Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 97

Θέμα: Yamaha FZR (OLDschool)

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    https://www.youtube.com/watch?v=E0KphKB95Qg

    αν το στροφομετρο του δειχνει μεχρι 18.000 rpm τοτε ειναι 250αρι
    αν μεχρι 16.000 τοτε 400αρι
    το 750 θα εχει λογικα καπου στις 12.000
    γενικα οσο αυξανονται τα κυβικα μειωνονται οι στροφες

    το ταξιδι σε αυτο δεν θα ειναι πρόβλημα,
    προβλημα θα ειναι η χρηση μεσα σε πόλη καθος υποφερουν απο ελειψη ροπής

  2. #32
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    καλα, αν δεν το θελεις, φερτο απο δω!!! να το φτιαξω να το κανω τουμπανο κ να μου μιλανε ολοι γι'αυτο, οπου κ αν σταματησω κ εσυ να περνας με το σκουτερ κ να ζηλευεις!!!

  3. #33
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Κοντυτερο γραναζωμα
    Και θα είναι οκ

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Απλα το 250 δεν ξεκιναει με λιγοτερες απο 4000στροφες.Οποτε λογικα αφου με αυτο θα μαθεις να οδηγας με συμπλεκτη,θα ειναι λιγο βασανο στην αρχη.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    250αρι ειναι και πολυ ομορφο με τα marlboro χρωματα, λιγη περιποιηση θελει. Αν θες τη γνωμη μου ειναι πολυ πιο συλλεκτικο απο 400 η 600.
    Ανεβαζει σιγουρα 18000+ ισως και κοντα 20000. Ειναι τα πιο πολυστροφα μοτερ δρομου με διαδρομη λιγο πανω απο 3 εκατοστα.
    40-45 αλογα στροφαλο, 180+ τελικη και ηχο που θα γυρνανε ολοι τα κεφαλια γιατι θα νομιζουν οτι περναει formula1

    τσιμπατο πριν στο τσιμπησει αλλος

  6. #36
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    κ να εισαι σιγουρος πως παραμονευω σαν το κορακι!!!!

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    ξενερωσε λεει επειδη ειναι 250αρι...


    δες ενα καλο 250αρι 4κυλινδρο πως παει και αναθεωρησε
    https://www.youtube.com/watch?v=E0KphKB95Qg
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  8. #38
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    αστον ρε, αφου δεν το θελει,λεει.
    πες μου αγορι μου το τηλ σου, να σε παρω να κανονιστουμε κ ερχομαι αυριο απογευματακι κ το παιρνω!!!

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    επισης τσεκαρε και το εσωτερικο του ντεποζιτου για σκουρια.
    αφου ειναι τσαμπα συμφέρει να δοκιμασεις να το φτιαξεις.
    πιθανον θα λειτουργισει με ενα αλλαγμα λαδιων,νερου στο ψυγειο και καθαρισμα καρμπυρατερ

    αν ηταν για αγορα θα σου ελεγα να παρεις honda που εκεινη τη χρονολογια ηταν μπροστα απο ολους τους αλλους.
    ισως το cbr400 να ειναι απο τα καλητερα ι4 μικρο μεσαιων κυβικων που φτιάχτηκαν ποτε

    αφου θα ειναι η πρωτη σου μηχανη αν δεν τα λεω λαθος εκτος απο καινουρια λαστιχα κοιταξε και να εχεις πολυ καλο εμπρος φρενο και σωστες αναρτισεις

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    ξενερωσε λεει επειδη ειναι 250αρι...


    δες ενα καλο 250αρι 4κυλινδρο πως παει και αναθεωρησε
    https://www.youtube.com/watch?v=E0KphKB95Qg
    δες το βιντεο στην αρχη αυτης τις σελιδας :-p

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Να πούμε λίγο και κάποια αρνητικά;

    Εδώ έχουμε ένα μηχανάκι παρατημένο, το οποίο για να έρθει σε σωστή λειτουργικά κατάσταση θα χρειαστεί πολλά πράγματα.
    Πρόκειται για μίνι ανακατασκευή. Δεν είναι μόνο τα έξι χρόνια ακινησίας, αλλά και τα προηγούμενα είκοσι της ζωής του στον δρόμο.

    Εκτός από τις προαναφερθείσες εργασίες θα χρειαστεί σίγουρα αλυσιδογράναζα, κολάρα, αλλαγή όλων των υγρών σέρβις αναρτήσεων , πιθανώς ρουλεμάν τροχών και ίσως τελικό εξάτμισης. Αυτά αν υποθέσουμε ότι δεν έχει κάποια σοβαρή ζημιά, αλλά μόνο φθορές από τον χρόνο.
    Όλα τα παραπάνω είναι συνηθισμένα σε παρόμοιες περιπτώσεις και μπορεί να φτάσουν το κόστος επαναφοράς της μοτό στα επίπεδα αγοράς κάποιου αξιοπρεπούς μτχ.

    Και λάβε υπόψιν ότι μετά από όλα αυτά δεν θα είναι ότι καλύτερο για ταξίδια και βόλτες. (Διαστάσεις, θέση οδήγησης, φόρτωμα, γενική ευχρηστία λόγω πολύστροφου μοτέρ).

    Θα είναι όμως ένα πολύ καλό σχολείο οδήγησης.

    Ζύγισέ τα πριν ξεκινήσεις και αποφάσισε.

  12. #42
    Αργούτσικο Μέλος Το avatar του/της chillipf
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    373
    Kalo kouragio
    PFC

  13. #43
    Με 16-18 χιλ στροφες ποσα λιτρα να καει στα 100? Τι βενζινη θα θελω δλδ ανα βδομαδα? Αμα καει πολυ να το χαρισω στον rouko

    Κινητηρα μπορεις να του αλλαξεις αν πχ στην πορεια δω οτι μου κανει και θελησω να το κανω 400/600?

  14. #44
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zik_virches Προβολή μηνύματος
    Με 16-18 χιλ στροφες ποσα λιτρα να καει στα 100? Τι βενζινη θα θελω δλδ ανα βδομαδα? Αμα καει πολυ να το χαρισω στον rouko

    Κινητηρα μπορεις να του αλλαξεις αν πχ στην πορεια δω οτι μου κανει και θελησω να το κανω 400/600?
    Άλλο μοτέρ δεν παιζει πανω στο σασί του.
    Το 400 έχει άλλο πλάισιο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    μια χαρα ειναι και ας ειναι και 250 κυβικα μολις. Αναφορικα με την κατασταση του, το μονο που θα με προβληματιζε, ειναι η γενικοτερη κατασταση του κινητηρα,ο συνδιασμος πολλων στροφων,για να παρει τα ποδια του σε συναρτηση με το ποσα χερια περασε τοσα χρονια, δεν αφηνουν περιθωρια για πολλα πολλα. Ομως θα το εφτιαχνα μονο και μονο για το συλεκτικο του πραγματος...
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF