Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 97

Θέμα: Yamaha FZR (OLDschool)

  1. #61
    Κοιταξε τελικα το καρμπυρατερ και ηταν χαλια μου ειπε. Ολα κολλημενα, υγρα παντου. Θα προπαθησει να το καθαρισει και αν δε λειτουργησει ειτε θα χρειαστει κιτ επιδιορθωσης ειτε παμε για μεταχειρισμενο καρμπυρατερ. Δλδ μια η αλλη παμε 150-170 για καρμπυρατερ. Του ειπα παλφον 500 για να βγει λειτουργικο, αν δω οτι θελει παραπανω θα παρω κανα μεταχειρισμενο 400 τι να κανω

  2. #62
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zik_virches Προβολή μηνύματος
    Κοιταξε τελικα το καρμπυρατερ και ηταν χαλια μου ειπε. Ολα κολλημενα, υγρα παντου. Θα προπαθησει να το καθαρισει και αν δε λειτουργησει ειτε θα χρειαστει κιτ επιδιορθωσης ειτε παμε για μεταχειρισμενο καρμπυρατερ. Δλδ μια η αλλη παμε 150-170 για καρμπυρατερ. Του ειπα παλφον 500 για να βγει λειτουργικο, αν δω οτι θελει παραπανω θα παρω κανα μεταχειρισμενο 400 τι να κανω
    Πλαφόν 500 μαζι με αλυσίδα/λαστιχα κλπ?
    Γιατί τα χρειάζεται πριν την 1η βόλτα. Η αλυσίδα είναι τελείως σκουριασμένη στην φωτό, και αφού καθόταν τόσο καιρό έξω τα λαστιχα ειναι για πεταμα.
    Αυτα μόνο κοστίζουν περίπου 350-400 Ευρω στην καλύτερη.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #63
    Εν τελει ειναι σχεδον ετοιμο. Αν και κατι μου ανεφερε πως ο κινητηρας εχει κατι ανισοροπιες καθως καθε βαλβδια δινει διαφορετικες πιεσεις, επισης θελει καθε φορα που παιρνει μπρος να του κραταω σταθερο γκαζι για κανα 5λεπτο με 8λεπτο για να ζεσταθει ο κινητηρας γιατι αλλιως χανει στροφες και σβηνει. Για να δουμε πως θα παει

  4. #64
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    yay!!! καλα τα νεα! δεν ξερω απο τεχνικα για να σε συμβουλεψω, αλλα μονο κ μονο που ασχοληθηκες κ το ανεστησες σημαινει πολλα!
    καλες βολτες!!!

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zentakiasSF
    Εγγραφή
    13/04/2013
    Μηνύματα
    230
    Ενημερωτικα, το δικο μου cb400 sf το πηρα 800 αλλά

    -215 τα λαστιχα
    -80 τα καρμπυρατερ
    -85 τα τακακια+10 τα υγρα
    -λαδια 45,
    -μπουζι 4x8,
    -φιλτρο λαδιου 7
    -145 αλυσιδογραναζα
    -70 κοντερ
    -15 κυκλωμα ψυξης+παραφλου
    -40 ηλεκτρικα.
    -Μεταβιβαση κ ασφαλεια 110.

    Και οταν ξαναβρω χρηματα, ενα σετ δισκοπλακες που ειναι πανακριβες (ισως ξαναχρειαστει να αλλαξω κ τακακια) και σερβις τις αναρτησεις για να ειναι αψογο.

    Οπότε καταλαβαινεις οτι και το φθηνο δεν ειναι παντα η τελεια λυση.
    Και γω ως φοιτητης αν τα ειχα 2-2,5k ντουκου θα επαιρνα ενα fazer που ειναι χρονια νεοτερο κ πιο συγχρονο, αλλά λιγο λιγο χτιζω το δικο μου που καποια στιγμη θα το δωσω φθηνοτερα απο οσο κοστισε να το φερω στα ισια του.

    Με το δικο μου πλεον μπορω να παω οπου θελω (εκανα κ 1ο ταξιδι Αθηνα-Λαρισα στα 120χλμ/ω χαλαρα) αλλά σκεψου τι εχω δωσει κ τι επεται για να ειναι στο 100%.

    Αν δε σε καιει να το εχεις για βολτες κτλ κτλ και δεν εχεις χρηματα στην ακρη, ειτε θα φτιαξεις αυτο σιγα σιγα αν σου αρεσει πολυ, ειτε θα μαζεψεις χρηματα να παρεις ενα πιο συγχρονο μηχανακι που να μπορει να ανταπεξελθει στα τωρινα δεδομενα.

  6. #66
    Χωρις δοκιμες μπορω να βρω καπου καταγεγραμενο το ευρος ταχυτητας που δινει η καθε σχεση?

  7. #67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zik_virches Προβολή μηνύματος
    Χωρις δοκιμες μπορω να βρω καπου καταγεγραμενο το ευρος ταχυτητας που δινει η καθε σχεση?
    http://www.gearingcommander.com/

  8. #68
    χάριν τέρψεως οφθαλμών τε και ώτων...

    https://www.youtube.com/watch?v=E0KphKB95Qg

  9. #69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    μετρησες

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    χάριν τέρψεως οφθαλμών τε και ώτων...

    https://www.youtube.com/watch?v=E0KphKB95Qg
    αμα συνηθισει το αυτι τις 18000 μετα οι 12000 ακουγονται σαν ρελαντι

  11. #71
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Ξέρω έναν
    Dalton τον λένε
    Αν βρεθεί και αυτό στα χέρια του για άλλη μια δεκαετία θα έχουμε ψωμί...
    Ξέρω, 4 μήνες παλιά η απάντηση αλλά πως μου ξέφυγε;

    Έλιωσα στο γέλιο λέμε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #72
    Οι περισσοτερες μηχανες δε μπορουν να ξεκινησουν με σκετο συμπλεκτη οταν οι αξονες φθασουν στο σημειο τριβης? Η δικια μου γιατι δε το κανει αυτο και θελει και γκαζι? Ειναι θεμα λειτουργικο, ή επειδη ειναι sport κατηγοριας ρυθμισμενο για ψηλη τελικη χανει το νευρο

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Είναι ένα πρόβλημα της πολυστροφίας του μοτέρ, που σου ανέφερα και σε παλαιότερο πόστ μου.

    Χρειάζεται αρκετές στροφές ακόμη και για να τσουλήσει από στάση.

    Τα μικρά (σε κυβικά) και πολύστροφα μοτέρ δεν έχουν τη δύναμη να ξεκινήσουν (να σπρώξουν) το βάρος μηχανής - αναβάτη με λίγες στροφές στο μοτέρ.

    Συνήθισέ το.

  14. #74
    Ειπα μηπως επαιζε και ρολο που το καρμπυρατερ του εχει θεμα συγχρονισμου κυλινδρων. Στο ξεκινημα δεν ειναι και οτι καλυτερο και δεν αρπαζει οπως θα θελα, πιο πολυ θορυβο κανει παρα αποδιδει. Ειδικα οι ανηφορες το πεθαινουν. Βρηκα μια αποτομη και με τερμα γκαζι στην πρωτη κοντευε να μου σβησει, λες και ανεβαινα με 50αρι σκοοτερ

  15. #75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zik_virches Προβολή μηνύματος
    Ειπα μηπως επαιζε και ρολο που το καρμπυρατερ του εχει θεμα συγχρονισμου κυλινδρων. Στο ξεκινημα δεν ειναι και οτι καλυτερο και δεν αρπαζει οπως θα θελα, πιο πολυ θορυβο κανει παρα αποδιδει. Ειδικα οι ανηφορες το πεθαινουν. Βρηκα μια αποτομη και με τερμα γκαζι στην πρωτη κοντευε να μου σβησει, λες και ανεβαινα με 50αρι σκοοτερ
    είναι ΣΙΓΟΥΡΟ πως δεν δουλεύει σωστά.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF