Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 72

Θέμα: Απόψεις για κράνος

  1. #46
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    οσον αφορα το μεγεθος....επειδη τα κελυφη σε ολα τα κρανη δεν ειναι ιδια πρεπει να βρεις αυτο που δε σε ενοχλει....το φορας για 10 λεπτα στο κεφαλι σου μεσα στο μαγαζι και καταλαβαινεις το κρανος δεν πρεπει να σε ακουμπα χαλαρα και να ειναι ανετο γιατι θα ανοιξει η σε περιπτωση πτωσης δε θα μεινει στη θεση του ακομα και κουμπωμενο , πρεπει να σε σφιγγει αλλα οχι τοσο ωστε να σου προκαλει δυσφορια πονο σε συγκεκριμενα σημεια.Οπωτε ψαχνεις διαφορα μοντελα και μαρκες να βρεις αυτο που σου κανει ,δε πρεπει να παιζει πανω κατω οταν το κουνας απο το σαγονι . Οσο για τη σταθεροτητα αν το κρανος ειναι το σωστο μεγεθος εισαι ενταξη ....τα ολοστρογγυλα κρανη ισως σε πολλα χιλιομετρα χωρις ζελατινα να σε κουραζουν απο αυτα που ειναι σαν ''σταγονα'' και παλι ομως ολα ειναι σχετικα με την αεροδυναμικη (θεση οδηγησης , σωματικη διαπλαση οδηγου , φερινγκ η οχι κλπ).
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  2. #47
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Θα σου πρότεινα να δεις και τα nexx. Είμαι ικανοποιημενος από την αγορά αυτή 100%

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Το φορουσα κανενα τεταρτο... δεν ενιωθα ιδιαιτερη δυσφορια απλα μια μικρη πιεση. στο μεγαλυτερο τι ενιωθα σταθερο χωρις την πιεση αλλα να σου πω την αληθεια δεν μπορουσα να καταλαβω κατα ποσο κουναει αριστερα δεξια κτλ... ειχα πεσει κ σε εναν βαριεστημενο πωλητη... θα το δοκιμασω παλι ειναι η αληθεια...

  4. #49
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Ευχαριστώ όλους του συμφορουμίτες που με βοήθησαν να επιλέξω κράνος!! Η τελική επιλογή ήταν Το HJC IS-17 από το motorad. Από αύριο στους δρόμους της Αθήνας!! Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	M-05859246T2.gif.jpg 
Προβολές:	191 
Μέγεθος:	92,0 KB 
ID:	327978

  5. #50
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Καλοριζικο, καλοφορετο και αχρειαστο να ναι φιλε...
    Να ενημερωσω και εγω την εξελιξη μου, καθως πηγα και δοκιμασα σημερα και τα x-lite 702 kai 802...το 702 δεν με εντυπωσιασε τοσο, αλλα στα συν οτι εχει πολλους αεραγωγους μπροστα (καλο για το καλοκαιρι) αλλα ο επανω φαινεται δυσχρηστος... Το 802 ηταν πραγματικα πουπουλο, αλλα με ξενερωσε λιγο που δεν ειχε δωρο την φιμε ζελατινα αλλα δεν εχει κ γυαλια, ομως απο εφαρμογη κ αισθηση εδειχνε πολυ καλης ποιοτητας.. το ειχε στα stelpet το moon σε προσφορα στα 500 κ προσπαθησε να το πασαρει ο πωλητης αλλα αν ειναι για τοσα λεφτα θα τα δωσω για το gt air που εχω ερωτευθει...
    Τελευταια μερα αυριο θα παω να δω και μια τα scorpion αλλα απο οτι βλεπω θα τα σκασω για το gt-air γιατι το εχω καψουρευθει, εκτος αν προτεινετε κανενα πολυ καλο και πιο οικονομικο απο τα 480 που θα πρεπει να δωσω...

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper35mk Προβολή μηνύματος
    Τελευταια μερα αυριο θα παω να δω και μια τα scorpion αλλα απο οτι βλεπω θα τα σκασω για το gt-air γιατι το εχω καψουρευθει, εκτος αν προτεινετε κανενα πολυ καλο και πιο οικονομικο απο τα 480 που θα πρεπει να δωσω...
    Εγω εχω το scorpion exo1100,το πηρα πριν 1μιση χρονο απο Αμερικη.Ποιοτικο,ελαφρυ,ομορφο αλλα εχει ενα θεματακι με την ζελατινα και ειναι θορυβωδης σαν κρανος ιδιαιτερα στα 120+ χλμ.Για παραδειγμα,κρυο βραδυ με βροχη,την προηγουμενη εβδομαδα δεν εβλεπα μπροστα μου.
    Τελευταία τροποποίηση από zygos30; 05/12/2014 στις 11:06.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zygos30 Προβολή μηνύματος
    Εγω εχω το scorpion exo1100,το πηρα πριν 1μιση χρονο απο Αμερικη.Ποιοτικο,ελαφρυ,ομορφο αλλα εχει ενα θεματακι με την ζελατινα και ειναι θορυβωδης σαν κρανος ιδιαιτερα στα 120+ χλμ.Για παραδειγμα,κρυο βραδυ με βροχη,την προηγουμενη εβδομαδα δεν εβλεπα μπροστα μου.
    Pinlock και τα μυαλά στα μπλέντερ.
    Δεν καταλαβαίνει τίποτα ουτε βροχές ουτε κρύα τίποτα.

  8. #53
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Στο Gt Air που έχω χάνει πάντως συνέχεια την θέση του και γλιστράει προς τα κάτω και ενα θόλωμα το έχω στα κρύα αν το κλείσψ ερμητικά κλειστά μιας και δεν περνάει καθόλου μα καθόλου αέρας μέσα. Βέβαια εγώ φοράβ και γυαλιά που χειροτερεύει την κατάσταση ομολογώ.

    Φίλε οταν περάσει λίγος καιρός γράψε 2 λογάκια για το κράνος γιατί το λιγουρεύομαι καιρό για 2ο αν είναι καλό.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Στο Gt Air που έχω χάνει πάντως συνέχεια την θέση του και γλιστράει προς τα κάτω και ενα θόλωμα το έχω στα κρύα αν το κλείσψ ερμητικά κλειστά μιας και δεν περνάει καθόλου μα καθόλου αέρας μέσα. Βέβαια εγώ φοράβ και γυαλιά που χειροτερεύει την κατάσταση ομολογώ.

    Φίλε οταν περάσει λίγος καιρός γράψε 2 λογάκια για το κράνος γιατί το λιγουρεύομαι καιρό για 2ο αν είναι καλό.
    Όταν εννοείς σου γλιστράει? Έχουν κάτσει πολύ τα μαξιλαρακια κ φεύγει? Σημερα εκανα πάλι την περατζαδα μου αλλά scorpion δεν βρηκα πουθενά κ δεν πρόλαβα να παω στο βασσαλο που ειδα ότι έχει αν τον λέω σωστα.
    Δοκιμασα ένα shark δεν θυμαμαι ποιο ήταν, δεν με συγκινησε... Οπότε πηγα ξανά δοκιμασα HIC rpha10+ κ το gt air... με πονάνε τα 130 παραπάνω που πρέπει να δώσω αλλά λογικα αύριο θα παω να το παρω..
    Επισης βρηκα μπουφαν... Dainese Marsh που το ένιωθα φοβερα πάνω μου....Έδειχνε πολύ ποιοτικό, και παρά πολύ ζεστό... με αδιαβροχες κ τις εξωτερικες τσεπες

  10. #55
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Οχι βρε το pinlock εννοώ οτι φέυγει λίγο κάτω οπότε κάνει ενα κενό εκεί στην ζελατίνα με αποτέλεσμα εκεί να θολώνει. Το GT-Air αξίζει κάθε € που έδωσα με κόπο για να το αποκτήσω φίλε.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Οχι βρε το pinlock εννοώ οτι φέυγει λίγο κάτω οπότε κάνει ενα κενό εκεί στην ζελατίνα με αποτέλεσμα εκεί να θολώνει. Το GT-Air αξίζει κάθε € που έδωσα με κόπο για να το αποκτήσω φίλε.
    Αδυνατω να καταλάβω πως μπορεί να έχει συμβεί αυτό που λες,όπως και να χει πάντως ΔΕΝ είναι φυσιολογικό.Το pinlock εφαρμόζει ασφυκτικά και δε μετακινειτε σε καμια περίπτωση.


    Α επίσης εννοείται οτι δε θολώνει με τίποτα, ουτε με τελειως κλειστη τη ζελατινα,ουτε με έντονη εκπνοή απο το στόμα.

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Επειδη αυτη την στιγμη ειμαι στην δουλεια, εγινε κατι το οποιο ειναι εξω απο τα συνηθισμενα και η αληθεια ειναι οτι τρομοκρατηθηκα λιγο, καθως μαλλον κατα της 9.00 θα φανει αν θα συνεχισουμε να εχουμε την δουλεια μας και να εκπληρωσουμε τα ονειρα μας...
    Δεν νομιζω οτι θα στραβωσει τιποτα αλλα για τον φοβο των Ιουδαιων που λενε... Ευχομαι ολα να πανε καλα και αυριο να το εχω το Gt air στα χερια μου.. Γιατι απο την μια θα στεναχωτηθω αν δεν υπαρχει η δουλεια μας, θα διπλασιαστει ο πονος που δεν θα μπορω να παρω αυτα που ηθελα αλλα θα νιωθω και τυχερος γιατι δεν προλαβα να το παρω σημερα και να ειμαι ηδη χρεωμενος ενα σεβαστο ποσο... Ειδωμεν σε λιγες ωρες... Το gt air ηταν ερωτευσιμο παντως απο την πρωτη στιγμη που ηρθαμε κοντα!!!

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Αδυνατω να καταλάβω πως μπορεί να έχει συμβεί αυτό που λες,όπως και να χει πάντως ΔΕΝ είναι φυσιολογικό.Το pinlock εφαρμόζει ασφυκτικά και δε μετακινειτε σε καμια περίπτωση.


    Α επίσης εννοείται οτι δε θολώνει με τίποτα, ουτε με τελειως κλειστη τη ζελατινα,ουτε με έντονη εκπνοή απο το στόμα.
    Γινεται εφοσον οδηγεις με ζελατινα ανοιχτη και εφοσον το εχεις πανω και το καλοκαιρι....
    πουτσ@@@@@@@@@

  14. #59
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Λοιπον φιλοι συμφορουμιτες, ευτυχως με την δουλεια ολα ηταν καλα... Λαθος συναγερμος... Μολις επεστρεψα απο την γνωστη αποθηκη που εχει μετακομισει εδω κ λιγο καιρο...
    Ενα dainese Marsh ειναι πλεον στην κατοχη μου και οφειλω να πω οτι το βρηκα στην φθηνοτερη τιμη απο τα υπολοιπα, οπως και ενα Shoei GT-AIR στο οποιο τα εσκασα και το πηρα..
    Οι πρωτες εντυπωσεις αυριο που θα κυκλοφορησει για πρωτη μερα...Ευχαριστω ολα τα παιδια που βοηθησαν με τις γνωμες τους..
    Συγκεκριμενα διαλεξα αυτο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	GT-Air-Inertia-TC-5.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	328066

  15. #60
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper35mk Προβολή μηνύματος
    Λοιπον φιλοι συμφορουμιτες, ευτυχως με την δουλεια ολα ηταν καλα... Λαθος συναγερμος... Μολις επεστρεψα απο την γνωστη αποθηκη που εχει μετακομισει εδω κ λιγο καιρο...
    Ενα dainese Marsh ειναι πλεον στην κατοχη μου και οφειλω να πω οτι το βρηκα στην φθηνοτερη τιμη απο τα υπολοιπα, οπως και ενα Shoei GT-AIR στο οποιο τα εσκασα και το πηρα..
    Καλοφόρετα και αχρείαστα!! Εγώ σήμερα "αγόρασα" ένα κομμάτι δρόμου... Φυσικό βέβαια όταν περνάνε στοπ και και συ δεν υπάρχεις πουθενα γιατί είναι δύσκολο να κοιτάξουν και από τις 2 μεριές του δρόμου... Τέσπα, ήταν το δώρο της γιορτής μου!!! Το νου σας φίλοι!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια σας για κράνος
    από stelao στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 11:06
  2. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 01:12
  3. Άλλη μια προτροπή για κράνος
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 14:58
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 18:33
  5. Αποψεις για μαθηματα οδηγησης
    από gmakris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF