Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 72

Θέμα: Απόψεις για κράνος

  1. #16
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Για xr 1100, πλέον ούτε 300 ευρώ. Έχει βγει το Nxr που είναι καλύτερο. Μονοχρωμο το παίρνεις και 390 με λίγο μπιρι μπιρι.

  2. #17
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    @bradipous Σίγουρα και εν γνώση μου δεν θα αξιοποιηθούν στο 100% των δυνατοτήτων τους ωστόσο α) υπάρχει και η προοπτική έστω μεσομακροπρόθεσμα για αγορά μεγαλύτερης μοτό (θα μπορούσα και τώρα αλλά με μηδενική εμπειρία στον δρόμο και για την καθημερινή χρήση που τη θέλω μάλλον καλύτερα που πήρα τον πάπιο) και β) όπως γράφεται κατά κόρον και με βρίσκει 1000000% σύμφωνο την κεφάλα μας βάζουμε μέσα, καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω που θα είναι και ασφαλές!!
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 14/11/2014 στις 07:40.

  3. #18
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    @7tolis Το NXR αν ξέρεις κάπου να πάω και να να το πάρω με 390 ευχαρίστως να το βάλω ν1 στη λίστα αλλά πέρα από το μονόχρωμα άσπρο/μαυρο που το βρήκα γύρω στα 430 οπότε δε ξέρω κατά πόσο είναι διατεθειμένοι για μια έκπτωση σε νέο μοντέλο. όλα τα υπόλοιπα τα βρήκα πάνω από 500...
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 14/11/2014 στις 07:45.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Να σας πω, αν υποθέσουμε πως το shoei xr1100 το βρίσκει κανείς στην Ελλάδα από 450 έως 560 και στο helmetcity το δίνουν 352 και με δωρεάν μεταφορικά (έχεις δυο επιλογές, ή 20 λίρες για να έχεις και tracking number κλπ ή εντελώς δωρεάν για αγορές άνω των 150 λιρών) τότε πιστεύω πως θα συμφωνήσετε πως αξίζει η αγορά από εξωτερικό, τουλάχιστον για το συγκεκριμένο. Και γενικά τα 5 που έγραψα κοστίζουν από 250 έως 355 και δεν είναι κοντά σε αντιστοιχία με τις ελληνικές τιμές. Τώρα αν πάω στο κατάστημα και μου κάνουν καμιά τρελή προσφορά το συζητάμε πάλι.
    Για του λόγου το αληθές http://www.helmetcity.co.uk/categori.../Shoei-XR1100/

    Αυτό εμπίπτει στην κατηγορία "ξεστοκάρισμα" που γράφτηκε παραπάνω.

    Βέβαια με ένα πρόχειρο ψάξιμο βρίσκεις κάτι τέτοιο : http://www.skroutz.gr/s/1764591/Shoe...100-Solid.html

    Πάλι προσφορά βέβαια και σε σπασμένα νούμερα (το helmetcity δείχνει να τα έχει όλα).

    Αν μπορείς ενημέρωσε μας όταν καταλήξεις. Με ενδιαφέρει και εμένα.

  5. #20
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    @7tolis Το NXR αν ξέρεις κάπου να πάω και να να το πάρω με 390 ευχαρίστως να το βάλω ν1 στη λίστα αλλά πέρα από το μονόχρωμα άσπρο/μαυρο που το βρήκα γύρω στα 430 οπότε δε ξέρω κατά πόσο είναι διατεθειμένοι για μια έκπτωση σε νέο μοντέλο. όλα τα υπόλοιπα τα βρήκα πάνω από 500...
    Θα έχεις pm

  6. #21
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Αυτό εμπίπτει στην κατηγορία "ξεστοκάρισμα" που γράφτηκε παραπάνω.

    Βέβαια με ένα πρόχειρο ψάξιμο βρίσκεις κάτι τέτοιο : http://www.skroutz.gr/s/1764591/Shoe...100-Solid.html

    Πάλι προσφορά βέβαια και σε σπασμένα νούμερα (το helmetcity δείχνει να τα έχει όλα).

    Αν μπορείς ενημέρωσε μας όταν καταλήξεις. Με ενδιαφέρει και εμένα.
    Φυσικά και θα ενημερώσω, αφού μπαίνετε όλοι σας στον κόπο να απαντήσετε το θεωρώ υποχρέωση. Επιπλέον το είχα δει και γω αυτό που έστειλες αλλά λέω πως αν με τα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις και ένα πιο όμορφο αισθητικά από ένα μονόχρωμο (οκ δεν παίζει κανένα ρόλο το σχέδιο αλλά αφου μιλάμε για τα ίδια λεφτά...!!!) γιατί να μην το πάρεις.

  7. #22
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Θα έχεις pm
    οκ!!

  8. #23
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    μην σκευτεσε αν θα κανεις 100% χρηση του κρανους που θα επιλεξεις να παρεις... τα κρανη τα φοραμε για διαφορους λογους ο βασικοτερος για να προστατεψουμε το κεφαλι μας ... σε αυτο το θεμα που ειναι και το νουμερο 1 στη λιστα του γιατι φοραμε κρανος θα κανει τη δουλεια του 100% οσο καλυτερο το κρανος τοσο καλυτερες οι πιθανοτητες ακομα και με παπι ακομα και με διαστημοπλοιο.... μην κοιτας τι λενε τα συγκρητικα δοκιμασε και βρες αυτο που κανει σωστα στο κεφαλι σου να ειναι οσο ελαφρυτερο γινετε και τσεκαρε τα μονιμα ποστ της ενοτητας που εχουν γραψει διαφοροι για το θεμα
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  9. #24
    Θα κανω μια ριζοσπαστική πρόταση και θα σου προτείνω το Vemar Eclipse.

    Ιταλική εταιρεία, πολύ καλή ποιότητα με όλα τα κομφόρ και το βρίσκεις και χαμηλή τιμή για πλάκα, 250-300 ευρώ

    Το μονο μείον που του δινω ειναι οτι δεν βρίσκεις ζελατίνα εύκολα.

    DOT, SNELL, SHARP ολοι το εχουν υψηλή βαθμολογια στην ασφάλεια

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Vemar-Eclipse-Steel.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	55,1 KB 
ID:	327334

  10. #25
    Λεωφορειολωριδάκιας
    Εγγραφή
    07/06/2006
    Μηνύματα
    127
    Καλημέρα.
    Έχω εδώ και 5 χρόνια περίπου το Shoei XR1100. δεν ξέρω τι κάνουν τα άλλα που σκέφτεσαι, αλλά έχε υπ'όψιν οτι σε αυτό το κράνος βγαίνουν όλα τα εσωτερικά και πλένονται. Για εμένα είναι πολύ σημαντικό αυτο. Βάλε και στο λογαριασμό οτι με καθημερινή χρήση τα μαξιλαράκια του είναι ακόμα σε πολύ κάλή κατάσταση.

    Τα υπόλοιπα που έβαλες δεν τα γνωρίζω..

    Χαιρετώ

  11. #26
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Χαιρετώ όλους σας (ξανά) και ευχαριστώ που ασχολείστε. Η αλήθεια είναι πως αφού ξεκίνησα να δοκιμάζω τα κράνη που είχα αρχικά γράψει , έχω καταλήξει να είμαι πιο μπερδεμένος απότι αρχικά. Αρχικά για τα Bell μου είπαν πως επίκειται συγχώνευση της Ευρωπαϊκής με την Αμερικάνικη εταιρία ώστε να βγάζουν τα ίδια μοντέλα και ως τότε (μου είπαν) καλό είναι να την αποφύγω. 2) Τα AVG ωραία εμφανισιακά(γραφικά κλπ), δοκίμασα Κ3 και το skyline κάθονται καλά αλλά δε μου κάνουν το "κλικ". To shoei και το Shark θα πάω λογικά αυριο να τα δω-δοκιμάσω. Βέβαια οι πωλητές μου είπαν πως δεν χρειάζεται να πληρώσεις το όνομα (shoei arai κλπ) για να έχεις την ασφάλεια και τα οφέλη που χρειάζεσαι από ένα κράνος για μέσα στην πόλη.
    ωστώσο μου πρότειναν ένα κράνος, το δοκίμασα και νομίζω πως δύσκολα θα πάρω κάτι άλλο για την ώρα τουλάχιστον. To HJC IS-17. Κάθεται perfect πάνω μου, έχει 5 αστέρια στο sharp (ok δεν λέει πάντα όλη την αλήθεια αλλά είναι κάτι νομίζω), έχει Pinlock fitted, αντιχαρακτική ζελατίνα, με σύστημα RapidFire, γρήγορης απελευθέρωσης & 2η εσωτερική, σε βάρος παρότι λέει 1,5+/- μου φάνηκε πιο ελαφρύ - βολικό από αυτό που ήδη φοράω (ΜΤ 956 ........) είναι τα πάντα αφαιρούμενα και είναι μέσα στα λεφτά που μπορώ να δώσω και να μου μείνουν για υπόλοιπες αγορές (γάντια αδιάβροχα κλπ). Έχετε γνώμη για αυτό το κράνος?

  12. #27
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690

    Thumbs up

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Θα κανω μια ριζοσπαστική πρόταση και θα σου προτείνω το Vemar Eclipse.

    Ιταλική εταιρεία, πολύ καλή ποιότητα με όλα τα κομφόρ και το βρίσκεις και χαμηλή τιμή για πλάκα, 250-300 ευρώ

    Το μονο μείον που του δινω ειναι οτι δεν βρίσκεις ζελατίνα εύκολα.

    DOT, SNELL, SHARP ολοι το εχουν υψηλή βαθμολογια στην ασφάλεια

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Vemar-Eclipse-Steel.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	55,1 KB 
ID:	327334
    Thnx για την πρόταση, αύριο που θα ξαναβγώ στη γύρα και την αναζήτηση θα το ψάξω!

  13. #28
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από EVI Προβολή μηνύματος
    μην σκευτεσε αν θα κανεις 100% χρηση του κρανους που θα επιλεξεις να παρεις... τα κρανη τα φοραμε για διαφορους λογους ο βασικοτερος για να προστατεψουμε το κεφαλι μας ... σε αυτο το θεμα που ειναι και το νουμερο 1 στη λιστα του γιατι φοραμε κρανος θα κανει τη δουλεια του 100% οσο καλυτερο το κρανος τοσο καλυτερες οι πιθανοτητες ακομα και με παπι ακομα και με διαστημοπλοιο.... μην κοιτας τι λενε τα συγκρητικα δοκιμασε και βρες αυτο που κανει σωστα στο κεφαλι σου να ειναι οσο ελαφρυτερο γινετε και τσεκαρε τα μονιμα ποστ της ενοτητας που εχουν γραψει διαφοροι για το θεμα
    Διάβασα αρκετά αν όχι όλα τα μόνιμα θέματα για τα κράνη και ειλικρινά άλλαξα τα "θέλω" μου στα κράνη. Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω/συγκρίνω τις διαφορές που κάνουν ένα κράνος καλύτερο. Τι εννοώ. ΠΧ ένα Shoei xspiriII είναι θεωρητικά από τα καλύτερα κράνη που κυκλοφορούν.Αλλά διάβασα πως εξυπηρετεί καλύτερα όσους μπαίνουν πίστα ή όσους έχουν ss λόγω θέσης οδήγησης κλπ. Διάβασα επίσης πως κάποιο κράνος που έχει αξία πχ600e μπορεί να μην σου προσφέρει όσα ένα άλλο των 300. Οπότε αυτό που λες "οσο καλυτερο το κρανος" συμφωνώ αλλά πως ξέρεις πιο είναι το καλύτερο? Γράφουν αρκετοί πως δεν έχει σχέση για που το θες το κράνος (πόλη - πίστα- ταξίδι κλπ) και τι μηχανή έχεις. Ναι αλλά αν πχ έχεις παπί καλή ώρα και πάρεις ένα κράνος προδιαγραφών ss δεν θα σε κουράσει? Οι αεραγωγοί θα έχουν την ίδια απόδοση στην όρθια θέση οδήγησης? Γιατί ναι η ασφάλεια ασφάλεια αλλά να την παλεύεις όσο καβαλάς..
    Αυτό που προσπαθώ να πω (ελπίζω δεν κούρασα...!!) είναι πως ναι το καλύτερο αλλά πιο είναι αυτό.. Και φυσικά μιλάμε με βάση και δεδομένο ότι βρίσκεις αυτό που κουμπώνει σωστά στο κεφάλι μας..

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Χαιρετώ όλους σας (ξανά) και ευχαριστώ που ασχολείστε. Η αλήθεια είναι πως αφού ξεκίνησα να δοκιμάζω τα κράνη που είχα αρχικά γράψει , έχω καταλήξει να είμαι πιο μπερδεμένος απότι αρχικά. Αρχικά για τα Bell μου είπαν πως επίκειται συγχώνευση της Ευρωπαϊκής με την Αμερικάνικη εταιρία ώστε να βγάζουν τα ίδια μοντέλα και ως τότε (μου είπαν) καλό είναι να την αποφύγω. 2) Τα AVG ωραία εμφανισιακά(γραφικά κλπ), δοκίμασα Κ3 και το skyline κάθονται καλά αλλά δε μου κάνουν το "κλικ". To shoei και το Shark θα πάω λογικά αυριο να τα δω-δοκιμάσω. Βέβαια οι πωλητές μου είπαν πως δεν χρειάζεται να πληρώσεις το όνομα (shoei arai κλπ) για να έχεις την ασφάλεια και τα οφέλη που χρειάζεσαι από ένα κράνος για μέσα στην πόλη.
    ωστώσο μου πρότειναν ένα κράνος, το δοκίμασα και νομίζω πως δύσκολα θα πάρω κάτι άλλο για την ώρα τουλάχιστον. To HJC IS-17. Κάθεται perfect πάνω μου, έχει 5 αστέρια στο sharp (ok δεν λέει πάντα όλη την αλήθεια αλλά είναι κάτι νομίζω), έχει Pinlock fitted, αντιχαρακτική ζελατίνα, με σύστημα RapidFire, γρήγορης απελευθέρωσης & 2η εσωτερική, σε βάρος παρότι λέει 1,5+/- μου φάνηκε πιο ελαφρύ - βολικό από αυτό που ήδη φοράω (ΜΤ 956 ........) είναι τα πάντα αφαιρούμενα και είναι μέσα στα λεφτά που μπορώ να δώσω και να μου μείνουν για υπόλοιπες αγορές (γάντια αδιάβροχα κλπ). Έχετε γνώμη για αυτό το κράνος?
    Αν σου άρεσε τσίμπα το. Επίσης δες για shoei xr1100 που είναι πλέον discontinued και μπορείς να βρεις πολύ καλες τιμές.

  15. #30
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Διάβασα αρκετά αν όχι όλα τα μόνιμα θέματα για τα κράνη και ειλικρινά άλλαξα τα "θέλω" μου στα κράνη. Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω/συγκρίνω τις διαφορές που κάνουν ένα κράνος καλύτερο. Τι εννοώ. ΠΧ ένα Shoei xspiriII είναι θεωρητικά από τα καλύτερα κράνη που κυκλοφορούν.Αλλά διάβασα πως εξυπηρετεί καλύτερα όσους μπαίνουν πίστα ή όσους έχουν ss λόγω θέσης οδήγησης κλπ. Διάβασα επίσης πως κάποιο κράνος που έχει αξία πχ600e μπορεί να μην σου προσφέρει όσα ένα άλλο των 300. Οπότε αυτό που λες "οσο καλυτερο το κρανος" συμφωνώ αλλά πως ξέρεις πιο είναι το καλύτερο? Γράφουν αρκετοί πως δεν έχει σχέση για που το θες το κράνος (πόλη - πίστα- ταξίδι κλπ) και τι μηχανή έχεις. Ναι αλλά αν πχ έχεις παπί καλή ώρα και πάρεις ένα κράνος προδιαγραφών ss δεν θα σε κουράσει? Οι αεραγωγοί θα έχουν την ίδια απόδοση στην όρθια θέση οδήγησης? Γιατί ναι η ασφάλεια ασφάλεια αλλά να την παλεύεις όσο καβαλάς..
    Αυτό που προσπαθώ να πω (ελπίζω δεν κούρασα...!!) είναι πως ναι το καλύτερο αλλά πιο είναι αυτό.. Και φυσικά μιλάμε με βάση και δεδομένο ότι βρίσκεις αυτό που κουμπώνει σωστά στο κεφάλι μας..
    οι αεραγωγοι δουλευουν σε οποιαδιποτε σταση σωματος , αν εχεις πολλους αεραγωγους πχ το xspirit εχει 7 θα εχεις περισσοτερη φασαρια στο περιβαλλον της εθνικης αν τρεχεις ...απο κει και περα δεν σε εμποδιζουν οτι και να οδηγεις.... δεν υπολοιποντε τιποτα τα αμεσως επομενα απο την ''κορυφαια'' σειρα καθε εταιρειας οπωτε ειναι θεμα βαλαντιου η εχεις και δινεις η οχι και πας στο επομενο καλυτερο ... τιποτα δε σε ενοχλει σε ενα κρανος -οσων αφορα τη θεση οδηγησης- εκτος και αν παρεις εντουρο κρανος και οδηγεις ss :P κοιτα να ειναι ελαφρυ με προδιαγραφες -ολα οσα εχεις πει τις εχουν- μην σκευτεσε τιποτα παρα μονο να ειναι καλα τα υλικα κατασκευης και να σου κανει καλα στο κεφαλακι σου ειτε οδηγω ss ειτε το σκουτερ μου φοραω το ιδιο κρανος , το ιδιο κρανος φοραω για να παω για καφε το ιδιο και στη πιστα . και ειλικρινα τωρα ΜΗΝ διαβαζεις το sharp εχω δει ΚΟΡΥΦΑΙΑ κρανη απο κατασκευη υλικα αεροδυναμικη κλπ να τα θαβουν εκει περα ειναι τουλαχιστον αστειο απο τη πλευρα τους. Οτι και να παρεις καλα χιλιομετρα να εχεις
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια σας για κράνος
    από stelao στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 11:06
  2. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 01:12
  3. Άλλη μια προτροπή για κράνος
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 14:58
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 18:33
  5. Αποψεις για μαθηματα οδηγησης
    από gmakris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF