Σελίδα 10 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 142 από 142

Θέμα: KLR-250(Kawasaki) 1984 - 2005

  1. #136
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Μαμα το δίνει 135 χλμ τελική. Με -1 εμπρος θα πιανει 125 άνετα. Με -2 θα πιανει 115, αλλα πιστευω θα το καταλάβαινες οτι είναι τόσο κοντό.

    Μαλλον είναι αυτο που ειπαν τα παιδια με τη φίσα.

    Απο το βίντεο μαλλον φαίνεται οτι έχεις το μαμα γρανάζωμα.

  2. #137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300
    Καλημέρα Κ ευχαριστώ!, με την πρώτη ευκαιρία θα ελέγξω και το μπροστά γραναζι και αυτό με τις φύσες! (αν Κ δεν πολύ-κατάλαβα που βασίζεται, αν όμως διορθώσει το θέμα δεν με πειράζει χαχαχα)

    Όσο για το γραναζωμα... Εάν παραήταν μικρό το γραναζι μπροστά η πρώτη θα ήταν άχρηστη... Επίσης θα είχε άλλες εκιννησεις το μηχανάκι σίγουρα,!! Αντε μπας και δούμε καμία άλλη ένδειξη στο κοντερ!

  3. #138
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    εψαξα λίγο για να βρω κατι για περιορισμό τελικής δεν βρήκα. Το μόνο πο βρήκα είναι οτι το μοντελο με τα 28 άλογα έχει απλά άλλους εκκεντροφόρους και πιθανόν ηλεκτρονική με περισσότερο avance.

  4. #139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300
    Δοκίμασα με την μια φισα εκ των 2,off,.. Ήταν αυτή του στροφομετρου τελικά... Το λαμπακι άναψε...

    Επόμενη δοκιμή χωρίς τον ατερμονα, Κ εκρεμμει αλλαγή μπουζί..

  5. #140
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    αν δεν κανεις δουλεια με τις φισες, να δοκιμάσεις. καμια ηλεκτρονική απο το μοντελο με τα 28 άλογα. Αυτο δεν νομίζω να έχει περιοριστές.

  6. #141
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300
    Είναι Κ αυτό μέσα στις λύσεις που έχουμε σκεφτεί. Με τον φίλο/μάστορα.. Άλλα μ αυτή με το μεγαλύτερο κόστος...

    Στο advr που γράφω, στο ανάλογο thread μου έχουν δώσει τις μετρήσεις εκεντροφορων εισαγωγής εξαγωγής εξάτμισης κλπ κλπ άνα τα χρόνια στα μοντέλα.. Βέβαια.. Ούτε εκεί έχει κάποιος ιδέα για περιορισμό η κόφτη μιας Κ τα αμερικανικά μοντέλα δεν είχαν..

  7. #142
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2017
    Μηνύματα
    9
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_3516.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	106,6 KB 
ID:	390835

    Καλησπέρα. Αγόρασα το KLR το '93 από τον Ερμείδη στη Θεσσαλονίκη. Μου είναι αδύνατο να το αποχωριστώ. Ωστόσο, λόγω του ότι κατοικώ σε νησί τα τελευταία χρόνια και χωρίς να έχω γκαράζ να το προφυλάξω από την αλμύρα, έχει σκουριάσει πολύ. Το κινώ κανονικά σε καθημερινή βάση από την πρώτη μέρα ως σήμερα. Έχει 63 χιλιάδες χμ. και δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα ως τώρα.
    Θέλω να απαλλαγώ από τη σκουριά και να το φέρω σε όσο γίνεται καλύτερη κατάσταση. Τι μπορώ να κάνω; Μπορώ να το αποχωριστώ για κάποιο καιρό για να γίνουν αυτές οι δουλειές. Υπάρχει κάποιος υπεύθυνος μάστορας που να δουλεύει τίμια και καλά; Μπορώ να ανεβάσω αύριο και λεπτομερείς φωτογραφίες από την τωρινή κατάσταση. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki KLR 250
    από betover στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2007, 15:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF