Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 110

Θέμα: Ξαναζεί η SWM

  1. #91
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    442
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Οπότε πιστεύεις ότι είναι vfm το κινέζικο swm ?
    Εγώ πάλι όχι, όταν το υδρόψυκτο 750 της Harley είναι φθηνότερο ,σόρρυ.
    Ασύγκριτα μπορεί αλλά σε ν χρόνια ποιο θα αντέξει και τι αξία θα κουβαλάει σκέψου...
    Δεν λέω ότι είναι VFM, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ και άλλα μηχανάκια στην κατηγορία αυτή με τον εξοπλισμό αυτό στα 8000 ευρώ. Το Honda CB500X πχ κάνει 7200 ευρώ πλέον και για να βάλεις το πακέτο της Rally Raid για να το κάνεις πιο Off θέλεις 3Κ για πλάκα. Το Husqvarna 701 Enduro κάνει 9500 και δεν έχει κάγκελα, μεγάλο ντεπόζιτο, ζελατίνα κλπ..
    Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη..!
    Το 750 της Harley προσωπικά μου αρέσει, και μάλιστα το νέο Street Rod το σκέφτομαι σοβαρά για μένα. Made in India όμως (προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αυτό) γι' αυτό και η χαμηλότερη τιμή, έστω και 300 ευρώ. Και το SWM Made in Italy είναι αν δεν κάνω λάθος, όχι Made in China. Απλά οι ιδιοκτήτες είναι Κινέζοι. Εάν κάποιον τον απασχολούν αυτά.
    - Δεν παίρνω μηχανή με την σκέψη τι αγοραστική αξία θα έχει όταν θα θέλω να την πουλήσω. Έχω ένα Moto Guzzi Breva 750 και ένα Yamaha MT-07. Σε κανένα δεν σκέφτηκα πόσο θα κάνει όταν το πουλήσω. ;-)

  2. #92
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παρεμπιπτόντως, η σέλα είναι πολύ λεπτή για να σοβαρές διαδρομές ή μου φαίνεται;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλό δείχνει.
    Και στην έκθεση που τα είχα δεί,είχαν ικανοποιητική ποιότητα κατασκευής.
    Μακάρι να βγουν αξιόπιστα και να έχουν σοβαρή αντιπροσώπευση. Λείπουν ελαφριά, φτηνά ,σκυλια μονοκύλινδρα
    Μακάρι, το σουλούπι πάντως μου φαίνεται λίγο περίεργο για κάποιο λόγο.

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Το RS είναι ωραίο.
    Συμβιβασμός στις διαδρομές των αναρτήσεων για μικτή χρήση και πόλη, σωστή σέλα τιμόνι για χώμα μια χαρά φαίνεται.
    Το superdual ανάποδα.

  4. #94
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    442

  5. #95
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    442
    Και για γνώστες ιταλικών:



    Το μηχανάκι είναι πολύ ενδιαφέρον!

  6. #96
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    442
    Κι ένα Review από το Moto.it:
    http://www.moto.it/prove/swm-superdu...ual-sport.html

  7. #97
    Ακόμα ένα από το MCN. Μέχρι στιγμής σε όλους αρέσει.


    http://www.motorcyclenews.com/news/f...erdual-review/




    VERDICT
    SWM’s new single-cylinder Superdual is proof that adventure bikes don’t need to be big, expensive, techno-packed monsters to make sense. It doesn’t come with the latest raft of rider aids and it might be physically small for some, especially with luggage and a pillion, but the
    Husqvarna-based machine is punchy, refined, easy to manage, full of lovely designed touches and above all, affordable.

  8. #98
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    442
    Και νέος τιμοκατάλογος για την εταιρεία:
    http://www.bikeit.gr/shop-news/for-t...ees-times.html

    Αν δεν είναι τυπογραφικό λάθος, τα 7.490 ευρώ για την μηχανή είναι εξαιρετική τιμή με βάση και τον εξοπλισμό της. Σάββατο πρωί στην Δέλτα για περισσότερες πληροφορίες..

  9. #99
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    £7900 (λίρες στερλίνες) δίνουν εδώ, τιμή Αγγλίας, αν το πουλάν τόσο που λες Ελλάδα μάλλον άρχισαν να καταλαβαίνουν κατα πού πάει η δουλειά.
    Στην Αγγλία δεν ξέρω αν έχει πουληθεί κανένα ακόμα! (Φημολογείται ένα Βόρεια, στα βάθη του Yorkshire, αλλά κανείς δεν ξέρει ακόμα για σίγουρα).
    Επίσης με απασχολεί η έλλειψη ντομπροσυνης στο ζήτημα ΑΒΣ/Γιούργια. Λένε είναι Euro4, όταν δεν έχει ΑΒΣ, όποτε ή ειναι ομολογαρισμένο μονοθέσιο (που θάπρεπε δλδ*) ή δεν έχουν πρόβλημα να μας παραμυθιάζουν... κακό σημάδι.

    Αν λοιπόν η τιμή είναι όσο καλή όσο λένε, θα πουλήσει τρελλά, έ; Για να δούμε.....





    * Εγώ στο Husqy έναν σάκο για κάμπιν και μια σκηνή να βάλω, όχι δευτερό άτομο, εγώ ο ίδιος στριμόγνωμαι! Και ΟΚ δεν είμαι κοντός, αλλά ούτε κανας ψιλολέλεκας - 1.85. Το Tracer700 μου το δίνει £6400 κουτί o έμπορας, ΟΚ, μικρό κι αυτό αλλά θα έχεις μπόλικη "επαφή" με την συνεπιβάτιδα. Ρομαντικόν. Το SWM είναι σε διαστάσεις DRZ. Με τα μισά λεφτά ο "γνώστης Αντβεντουράς" παίρνει Freewind (ή και ΧΤ) και το κάνει SuperDuperAdventure. Και σε ποιόν άλλον άραγε απευθύνεται ΜΟΝΟΘΕΣΙΟ on-off touring;;;
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  10. #100
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Όπως λέγαμε...


    This soon-to-be Euro 4 compliant SWM is the last of a dying breed, and while the first batch of bikes are Euro 3, updated machines that follow in September will likely cost an extra £500.

    Από εδώ. Γράφει ο τυπάς που είχε πάρει το "ταχυδρομικο" Χοντάκι 105 από Αυστραλία->Αγγλία.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  11. #101
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    442
    Πέρασα από την Δέλτα στο Γκάζι και τα είδα από κοντά, μερικές εντυπώσεις:
    * Το RS 650 R είναι ένα Husqvarna TE 630 με ψεκασμό και άλλα χρώματα. Επειδή έτυχε και πέτυχα ένα Husky χθες, είναι ολόιδια, αν αλλάξεις τα αυτοκόλητα δεν καταλαβαίνεις διαφορά !
    * Ποιότητα κατασκευής μου φάνηκε πολύ καλή, περιεργάστηκα αρκετά το RS 650 R και δεν βρήκα κάτι που να μην μου αρέσει. Αμορτισέρ Sachs ρυθμιζόμενο και Marzocchi πηρούνι (το Supredual θα φοράει Fast Ace πηρούνι), Brembo δαγκάνες, γενικά ποιοτικά πράγματα. Η βαφή του πλαισίου πολύ καλή. Τα αυτοκόλητα νομίζω είναι το "κακό" σημείο, τα πιο ωραία τα φοράνε στα SM μοντέλα (βλέπε βίντεο παρακάτω)
    * Τιμή για το Superdual αυτή που ανέφεραν στο δελτίο τύπου, 7500 ευρώ. Εξαιρετική για τα δεδομένα και τον εξοπλισμό, κατά την ταπεινή μου άποψη. Θα έρθει όμως μάλλον από Σεπτέμβρη, δεν θα προλάβουν τώρα το καλοκαίρι, ίσως και λόγω αυτού που αναφέρει και ο Δεινόσαυρος από πάνω, το να πάρουν έγκριση Euro 4.
    * Πανύψηλα μηχανάκια τα RS, ύψος σέλας στα 910mm. Δεν έχω συνηθίσει και την κατηγορία βέβαια, αλλά είμαι 1.86 και πατούσα στις μύτες..
    * Τα ρετρό Silver Vase, Gran Milano όμορφα και ξεχωριστά, ειδικά το Gran Milano.
    * Δεν ρώτησα ποιος αναλαμβάνει το εξουσιοδοτημένο service, μιας και η Δέλτα που τα εισάγει δεν διαθέτει συνεργείο απ' ότι μου είπαν. Ίσως μπορείς να πας σε οποιοδήποτε νόμιμο συνεργείο (όπως και θα έπρεπε να γίνεται βάση ευρωπαϊκής νομοθεσίας..)
    * Γενικά μου άφησαν πολύ καλή εντύπωση και σίγουρα θα περιμένω να έρθει το Superdual Ελλάδα για test ride..

    https://youtu.be/eQ-SrXfSdxo?t=4m23s

  12. #102
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    442
    Επειδή χάζευα στο Youtube για το φετινό πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Supermoto, του οποίου αγώνας έγινε και στην Σπάρτη, έπεσα πάνω σε μίνι παρουσίαση της ομάδας της SWM (Η οποία στην πρώτη της χρονιά πάει πολύ καλά, όντας 3η στο κατασκευαστών ενώ παράλληλα ο οδηγός της στην 2η θέση του πρωταθλήματος):
    https://youtu.be/TJw3xPtztY4?t=12m20s

  13. #103
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Νομίζω ότι εδώ υπάρχει μια καινοτομία στον κινητήρα... Η αντλία νερού παίρνει κίνηση από τον εκκεντροφόρο και βρίσκεται στην κεφαλή

    Δεν ξέρω αν το είδε κανένας άλλος ή αν γράφτηκε πιο πριν

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Καταγραφή.JPG 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	81,2 KB 
ID:	385037

  14. #104
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι εδώ υπάρχει μια καινοτομία στον κινητήρα... Η αντλία νερού παίρνει κίνηση από τον εκκεντροφόρο και βρίσκεται στην κεφαλή
    Όλα της σειράς ΤΕ410/610/630, ΤΕ510, κλπ, κλπ έτσι είναι από το 1998.




    ===

    Κάτω από τις 1500 στροφές μάλιστα, το νερο δεν έχει αρκετή πίεση να κυκλοφορήσει καν. (Εκτός κι αν η αντλία μου θέλει άλλαγμα. LOL)
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 04/07/2017 στις 02:42.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  15. #105
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    442
    http://m.motociclismo.it/listino-pre...-omaggio-68126

    Οι τελευταίες εκδόσεις και τιμές των SWM Euro 4.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF