση.Πραγματι,χρειαζομαι εναν αξιοπιστο μηχανικο που οχι μονο να ξερει,αλλα και να θελει να ασχοληθει.Εξ οσων γνωριζω,εχεις υπ'οψιν σου εναν.Παρακαλω γραψε μου.Παντως,περιηγουμενος ενα ξενο φορουμ,επεσε στην αντιληψη μου η μετατροπη με τιτλο Dave's carb mods,απο το φορουμ 4srokes.com,η οποια ωστοσο δεν μιλαει για θεραπεια των δικων μου κυριων συμπτωματων ,αλλα επικεντρωνεται στην ελευθερη αναπνοη του κινητηρα με αποτελεσμα την παροχη σημαντικης δυναμης στις μεσαιες και χαμηλες.Κατι τετοιο, ασφαλως,θα ηταν παραπανω απο ευπροσδεκτο,λυνει ομως αραγε το θεμα των σβησιματων που βασικα με ταλαιπωρουν;

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2013
    Μηνύματα
    7
    Α,βεβαιως,μενω στην Αθηνα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319
    Έχεις ΠΜ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κολημα μιζας σε dominator 650
    από Λευκάδιος στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2009, 23:49
  2. Τι γινεται τελικα με το Dominator 650?
    από Dark-Vangelis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2007, 09:03
  3. Dominator 650
    από mariosk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2007, 08:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF