Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 97

Θέμα: Yamaha FZR (OLDschool)

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.860
    Κοίταξε, όλα αυτά τα μηχανάκια ξεκινάνε με πατινάρισμα.

    Τώρα αν το δικό σου έχει κάποιο πρόβλημα τροφοδοσίας και θέλει ακόμη περισσότερο πατινάρισμα, δεν μπορεί κάποιος να σου το πει από μακρυά. Πρέπει να το δει μηχανικός.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    μηπως δουλευει τρικυλινδρο λογω ρευματος;

  3. #78
    Ολοι δουλευουν απλως ο 4ος αργει να ξυπνησει

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    μια μετρηση συμπιεσης θα εδινε μια καλη εικονα του μοτερ
    οχι τιποτα αλλο μην παλευεις και πληρωνεις αδικα περιφερειακα οπως τα καρμπυρατερ και προκοπη δεν δεις

  5. #80
    Πως γινεται αυτο και τι δειχνει

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    γινεται σε συνεργειο με ειδικο οργανο και βοηθαει να αξιολογησεις την κατασταση του μοτερ
    αν λες οτι ο 4 αργει να ξυπνησει θα φανει στη μετρηση
    αν εχεις ενα κυλινδρο εκτος προδιαγραφων λογω πχ φθορας σε χιτωνιο εμβολο ελατηρια ή βαλβιδες δεν εχει νοημα να συνεφερεις καρπυρατερ-ηλεκτρικα καθως αποδοση δεν θα εχεις ποτε

  7. #82
    O μαστορας παντως τους ειχε δουλεψει με ενα εργαλειο της yamaha και εκανε τη καλυτερη ρυθμιση που μπορουσε ειπε

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/02/2014
    Μηνύματα
    161
    χωρις να θελω να σε στεναχωρησω...και στη γρια μου αυτο μου ειπε..εκανα οτι καλυτερο μπορουσα..αποτελεσμα?κοντα στα 250 ευρω (3χ60) για ρυθμπισμα των καρπυρατερ και 2χ30 η μεταφορικη για να με μαζεψει..τη τριτη μερα που φωναξα τον γερανο δε μου πηρε λεφτα.........

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    η σωστη ρυθμιση ειναι μια και μοναδικη και γινεται οταν το μοτερ ειναι σε αριστη κατασταση σε ολα του τα σημεια
    οταν ο μαστορας λεει <<το καλυτερο που μπορουσα>> εννοει <<για να μην σου πω πετα το σου δινω κατι που ψευτοδουλευει και βγαζω και κατι για τον κοπο μου>>
    το συγκεριμενο μηχανακι ειναι μοναδικο συλλεκτικο χαρακτηριζει μια ολοκληρη εποχη αλλα δεν κανει για τη δουλεια που το θες
    αυτο πρεπει να το παρει καποιος γνωστης και μερακλης ο οποιος αφου βαλει πολυ κοπο χρονο γνωσεις και χρημα και το κανει τζιτζι μετα να το βαλει στο σαλονι του να το βλεπει
    ειναι σαν να σου δινουν ρολεξ κι εσυ ρωτας αν ειναι αδιαβροχο για να κανεις ψαροντουφεκο

  10. #85
    Μιλαμε για μοντελο 89 που δε βρισκεις ανταλλακτικα οποτε πως να φτιαχτει 100%..

    Σε μια Yamaha Service που ειχα παει, μου ειπε ο μαστορας "Φιλε ειχα ενα απο τα τελευταια λειτουργικα FZR στην Ελλαδα. Δε με συμφερει αυτο που σου λεω, αλλα το μηχανακι δε στο αγγιζω, φυγε"

    Τωρα στο δικο μου που το πηγα μου ειπε οτι ηθελε κατι τσιμουχακια που δεν εβρισκε, και πως kit επιδιορθωσης καρμπυρατερ δεν στελνει πλεον η Yamaha. ΜΕταχειρισμενο καρμπυρατερ και να βρεις μπορει να ειναι και χειροτερο απο το δικο σου αν ηταν πειρσσοτερο καιρο αδουλευτο.

    Οποτε θα κανω το καλυτερο που μπορω αλλα ποτε δε θα σαι 100% λειτουργικος. Μου το χε πει. Του ειπα μεχρι 500 μπροω να δωσω κανε οτι μπορεις.

    Οι ερωτησεις που κανω τωρα, ειναι για να δω τι εχω κανει με τα 5 που εριξα

  11. #86

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.860
    Συνεννοήσου με τον μηχανικό σου για το τι ακριβώς χρειάζεσαι και μετά αρχισε να το αναζητάς από εξωτερικό, μέσω ίντερνετ. Δυστχώς δεν γνωρίζω να σου υποδείξω συγκεκριμένα μαγαζιά. Ισως κάποιος άλλος.

    Επίσης, ρώτα και εδώ : http://www.fazerclub.eu/forumx/ Ισως μπορούν να σε βοηθήσουν.

    Λογικά, αργά ή γρήγορα, θα βρεις τα πάντα. Αλλοι βρίσκουν ανταλλακτικά για πραγματικά παλαιά και σπάνια μηχανάκια, δεν νομίζω να κολλήσεις για το FZR.

  13. #88
    Υπάρχουν ανταλλακτικά ακόμη και για DKW του 1950, και δεν βρίσκεις για το FZR;
    Μήπως δεν ψάχνεις εκεί που πρέπει;
    Υπομονή κι επιμονή χρειάζεται.

  14. #89
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    ενημερωτικα αν και το εχω ξαναπει
    4 μεμβρανες για τα καρμπ του bandit και η suzuki εδω ζηταγε 160 ευρο
    εγω τα πηρα 60+7 μεταφορικα απο γερμανια(ebay)
    δειτε πρωτα τι χρειαζεται το μηχανακι,και μετα ψαξιμο

  15. #90
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    ξερω ενα παρατημενο phazer250 που αν δεν κανω λαθος εχει ιδιο μοτερ...αν θες στειλε μου πμ να σου πω που ειναι

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF